Albania. Poszukując sprawiedliwości

„Albania. Poszukując sprawiedliwości” (2021)

W dokumencie Witolda Szabłowskiego ukazana została historia Jovana Plaku, którego ojciec Koco Plaku był wykształconym w Związku Radzieckim geologiem i odkrywcą największych w tym kraju pokładów ropy naftowej.

Opis filmu:
W latach 60. Albania zerwała związki z ZSRR, a wszyscy wykształceni w Moskwie znaleźli się na czarnej liście. Jovan Plaku miał pół roku, kiedy jego ojca zabrali agenci Sigurimi. Los ojca i jego zniknięcie, zdeterminowało całe życie Jovana. Od niemal trzydziestu lat, bezskutecznie szuka grobu ojca. Film jest jednocześnie opowieścią o latach albańskiego reżimu podczas rządów Envera Hodży, któremu podległe służby specjalne, zwane Sigurimi, miały nieograniczoną władzę nad życiem i śmiercią obywateli kraju. W egzekucjach zabito ponad 5 tysięcy ludzi; kolejnych kilkadziesiąt tysięcy to ofiary łagrów i prześladowań. Komunistyczny reżim, który rządził Albanią od zakończenia II wojny światowej, aż do roku 1992, wzorem Stalina budował łagry i mordował swoich własnych obywateli.

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i autorem scenariusza filmu dokumentalnego „Albania. Poszukując sprawiedliwości” jest Witold Szabłowski, który ma w swoim dorobku takie dokumenty jak „Estonia. Czekając na niedźwiedzia” oraz „Kuba – rewolucja od kuchni”.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny miał swoją premierę w 2021 roku.

Czas trwania filmu
Film „Albania. Poszukując sprawiedliwości” trwa 45 minut.

Gdzie obejrzeć film „Albania. Poszukując sprawiedliwości”?
Cały film „Albania. Poszukując sprawiedliwości” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl