Seriale / Obyczajowe / Klan
Klan, seriale (fot. TVP)
Dla wszystkich Lubiczów najważniejsza jest rodzina. Dzieci Władysława i Marii zawsze mogą na siebie liczyć, bez względu na to, jakie niespodzianki szykuje im los.

„Klan” to pierwsza polska telenowela, której fabuła została wybrana w konkursie dla telewidzów ogłoszonym przez Telewizję Polską w 1997 roku. Spośród czterech różnych pomysłów, to właśnie na klan Lubiczów oddano najwięcej głosów. Pierwszy klaps miał miejsce 15 sierpnia 1997 r. Pomysłodawcą serialu był Wojciech Niżyński.

Akcja serialu dzieje się w czasie rzeczywistym i przedstawia realia codziennego życia wielu Polaków. Twórcy dbają o to, by poruszał on również zagadnienia ważne społecznie. Stąd wątek choroby Alzheimera, zespołu Downa, czy kwestii zarażenia HIV.

Serial obyczajowy, Polska 1997 -
Reż.yseria: Paweł Karpiński, Jarosław Marszewski, Jakub Ruciński, Andrzej Chichłowski, Ryszard Dreger, Tomasz Wiszniewski
Wykonawcy: Agnieszka Kotulanka, Tomasz Stockinger, Paulina Holtz, Kaja Paschalska, Barbara Bursztynowicz, Andrzej Grabarczyk, Dorota Naruszewicz, Daniel Zawadzki, Izabella Trojanowska, Małgorzata Ostrowska, Piotr Cyrwus, Agnieszka Wosińska i inni.
rozwiń »
  • nowość
  • materiał płatny
  image

  Miłosz przekonuje się, że Marta wcale nie zamierza robić filmu z niepełnosprawnym malarzem według jego pomysłu i scenariusza. Co więcej dowiaduje się, że film może również powstać bez jego udziału.

  • nowość
  • materiał płatny
  image

  Ramona przenosi miejsce spotkania z Jaśkiem do pubu. Na umówionym miejscu Jasiek zastaje dziewczynę otoczoną grupką kolegów. Chłopak zauważa, że szef grupy wyraźnie ją adoruje. Grażyna po powrocie do domu nie zastaje w nim Maćka.

  • nowość
  • materiał płatny
  image

  Paweł definitywnie decyduje się zakończyć romans z Jadwigą. Wybiera do Stanów, aby odebrać ze szpitala Krystynę. Jasiek, żeby zdobyć pieniądze dla Ramony, wynosi z domu biżuterię matki i chce wystawić ją w lombardzie.

  • nowość
  43

  Grażynka jest bardzo przejęta ślubem córki. Dodatkowych problemów dostarcza Maciek. Od samego rana domaga się, aby odwiedzić swoją nową przyjaciółkę Iwonkę.

  • nowość
  43

  Grażyna odbiera Maćka ze szpitala. Okazuje się, że chłopak znalazł sobie tam przyjaciółkę - Iwonę. Jadwiga zaprasza Pawła na święta.

  • nowość
  43

  Julia w bardzo złej atmosferze opuszcza dom Krzysztofa. Arkadiusz dziękuje Grażynce za zaproszenie na ślub Bożenki. Jasiek nadal szuka pieniędzy dla koleżanki.

  • nowość
  43

  Grażynka dowiaduje się od lekarza, że Maciek może święta spędzić w domu. Ma nadzieję, że emocje związane ze ślubem Bożenki nie wpłyną negatywnie na jego stan psychiczny.

  image

  Jasiek umawia się na randkę z Ramoną i poznaje jej tajemnicę. Postanawia jej pomóc. Julia szpera w papierach Krzysztofa i znajduje artykuły ze starych gazet o tajemniczym zaginięciu jego żony.

  foto

  Ola mówi Rafałowi o swoim spotkaniu z szefem dręczycielem, podczas którego ma zamiar złożyć mu niemoralną propozycję. Chłopak próbuje odwieść ją od tego zamiaru.

  foto

  Ola wbrew radom Ewy realizuje swój plan w stosunku do szefa. Zamierza go do siebie skutecznie zniechęcić i umawia się z nim na spotkanie po pracy. Krzysztof i Lutka spotykają się na randce. Romantyczną atmosferę zakłóca Julia.

  foto

  Agnieszka spotyka się z ministrem i załatwia pracę dla rzecznika. Dostaje również propozycję pracy dla siebie. Rafalski i Beata zostają wezwani do sądu na rozprawę rozwodową.

  image

  Feliks czuje się bardzo szczęśliwy, odzyskuje łaski Moniki. Krzysztof opowiada Elżbiecie o swoim nowym zauroczeniu, tymczasem w drzwiach zjawia się Julia.

  image

  Monika dąsa się na Feliksa za jego zachowanie na kolacji. Wyrzuca mu, że cały wieczór adorował swoją dawną znajomą - Ludwikę. Jasiek pod nieobecność Rafalskiego zaprasza do domu kolegów. Zapowiada się alkoholowa impreza.

  image

  Ola konsekwentnie trzyma się swojego planu i kokietuje swojego natrętnego wielbiciela. Przyjmuje nawet zaproszenie na kawę. Beata w towarzystwie Rafalskiego wybiera się na pogrzeb Joachima.

  image

  Agnieszka jest oburzona. Okazuje się, że jej szef może przez nią stracić pracę. Aby ratować sytuację postanawia umówić się na spotkanie bezpośrednio z ministrem.

  foto

  Bożenka z Miłoszem odwiedzają rodzinę i zapraszają na swój ślub. Tymczasem Michałowi udaje się przekonać rodziców, aby udostępnili fragment swojej posesji na lokalizację firmy, którą ma zamiar otworzyć wspólnie z Oskarem.

  foto

  Bożenka planuje wieczór panieński. Wspólnie z Miłoszem postanawiają odwiedzać gości weselnych i wręczać zaproszenia. Michał z wujem Oskarem planują wspólny biznes motoryzacyjny.

  foto

  Ola prowokuje swojego szefa, dostaje od niego smsa z miłosnym wyznaniem. Antek i Władek próbują uniknąć karnego sprzątania korytarza, ale ich zamiary udaremnia woźna.

  foto

  Beata zostaje oczyszczona z zarzutów. Okazuje się, że sprawczynią zabójstwa Joachima jest jego zazdrosna sekretarka. Rzecznik ministerstwa gani Agnieszkę za wywiad, którego udzieliła wskazując bezpośrednio przedsiębiorców działających na szkodę środowiska.

  foto

  Z samego rana Jerzy odkrywa brak samochodu. Próbuje zawiadomić policję, ale skruszona Elżbieta przyznaje się do pozostawienia auta na mieście.

  foto

  Jacek do czasu wyjaśnienia sprawy ogranicza Beacie kontakt z Małgosią. Ola dostaje kolejnego smsa od szefa.

  foto

  Beata zostaje zwolniona z aresztu za kaucją. Nie jest już pewna, czy rzeczywiście nie przyczyniła się do śmierci Joachima. Wiga przyznaje się Pawłowi do kłamstwa na temat ich relacji w rozmowie z Surmaczową.

  foto

  Bożenka i Miłosz poznają niedoszłego bohatera filmu Miłosza - niepełnosprawnego malarza. Wieczorem Ola otrzymuje przez posłańca bukiet kwiatów.

  foto

  Kamila wyznaje Norbertowi, że jest zazdrosna o Olę. Mimo to chłopak chce spotkać się z tą drugą. „Klan”

  foto

  Kamila dochodzi do wniosku, że jednak zależy jej na Norbercie i postanawia dać mu jeszcze jedną szansę. Beata zostaje zatrzymana przez policję pod zarzutem udziału w morderstwie Joachima.

  foto

  Zyta ponownie spotyka się z prawnikiem, który wyraźnie ją kokietuje. Feliks pożycza pieniądze na opłatę kursu od Bolka.

  foto

  Zyta spotyka się z prawnikiem w sprawie spółki. Mariusza od samego rana prześladuje pech. Na domiar złego trafia mu się klientka, która nie płaci za kurs.

  image

  Miłosz napotyka na kolejne trudności w swoich reżyserskich planach. Okazuje się, że następny film jest również zagrożony z powodu braku akceptacji głównego bohatera.

  image

  Agnieszka jest zaskoczona postawą Janusza, który nagle zmienił stosunek do swojej choroby i bardzo spokojnie przyjął informację o usuniętym nowotworze.

  foto

  Bożenka zastanawia się, czy wychodząc za Miłosza podejmuje właściwą decyzję. Radzi się w tej sprawie swojego przyrodniego brata - wikarego Kostka. Tymczasem Feliks stara się wyperswadować Wackowi związek z Barbarą.

  foto

  Marta nie zgadza się, aby rolę Maćka w filmie odegrał ktoś inny. Sponsor przeznaczył fundusze na dokument z autentycznym bohaterem.

  foto

  Ola w dalszym ciągu otrzymuje natrętne smsy, ale nie ma odwagi podjąć tego problemu na zebraniu z szefem. Maciek nadal przebywa w szpitalu psychiatrycznym.

  foto

  Barbara podczas kolacji w Rosso przedstawia Rafalskiemu i Beacie Wacka jako swojego narzeczonego. Beata składa zeznania w komisariacie w związku ze śmiercią Joachima.

  iamge

  Grażynka podczas odwiedzin Macka w szpitalu psychiatrycznym spotyka Norberta. Wacek ignoruje ostrzeżenia Feliksa i umawia się z Barbarą na kolejną randkę.

  image

  Elżbieta cieszy uzyskanym prawem jazdy. Tymczasem Jerzy próbuje przekonać Kamilę do ponownego przystąpienia do egzaminu i oferuje jej lekcje doszkalające.

  image

  Grażyna po powrocie z pracy zastaje w domu pobojowisko, którego sprawcą jest Maciek. Chłopak w szale rzuca przedmiotami i nie chce z nikim rozmawiać. Grażyna wzywa pogotowie.

  image

  Surmaczowa jest świadkiem spotkania Jadwigi i Pawła. Zbulwersowana opowiada o wszystkim Tadeuszowi.

  image

  Krzysztof jest zupełnie zdezorientowany postawą Julii, która tłumaczy swoje zachowanie wyższą koniecznością. Twierdzi, że musi oszukiwać Sebastiana, żeby odzyskać dziecko.

  image

  Grażynka ma wątpliwości, czy powinna wiązać się z Arkadiuszem. Krzysztof radzi Julii, aby zaczęła panować nad emocjami i podjęła leczenie.

  image

  Wacek ma w planach oświadczyny, nie wie jednak, czy zostaną przyjęte. Tymczasem Arkadiusz wyznaje Grażynce miłość.

  image

  Bolek z powodu straty nowo wybudowanej karczmy doświadcza wysokiego skoku ciśnienia i musi skorzystać z opieki lekarskiej. Trafia do Elmedu.

  image

  Janusz za namową Agnieszki idzie wreszcie do onkologa. Guz zostanie usunięty laparoskopowo. Bolek organizuje uroczyste otwarcie swojej karczmy, tymczasem lokal zostaje spalony.

  image

  Zyta i Iza idą do Rutki. Są zaskoczone postawą Romy, która wydaje się bardzo z nim spoufalona.

  image

  Wacław korzysta z zaproszenia Barbary i składa jej wizytę. Świadkiem ich pocałunku jest Pedro. Julia złorzeczy całej rodzinie Chojnickich. Krzysztof uważa jednak, że Jerzy sam podjął decyzję o wymówieniu apteki, bez konsultacji z Elżbietą.

  image

  Wacek przyprowadza Feliksa na rozmowę terapeutyczną do Rafalskiego. Tam spotyka Barbarę, która zaprasza go na kolację.

  image

  Rzecznik ministerstwa usiłuje dowiedzieć się kto jest dawcą szpiku dla jego dziecka. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że była to Agnieszka.

  image

  Feliks stara się przekonać Monikę, że odzyskał już formę i nie potrzebuje pomocy terapeutycznej Rafalskiego. Monika rozważa zaangażowanie do pomocy Wacka.

  image

  Feliks ma żal do Moniki, że wezwała pogotowie. Nie chce przyjąć do wiadomości, że cierpi na urojone ojcostwo. Miłosz z Maćkiem i Martyną pracują nad scenariuszem do filmu.

  image

  Feliks otrzymuje wyniki ponownego testu na ojcostwo. Wpada w rozpacz. Tymczasem Beata udaje się do Berlina, aby dowiedzieć się o przyczynie śmierci Joachima. Obwinia się, że nie zdążyła z nim porozmawiać i zawiadomić go o swoich zamiarach.

  43

  Ola w towarzystwie Rafała składa w komisariacie doniesienie o stalkingu. Wkrótce potem dostaje kolejnego smsa od swojego dręczyciela.

  43

  Jadwiga i Paweł wyjaśniają niezręczną sytuację, w jakiej niedawno się znaleźli. Postanawiają zostać przyjaciółmi. Tymczasem Ola odkrywa tożsamość swojego prześladowcy.

  43

  Koziełło nieopatrznie zdradza sekret Pawła. Plotka o zdradzie Lubicza dociera do Alicji oraz Deptułowej. Miłosz prezentuje scenariusz do filmu o nieszczęśliwej miłości Maćka i Martyny.

  43

  Norbert próbuje przekonać Kamilę, że naprawdę ją kocha, choć nadal jeszcze czuje coś do Oli. Tymczasem Beata wybiera się na spotkanie z Jackiem w sprawie rozwodu.

  foto

  Wacek spotyka się z Barbarą na lunchu i przyznaje się, że jest tylko skromnym laudatorem. Tymczasem Feliks odbiera wyniki testów genetycznych. Beata żali się Elżbiecie na Boreckiego.

  foto

  Agata wbrew woli Jacka zaprasza do domu Beatę, a on ostentacyjnie wychodzi z mieszkania. Michał podejrzewa Zytę o romans z Rutką.

  foto

  W konsekwencji zaistniałych zdarzeń Rafalski prosi Barbarę o pokojowe rozstanie, jednak ona nie wyraża zgody na rozwód. Kamila oraz Ola zwracają Norbertowi świąteczne upominki.

  43

  U Chojnickich trwa kolacja wigilijna. Tymczasem Beata podczas wspólnej Wigilii z Rafalskim i Barbarą porusza temat swojej przyszłości.

  43

  Bożenka zdaje Grażynce relację z wczorajszej wyprawy. Okazuje się, że szukając matki, odnalazła również swojego starszego brata, wikarego Kostka.

  image

  Jasiek nie chce zdradzić ojcu, kto go zaatakował. Jest zły na matkę, że zaangażowała się w jego obronę i przyznaje, że nie zależy mu na utrzymaniu z nią kontaktów. Tymczasem Beata stara się za wszelką cenę odbudować relacje z dziećmi.

  foto

  Ola, po otrzymaniu kolejnego smsa, umawia się na spotkanie z tajemniczym wielbicielem. W kawiarni nie znajduje nikogo znajomego oprócz swojego szefa.

  43

  Beata odzyskuje pamięć i rozmyśla o swojej teraźniejszej sytuacji rodzinnej. Michał przypadkowo słyszy telefoniczną rozmowę Zyty. Jest przekonany, że żona romansuje z Rutką.

  43

  Zyta umawia się na spotkanie z prawnikiem Blumertem. Po załatwieniu formalnych spraw mecenas zaprasza ją na lunch. Tymczasem Barbara ma dla Rafalskiego niespodziankę...

  43

  Rafalski zaprasza Beatę na śniadanie do restauracji hotelowej. Przekonuje ją, że nie mogą kontynuować romansu, ponieważ oboje mają rodzinne zobowiązania.

  image

  Rafalski tłumaczy się Barbarze ze spotkania z Beatą oraz swojego zachowania. Bożenka i Miłosz odwiedzają Andżelikę w szpitalu.

  image

  Julia ma pretensje do Krzysztofa o późny powrót do domu. Mężczyzna po jej wyjściu umawia się z Mirandą i proponuje jej udział w koncercie charytatywnym, który co roku organizuje w karnawale.

  image

  Bożenka i Miłosz spotykają się z Andżeliką, która opowiada im o swoich problemach z ojcem. W trakcie rozmowy dziewczynę nagle łapią skurcze...

