Bruno Schulz

„Bruno Schulz” (2014)

Prozaik, malarz, rysownik – w każdej z tych dziedzin był poetą. Schulz był wyznawcą genialnej epoki powtórnego dzieciństwa.

Nie umiał się bronić przed brutalnością świata. Nie zdecydował się na ucieczkę z getta. Zawiodło schronienie, którego szukał w sobie. Zginął kilkaset metrów od miejsca, w którym się urodził. Na skutek pojedynku dwóch gestapowców – ty zabiłeś mojego Żyda, ja zabiłem twojego... Nie ma grobu.

Opis filmu
Ów dokument – tematyczny, labiryntowy przewodnik po losach Brunona Schulza połączy i zderzy wątki biograficzne z artystycznymi. Poprowadzi nas śladami tajemnic, rękopisów, rysunków, kobiet. Wspomnienia świadków uzupełni obrazami z pogranicza schulzowskiej jawy i snu. Los Brunona Schulza jako artysty i człowieka opowiedziany jest na dwu przeciwstawnych planach, wykorzystuje dwie - pozornie sprzeczne - metody filmowej narracji. Wizyjność sztuki wyobraźni konfrontuje z dokumentem i relacjami uczestników biografii nierozumianego za życia i nieprzystosowanego doń artysty.

O Schulzu postrzeganym przez świat – jako nauczycielu rysunku, mężczyźnie, pisarzu, ofierze niemieckiej przemocy – opowiedzą świadkowie tamtych zdarzeń. O Schulzu postrzegającym świat – jako twórcy, autorze „Xięgi bałwochwalczej" i „Sklepy cynamonowe" autorzy filmu opowiadają niejako „z brzucha” jego talentu, wchodząc do wnętrza jego wyobraźni i artystycznego wszechświata.
Dokumentalnej relacji towarzyszą animacje, których autorem jest Marcin Podolec. Powstawały pod opieką artystyczną Piotra Dumały.

Reżyseria
Za reżyserię filmu „Bruno Schulz” odpowiada Adam Sikora, zdobywca Orła za film „Cztery noce z Anną”.

Scenariusz
Za scenariusz odpowiada Agata Tuszyńska.

Data premiery i kraj produkcji
Film miał premierę w 2014 roku w Polsce.

Ile trwa film „Bruno Schulz”?
Film trwa 57 minut.

Gdzie obejrzeć film „Bruno Schulz”?
Cały film online oglądaj w vod.tvp.pl.