Seriale / Komediowe / Ranczo
Ranczo, seriale (fot. TVP)
Opowieść o perypetiach młodej Amerykanki Lucy, która osiedliła się w małej podlaskiej wsi Wilkowyje, gdzie odziedziczyła niewielki dworek.Serial obyczajowy, Polska 2011
Reż.: Wojciech Adamczyk
Scen.: Robert Brutter, Jerzy Niemczuk
Wyk: Ilona Ostrowska, Cezary Żak, Paweł Królikowski, Grzegorz Wons, Artur Barciś, Piotr Pręgowski, Marta Lipińska, Katarzyna Żak, Sylwester Maciejewski, Bogdan Kalus, Marta Chodorowska i inni
rozwiń »
  • nowość
  • materiał płatny
  image

  Wizyta Klaudii w Wilkowyjach przypomina Fabianowi, jak może wyglądać prawdziwy koszmar. Senator dostrzegając w Dudzie wielki potencjał, namawia go do wstąpienia na listy wyborcze jego partii. Wieść o tym dociera do Lucy i Klaudii. Reakcja obu pań jest gwałtowna.

  • nowość
  image

  Monika przywozi dobre wieści: prawie wszystkie obrazy Kusego zostały sprzedane. Czerepach tymczasem odkrywa związek senatorowej z aptekarzem, a Lodzia – związek Senatora z Moniką.

  image

  Sukces terapii Więcławskich skłania także Hadziukową i Solejukową do udania się tą drogą choć nie jest to proste ze względu na totalny opór małżonków. Obie panie są jednak na tyle doświadczone, że jeśli się uprą, są w stanie przełamać każdy opór.

  image

  Małżeństwo Więcławskich wpada w szpony Klaudii – terapeutki raczej niedoświadczonej. Przebieg terapii Więcławskich, jak to w Wilkowyjach, szybko zbacza na tory nieznane psychologicznym teoriom...

  image

  Z braku innych możliwości Monika podejmuje się desperacko opieki nad Dorotką, mimo całkowitego braku predyspozycji do tego. Teoretycznie to proste zadanie, w praktyce okazuje się, że dziecięca psychika, pozornie tak delikatna, może być silniejsza nawet od stalowej psychiki doświadczonej agentki.

  image

  Polska Partia Uczciwości w osobie swoich założycieli – senatora i Czerepacha, ma nowe wyzwanie – jak przed wyborami poradzić sobie z tzw. parytetem, skoro w szeregach partii kobiet brak. Senator wpada na pomysł, który Czerepach ocenia jako genialny.

  image

  Po audycji wyemitowanej wspólnie z kolegami z ławeczki Patryk Pietrek obawia się zwolnienia z radia. Tymczasem występ „pod wpływem” niezwykle spodobał się reklamodawcom.

  image

  Lucy i Kusy ostrożnie próbują wypracować nowy model życia. Lucy podejmuje decyzję o pozostaniu na stanowisku wójta. Kusy ma zamiar dalej malować.

  foto

  Napięta do granic możliwości sytuacja w dworku w końcu eksploduje, a zdesperowany Kusy składa Lucy szalony dowód swojej miłości.

  foto

  Monika odwiedza Lucy w więzieniu. Informuje ją, że Kusy stoi przed szansą międzynarodowej kariery, w której przeszkadza mu żona, kryminalistka...

  foto

  Wilkowyje schodzą do podziemia. Osoby zagrożone aresztowaniem zostają ukryte, a TV Wilkowyje nadaje szyfrowane komunikaty o ruchach policji.

  foto

  Lucy została aresztowana. Zrozpaczony Kusy próbuje się z nią zobaczyć, ale odbija się od prokuratury jak od ściany... Wójtowa, zszokowana faktem, że zobaczyła Lucy w telewizji, wyprowadzaną w kajdankach, zaszywa się w domu...

  image

  Prokuratura zaczyna interesować się Lucy. Pewnego dnia, o świcie, mieszkańców dworku budzi łomotanie do drzwi. Los Lucy wydaje się przesądzony…

  image

  Kusy kończy wspólne dzieło wizualne z Moniką. Kłopotliwa dla wszystkich wizyta Moniki w dworku, zdaje się zmierzać do końca...

  image

  Babka, na wieść o zakusach Moniki na Kusego, postanawia wkroczyć do akcji. Przypadkowym podmiotem magicznych praktyk staje się Solejukowa.

  foto

  Ksiądz szuka cichego miejsca, w którym może przemyśleć powołanie i usłyszeć wskazówki od opatrzności. Wzorem świętych mężów, udaje się do lasu, gdzie buduje sobie samotnię.

  foto

  Lucy i Monika zaczynają toczyć ze sobą otwartą wojnę. Monika kupuje ostentacyjnie w miejscowej aptece test ciążowy, chce też, by Kusy malował jej akt.

  foto

  Monika coraz mocniej uzurpuje sobie prawo do dysponowania Kusym. Lucy i Kinga podejmują desperacką próbę przebicia Moniki poprzez odwołanie się do próżności Kusego.

  foto

  Lucy musi oddelegować na kurs do Brukseli wójtową lub Lodzię. Żadna nie chce jechać, ale tylko jedna z nich jest na tyle sprytna, by uniknąć wyjazdu...

  foto

  Ksiądz podupada na zdrowiu. Michałowa jest przekonana, że dni proboszcza są policzone. Kiedy dr Wezół wpada na przyczynę niedomagania, ksiądz błaga go na wszystkie świętości, żeby nie zdradzał Michałowej prawdy...

  foto

  Czerepach i wójt-senator stają przed wielkim wyzwaniem, jakim jest wylansowanie nowej partii politycznej – Polskiej Partii Uczciwości...

  foto

  Ksiądz postanawia włączyć się w rozwiązanie konfliktu społecznego i organizuje wilkowyjski okrągły stół. Violetka ma na dniach rodzić. Stasiek organizuje swoistą brygadę porodową, gotową do akcji na pierwszy sygnał.

  image

  Lucy, cokolwiek osamotniona w walce z pikietą, postanawia także zaprotestować czynnie to znaczy przysiada się do pikiety i zapowiada, że nie odejdzie, dopóki protestu nie zrozumie.

  Fot. K. Wellman/TVP

  Stała pikieta męska pod urzędem gminy rozrasta się i rośnie w siłę. Lucy, mając nadzieję, że protestującym znudzi się koczowanie na chodniku, nie chce na razie interweniować.

  foto.TVP

  Studiująca filozofię Solejukowa dzieli się z mężem swoimi wątpliwościami na temat ontycznej struktury rzeczy według Świętego Tomasza. Solejuk sądzi, że żona zwariowała.

  image

  Francesca odbiera niepokojącą wiadomość z Włoch. Jej były adorator, świeżo uwolniony z kalabryjskiego więzienia cyngiel mafii, udał się do Polski. Ponieważ planuje odbudować swój związek z Francescą, lada chwila można się go spodziewać w Wilkowyjach. Jedyną osobą, która wydaje się stać na przeszkodzie w realizacji tych zamiarów jest Witebski...

  image

  Czerepach kolejny raz wykorzystuje działania Lucy do wypromowania senatora w mediach. Doktor Wezół zostaje doceniony i dostaje ofertę zatrudnienia w klinice w Lublinie. Co na to jego żona?

  image

  Lucy próbuje rozwiązać problem bezpańskich zwierząt. Wpada na pomysł powszechnej sterylizacji. Kusy uświadamia ją, że w Wilkowyjach mało kto przyjdzie sam dobrowolnie do weterynarza.

  foto

  Solejukowa oznajmia mężowi, że po zdaniu matury zamierza studiować. I to zaocznie, czyli zdaniem męża, za jego plecami. Koledzy z ławeczki pocieszają go w nieszczęściu.

  fot. TVP

  SEKS NOCY LETNIEJ

  Pod wpływem komentarzy Więcławskiej i Hadziukowej żony polityków dochodzą do wniosku, że ich mężowie po nowych stanowiskach, samochodach i garniturach zapragną wymienić także swoje kobiety. W tej sytuacji Lodzia i Wójtowa postanawiają więc na nowo uwieść mężów. W Lublinie kupują stosowne ku temu akcesoria. Mężowie są mile zaskoczeni przemianą żon w seksowne kocice. Miłosne igraszki trwają całe noce. Przemęczone i niewyspane kobiety wpadają więc na nowy pomysł. Postanawiają do walki o mężów wciągnąć proboszcza. Chociaż Kusy jest tylko zastępczym ojcem Kingi, przez cały wieczór się o nią zamartwia. Dziewczyna zaprosiła do swojego pokoju skina, zamknęła drzwi a potem zgasiła światło. Kusy zastanawia się, jak ustrzec dziecko od błędu, a jednocześnie się nie ośmieszyć. Kobiety ze spółdzielni socjalnej odnoszą pierwsze sukcesy. Budzi się w nich poczucie godności. Tego nie mogą zaakceptować ich mężowie. Z podobnymi problemami boryka się Solejukowa. Solejuk nie może się pogodzić z myślą, że jego żona będzie miała maturę. Ze wszystkich sił, próbuje temu zapobiec. Składa nawet anonimowy donos telefoniczny do komisji maturalnej.

  (fot. TVP)

  Pod ogromnym znakiem zapytania staje przyszłość apteki Wójta oraz jego przyjaźń z Więcławskim.

  (fot. TVP)

  Kusy angażuje się w sprawę spółdzielni socjalnej, bo żeby w Polsce znaleźć pracę dla czterech kobiet bez żadnych kwalifikacji, potrzeba prawdziwego artysty i wizjonera.

  foto

  Kinga występuje w internetowej telewizji. Jej poglądy na temat edukacji wstrząsają dorosłymi...

  foto

  Wójt, obecnie już senator, z pomocą Czerepacha przygotowuje się do ślubowania. Chcąc ukoić nerwy, panowie przesadzają z alkoholem. Nietypowe zachowanie senatora Kozioła rejestruje ekipa telewizyjna.

  image

  Kolejne odcinki „Rancza” już w marcu w TVP1 i na tvp.pl. Przypomnij sobie wcześniejsze odcinki i obejrzyj je bezpłatnie!

  image

  NAD SOLEJUKÓW I WARGACZÓW DOMEM

  W Wilkowyjach pojawiają się Niemcy, a konkretnie dwóch niemieckich policjantów, którzy odbywają staż w ramach unijnej wymiany. Stasiek obawia się reakcji mieszkańców, bo mało co jest równie trwałe jak partyzanckie resentymenty. Między rodami Solejuków i Wargaczów dochodzi do waśni z powodu zdechłej kury. Konflikt narasta błyskawicznie. Tymczasem Szymek Solejuk i Julka Wargaczowa mają się ku sobie. Obie rodziny chcą młodych za wszelką cenę rozdzielić. Szymek i Julka uciekają z domu... Trwa walka polityczna przed referendum. Okazuje się, że jego termin będzie połączony z uzupełniającymi wyborami do senatu. Kandydatura zgłoszona publicznie po mszy wprawia wszystkich w osłupienie.

  image

  PRZEWROTY KOPERNIKAŃSKIE

  W gminie narasta ferment, opozycja kusi ofertą władzy najpierw byłego wójta, a kiedy ten odmawia – Czerepacha. A takiej propozycji Czerepach oprzeć się nie potrafi, nawet mimo jednoznacznego sprzeciwu żony. Zmienia jednak zdanie, kiedy były wójt przedstawia swój plan polityczny. Fabian Duda pozyskuje dla gminy unijne fundusze, namawia rolników do inwestycji. To robi wielkie wrażenie na Klaudii. Dziewczyna umawia się z nim na randkę, a to bardzo nie podoba się jej ojcu, który sięga po swój ulubiony argument, siekierę. Lucy wysyła w teren komisję, która ma sprawdzić, jak w wiejskich zagrodach traktuje się zwierzęta. Dochodzi do incydentów...

  image

  PRZYMUS REKREACJI

  Czerepach przysparza wprawdzie parafii środków finansowych, nie zapominając przy okazji o sobie i wójcie. Rozszerza asortyment apteki o cudowną wodę ze świętych źródełek. Na razie krajowych, ale w planach są też te najsłynniejsze, zagraniczne. Lucy ma coraz więcej problemów w gminie. Próbuje nakłonić wieśniaków do rekreacji, rozprawić się z dzikimi wysypiskami śmieci i złym traktowaniem zwierząt. Więcławski po raz pierwszy za jej kadencji wygrywa przetarg i próbuje okazać pani wójt wdzięczność. Ona go odrzuca i zaleca zorganizowanie imprezy sportowej. Już samo namówienie okolicznej ludności do tego, żeby grała w koszykówkę, łatwe nie jest, ale dopiero sam mecz potwierdza, że dobrymi chęciami droga do piekła jest wybrukowana.

  image

  HONOR I ZĘBY TRZONOWE

  Lucy znajduje nowe wyzwanie. Chce poprawić stan zdrowia w gminie. Zaczyna od uzębienia i rekreacji, bo lepiej zapobiegać, niż leczyc, zwłaszcza jak na leczenie nie ma pieniędzy. Szuka w gminie sojuszników, ale ksiądz nie chce poprzeć pomysłu, żeby jego parafianki ćwiczyły tai - chi, gimnastykę podejrzaną i obcą ideologicznie.

