Białoruś. Początek

„Białoruś. Początek” (2021)

Film opowiada historię Swiatłany Cichanouskiej od początku jej kariery politycznej jako członkini białoruskiej opozycji aż do pierwszych dni przymusowej emigracji na Litwę. Podróżujemy ze Swiatłaną przez całą kampanię wyborczą, przemierzamy miasta Białorusi i spotykamy się z wyborcami.

Opis filmu:
Pokrzepiające i budzące nadzieję wydarzenia, ale także przeszkody i groźby ze strony władz, przeplatają się z tym co dzieje się na ulicach Mińska. Noc 9 sierpnia spędzamy z kamerą we siedzibie opozycji. Przyglądamy się temu co dzieje się na barykadach w bezpośrednim sąsiedztwie. Wybuchy, obrażenia, dym – operator uchwycił najjaśniejsze wydarzenia białoruskiego protestu.

W kolejnej części filmu – już po wyborach – autorzy filmu opowiadają o białoruskim proteście pokojowym, którego ikoną jest właśnie Swiatłana. Pomimo wszystkich intryg przeciwko niej i gróźb pod adresem jej przyjaciół, krewnych i kolegów, Swietłana staje się skupioną i pewną siebie przywódczynią Białorusi, nawet gdy znajduje się poza granicami ojczystego kraju.

Reżyseria
Reżyserem dokumentu „Białoruś. Początek” jest Fiodor Bogomolov.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny „Białoruś. Początek” miał swoją premierę w 2021 roku.

Czas trwania filmu
Film „Białoruś. Początek” trwa 55 minut.

Gdzie obejrzeć film „Białoruś. Początek”?
Cały film „Białoruś. Początek” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl