Figu Migu na planecie

Program skierowany jest do niesłyszących dzieci, a jego celem jest nauka języka migowego. Stworzony jednak został w taki sposób, by w pełni zdrowe dzieci bawiły się przy nim równie doskonale. Dodatkowym atutem jest możliwość nauczenia się przez rodziców tego, jak poprzez proste gesty nawiązać kontakt i porozumieć się ze swoim malutkim, jeszcze niemówiącym dzieckiem. W chwili opanowania tych gestów przez dziecko, jego pragnienia i potrzeby będą mogły przyjąć formę zrozumiałego komunikatu. Z pewnością to ułatwi wzajemne, nie zawsze łatwe relacje.

Jak się okazuje, osoby głuche w niezwykły sposób odczuwają wibracje muzyczne. Stąd właśnie pomysł, aby poprzez muzykę i piosenki uczyć dzieci języka migowego. Biorąc „na warsztat” bardzo proste piosenki, w każdym spotkaniu uczymy dzieci migania mniej więcej 5 słów. Migana będzie cała piosenka, co pozwoli głuchym osobom poszerzać zasób słów w języku migowym

Program jest prowadzony przez dwie profesjonalne tłumaczki polskiego języka migowego – Małgorzatę Limanówkę i znaną z „Supełkowego ABC” Mariolę Kozłowską-Nowak, które wraz z trojgiem dzieci, w każdym programie tłumaczą nową piosenkę, napisaną specjalnie na potrzeby tej audycji. W programie występują również dwie animowane postacie – Figu i Migu, będące humorystycznym elementem całości. Pojawią się one w animowanych sekwencjach programu.