Brat, przyjaciel, papież

„Brat, przyjaciel, papież” (2011)

Film dokumentalny w reżyserii Elżbiety Ruman, opowiadający o dzieciństwie, młodości i latach wojennych Josepha Ratzingera, późniejszego papieża Benedykta XVI.

Opis filmu:
Rozmówcami autorki dokumentu byli m.in. Maria Niedermaier, koleżanka szkolna Josepha, brat Georg Ratzinger oraz prof. Alfred Laepple, prefekt w seminarium, który z biegiem lat stał się najbliższym przyjacielem Josepha.

We wspomnieniach bliskich i przyjaciół Joseph Ratzinger zostaje ukazany jako wrażliwy pasjonat teologii. Jego koledzy określali przyszłego papieża mianem „Bucherrat”, czyli szczura książkowego, ponieważ tak głęboko wgryzał się w zagadnienia teologiczne.

Wszyscy rozmówcy Elżbiety Ruman podkreślają, że ich szkolny i seminaryjny kolega mimo zawrotnej kariery pozostał sobą. Za sprawą filmu możemy poznać także nieznane szerzej pasje papieża Benedykta XVI, w szczególności zaś muzykę klasyczną.

Obsada filmu
W filmie „Brat, przyjaciel, papież” występują:
ks. Georg Ratzinger – brat papieża Benedykta XVI
Maria Niedermaier – koleżanka szkolna Josepha Ratzingera
abp. Alfons Nossol – metropolita opolski, przyjaciel papieża Benedykta XVI

Reżyseria
Reżyserką i autorką scenariusza do filmu „Brat, przyjaciel, papież” jest Elżbieta Ruman, znana także z takich dokumentów jak „Cud na Kostaryce” i „Bez lęku”.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny „Brat, przyjaciel, papież” powstały na zlecenie Telewizji Polskiej miał swoją światową premierę 11 lutego 2013 roku.

Zdjęcia
Za zdjęcia do filmu odpowiedzialna była Justyna Zając.

Czas trwania filmu
Film „Brat, przyjaciel, papież” trwa 42 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Brat, przyjaciel, papież”?
Cały film „Brat, przyjaciel, papież” online oglądaj za darmo w vod.tvp.pl