Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie

„Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie” (2000)

Film Jacka Piotrowskiego i Tadeusza Szymy zabiera nas w podróż do Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie. W trakcie seansu poznamy burzliwe dzieje świątyni wzniesionej dokładnie tam, gdzie prawie 2000 lat temu Chrystus umarł i zmartwychwstał.

Opis filmu:
Zbudowana przez Konstantyna Wielkiego Bazylika Grobu Pańskiego była przez wieki burzona, odbudowywana, przebudowywana, a – jakby tego było mało – trawiły ją także pożary i niszczyły trzęsienia ziemi. To, co dziś możemy zobaczyć to ogromna, chaotyczna budowla pełna ciemnych zakamarków, ołtarzy i kaplic różnych wyznań, w której centrum znajduje się to, co dla chrześcijan najważniejsze: miejsce Zmartwychwstania.

Każdy pielgrzym odwiedzający Ziemię Świętą obowiązkowo udaje się do Bazyliki Grobu Świętego. To, że możemy się dziś modlić w tej niezwykłej świątyni, zawdzięczamy pierwszym wspólnotom chrześcijańskim, które miejsce męki Chrystusa i grotę, do której złożono Go po śmierci otoczyły szczególną opieką. Dzisiejsza Bazylika znajduje się dokładnie tam, gdzie Jezus Chrystus prawie 2000 lat temu odbywał swoją ostatnią ziemską drogę. Pieczę nad świątynią sprawują kapłani prawosławni i katoliccy. W czasie filmu przewodnikiem po Bazylice będzie ojciec Władysław Waśko, franciszkanin.

Reżyseria
Reżyserem filmu dokumentalnego „Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie” jest Jacek Piotrowski, a scenarzystą Tadeusz Szyma.

Data premiery, kraj produkcji
Polski dokument poświęcony najważniejszej chrześcijańskiej świątyni miał swoją premierę w 2000 roku.

Zdjęcia
Twórcą zdjęć do filmu „Bazylika Grobu Pańskiego” jest Mieczysław Iwanicki.

Czas trwania filmu
Film „Bazylika Grobu Pańskiego” trwa 44 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie”?
Cały film „Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl