Bugiem do Boga

„Bugiem do Boga” (2022)

Film opowiada o historii dwóch pięknych ikon, które związane są z klasztorem św. Onufrego w Jabłecznej oraz o historii tego niezwykłego ośrodka życia duchowego.

Opis filmu „Bugiem do Boga”
Klasztor św. Onufrego w Jabłecznej to miejsce, które zasłynęło kilkuwiekową tradycją kultu i pielgrzymek do przechowywanej w nim ikony patrona. Jako jedyny na terenach nadbużańskich oparł się następstwom unii brzeskiej i na przestrzeni swych dziejów zawsze funkcjonował jako prawosławny.

W zachowanym opisie z 1766 roku pisano o nim: „Jabłeczyński monaster św. Onufrego jest w województwie brzeskim, nad rzeką Bug, w dobrach Xsięcia Radziwiłła, w powiecie sławatyckim, niedaleko wsi Jabłeczna, od której i nazwę ma, w odległości od miasta Brześcia cztery mile, od majątku radziwiłłowskiego Sławatycze zwanego pół mili, między łąkami na niewielkiej wyspie, którą wiosną woda oblewa dookoła pod samo ogrodzenie, a czasami jesienną porą od rozlewów i powódź bywa i przez pięć do siedmiu tygodni nie ustępuje, od czego wielkie straty w zasiewach w miejscach niskich i sianokosach są... ".

Scenariusz i reżyseria:
Autorem filmu „Bugiem do Boga” jest Izabela Fatalska.

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Bugiem do Boga” wyprodukowano w 2022 roku, w Polsce.

Czas trwania filmu:
Film „Bugiem do Boga” trwa 25 minut.

Gdzie obejrzeć film „Bugiem do Boga”?
Cały film „Bugiem do Boga” online oglądaj w vod.tvp.pl.