Dwie strony barykady radomskiego czerwca

Dwie strony barykady radomskiego czerwca (2016)

Okazuje się, że czyny oprawców, wykonujących na aresztowanych słynne, radomskie ścieżki zdrowia, uległy przedawnieniu, a kosztami procesów obciążono skarb państwa. Sądy okręgowe w Radomiu i w Lublinie ścieżek zdrowia nie uznały za zbrodnie komunistyczne, ani za zbrodnie przeciwko narodowi polskiemu. Co na to IPN?

Opis filmu
W reportażu materiał ukazujący losy ludzi uczestniczących w radomskim proteście po obu stronach barykady. O oprawcach: funkcjonariuszach MO i SB, przedstawicielach komunistycznej władzy, którzy byli organizatorami i wykonawcami tłumienia robotniczego buntu w Radomiu i ich ofiarach. Okazuje się, że nikt z ówczesnych decydentów nie poniósł kary za brutalne akcje milicji, część nadal zaprzecza, że ścieżki zdrowia w ogóle istniały, a ofiary czerwca ‘76 do dziś nie doczekały się zadośćuczynienia. Niektórzy z oprawców, czy decydentów dobrze się mają, są bezkarni i żyją nadal w Radomiu, stanowiąc elitę tego miasta. Porobili kariery tu i w Warszawie, piastują lukratywne stanowiska, mają wysokie emerytury, prowadzą firmy ochroniarskie, handlują bronią i amunicją, są biznesmenami, notariuszami, komornikami. Mają biura w centrum miasta, mieszkają w pięknych willach, jeżdżą dobrymi samochodami, mają dzieci na stanowiskach, czego nie można powiedzieć o ich ofiarach, kombatantach radomskiego protestu, często schorowanych i żyjących w ubóstwie. W reportażu będzie szczera i obszerna wypowiedź byłego prezydenta Radomia, który opowiada jak na spędzie robotników na radomskim stadionie był zmuszony wygłosić, czytając z kartki przysłanej z KC, słynne przemówienie o „warchołach”.

Reżyseria i scenariusz
Reżyserem filmu i autorem scenariusza „Dwie strony barykady radomskiego czerwca” jest Sławomir Koehler, który na swoim koncie ma m.in. takie filmy i cykle dokumentalne jak „Jaki istnieje świat… Rzecz o Romanie Ingardenie”, „Polskie 100 lat” i „Konspirator”

Data premiery i kraj produkcji
Film „Dwie strony barykady radomskiego czerwca” miał premierę w Polsce w 2016 roku.

Zdjęcia
Autorem zdjęć do filmu jest Tomasz Kornat, który współpracował m.in. przy takich produkcjach jak „Weterynarze z sercem”, „Jak bez sceny” czy „Życie po cudzie”.

Czas trwania filmu
Film „Dwie strony barykady radomskiego czerwca” trwa 45 minut.

Gdzie obejrzeć film „Dwie strony barykady radomskiego czerwca”?
Cały film „Dwie strony barykady radomskiego czerwca” online oglądaj w vod.tvp.pl.