1970
„1970” (2021)
Film dokumentalny, który opowiada o buncie, widziany z perspektywy oprawców. W 1970 roku w komunistycznej Polsce wybuchają protesty. W stolicy zbiera się sztab kryzysowy.
Opis filmu „1970”
W 1970 r. w komunistycznej Polsce, na Wybrzeżu, wybuchają protesty. Trwają strajki robotników, którzy sprzeciwiają się podwyżkom cen. Na ulicach pojawia się coraz więcej protestujących. Sytuacja staje się napięta. Tymczasem w stolicy zbiera się sztab kryzysowy. Dzięki animacjom połączonym z nagraniami rozmów telefonicznych zaglądamy za zamknięte drzwi gabinetów dygnitarzy. Wypalane są setki papierosów. Urywają się telefony. Planowane są strategie rozpędzania protestujących i przyszłych represji. Obmyślane są działania propagandowe. Protesty jednak wymykają się rządzącym spod kontroli. Widzimy strach, pogubienie i brutalność decydentów. Na ulicach w ruch idą milicyjne pałki. Padają strzały. Giną ludzie.
Reżyseria, scenariusz, montaż
Film „1970” wyreżyserował Tomasz Wolski, członek Europejskiej Akademii Filmowej, Polskiej Akademii Filmowej oraz Gildii Polskich Reżyserów Dokumentalnych. Wielokrotnie nagradzany filmowiec, dokumentów i krótkich filmów fabularnych, twórca m.in. takich produkcji, jak: „Festiwal”, „Zwyczajny kraj”, „Problem”.
Muzyka
Za muzykę w filmie „1970” odpowiadają Bartłomiej Tyciński, DJ Lenar.
Kraj pochodzenia i data premiery
Polski film dokumentalny „1970” jest polską produkcją, a swoją premierę miał 31 maja 2021 roku podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Nagrody
Tomasz Wolski za film „1970” otrzymał nagrodę Srebrny Lajkonik − dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego powyżej 30 minut w konkursie polskim.
Czas trwania
Film „1970” trwa 110 minut.
Gdzie można oglądać film „1970”?
Cały film „1970” można oglądać w vod.tvp.pl