Defilada zwycięzców

„Defilada zwycięzców” (2007)

Film dokumentalny w reżyserii Grzegorza Brauna i Roberta Kaczmarka rzuca nowe światło na zdarzenia z 1939 roku: pakt Hitler-Stalin, wybuch II wojny światowej i napaść dwu totalitarnych reżimów na Rzeczpospolitą. Kto tak naprawdę rozpętał drugą wojnę światową?

Opis filmu:
22 września 1939 roku, Brześć nad Bugiem. Po ulicy Unii Lubelskiej wspólnie paradują pancerne oddziały Wehrmachtu i Armii Czerwonej, a na trybunie honorowej ramię w ramię stoją słynni dowódcy obu wojsk: generał Heinz Guderian i kombrig Siemion Kriwoszein. Jaka droga wiodła do tego spotkania? Jakie były szanse Polski w starciu z dwoma zbrodniczymi reżimami?

Odpowiedź na pytanie o prowokatora II wojny wydaje się oczywista: był to Hitler i jego nazistowskie Niemcy. W świetle najnowszych ustaleń wydaje się ona jednak co najmniej niewystarczająca. Zdaniem Wiktora Suworowa, którego publikacje zyskują coraz szersze uznanie wśród historyków, pomysłodawcą powtórki Wielkiej Wojny był Józef Stalin.

Autorzy filmu prezentują w filmie tezy Suworowa i poddają je weryfikacji. Szukając odpowiedzi na stawiane przez niego proste pytania, docierają do prawdy o roli stalinowskiej Rosji w rozpętaniu konfliktu, którego pierwszą ofiarą była Polska.

Scenariusz i reżyseria
Reżyserami i autorami scenariusza filmu „Defilada zwycięzców” są cenieni polscy dokumentaliści Grzegorz Braun i Robert Kaczmarek, którzy mają w swoim wspólnym dorobku takie produkcje jak „New Poland”, „Towarzysz generał” i „Towarzysz generał idzie na wojnę”. Braun znany jest także z dokumentalnej serii „Transformacja: od Lenina do Putina” oraz filmów „Eugenika - w imię postępu”, „Plusy dodatnie, plusy ujemne” i „Luter i rewolucja protestancka”. Z kolei Kaczmarek ma na swoim koncie takie filmy jak „Czas Komedy” i „Niosła Go Polska”.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny miał swoją premierę 27 września 2007 roku na antenie telewizyjnej Jedynki.

Zdjęcia
Twórcami zdjęć do filmu „Defilada zwycięzców” są Andrzej Adamczak i Marek Borzęcki.

Czas trwania filmu
Film „Defilada zwycięzców” trwa 49 minut.

Gdzie obejrzeć film „Defilada zwycięzców”?
Cały film „Defilada zwycięzców” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl