Człowiek o chmurnych oczach i uśmiechniętej duszy. Jerzy Trela

„Człowiek o chmurnych oczach i uśmiechniętej duszy. Jerzy Trela” (2014)

Sylwetka Jerzego Treli w wielu odsłonach – opowieść o dzieciństwie, pochodzeniu z rodziny o kolejarskich tradycjach, fascynacji sztuką i drodze od teatrów lalkowych na scenę narodową.

Opis filmu
Bohater opowiada w ważnych dla niego miejscach, o ważnych ludziach i zdarzeniach. Fragmenty materiałów archiwalnych dokumentujących jego artystyczną drogę. Jerzy Trela odbywa sentymentalną podróż do miejsca swojego urodzenia – podkrakowskich Leńcz.
W pociągu relacji Kraków-Zakopane opowiada o swoim życiu, najważniejszych wydarzeniach, decyzjach, ludziach, pracy, odpoczywaniu, rodzinie. Ta podróż po życiu biegnie jakby od tyłu. Od Krakowa do Leńcz.
Jerzy Trela mówi o współczesności, decyzjach artystycznych, wyborach i ostatnich dokonaniach. W Leńczach wspomina dom rodzinny, matkę, ulubione potrawy, wiernego psa. W pociągu powrotnym do Krakowa wraca do przeszłości, debiutu filmowego, spotkań ze Zbyszkiem Cybulskim, Teatru STU i Starego Teatru. Cała ta podróż w czasie i przestrzeni ilustrowana jest materiałami archiwalnymi.
 
Reżyseria i scenariusz
Reżyserką i scenarzystką filmu „Człowiek o chmurnych oczach i uśmiechniętej duszy. Jerzy Trela” jest Marta Węgiel, znana z takich produkcji jak m.in. „Ania. Rzecz o Annie Dymnej” czy „Junio. Magiczny świat Józefa Mehoffera”.

Data premiery i kraj produkcji
Polski film dokumentalny „Człowiek o chmurnych oczach i uśmiechniętej duszy. Jerzy Trela” miał premierę w 2014 roku.

Zdjęcia
Autorem zdjęć do filmu „Człowiek o chmurnych oczach i uśmiechniętej duszy. Jerzy Trela” są Roman Piotrowski i Jeremi Grzywa.

Czas trwania filmu
Film „Człowiek o chmurnych oczach i uśmiechniętej duszy. Jerzy Trela” trwa 46 minut.

Gdzie obejrzeć film „Człowiek o chmurnych oczach i uśmiechniętej duszy. Jerzy Trela”?
Cały film „Człowiek o chmurnych oczach i uśmiechniętej duszy. Jerzy Trela” online oglądaj w vod.tvp.pl.