Estonia. Czekając na niedźwiedzia

„Estonia. Czekając na niedźwiedzia” (2020)

Film dokumentalny w reżyserii Witolda Szabłowskiego ukazuje realia życia społecznego w Estonii z punktu widzenia sposobu funkcjonowania mniejszości rosyjskiej w tym kraju.

Opis filmu:
Estonia – maleńki kraj, wciśnięty między Rosję a Skandynawię – przez wiele dekad był siłą przyłączony do Związku Sowieckiego, jako jedna z jego republik. Moskwa prowadziła tu politykę rusyfikacji: ciężko było dostać dobrą pracę, mówiąc po estońsku. Gdy w 1991 roku ZSRS przestał istnieć, a Estonia ogłosiła niepodległość, okazało się, że jedna trzecia mieszkańców kraju nie zna języka estońskiego. A co za tym idzie, nie rozumie estońskich mediów i nie czuje się w niepodległej Estonii u siebie.

Choć Rosjanie w Estonii przez wiele lat czuli się obywatelami drugiej kategorii, to jednak, gdy poczuli zagrożenie ze strony Moskwy, tłumnie rzucili się, by bronić swojej młodej ojczyzny. Jak do tego doszło? I jak żyje się estońskim Rosjanom?

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i autorem scenariusza filmu dokumentalnego „Estonia. Czekając na niedźwiedzia” jest Witold Szabłowski, który ma w swoim dorobku takie dokumenty jak „Albania. Poszukując sprawiedliwości” oraz „Kuba – rewolucja od kuchni”.

Data premiery, kraj produkcji
Polski dokument „Estonia. Czekając na niedźwiedzia” miał swoją premierę w 2020 roku.

Zdjęcia
Twórcą zdjęć do filmu dokumentalnego jest Siarhei Marchyk.

Czas trwania filmu
Film „Estonia. Czekając na niedźwiedzia” trwa 46 minut.

Gdzie obejrzeć film „Estonia. Czekając na niedźwiedzia”?
Cały film „Estonia. Czekając na niedźwiedzia” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl