Defilada

„Defilada” (1989)

Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna w momencie obchodów 40 rocznicy swojego istnienia ukazana przez Andrzeja Fidyka zgodnie z wszelkimi wytycznymi komunistycznego reżimu. Głośny dokument jednego z najważniejszych polskich dokumentalistów udowadnia, że niezależnie od położenia geograficznego totalitaryzm ma wszędzie to samo, paskudne oblicze.

Opis filmu:
Uroczystości związane z 40. rocznicą proklamacji Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej zbiegły się w czasie z XXVI Igrzyskami Olimpijskimi w Seulu. Władze komunistyczne w Pjongjangu postawiły sobie za cel zorganizowanie święta narodowego tak, aby swoją siłą wyrazu i rozmachem przyćmiło światowe święto sportu. Z jakim rezultatem?

Andrzej Fidyk pieczołowicie dokumentuje przebieg uroczystości, filmując wszystko to, co chcieli pokazać Koreańczycy. Oglądamy więc nie tylko materiały filmowe z Placu i Stadionu im. Kim Ir Sena, ale odwiedzamy także miejsce narodzin „wielkiego wodza”, północnokoreańskie przedszkole, pałac młodzieży, a nawet Muzeum Przyjaźni, w którym znajduje się 43 tysięcy podarunków dla najstarszego z Kimów. Autor nie zamieszcza własnych komentarzy. Pozwala, by obraz mówił sam za siebie.

„W kapitalizmie reżyser jest tylko płatnym agentem, który służy na każde skinienie kapitalistom. W ustroju socjalistycznym natomiast reżyser jest niezależnym, twórczym artystą odpowiedzialnym jedynie przed partią” – powiedział niegdyś „umiłowany przywódca” Kim Dzong Il. Jak ze swojego „obowiązku” wywiązał się Fidyk?

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i autorem scenariusza filmu dokumentalnego „Defilada” jest jeden z największych polskich dokumentalistów Andrzej Fidyk, znany z takich obrazów jak „Historie z Yodok”, „Białoruski walc” i „Kiniarze z Kalkuty”.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny „Defilada” miał swoją premierę w maju 1989 roku podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Zdjęcia
Twórcami zdjęć do filmu dokumentalnego są Mikołaj Nesterowicz i Krzysztof Kalukin.

Czas trwania filmu
Film „Defilada” trwa 65 minut.

Nagrody i nominacje
W 1989 roku dokument „Defilada” został wyróżniony na festiwalu Prix Italia w Perugii. W tym samym roku film otrzymał także Grand Prix na festiwalu w Lipsku, Srebrnego Lajkonika w Krakowie oraz Złoty Dukat w Mannheimie.

Gdzie obejrzeć film „Defilada”?
Cały film „Defilada” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl