Afganistan – grobowiec Związku Radzieckiego

„Afganistan – grobowiec Związku Radzieckiego” (2019)

Film dokumentalny w reżyserii Nicolasa Jallota ukazuje trwającą 10 lat sowiecką interwencję militarną w Afganistanie. Dekada wojny, cierpienia i zniszczenia paradoksalnie stała się gwoździem do trumny nie dla górzystego kraju ze stolicą w Kabulu, lecz dla „potężnego” Związku Sowieckiego, który dwa i pół roku po wycofaniu wojsk z terenów Afganistanu przestał istnieć.

Opis filmu:
25 grudnia 1979 roku Sowieci wkroczyli do Afganistanu. Interwencja radziecka nie była przypadkowa. Afganistan to państwo buforowe, leżące między Rosją, Iranem, Pakistanem oraz Chinami. Związek Sowiecki i Afganistan zawsze byli przyjaciółmi. Rosja Lenina pierwsza uznała niepodległość Afganistanu w 1919 roku, natomiast Afganistan był pierwszym krajem, który uznał Związek Radziecki w 1922 roku. Stosunki między oboma krajami układały się doskonale. Związek Radziecki wspierał swego sąsiada w wielu dziedzinach, takich jak rolnictwo, budowa infrastruktury oraz szkolenie armii. Moskwa była głównym partnerem gospodarczym Kabulu, jednak Afganistan pozostał niezależnym i suwerennym państwem. Idealna współpraca między dwoma krajami miała dość paradoksalny koniec, gdy 27 kwietnia 1978 roku, po krwawym zamachu stanu, władzę w Afganistanie przejęli komuniści.

Film przypomina 10 lat tej wojny, cierpienia i zniszczenia, które doprowadziłyby do upadku Związku Radzieckiego, końca komunizmu i powstania organizacji terrorystycznych, które nadal zagrażają dzisiejszemu światu. Konflikt, który nazywano „radziecką inwazją na Afganistan” lub „wojną w Afganistanie”, a który Moskwa uparcie określała jako „wysłanie ograniczonego kontyngentu na pomoc bratniemu krajowi”. Pomimo że Afganistan był krajem całkowicie zniszczonym, to na jego terenie wybuchła niebawem krwawa i dramatyczna wojna domowa, z której wyłonili się talibowie i nowy międzynarodowy terroryzm. Nie przypadkiem ziemię tę od zarania dziejów nazywa się „cmentarzem imperiów”. Afganistan stał się też grobowcem ZSRR. Związek Radziecki, przestał istnieć w grudniu 1991 roku, dwa i pół roku po wycofaniu wojsk z terenów Afganistanu.

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i scenarzystą filmu dokumentalnego „Afganistan – grobowiec Związku Radzieckiego” jest Nicolas Jallot, znany także z dokumentu „Futbol w Rosji – tajna broń KGB”.

Data premiery, kraj produkcji
Francuski film dokumentalny „Afganistan – grobowiec Związku Radzieckiego” miał swoją premierę w 2019 roku.

Zdjęcia
Twórcą zdjęć do filmu jest Emmanuel Roy.

Tytuł oryginalny
„Afghanistan, le Tombeau de l’URSS”

Czas trwania filmu
Film „Afganistan – grobowiec Związku Radzieckiego” trwa 54 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Afganistan – grobowiec Związku Radzieckiego”?
Cały film „Afganistan – grobowiec Związku Radzieckiego” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl