Bitwa

„Bitwa” (2019)

Student malarstwa Ireneusz Rolewski porywa się na coś zupełnie szalonego – chce wykonać pierwszą wierną kopię „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki (w skali 1:1).

Opis filmu
Zadanie wykraczające poza wyobrażenia zwykłego śmiertelnika nie jest pierwszą bitwą, do której musiał stanąć nasz bohater. Jest wychowankiem Domu Dziecka w Strobowie pod Skierniewicami, żyje niezwykle skromnie, nie ma stałych dochodów ani sponsorów. Przeciwności losu tylko wzmagają jego determinację w dążeniu do realizacji wyznaczonych celów i umacniają w przekonaniu, że warto żyć dla spraw wyższych.

Kamera śledziła go przez dwa lata, obserwowała wszystkie etapy powstawania kolejnych fragmentów dzieła (z racji na rozmiar oryginału kopia powstaje w kilkunastu częściach, które na koniec zostaną ze sobą zszyte), od rozpięcia płótna na krośnie, poprzez jego gruntowanie metodami znanymi Matejce, wytwarzania farb wg. starych recept, nanoszenie pierwszych kresek, po transport gotowych fragmentów z Warszawy do Łodzi. Niezwykle uzdolniony artysta okazuje się człowiekiem silnym duchem i zarazem bardzo empatycznym.

Reżyseria i scenariusz
Reżyserką i autorką scenariusza filmu „Bitwa” jest Maria Dłużewska, znana z takich produkcji jak m.in. „Zorza II nad Gdańskiem”, „Solidarność walcząca”, „Córka”.

Data premiery i kraj produkcji
Polski film dokumentalny „Bitwa” miał premierę w 2019 roku.

Zdjęcia
Autorem zdjęć do filmu „Bitwa” jest Bartłomiej Maj („Ksiądz”, „Dama”, „Drzwi do wolności”).

Czas trwania filmu
Film „Bitwa” trwa 51 minut.

Gdzie obejrzeć film „Bitwa”?
Cały film oglądaj online w vod.tvp.pl.