Dzieło Wielkiego Miłosierdzia

„Dzieło Wielkiego Miłosierdzia” (2022)

Film dokumentalny opowiadający o początkach funkcjonowania, historii i współczesności Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Osią narracji jest życie i działania organizatorki kościoła Św. Marii Franciszki Kozłowskiej – nazywanej przez wszystkich Mariawitów „Mateczką”.

Opis filmu:

Kościół Starokatolicki Mariawitów powstał na początku XX wieku. Określenie Mariawityzm pochodzi od łacińskich słów Mariae vitam (imitantes) – Maryi życie (naśladujący). Geneza powstania Kościoła jest ściśle związana z osobą Marii Franciszki Kozłowskiej i otrzymanym przez Nią objawieniem „Dzieła Wielkiego Miłosierdzia”.

Maria Franciszka Kozłowska jest niezwykle ważną postacią dla Kościoła Starokatolickiego Mariawitów – nazywana jest przez nich „Mateczką”. Była ona założycielką płockiego Zgromadzenia Sióstr Ubogich św. Klary. Siostry tego zgromadzenia składały trzy śluby zwykłe: posłuszeństwa, ubóstwa i czystości oraz ślub dodatkowy – nieustającej adoracji Przenajświętszego Sakramentu. Zgromadzenie to miało charakter kontemplacyjny.

Objawienie „Dzieła Wielkiego Miłosierdzia” Marii Franciszce Kozłowskiej miało miejsce 2. sierpnia 1893 roku. Stało się to momentem zwrotnym w dziejach Zgromadzenia Sióstr i początkiem Zgromadzenia Kapłanów Mariawitów Nieustającej Adoracji Ubłagania. Św. M. Franciszka tak opisała to wydarzenie: „W roku 1893 dnia 2. Sierpnia, po wysłuchaniu Mszy Świętej i przyjęciu Komunii Świętej, nagle zostałam oderwana od zmysłów i stawiona przed Majestatem Bożym. Niepojęta światłość ogarnęła moją duszę i miałam wtedy ukazane: ogólne zepsucie świata i ostateczne czasy – potem rozwolnienie obyczajów w duchowieństwie i grzechy jakich się dopuszczają Kapłani. Widziałam Sprawiedliwość Boską wymierzoną na ukaranie świata i Miłosierdzie dające ginącemu światu, jako ostatni ratunek, Cześć Przenajświętszego Sakramentu i Pomoc Maryi. Po chwili milczenia przemówił Pan: „Środkiem szerzenia tej Czci, chcę aby powstało Zgromadzenie Kapłanów pod nazwą Maryawitów”.

Scenariusz i reżyseria:
Autorem filmu „Dzieło Wielkiego Miłosierdzia” jest Piotr Boruszkowski.

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Dzieło Wielkiego Miłosierdzia” wyprodukowano w 2022 roku, w Polsce.

Czas trwania filmu:
Film „Dzieło Wielkiego Miłosierdzia” trwa 25 minut.

Gdzie obejrzeć film „Dzieło Wielkiego Miłosierdzia”?
Cały film „Dzieło Wielkiego Miłosierdzia” online oglądaj w vod.tvp.pl.