Chełmska Hodegetria

„Chełmska Hodegetria” (2022)

Film dokumentalny przedstawiający historię Ikony Matki Bożej Chełmskiej.

Opis filmu:
Według siedemnastowiecznej legendy Chełmska Ikona Matki Bożej powstała w Jerozolimie, a jej autorem był św. apostoł Łukasz. Następnie przewieziono ją do Konstantynopola, skąd trafiła na Ruś. W dawnych czasach przypisywanie autorstwa ikony św. Łukaszowi było zabiegiem mającym wskazać na jej specjalną moc.

W rzeczywistości Ikona Matki Bożej Chełmskiej powstała w nieznanej bizantyjskiej pracowni i nigdy właściwie nie dowiemy się dokładnie gdzie. Na jej bizantyjskie pochodzenie wskazuje zarówno materiał (deska cyprysowa), na którym powstała oraz styl malarski, który podobnie jak użyty materiał pozwala na datację ikony.

Film opowiada o ciekawych losach ikony, które na stale wrosły w historię Rzeczpospolitej. Ikona jest jednym z najstarszych zabytków ikonograficznych, który przyciągał do Chełma pielgrzymów, znawców sztuki sakralnej i mieszkańców regionu. Dziś ikona znajduje się w Wołyńskim Muzeum Ikon w Łucku. Po wielu latach „zagubienia” odnalazła się tam i pozostaje jednym z najważniejszych dzieł w nim przechowywanym.

Reżyseria:
Autorami filmu „Chełmska Hodegetria” są Izabela Fatalska i Bartek Wieczorek.

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Chełmska Hodegetria” wyprodukowano w 2022 roku, w Polsce.

Czas trwania filmu:
Film „Chełmska Hodegetria” trwa 25 minut.

Tytuł oryginalny:
„Chełmska Bogurodzica”

Gdzie obejrzeć film „Chełmska Hodegetria”?
Cały film „Chełmska Hodegetria” online oglądaj w vod.tvp.pl.