Do bólu

„Do bólu” (2008)

Film dokumentalny cenionego dokumentalisty i operatora, Marcina Koszałki. Analiza toksycznych więzi rodzinnych pięćdziesięcioletniego mężczyzny i jego zaborczej, nadopiekuńczej matki.

Opis filmu:
Pan Jacek nie ułożył sobie życia. Jest z matką, znosi jej narzekania i nieustanne ocenianie. Czuje się za matkę odpowiedzialny. Kobieta ma neurotyczną osobowość, jest stanowcza, zaborcza i apodyktyczna. Jacek – bezradny, zagubiony, pełen kompleksów, sympatycznie misiowaty, nie lubi swojego ciała. Od 25 lat żyje w celibacie, czasem za dużo wypije i wciąż rozmawia o ojcu. A przecież ma już za sobą 53 lata życia i doświadczenie z praktyki lekarza psychiatrii. Razem z matką mieszka w starej PRL-owskiej, niewykończonej willi. Gnieżdżą się w jednym wyremontowanym pokoju.
Kamera obserwuje życie Jacka, który pracuje na oddziale krakowskiego szpitala psychiatrycznego. Czasem maluje obrazy. Jest ich kilkadziesiąt, może kilkaset. Na każdym jest ukrzyżowany Chrystus. Film pokazuje codzienne życie Jacka, jego kontakty z nadopiekuńczą matką. Kiedy w jego życiu pojawia się nagle kobieta, wybucha konflikt. Po wielu latach erotycznej abstynencji Ewa obudziła w nim na nowo mężczyznę.

Reżyseria
Reżyserem filmu „Do bólu” jest Marcin Koszałka, reżyser, operator, scenarzysta i producent. Zrealizował wiele głośnych dokumentów, m.in. „Takiego pięknego syna urodziłam”, „Będziesz legendą, człowieku”, „Istnienie” czy „Deklaracja nieśmiertelności”. Wyreżyserował film fabularny „Czerwony pająk”. Jako operator pracował m.in. przy filmach „Rewers”, „Ciemno, prawie noc”, „Szczęście świata”, „Uwikłanie”.

Scenariusz Autorem scenariusza filmu „Do bólu” jest Marcin Koszałka. Data premiery, kraj produkcji
Premiera filmu „Do bólu” obyła się w 2008 roku. Film wyprodukowano w Polsce

Zdjęcia
Autorem zdjęć do filmu „Do bólu” jest Marcin Koszałka.

Nagrody Film dokumentalny „Do bólu” zdobył wiele nagród, m.in. Srebrnego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym i wyróżnienie specjalne jury na MFF w Karlowych Warach.

Czas trwania filmu
Film „Do bólu” trwa 24 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Do bólu”?
Cały film „Do bólu” online oglądaj w vod.tvp.pl.