1989
„1989” (2014)
Film zrealizowany z myślą o obchodach 25-lecia wyborów 4 czerwca 1989. Celem dokumentu jest pokazanie zmiany, jaka dokonała się w kraju i zmian, jakie na przestrzeni bardzo krótkiego czasu dokonywały się w mentalności Polaków. Materiały filmowe z okresu 1988-1990 współgrają ze zdjęciami i dziennikami pisanymi w tym czasie przez Polaków i komunikatami na temat dokonujących się zmian.
Opis filmu
W filmie przedstawione są najważniejsze wydarzenia polityczne, społeczne i obyczajowe okresu 1988-1990, istotne zdarzenia polityczne skonfrontowane albo wzmocnione komentarzami ich aktywnych obserwatorów – zwyczajnych ludzi, polityków obozu władzy i opozycjonistów. Obserwacje wybranych narratorów, ich obawy, nadzieje i refleksje mają dziś siłę i autentyzm o wiele większy od potencjalnych, zrealizowanych po latach wywiadów. Przykładem tego napięcia może być chociażby fragment relacji socjolożki związanej z opozycją, która nie mogąc uporać się z sytuacją „okrągłego stołu” przez pierwsze jego dni reaguje wymiotami. Ramy czasowe filmu to okres od końca 1988 roku po koniec stycznia 1990. Zdarzenia, które miały miejsce w trakcie kilkunastu miesięcy mają zmienną amplitudę, oscylując między thrillerem politycznym a drapieżnym kinem społecznego protestu.
Reżyseria
Reżyserem filmu dokumentalnego „1989” jest Michał Bielawski („W mgnieniu oka”, „Drużyna”, „Mundial. Gra o wszystko”).
Scenariusz
Scenariusz napisał Michał Bielawski.
Data premiery i kraj produkcji
„1989” miał premierę w 2014 roku. Film wyprodukowali: Narodowe Centrum Kultury, Europejskie Centrum Solidarności, Telewizja Polska, Unlimited Film Operations, przy współfinansowaniu PISF.
Zdjęcia
Autorem zdjęć do filmu dokumentalnego „1989” jest Filip Pakuła („Drużyna”, „Odezwiemy się”, „Krzysztof Krawczyk. Całe moje życie”).
Czas trwania filmu
Film dokumentalny „1989” trwa 58 minut.
Nagrody i nominacje
Nagroda Ministra Kultury na Festiwalu Form Dokumentalnych „Nurt” w Kielcach (2014).
Gdzie obejrzeć film „1989”?
Cały film „1989” online oglądaj w vod.tvp.pl.