Cud architektury – Katedra w Strasburgu

„Cud architektury – Katedra w Strasburgu” (2020)

Film dokumentalny poświęcony historii katedry w Strasburgu, będącej drugą najczęściej odwiedzaną świątynią we Francji i perłą tamtejszej architektury sakralnej. Katedra w Strasburgu to jednocześnie najwyższy budynek zbudowany w średniowieczu, który do dziś uznaje się za jedno z największych ówczesnych osiągnięć architektonicznych.

Opis filmu:
Budowana w latach 1176–1439 katedra w Strasburgu różni się radykalnie od innych katedr. Została zbudowany przy użyciu nowych technologii i zgodnie z zasadami nigdy wcześniej nie testowanymi. Badaczy fascynuje iglica, która długo była najwyższą w Europie. Katedra ma wymiary boiska do piłki nożnej: 118 metrów długości na 51 szerokości. Iglica ma 142 metry wysokości, czyli tyle, ile czterdziestopiętrowy budynek. Budowę świątyni rozpoczęto w XII wieku, w okresie architektonicznej rewolucji. Nowe technologie umożliwiły stopniowe przejście od stylu romańskiego do gotyku. Odkryto, że pod fundamentami znajdują się resztki innej katedry.

Po raz pierwszy badacze mogli prześledzić w 3D niesamowitą historię tego projektu. W filmie ujawniają, jak ówcześni budowniczowie byli w stanie przeciwstawić się prawom fizyki, aby budować coraz wyżej i wyjaśnić znaczenie żelaza w tej kamiennej katedrze. Katedra w Strasburgu to zabytek, który czyta się jak książkę o historii ewolucji architektury gotyckiej.

Reżyseria
Reżyserem filmu dokumentalnego „Cud architektury – Katedra w Strasburgu” jest Lionel Langdale.

Data premiery, kraj produkcji
Francuski film dokumentalny poświęcony historii katedry w Strasburgu miał swoją premierę w 2020 roku.

Tytuł oryginalny
„Strasbourg - La cathdrale de tous les records”

Czas trwania filmu
Film „Cud architektury – Katedra w Strasburgu” trwa 52 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Cud architektury – Katedra w Strasburgu”?
Cały film „Cud architektury – Katedra w Strasburgu” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl