Amerykańskie ​tournée

„Amerykańskie tournée” (2018)

Film dokumentujący pierwsze tournée Orkiestry Filharmonii Narodowej w Ameryce. W 2021 roku przypada 60. rocznica tego wydarzenia.

Opis filmu:
W 1961 roku Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batuta Witolda Rowickiego i Stanisława Wisłockiego z solistami Reginą Smendzianką i Wandą Wiłkomirską na zaproszenie legendarnego amerykańskiego impresario Sola Huroka wyjechała na tournée do Kanady i Stanów Zjednoczonych. Przebieg wyjazdu został sfilmowany na taśmie 16-milimetrowej przez Stanisława Wisłockiego, negatyw zaś odnaleźli spadkobiercy w zbiorach zmarłego w 1998 roku artysty.

Ponieważ jest to jedyna istniejąca rejestracja historycznego tournée Filharmonii Narodowej, film ma szczególną wartość dokumentalną. Nikt bowiem poza Stanisławem Wisłockim nie upamiętnił pierwszego w historii wyjazdu Filharmonii Narodowej za ocean. Oryginał filmu jest własnością rodziny Stanisława Wisłockiego, prawa do jego wykorzystania otrzymał siostrzeniec dyrygenta Tadeusz Deszkiewicz, z inicjatywy którego narodził się pomysł upublicznienia tych materiałów szerszej widowni. Film przypomni o zapomnianych muzycznych wydarzeniach, niezwykłych ludziach i losach tej wyprawy. Niektóre fakty przedstawione w filmie wydadzą się zaskakujące i nieprawdopodobne, i pewnie trudno byłoby w nie uwierzyć, gdyby nie to, że znajdują potwierdzenie w materiałach filmowych, dokumentach, czy relacjach świadków opisywanych wydarzeń.

Reżyseria
Reżyserem dokumentu „Amerykańskie tournée” jest Piotr Jaworski.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny miał swoją premierę w 2018 roku.

Czas trwania filmu
Film „Amerykańskie tournée” trwa 50 minut.

Gdzie obejrzeć film „Amerykańskie tournée”?
Cały film „Amerykańskie tournée” online oglądaj na vod.tvp.pl