ARAM

„ARAM” (2014)

Film dokumentalny poświęcony jest pamięci Arkadiusza Rybickiego „Arama”. Jest rodzajem „kolażu” opowiadanym przez narratora (Arama) ułożonego przez rodzinę i przyjaciół.

Opis filmu
Arkadiusz Rybicki zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku. 40 lat wcześniej na murze stoczni gdańskiej napisał „Nie zapomnimy Katynia”. Aram należał do tych nielicznych, którzy działalność opozycyjną zaczęli bardzo wcześnie gdy mając 17 lat, w czasie strajków grudniowych, wzywał robotników do nieograniczania się wyłącznie do postulatów ekonomicznych, a walkę o niepodległość, Był jednym z założycieli Ruchu Młodej Polski i redaktorem naczelnym wychodzącego poza obiegiem cenzury opozycyjnego pisma „Bratniak”. W sierpniu 1980 roku spisał na słynnej tablicy 21 postulatów komitetów strajkowych. Kierował Biurem Prasowym Solidarności, a w stanie wojennym został internowany.
W drugiej połowie lat osiemdziesiątych pracował w sekretariacie Lecha Wałęsy, a po odzyskaniu niepodległości, w randze sekretarza stanu, towarzyszył mu w czasie pierwszych lat prezydentury. W końcu lat dziewięćdziesiątych został wiceministrem kultury, a później posłem do Sejmu z ramienia Platformy Obywatelskiej. Razem z żoną kierował fundacją opiekującą się dziećmi autystycznymi. Aram mimo swoich często konserwatywnych poglądów był niezmiernie otwarty na otaczający go świat. Maniery dżentelmen potrafił łączyć z poczuciem abstrakcyjnego humoru i dystansu do pełniących przez siebie funkcji. Zawsze kierował się zasadami w które szczerze wierzył i wzbudzał szacunek także u osób, które niekoniecznie podzielały jego poglądy.
Historia życia Arama jest opowiedziana w pierwszej osobie. Wpisuje się w wydarzenia polityczne, społeczne i kulturowe, które z całą pewnością nie były mu obojętne i zostawiły ślad w jego percepcji świata. Życie Arama było barwne i różnorodne; licealista wzywający w grudniu 1980 robotników do walki o niepodległość, hippis sprzyjający obecności amerykańskiej w Wietnamie, konserwatysta uwielbiający Doorsów i Hendricksa, prawicowiec szyjący dżinsy i chodzący w lennonówkach, opozycjonista mający tysiące pomysłów i niezmiernie aktywny w ich realizacji, delikatny i wrażliwy w relacjach międzyludzkich, twardy i bezkompromisowy w stosunku do władzy komunistycznej. Wysoki urzędnik państwowy w niepodległej Polsce zaangażowany w powstanie ważnych projektów społeczno-politycznych potrafi stać się producentem anarchizującej emisji telewizyjnej. Aram uwielbiał opowiadać anegdoty, a jego bliscy uwielbiali opowiadać takowe o nim samym.

Reżyseria
Reżyserem filmu „ARAM” jest Krzysztof Talczewski.

Data premiery i kraj produkcji
„ARAM” jest polskim filmem dokumentalnym, którego premiera odbyła się w 2014 roku.

Czas trwania filmu
„ARAM” trwa 57 minut.


Gdzie obejrzeć film „ARAM”?
Cały film „ARAM” online oglądaj w vod.tvp.pl.