Dom Literatów, czyli kartoteka zebrana
„Dom Literatów, czyli kartoteka zebrana” (2019)
Scenariusz opowiada o legendarnym domu pisarzy przy ulicy Krupniczej w Krakowie, oficjalnie nazywanym Domem Literatów a żartobliwie Domem czterdziestu wieszczów. Jego dzieje od roku 1945 obejmują ponad pół wieku. Jak pokazuje kompletny spis kolejnych pisarzy na Krupniczej, w istocie było ich nie 40 ale 101.
Opis filmu
O historycznym znaczeniu tego domu mówią nazwiska jego najsłynniejszych mieszkańców: Jerzy Andrzejewski, Stanisław Dygat, Konstanty I. Gałczyński, Stefan Kisielewski, Sławomir Mrożek, Tadeusz Nowak, Tadeusz Różewicz, Maciej Słomczyński, Jerzy Szaniawski, Wisława Szymborska. Scenariusz składa się z 10 tematów-spotkań, rozmów i dyskusji wzbogaconych fragmentami i cytatami z utworów, powstałych na Krupniczej takich jak Kartoteka Różewicza, Policja Mrożka, Niemcy Kruczkowskiego i wybranych fragmentów wierszy znanych poetów. Całość wieńczy spotkanie byłych mieszkańców i ich potomków niegdyś urodzonych pod pióropuszem. Dwóch z nich dziennikarz radiowy Jerzy Kisielewski i autor scenariusza Jan Polewka prowadzą dialogi o trudnej odległej przeszłości i o bliskiej, niełatwej teraźniejszości.
Twórcy
Autorem scenariusza filmu „Dom Literatów, czyli kartoteka zebrana” jest Jan Polewka, a reżyserem i autorem zdjęć Marek Gajczak. Za zdjęcia odpowiadał też Dariusz Jarzyna. Prowadzącymi rozmowy są Jerzy Kisielewski i Jan Polewka.
Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny „Dom Literatów, czyli kartoteka zebrana” miał premierę w 2020 roku.
Czas trwania
Dokument „Dom Literatów, czyli kartoteka zebrana” trwa 60 minut.
Nagrody
Film „Dom Literatów, czyli kartoteka zebrana” otrzymał Nagroda Główną „Złoty Nurt – Wydarzenie Nurtu” na Festiwalu Form Dokumentalnych „Nurt” w Kielcach w 2020 roku.
Gdzie obejrzeć film „Dom Literatów, czyli kartoteka zebrana”? Cały film „Dom Literatów, czyli kartoteka zebrana” online oglądaj w vod.tvp.pl.