Dziwak? – interpretacje

„Dziwak? – interpretacje” (2021)

Dokument stanowi próbę artystycznego odtworzenia spojrzenia Norwida na współczesne mu czasy. Film jest jednocześnie próbą zrozumienia jego sposobu myślenia, który znajdował odzwierciedlenie w twórczości wybitnego XIX-wiecznego poety.

Opis filmu:
Jak to by było być Norwidem? Bo wszyscy mówią, że geniusz, ale że dziwak, że samotnik, że nieszczęśnik, że nikt go nie rozumiał, że z życiem niespecjalnie dał sobie radę, że skazany na zły los, że kochał w uniesieniu bez wzajemności, zmarł w biedzie w przytułku, a i po śmierci pochowano go obok tych, których specjalnie nie lubił. A co jeśli to mit? Co jeśli Norwid był towarzyski, lubiany, współpracował z Polonią na emigracji? Co jeśli się stylizuje, bo jego wybór wynika z obserwacji życia?

Żeby zrozumieć Norwida, trzeba pójść za nim, podążyć za jego azymutami (Niemcy, Włochy, Francja, Stany Zjednoczone), trzeba popatrzeć na tamten świat w kontekście czasów, w których żył i poprzez wybrane teksty wierszy, listów, dramatów, prozy z perspektywy jego jako filozofa, indywidualisty, artysty wszechstronnego.

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i autorką scenariusza filmu dokumentalnego „Dziwak? – interpretacje” jest Anna Duda.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny „Dziwak? – interpretacje” miał swoją premierę w 2021 roku.

Czas trwania filmu
Film „Dziwak? – interpretacje” trwa 55 minut.

Gdzie obejrzeć film „Dziwak? – interpretacje”?
Cały film „Dziwak? – interpretacje” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl