Baśka

„Baśka” (2020)

Fabularyzowany film dokumentalny w reżyserii Doroty Kani i Anny Zapert oparty na historii życia Heleny Żurowskiej jedynej kobiety zamordowanej przez komunistów w więzieniu przy ul. Rakowieckiej tzw. strzałem katyńskim.

Opis filmu:
Helena Żurowska ps. „Baśka” pochodziła z osiadłej na Kresach polskiej ziemiańskiej. Po agresji sowieckiej na Polskę uciekła konno na Węgry, gdzie spotkała Jana Mazurkiewicza. Krótko potem wstąpiła do Związku Walki Zbrojnej, a następnie do Armii Krajowej. Była kurierką na Węgry i szefem struktur ZWZ w kraju. Ranna w Powstaniu Warszawskim trafiła do obozu na terenie Niemiec. Po wyzwoleniu przez Amerykanów Żurowska wróciła do kraju na wieść o aresztowaniu Mazurkiewicza przez Urząd Bezpieczeństwa. Już wówczas współpracowała z rządem w Londynie. W 1948 roku „Baśka” została aresztowana przez UB, a po okrutnym śledztwie – zamordowana 21 września 1949 roku.

Reżyseria
Reżyserami filmu dokumentalnego „Baśka” są Dorota Kania i Anna Zapert. Dziennikarki mają w swoim wspólnym dorobku także dokument „Ryngraf”.

Scenariusz
Autorką scenariusza filmu dokumentalnego „Baśka” jest Dorota Kania.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny miał swoją premierę 26 września 2020 roku podczas XII Festiwalu NNW w Gdyni.

Zdjęcia
Twórcami zdjęć do filmu „Baska” są Robert Krauz i Krzysztof Mordak.

Czas trwania filmu
Film „Baśka” trwa 41 minut.

Gdzie obejrzeć film „Baśka”?
Cały film „Baśka” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl