Czesław Kaczmarek. Biskup niezłomny

„Czesław Kaczmarek. Biskup niezłomny” (2020)

Film dokumentalny przedstawiający sylwetkę byłego ordynariusza diecezji kieleckiej, oskarżanego przez władze komunistyczne o próby obalania władz ludowych, spiskowanie z faszystowskimi Niemcami i amerykańskim systemem imperialnym. Hierarcha kościelny został aresztowany 20 stycznia 1951 r. mocą Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Trafił do celi na stołecznym Mokotowie.

Opis filmu

Przez prawie 3 lata poprzedzające sądowy proces, biskup Kaczmarek był w nieludzki sposób poddawany torturom. Wielogodzinne przesłuchania, przemoc fizyczna i obelgi – tak przez długie miesiące wyglądała codzienność kapłana. Próbowano złamać go również środkami farmakologicznymi. Otrzymywał zastrzyki powodujące zmianę świadomości i zaniki pamięci. Całkowicie odizolowano go od świata zewnętrznego. Bp Czesław Kaczmarek po długich torturach, przyznał się do stawianych mu zarzutów. Proces sfinalizowano 21 września 1953 r. Za kolaborację z hitlerowskim okupantem, szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych i Watykanu oraz próbę obalenia władzy ludowej, sędzia skazał go na 12 lat więzienia. 10 lutego 1955 r., Kaczmarka zwolniono z odbywania kary ze względu na tragiczny stan zdrowia. Hierarcha otrzymał jednak roczny zakaz powrotu do macierzystej diecezji. Po śmierci Bieruta i przejęciu władzy przez Władysława Gomułkę, Najwyższy Sąd Wojskowy dokonał na Bp Kaczmarku oczyszczenia z zarzutów szpiegostwa i współpracy z niemieckim reżimem. Stan zdrowia biskupa z dnia na dzień, gwałtownie się pogarszał. Kapłan odbywał leczenie w Nałęczowie. Zmarł 26 sierpnia 1963 r. w Lublinie. W 1990 r. został pośmiertnie zrehabilitowany, a 17 lat później odznaczony Krzyżem Wielkim Odrodzenia Polski. W 2010 r. w Kielcach stanął pomnik biskupa Kaczmarka.

Reżyseria

Reżyserem polskiego filmu dokumentalnego „Czesław Kaczmarek. Biskup niezłomny” jest Sławomir Mazur, filmowiec znany z takich produkcji jak: „Ostatni żołnierze Ponurego”, „Miłość w czasach wyklętych. Historia Józefy Życińskiej” i „Tarzan – Ułan z Zawichostu”.

Scenariusz
Autorem skryptu do dokumentu „Czesław Kaczmarek. Biskup niezłomny” jest reżyser filmu, Sławomir Mazur.

Data premiery i kraj produkcji
„Czesław Kaczmarek. Biskup niezłomny” został wyprodukowany w Polsce, w 2020 roku.

Zdjęcia

Autorem zdjęć do filmu „Czesław Kaczmarek. Biskup niezłomny” jest Bohdan Gumowski. Operator pracował dotychczas również nad produkcją „Gość w dom”.

Czas trwania filmu

Polski dokument „Czesław Kaczmarek. Biskup niezłomny” z 2020 roku trwa 41 minut.

Gdzie obejrzeć film „Czesław Kaczmarek. Biskup niezłomny”?
Cały film „Czesław Kaczmarek. Biskup niezłomny” online oglądaj za darmo w vod.tvp.pl.