Belfast – mury wstydu

„Belfast – mury wstydu” (2019)
Film dokumentalny, który opowiada o Belfaście, w którym wciąż stoi mur. Powstał w latach 60., aby rozdzielić ludzi. Jest symbolem niechęci i wrogości między społecznością katolicką, nacjonalistyczną, republikańską, protestancką, unionistyczną i lojalistyczną.

Opis filmu
Pomimo Porozumienia Wielkopiątkowego z 1998 roku, ściany budynków w Belfaście zachowały swoją symboliczną moc i są pokryte mnóstwem haseł, grafik i wymownych rysunków. Mury opowiadają własną historię. Nie znajdziemy jej w podręcznikach. Nie jest to też historia prezentowana przez zwycięzcę lub zwyciężonego. Mieszkańcy miasta są dumni i nie mają zamiaru poddać się komukolwiek.

Słowa Williama Butlera Yeatsa odbijają się echem od murów Belfastu – miasta poturbowanego przez konflikt w Irlandii Północnej. Wojna się skończyła, ale mury wstydu wciąż stoją. Te widzialne i te niewidzialne. Spotkamy ludzi, których życie zostało ukształtowane przez tę separację i strach. Mieszkańców wciąż czeka długa i trudna droga. Wystarczy iskra, by konflikt przeniósł się do innej części miasta i wszystko wróciło do punktu wyjścia. Teraz Brexit niszczy Wielką Brytanię. Robi to, czego nie dała rady zrobić IRA. Europejczycy nawet nie wiedzą, jacy są szczęśliwi, że się pozbyli Brytyjczyków, których Irlandczycy nie mogą się pozbyć. Zakończenie konfliktu zbrojnego nie rozwiązało wszystkich problemów. Mury wciąż przypominają, że człowiek znajdujący się po drugiej stronie jest wrogiem.

Reżyseria

Film „Belfast – mury wstydu” wyreżyserował Sylvie Garat.

Data premiery i kraj produkcji

Francuski dokument „Belfast – mury wstydu” miał premierę w 2019 roku.

Tytuł oryginalny

„BELFAST, the walls of shame”.

Czas trwania filmu

Film „Belfast – mury wstydu” trwa 51 min.

Gdzie obejrzeć film „Belfast – mury wstydu”?

Cały film „Belfast – mury wstydu” oglądaj online w vod.tvp.pl.