Białoruś – ostatni zaścianek

„Białoruś – ostatni zaścianek” (2021)

Film dokumentalny Marii Wiernikowskiej o życiu na Białorusi. Sentymentalna podróż do kraju pradziadów zesłanych na Sybir za Powstanie Styczniowe, która zakończy się udziałem w antyrządowych protestach przeciw dzisiejszej dyktaturze w Mińsku.

Opis filmu:
Bohaterowie filmu stawiają pytania o polskość, a szerzej: o tożsamość, o rolę pamięci, o postawę wobec dyktatury i o strach – zakodowany przez dziesięciolecia terroru.

Natalia, wiejska nauczycielka historii z głębi Białorusi, odkrywa, że połowa mieszkańców jednej z wiosek sto pięćdziesiąt lat temu musiała iść na Sybir za pomoc powstańcom styczniowym. Kobieta postanawia napisać o tym w liście do polskiej dziennikarki, która przyjechała tam w poszukiwaniu śladów swoich przodków.

Kiedy obie kobiety w końcu się spotykają, Natalia nie jest już nauczycielką – wyrzucono ją z pracy za angażowanie się w politykę. Jej jedyną żywicielką jest krowa, która również staje się cichą bohaterką filmu.

Reżyseria:

Reżyserem filmu „Białoruś – ostatni zaścianek” jest reporterka i korespondentka wojenna Maria Wiernikowska („Dziady 2000”, „Pożądana, niepożądana”, „Ślad”)

Data premiery i kraj produkcji:

„Białoruś – ostatni zaścianek” to polska koprodukcja, która miała premierę w 2021 roku.

Czas trwania:

Film „Białoruś – ostatni zaścianek” trwa 52 minut.

Gdzie obejrzeć film „Białoruś – ostatni zaścianek”?

Film dokumentalny „Białoruś – ostatni zaścianek” online oglądaj w vod.tvp.pl