  image

  Po powrocie z delegacji córka Jeremiasza jest zaskoczona cudowną przemianą swoich dzieci. Paweł przyjmuje pacjentkę, która okazuje się być jego koleżanką ze studiów.

  image

  Stasia i Jeremiasz po powrocie z zakupów do domu zastają prawie nieprzytomnego Jacka oraz jego przerażonego brata. Bożenka szuka biologicznych rodziców.

  image

  Kuczyńska ma podejrzenia w stosunku do nowego zięcia. Swoimi spostrzeżeniami dzieli się z Elżbietą. Kamila uważa, że będzie świetnym kierowcą. Nauka przepisów drogowych nudzi ją, prosi Norberta o udzielenie lekcji jazdy na parkingu.

  image

  Bożenka zamierza nawiązać kontakt ze swoją biologiczną matką i zaprosić ją na swój ślub. Kinga przedstawia wspólniczkom ofertę współpracy z Rutką.

  image

  Michał jest niezadowolony, że na ich drodze ponownie pojawił się Rutka. Miłosz opowiada Marcie o swoich ostatnich kłopotach.

  image

  Bogna odwiedza Pawła i skarży się na męża, który ma obsesję na punkcie Marczyńskiego i jego pieniędzy. Michał odbiera Zytę z lotniska.

  image

  Jeremiasz i Stasia pod nieobecność matki opiekują się wnukami Jeremiasza i napotykają na problemy wychowawcze. Pociąg, którym Kasia i Basia jechały na koncert wykoleja się..

  image

  Krzysztof ma problemy z organizacją koncertu charytatywnego. Elżbieta próbuje mu pomóc, angażuje również Małgorzatę. Leszek ma pretensje do Pawła, że zataił przed nim chorobę siostry i wyjazd do Stanów na leczenie.

  image

  Bożenka po wysłuchaniu wyjaśnień Andżeliki wybacza Miłoszowi. Kasia wbrew zakazom matki postanawia pojechać na koncert do Łodzi.

  image

  Feliks po swoim nieudanym występie w telewizji zostaje królem internetu, z czego jest bardzo dumny. Niestety Monika nie podziela jego entuzjazmu. Angelika tłumaczy Bożence, dlaczego musiała uknuć intrygę. Do drzwi nieśmiało puka Miłosz...

  image

  Miłosz dowiaduje się od Angeliki, że to ona jest autorką intrygi, w którą został przypadkowo wplątany. Dziewczyna zobowiązuje się osobiście porozmawiać z Bożenką i wyjawić całą prawdę.

  image

  Leszek opowiada Bognie o pieniądzach, które chciał odebrać od Marczyńskiego i które prawdopodobnie teraz przepadły. Elżbieta przez posłańca otrzymuje życzenia imieninowe i kwiaty od Beaty.

  image

  Bolek ustala adres dziewczyny, która jest przyczyną kłopotów Miłosza i namawia go do złożenia jej wizyty.

  foto

  Elżbieta snuje teorie spiskowe. Winą za zniknięcie Beaty obarcza Jacka. Kamila w towarzystwie Norberta stara się pocieszyć Bożenkę.

  foto

  Paweł stara się pożyczyć od znajomych potrzebną kwotę na leczenie Krystyny w Stanach. Bolek i Miłosz idą na na spotkanie z ojcem ciężarnej dziewczyny. A Grażynka stara się pocieszyć Bożenkę.

  foto

  Bolek dowiaduje się od syna, ze Bożenka z nim zerwała. Próbuje interweniować u Grażyny. Tymczasem Grażyna ma jeszcze jeden kłopot...

  image

  Bożenka przymierza w salonie suknie ślubne. Nie może się zdecydować, którą wybrać. Chce, żeby Miłosz coś jej doradził, ale chłopak myślami jest gdzie indziej. Czy wyzna narzeczonej swój sekret?

  image

  W gabinecie Marczyńskiego zjawiają się policjanci, którzy dostali doniesienie, że dokonuje on nielegalnych aborcji. Miłosz w końcu decyduje się wyznać Bożence swój sekret, ale koledzy mu to uniemożliwiają.

  image

  Miłosz postanawia wyznać Bożence prawdę, ale nie może zdobyć się na odwagę. Powodowany emocjami, na oczach dziewczyny, wpada prosto pod koła przejeżdżającego samochodu. Zasmucony niepowodzeniami sercowymi Maciek sięga po alkohol.

