Badjao. Duchy z morza

„Badjao. Duchy z morza” (2014)

Niezwykły film Elizy Kubarskiej o społeczności nomadów morza, ludzi ryb, zamieszkujących tereny między Filipinami, Borneo i Indonezją.

Opis filmu
Członkowie społeczności Badjao przez wieki żyli jak ryby, większość życia spędzając w wodzie. Dzieci Badjao szybciej uczą się pływać niż chodzić, a dorośli doprowadzili do perfekcji trudną sztukę free-divingu. Potrafią chodzić i polować na dnie oceanu, wstrzymując oddech przez wiele minut. Ich oczy są z kolei przystosowane do ostrego widzenia pod wodą. Niestety w zderzeniu z nowoczesną cywilizacją ich życie zmienia się gwałtownie.

Nieposiadający żadnych dokumentów nomadzi traktowani są często jak nielegalni imigranci. Wysepki, na których od setek lat mieszkali sprzedawane są pod zamknięte luksusowe kurorty. Sami Badjao nie mają tam wstępu.

10-letni Sari podejmuje naukę u swojego wujka Alexana, ostatniego nurka głębinowego na wyspie Mabul. Alexan postanawia przekazać swój warsztat Sariemu, ponieważ nie może pogodzić się z myślą, że pod wpływem zachodniej cywilizacji świat jego przodków znika.

Reżyseria
Reżyserem filmu dokumentalnego „Badjao. Duchy z morza” jest Eliza Kubarska („Ściana cieni”, „Być kobietą w Himalajach”).

Zdjęcia
Autorem zdjęć filmu „Badjao. Duchy z morza” jest Piotr Rosołowski („Miasto”, Ściana cieni”).

Data premiery i kraj produkcji
Polski film dokumentalny „Badjao. Duchy z morza” miał premierę w 2014 roku.

Czas trwania filmu
Film dokumentalny „Badjao. Duchy z morza” trwa 76 minut.

Gdzie obejrzeć film „Badjao. Duchy z morza”?

Cały film „Badjao. Duchy z morza” online OGLĄDAJ w vod.tvp.pl.