Autor Nieznany

„Autor Nieznany” (2021)
Film opowiada historię słynnego fotoreportera Jerzego Kośnika, który w latach osiemdziesiątych dokumentował dramatyczne losy Polski.

Opis filmu:
W trakcie filmu dowiadujemy się o istnieniu nieznanych zdjęć z pacyfikacji Kopalni Wujek, w której tragicznie zginęło dziewięciu górników. Jerzy Kośnik po wielu latach odnajduje ich autora Marka Janickiego, który w 1981 miał 18 lat. W trakcie pacyfikacji kopalni Wujek, Janicki odważnie wmieszał się w walczący tłum i zrobił tam najważniejsze zdjęcia ukazujące prawdę tej tragedii.

Marek Janicki, obawiając się represji, przez ponad 30 lat nie przyznawał się do autorstwa swoich fotografii z tamtych czasów. Gdyby nie przypadek, a później gdyby nie Jerzy Kośnik... tych zdjęć, świat już by nigdy nie ujrzał. Ta sytuacja stanie się pretekstem dla autorów i bohaterów filmu, do poruszenia w filmie kwestii niezwykłej roli fotoreporterów, ich odpowiedzialności, postaw moralnych, jako tych, którzy opowiadają prawdziwą historię i zatrzymują tę prawdę na zdjęciach.

Reżyseria:
Autorem filmu „Autor Nieznany” jest Wiesław Paluch, reżyser i scenarzysta, autor m.in. filmów: „Kobiety wolności” (2019), „Władysław Kozakiewicz” (2018).

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Autor Nieznany” wyprodukowano w 2021 roku, w Polsce.

Czas trwania filmu:
Film „Autor Nieznany” trwa 52 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Autor Nieznany”?
Cały film „Autor Nieznany” online oglądaj w vod.tvp.pl.