Chocim 1621

„Chocim 1621” (2021)

Film dokumentalny przybliżający historię błyskotliwego zwycięstwa wojsk polsko-litewsko-kozackich nad armią imperium tureckiego pod Chocimiem w 1621 roku. W boju tym po raz pierwszy powstrzymana została ekspansja niezwyciężonych dotąd Turków.

Opis filmu:
Wśród rocznic i jubileuszy przypadających na 2021 rok dwie wysuwają się zdecydowanie na pierwszy plan: 400 lat bitwy pod Chocimiem i śmierci w chocimskim obozie wojskowym Jana Karola Chodkiewicza. W boju pod Chocimiem po raz pierwszy powstrzymana została ekspansja niezwyciężonego imperium islamskiej Turcji przez polsko litewsko kozacką armię, w szeregach której walczyli też żołnierze zaciężni wielu narodów chrześcijańskich Europy. Wojskami chrześcijańskimi dowodził hetman wielki litewski Jan Karol Chodkiewicz, zwycięzca spod Kokenhausen, Białego Kamienia, Rygi i Kirchholmu, jeden z najwybitniejszych dowódców w dziejach Polski, który zmarł w obozie chocimskim, niemal do ostatnich dni wykazując żelazną wolę zwycięstwa i kunszt dowódczy mimo postępującej gwałtownie choroby.

Reżyseria
Reżyserem filmu dokumentalnego „Chocim 1621” jest Leszek Wiśniewski („Pierwszy Virtuti…”, „Polskie Termopile”, „13 grudnia – tak było…”).

Scenariusz
Autorami scenariusza dokumentu są Leszek Wiśniewski i Jan Tarczyński.

Data premiery, kraj produkcji
Uroczysty, prapremierowy pokaz polskiego filmu dokumentalnego „Chocim 1621” miał miejsce 30 września 2021 roku na Zamku Królewskim w Warszawie. 10 października 2021 roku po raz pierwszy film wyemitowano na antenie Telewizji Polskiej.

Zdjęcia
Twórcą zdjęć do filmu dokumentalnego „Chocim 1621” jest Mariusz Kaźmierski.

Czas trwania filmu
Film „Chocim 1621” trwa 55 minut.

Gdzie obejrzeć film „Chocim 1621”?
Cały film „Chocim 1621” online oglądaj na vod.tvp.pl