Cud na Nowolipkach

„Cud na Nowolipkach” (2020)

Film dokumentalny, opowiadający o wydarzeniach, które 7 października 1959 miały miejsce przy kościele św. Augustyna na warszawskim Muranowie.

Opis filmu

7 października 1959 roku na wieży kościoła św. Augustyna na warszawskim Muranowie zauważono dziwne, bardzo intensywne światło. Zjawisko występowało potem jeszcze przez trzy tygodnie, a do historii przeszło jako Cud na Nowolipkach. Wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku kościół św. Augustyna jest szczególną budowlą na mapie stolicy. Przetrwał zarówno Powstanie w Getcie, jak i Powstanie Warszawskie. Po wojnie zdjęcia osamotnionej w bezkresnym morzu ruin świątyni obiegły świat, ilustrując niemieckie barbarzyństwo. Jedno ze zgromadzonych przez Witolda Dąbrowskiego świadectw mówi o Żydzie, który uważał, że Matka Boża ukazała się właśnie tam, bo współczuje tragedii Getta.

Reżyseria

Reżyserem filmu „Cud na Nowolipkach” jest Michał Góral, twórca znany z produkcji „Przypomnieć sobie raj”, „Kto ratuje jedno życie” i „Pięć moich matek”. Na swoim koncie ma nominację do statuetki Białej Kobry.

Scenariusz

Za skrypt do filmu „Cud na Nowolipkach” odpowiada Witold Dąbrowski.

Data premiery i kraj produkcji

Film dokumentalny „Cud na Nowolipkach” został wyprodukowany w Polsce, a jego premiera odbyła się w 2020 roku.

Zdjęcia

Autorami zdjęć do dokumentu „Cud na Nowolipkach” są Waldemar Bala („Tata, a Marcin powiedział...”, „Rodzina zastępcza”, „Rodziców nie ma w domu”), Paweł Figurski („BrzydUla”, „Korona królów”, „Hotel pod żyrafą i nosorożcem”), Michał Góral i Piotr Janczar („Eugeniusz Kwiatkowski. Mąż stanu”).

Adaptacje

Film „Cud na Nowolipkach” oparty jest na książce historyka Witolda Dąbrowskiego, który odnalazł w Instytucie Pamięci Narodowej mikrofilmy z raportami Służby Bezpieczeństwa, zawierającymi m.in. odpisy przechwyconej korespondencji zwykłych ludzi, opisujących cud w listach do swych rodzin.

Czas trwania filmu

Dokument „Cud na Nowolipkach” trwa 44 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Cud na Nowolipkach”?

Cały film „Cud na Nowolipkach” online oglądaj (za darmo – opcjonalnie) w vod.tvp.pl.