Czarodziejska góra

„Czarodziejska góra” (2014)

Niezwykła opowieść o życiu Adama Jacka Winklera, którego historia mogłaby posłużyć za kanwę dla niejednego hollywoodzkiego filmu, a jest właściwie nieznana szerszej publiczności.

Opis filmu
Winkler wyemigrował z Polski w latach sześćdziesiątych, by żyć we Francji i tam szerzyć swoje antykomunistyczne poglądy w bardzo nietypowy sposób: organizując artystyczne happeningi, marsze homoseksualistów, wystawy obrazów. Wiódł skromne życie, a robienie kariery i chęć wzbogacenia się nigdy nie były jego celem. Wraz z narodzinami i rozwojem Solidarności Winkler zaczął wycofywać się ze spraw związanych z polską działalnością opozycyjną, nie widział tam dla siebie miejsca. Wszystko zmieniło się wraz z inwazją ZSRR na Afganistan, kiedy to jak sam mówił narodził się na nowo. Chciał walczyć u boku Mudżahedinów przeciwko Sowietom i na tym rozdziale jego życia skupia się film Anci Damian.

Reżyseria i scenariusz:
Autorką filmu „Czarodziejska góra” jest Anca Damian, rumuńska reżyserka, w której dorobku są jeszcze takie filmy jak m.in.: „Droga na drugą stronę”, „Marona – psia opowieść”.

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Czarodziejska góra” wyprodukowano w 2014 roku, w Polsce.

Czas trwania filmu:
Film „Czarodziejska góra” trwa 85 minut.

Nagrody i wyróżnienia:
Film „Czarodziejska góra” zdobył nagrody na Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach oraz na festiwalu Spotkania z Filmem Górskim. Był także nominowany do gdyńskich Złotych Lwów i do Złotego Pegaza, na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych Animator.

Tytuł oryginalny:
„The Magic Mountain”

Gdzie obejrzeć film „Czarodziejska góra”?
Cały film „Czarodziejska góra” online oglądaj w vod.tvp.pl.