Birma: anatomia dyktatury

„Birma: anatomia dyktatury” (2019)

Film w reżyserii Karen Stokkendal Poulsen przedstawia współczesną historię i obecną sytuację polityczną w Birmie. Krajem tym przez blisko 50 lat zarządzała dyktatura wojskowa, łamiąc prawa człowieka i doprowadzając do ruiny birmańską gospodarkę. Po pokojowym przejęciu części władzy przez noblistkę Aung San Suu Kyi społeczność międzynarodowa miała nadzieję na zdecydowane zmiany w kraju. Niestety dla wielu nadzieje te okazały się płonne…

Opis filmu:
Po trwających pół wieku dyktatorskich rządach wojskowych, birmańska opozycja demokratyczna zwyciężyła w wyborach powszechnych w 2015 roku, zdobywając zdecydowaną większość miejsc w parlamencie. Był to również wielki osobisty sukces przywódczyni opozycji Aung San Suu Kyi, która przez dekady Od tego czasu rozpoczęła współrządzenie krajem wraz z armią.

Doprowadzając do porozumienia z generałami, Suu Kyi otrzymała szansę na zreformowanie Birmy oraz zrealizowanie marzenia jej ojca (a jednocześnie założyciela armii), gen. Aung Sana o pokoju i silnej pozycji kraju w rejonie Azji Południowo-Wschodniej. Pomimo znaczącego wzrostu gospodarczego Birmy i napływu zagranicznych inwestycji noblistce nie udało się uniknąć uwikłania w zbrodnicze działania armii. Rok po objęciu władzy broniła czystek etnicznych dokonanych przez wojskowych. Zaczęto oskarżać ją także o odizolowanie się od społeczeństwa.

Reżyseria
Reżyserem i twórcą scenariusza do filmu dokumentalnego „Birma: anatomia dyktatury” jest Karen Stokkendal Poulsen, która międzynarodowe uznanie zdobyła w 2013 za sprawą dokumentu „Mediatorzy”.

Data premiery, kraj produkcji
Duński film dokumentalny „Birma: anatomia dyktatury” miał swoją światową premierę 24 marca 2019 roku.

Tytuł oryginalny
„On the Inside of a Military Dictatorship”

Czas trwania filmu
Film „Birma: anatomia dyktatury” trwa 55 minut.

Nagrody i nominacje
Film został nagrodzony na wielu festiwalach, m.in. CPH: DOX, HotDocs, Prix Europe, Festiwal Filmowy w Zurychu, FIFDH (Grand Reportage).

Gdzie obejrzeć film „Birma: anatomia dyktatury”?
Cały film „Birma: anatomia dyktatury” online oglądaj za darmo w vod.tvp.pl