Co ja tutaj robię

„Co ja tutaj robię” (2006)
Dokument o młodych Polakach, którzy wyjeżdżają do Australii na studia oraz do pracy. Film stara się znaleźć odpowiedź na pytanie, co nimi kieruje.

Opis filmu
Polscy emigranci różnych pokoleń dzielą się swoimi doświadczeniami z trudnego startu i odpowiadają na pytanie o swoje plany. Powody emigracji są różne, od braku pracy w Polsce po trudności w zdobyciu awansu i założenia normalnego własnego domu. Australia jawi się im jako ziemia obiecana. Rzeczywistość jest jednak inna. Muszą ciężko pracować, często poniżej swoich możliwości zawodowych i wykształcenia. Wszyscy studiują i liczą na uzyskanie stałego pobytu. W Australii funkcjonuje liczna Polonia z lat 50. i 80. Ich opinia o emigracji jest gorzka, czują się niespełnieni. Uważają że emigracja jest rodzajem choroby, nie chcą jednak wracać do kraju, bo tam też nie mogą się odnaleźć.

Scenariusz i reżyseria
Za scenariusz i reżyserię filmu odpowiada Jerzy Domaradzki, reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i dokumentalista. Reżyser od 1989 roku mieszka w Australii, gdzie zrealizował „Uderzony przez Błyskawicę” (1990) i „Opowieść Lilian” (1996).

Tytuł angielski
„What Am I Doing Here”

Czas trwania filmu
Film „Co ja tutaj robię” trwa około 45 minut.

Gdzie obejrzeć film „Co ja tutaj robię”?
Cały film „Co ja tutaj robię” online oglądaj w vod.tvp.pl.