Cioteczka Hania

„Cioteczka Hania” (2018)

Film w reżyserii Wojciecha Szulczyńskiego opowiada o znakomitej pielęgniarce Hannie Chrzanowskiej, która była pionierką pielęgniarstwa społecznego w Polsce. Dokument ukazuje jej drogę życiową znaczoną cierpieniem i wytężoną pracą.

Opis filmu:
Hanna Chrzanowska (1902 - 1973) poprzez swoją działalność, publikacje i osobiste poświęcenie wytworzyła unikalny etos obecności chrześcijanina we współczesnej rzeczywistości, i to działając w skrajnie niesprzyjających warunkach. W filmie opowiemy o jej drodze do świętości, ze szczególnym uwzględnieniem środowiska rodzinnego, edukacji, kariery zawodowej, wreszcie wdrażania idei pielęgniarstwa społecznego. Szczególną uwagę poświęcimy religijnemu aspektowi działalności Hanny Chrzanowskiej, który decydująco wpływał na jej sposób rozumienia posługi pielęgniarskiej, stosunek do chorych, a szerzej do drugiego człowieka, także do współpracowników, hierarchii kościelnej, kursantów i współpracujących z nią świeckich.

Wreszcie na przykładzie Hanny Chrzanowskiej pokażemy życie jej pokolenia, które przeżyło dwie wojny światowe i okres realnego socjalizmu w Polsce – generacji, która tak znacząco zaistniała w naszej historii, tworząc podwaliny polskiej państwowości po okresie zaborów, a następnie przechowując depozyt polskiej inteligencji i kultury w okresie socjalistycznego zniewolenia.

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i scenarzystą filmu dokumentalnego „Cioteczka Hania” jest Wojciech Szulczyński, który w swoim dorobku ma takie dokumenty jak „Wyspiański – Kraków – melancholia”, „Czuję Boga, że otacza świat” oraz „Ingarden”.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny „Cioteczka Hania” miał swoją premierę w 2018 roku.

Zdjęcia
Twórcą zdjęć do filmu jest Roman Piotrowski.

Czas trwania filmu
Film „Cioteczka Hania” trwa 48 minut.

Gdzie obejrzeć film „Cioteczka Hania”?
Cały film „Cioteczka Hania” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl