Blachnicki. Życie i światło

„Blachnicki. Życie i światło” (2021)


Dokument poświęcony księdzu Franciszkowi Blachnickiemu, który jest uważany za jednego z pięciu polskich duchownych katolickich, którzy odegrali ważną rolę w upadku komunizmu.

Opis filmu
Film dokumentalny „Blachnicki. Życie i Światło” ukazuje fascynującą biografię bohatera w szerokim historycznym kontekście, począwszy od odrodzenia Polski po rozbiorach (III Powstanie Śląskie), przez II wojnę światową, prześladowania Kościoła w PRL, do stworzenia przez ks. Blachnickiego kilkudziesięciotysięcznej wspólnoty Ruchu Światło-Życie. Ukazuje też przyjaźń z Karolem Wojtyłą, odbiór z Danutą Wałęsową Nagrody Nobla, działalność emigracyjną w latach 1981-1987 pod hasłem Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodów oraz prześladowanie przez komunistyczną agenturę i tajemniczą śmierć.

Obok wątków historycznych równie ważne dla twórców filmu jest przyjrzenie się fenomenowi skromnego księdza, który w miejscach gdzie się pojawiał, uruchamiał duchową przemianę o ogromnym społecznym wymiarze.

Reżyseria
Film w reżyserii Iwo Kardela, autora scenariusza wielokrotnie nagradzanego w Polsce i na świecie filmu „Kret” w reż. Rafaela Lewandowskiego. Film został wyprodukowany przez Telewizję Polską w 2021 roku.

Scenariusz
Autorami scenariusza do filmu „Blachnicki. Życie i światło” są Iwo Kardel i Jan Pospieszalski.

Data premiery i kraj produkcji
Film „Blachnicki. Życie i światło” został wyprodukowany w Polsce. Premiera w kinach odbyła się 15 listopada 2021 roku.

Czas trwania filmu
Dokument „Blachnicki. Życie i światło” trwa ok. 57 minut.

Gdzie obejrzeć film „Blachnicki. Życie i światło”?
Cały film „Blachnicki. Życie i światło” online oglądaj za darmo w vod.tvp.pl.