Efekt motylka

„Efekt motylka” (2020)
Niezwykła historia trudnej walki o życie Zuzi Machety – siedmioletniej dziewczynki, cierpiącej na ciężką, nieuleczalną chorobę genetyczną – EB.

Opis filmu
Mała Zuzia Macheta cierpi na ciężką chorobę, powodującą otwarte rany na całym jej ciele i ból, który można porównać do oparzenia wrzątkiem. Jej skóra jest wrażliwa niczym skrzydło motyla, bo przy najmniejszym dotknięciu rozpada się. Dlatego na dzieci z EB mówi się „dzieci motylki”.

Jedyną szansą na zmniejszenie cierpień Zuzi jest niezwykle kosztowna operacja w USA, która wiąże się też z dużym ryzykiem. Kamera rejestruje chwytające za serce chwile rozpaczy i przebłyski nadziei rodziców, którzy próbują jakoś przetrwać ten emocjonalny rollercoaster.

Reżyseria
Reżyserem filmu „Efekt motylka” jest Jarosław Szmidt, który odpowiada też za reżyserię odcinków seriali „Na dobre i na złe” oraz „Barwy szczęścia”. Na pomysł filmu wpadł, gdy na ekranie telewizora, zobaczył wzruszającą dziecięcą prośbę o pomoc 7-letniej Zuzi.

Scenariusz
Za scenariusz filmu „Efekt motylka” odpowiada reżyser Jarosław Szmidt.

Data premiery i kraj produkcji
Film dokumentalny produkcji polskiej „Efekt motylka” premierę miał 31 maja 2020 roku.

Zdjęcia
Za zdjęcia do filmu dokumentalnego „Efekt motylka” odpowiada Jarosław Szmidt. Zdjęcia rozpoczęły się wiosną 2015 roku i trwały przez cztery lata.

Czas trwania filmu
Film „Efekt motylka” trwa 90 minut.

Nagrody i nominacje
Reżyser Jarosław Szmidt był nominowany do Złotego Lajkonika – nagrody dla reżysera najlepszego filmu polskiego podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego 2020.

Gdzie obejrzeć film „Efekt motylka”?

Cały film „Efekt motylka” online oglądaj w vod.tvp.pl.