Draugen

„Draugen” (2019)

Dokument otrzymał Nagrodę im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Przedstawia dramatyczne losy Ślązaka Wojciecha Bógdoła, urodzonego w 1920 roku, wpisane w wojenną działalność Polaków w Norwegii. Pochodził ze Śląska, był harcerzem, synem powstańca śląskiego.

Opis filmu
Film przedstawiający dramatyczne losy Ślązaka Wojciecha Bógdoła, wpisane w wojenną działalność Polaków w Norwegii. Bógdoł, rocznik 1920, pochodził ze Śląska, był harcerzem, synem powstańca śląskiego. Wychowany w patriotycznym domu poprzysiągł sobie, że nigdy nie będzie służył Niemcom. Jednak w czasie II wojny światowej Wojciech został, jak wielu Ślązaków, wcielony do Wehrmachtu. Trafił do Krigsmarine.

Wysłano go do okupowanej przez Niemcy Norwegii. Tam wkrótce wstąpił w szeregi tajnej norweskiej organizacji „Autobus Szetlandzki”. Został angielskim szpiegiem. Dostarczał informacji na temat niemieckiej jednostki na wyspie Kvitsoy, na której stacjonował. Był jednym z głównych graczy akcji o kryptonimie „Draugen” (w j. norweskim słowo draugen oznacza legendarnego morskiego potwora).

Bógdoł wstąpił do organizacji, ponieważ za wszelką cenę chciał walczyć z Niemcami. Plany przekazywane Anglikom dostały się w ręce Niemców. Wojciech został aresztowany, ale torturowany – nie zdradził. Za szpiegostwo został skazany na rozstrzelanie. Wyrok wykonano 19 grudnia 1944 roku w więzieniu w Bergen. W chwili śmierci Bógdoł miał zaledwie 24 lata.

Reżyseria i scenariusz
Reżyserem dokumentu „Draugen” jest Dagmara Drzazga. Dziennikarka i reżyser Telewizji Polskiej, od wielu lat związana z Oddziałem TVP w Katowicach, autorka filmów dokumentalnych, reportaży, programów poświęconych tematyce kulturalnej, a także artykułów naukowych i esejów. Jest również autorem scenariusza do filmu.

Data premiery i kraj produkcji
Dokument „Draugen” miał premierę w Polsce w 2019 roku.

Zdjęcia
Zdjęcia do filmu „Draugen” stworzył Kornaś Witold. Operator filmowy stworzył zdjęcia do takich produkcji, jak: „Jutrzenka Otrzewna”, czy „Martwy sezon”.

Czas trwania filmu
Film dokumentalny „Draugen” trwa 50 minut.

Nagrody i nominacje
Dokument był jednym ze zwycięzców XII Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni. Otrzymał Nagrodę im. Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Gdzie obejrzeć film „Draugen”?
Cały film „Draugen” online OGLĄDAJ za darmo w vod.tvp.pl.