  image

  Reżyser skarży się Grażynce na Maćka, który całkowicie zaniedbał próby spektaklu. Uprzedza, że jeśli sytuacja się nie zmieni, będzie zmuszony z niego zrezygnować.

  image

  Miłosza odwiedza ojciec ciężarnej dziewczyny i żąda, aby po urodzeniu dziecka poddał się testom DNA potwierdzających ojcostwo. Grażynka wybiera się na grób rodzinny Lubiczów.

  image

  Maciek po rozstaniu z Martyną zamknął się w sobie i zaniedbał próby w teatrze. Arkadiusz przeprowadza z chłopakiem męską rozmowę i tłumaczy, jak radzić sobie po stracie ukochanej.

  image

  Miłosz dowiaduje się od kolegów o pewnej dziewczynie, która zaszła w ciążę podczas jednej ze studenckich imprez, w której on również uczestniczył. Wszelkie poszlaki wskazują, że to on może być ojcem dziecka.

  image

  Feliks jest przekonany, że Wacek jest jego synem. Nie zamierza potwierdzać ojcostwa badaniami DNA. Nową informacją dzieli się z szefową.

  image

  Wacek na prośbę Feliksa odbiera album ze zdjęciami po zmarłej ciotce Halinie. Podczas wspólnego oglądania zdjęć Wacek na fotografii rozpoznaje swoją matkę.

  image

  Beata odwiedza Małgosię. Jacek korzystając z chwili na osobności oświadcza Beacie, że jest dla niego obcą osobą i nigdy nie zapomni krzywd, jakie wyrządziła jemu i córce.

  image

  Chojnicka organizuje spotkanie Beaty z Jaśkiem. Jasiek spóźnia się. Kiedy Beata zbiera się już do wyjścia, w końcu zjawia się z olbrzymim siniakiem pod okiem...

  image

  Lekarz stwierdza u Krystyny zapalenie opon mózgowych. Po wyjeździe Joachima Beata z powrotem przeprowadza się na Sadybę, ale nie czuje się tu dobrze. Ku rozpaczy Elżbiety chce wracać do Niemiec.

  image

  Po rozmowie z Joachimem Beata decyduje, że jeśli nie nastąpi u niej poprawa pamięci, to wkrótce wyjedzie do Niemiec. W szpitalu Paweł odwiedza żonę. Dowiaduje się, że jej stan nagle się pogorszył.

  image

  Zyta z Michałem wyrażają zgodę, aby zostać świadkami nowożeńców. Z tej okazji synowie Michała planują zakup specjalnego prezentu ślubnego dla mamy. Pieniądze mają pochodzić z aukcji zabawek. Beata wypytuje Elżbietę o swoje dawne życie.

  image

  Feliks z rozrzewnieniem wspomina swoje dzieciństwo i zmarłą ciocię Halinkę, która się nim opiekowała. Jest mu wstyd, że liczył na spadek. Nie bardzo wie, jak wytłumaczyć się teraz Wackowi z obiecanego przypływu gotówki na swoją kampanię promocyjną. Agnieszka ciągle drąży sprawę nielegalnej wycinki.

  image

  Feliks wybiera się na pogrzeb cioci Halinki. Jego dzisiejsza laudacja ma być wyjątkowo osobista i wzruszająca. Beata martwi się, że nie jest w stanie sprostać oczekiwaniom emocjonalnym rodziny, przede wszystkim dzieci.

  image

  Krystyna przebywa w szpitalu z powodu nagłego pogorszenia zdrowia. Beata chce wyjechać do Niemiec. Po rozmowie z Elżbietą decyduje się jednak zostać. Ojciec Miłosza przedstawia narzeczonym swoją wizję wesela.

  image

  Beacie bardzo trudno jest odbudować zerwane więzi z najbliższymi. Elżbieta tłumaczy jej zachowanie utratą pamięci po przebytym zapaleniu opon mózgowych. Na Sadybę przyjeżdża również Rafalski. Beata nie poznaje go, ale mężczyzna budzi w niej pozytywne emocje.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję pliki cookies z tej strony