Dziewczyny z tamtych lat

„Dziewczyny z tamtych lat” (2006)

Działały przeważnie w drugim szeregu, ale bez nich, ich zaangażowania i pracy nic tak naprawdę nie byłoby możliwe. Dziewczyny opozycji z tamtych lat. Drukowały ulotki, roznosiły bibułę, pomagały i wspierały. Jeździły do więzień, obozów internowana, równocześnie dbając o dom, rodzinę, codzienne sprawy związane z trudnościami życia. Dzisiaj opowiadają o sobie skromnie, przecież nic takiego wielkiego nie zrobiłyśmy, czy warto o tym opowiadać? Łucja Plaugo, Agnieszka Dąbrowska, Danuta Dąbrowska, Teresa Hulboj, Grazyna Sztark i wiele, wiele innych.

Opis filmu:
Film jest opowieścią o nich, ich wyborach, tamtych czasach, i współczesności, drodze jaką przeszły. Opierać się ma na wspomnieniach samych bohaterek, jak i ludzi, przeważnie kolegów z którymi współpracowały, oraz nielicznych pamiątkach i dokumentach z tamtych lat. Ma być to także opowieść o nas samych, Polsce i Polakach wczoraj i dziś, opowieść o pokoleniu, które uczyło się, budowało swój nowy dom, które później z spektakularny sposób zmieniło historię, tworząc podwaliny pod to co jest dzisiaj. Różne są oceny współczesności, różny stosunek do tego co było i jest, ale jedno wydaje się wspólne, to był wyjątkowy czas w dziejach Polskie i jej historii i tworzyli ją wyjątkowi ludzie, pełni pasji, zaangażowania, umiejętności działania na rzecz innych. A ta empatia jest jedną z ważniejszych cech kobiet z dawnej opozycji. I jest to jeden z najważniejszych elementów filmu i opowieści o bohaterkach tamtych lat, chociaż tego określenia bardzo nie lubią.

Reżyseria:
Autorką filmu „Dziewczyny z tamtych lat” jest Alina Czerniakowska, reżyserka i scenarzystka, autorka m.in. filmów: „Fenomen polskości” (2019), „Żyć dla innych” (2016).

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Dziewczyny z tamtych lat” wyprodukowano w 2006 roku, w Polsce.

Czas trwania filmu:
Film „Dziewczyny z tamtych lat” trwa 41 minut.

Gdzie obejrzeć film „Dziewczyny z tamtych lat”?
Cały film „Dziewczyny z tamtych lat” online oglądaj w vod.tvp.pl.