  image

  WŁOSKI ROZŁĄCZNIK

  Romans Witebskiego i Franceski rozkwita. Wszystko się zmienia, kiedy Francesca przedstawia mu bardzo konkretne plany matrymonialne i proponuje wybrać imiona dla dzieci. Gwałtowne protesty Witebskiego zostają zupełnie zignorowane. Wystraszony polonista zaczyna się ukrywać u Kusego. Czerepach po udanej akcji sprzedaży miejsc na cmentarzu, wysuwa swoje śmiałe żądania. Teraz ksiądz ma jednak na głowie ważniejsze sprawy - chorobę Michałowej. Parafia zostaje bez opieki. Kusy, borykający się ze społecznym nieprzystosowaniem siostrzenicy Kingi, prosi Klaudię o pomoc. Studentka psychologii – we własnym mniemaniu doświadczony fachowiec, podejmuje ochoczo wyzwanie. Jakie będą tego skutki?

  image

  DR WEZÓŁ

  Kinga, pozostawiona pod opieką wujka Kusego, okazuje się weganką, anarchistką, a do tego ateistką. Proboszcz jest tym przerażony. Były wójt doznaje ataku tajemniczej choroby, mdlejąc bez powodu. Nie zamierza iść do szpitala, więc doktor Wezół staje przed trudnym zadaniem. Pod wpływem żony, wielbicielki serialu „Dr House”, formuje zespół złożony z pielęgniarki i aptekarza i razem próbują postawić diagnozę. Tymczasem stosunki polsko-włoskie ulegają zacieśnieniu, głównie w podgrupach damsko-męskich.

  image

  OBCY KRAJOWCY

  Ksiądz w obliczu dramatycznego kryzysu finansów parafii zwrócił się o pomoc do Rady Parafialnej, a ta, w osobie swojej przewodniczącej, czyli Lodzi, do Czerepacha. Czerepach obiecuje pomoc, żąda jednak wolnej ręki, zwłaszcza w sprawie cmentarza. Rychło rozpoczynają się prace nad radykalnym zmniejszeniem powierzchni cmentarza, ponieważ, jak wyjaśnia Czerepach, z badań dokumentów wynika, że wolna jeszcze część cmentarza nie należy do kościoła. Rozpoczyna się boom funeralny, ceny ostatnich wolnych kwater orbitują. Ksiądz, powiadomiony przez oburzoną Michałową, interweniuje, ale ma problem, kiedy okazuje się, że pozyskane środki nie tylko stawiają parafię na nogi, ale wystarczą nawet na remont dachu kościoła...

  image

  CZŁOWIEK Z RIO

  Były wójt, obecnie właściciel apteki, Paweł Kozioł nabywa po wyjątkowo korzystnej cenie dużą partię olejku goździkowego Okazuje się jednak, że termin przydatności specyfiku zaraz się kończy, a prowadzący aptekę magister nie zgadza się go sfałszować. W tej sytuacji Czerepach postanawia udowodnić, że farmaceutyka potrafi kreować potrzeby ludności. Z wielu zastosowań olejku skupia się na odstraszaniu meszek. W tym czasie do wsi przybywa kontrola z Regionalnej Izby Obrachunkowej, prawdziwy bicz boży na każde władze gminy, niezależnie od stopnia uczciwości. Sam naczelnik uważa, że nie ma gmin czystych, najwyżej źle skontrolowane. Następnego dnia gmina zostaje oklejona plakatami informującymi o wyjątkowo silnej pladze meszek, zagrażającej zdrowiu i życiu ludności. Krążą plotki o pierwszych ofiarach. Czerepach przez megafon informuje o ograniczeniu sprzedaży olejku do dwóch butelek na głowę. Apteka przeżywa szturm przerażonych ludzi. Panice ulega także kontroler z RIO, który kocha swoją pracę, ale nie aż tak, żeby narażać życie. Kontroler wyjeżdża, a Lucy, która chce już ogłosić stan klęski żywiołowej, sprawdza u doktora Wezóła, że żadnych ofiar meszek nie ma, a cale zamieszanie jest tylko trickiem reklamowym.

  image

  AMERYKAŃSKA BAZA

  Kozioł, jako przewodniczący, skutecznie kieruje posiedzeniami Rady Gminy. Ku zdumieniu Lucy i jej współpracowniczek wspiera ich projekty. Hadziuk, Solejuk i Japycz widzą, że Lucy odwiedziło dwóch amerykańskich generałów. Dochodzą do wniosku, że Amerykanie będą zakładać bazę w gminie, w której mają swego wójta. Tropią generałów na spacerze. Po swojemu upewniają się, gdzie będzie baza, a następnie realizują plan życia. Odkupują za pieniądze małżonek i oszczędności życia Japycza stosowne pole od chłopa i ze spokojem czekają na propozycję amerykańskiego rządu. Ich spokój burzą Hadziukowa i Solejukowa, które sprawę wyjaśniają u źródła, czyli u Lucy.

  image

  WIELKI POWRÓT

  Trwają wybory na stanowisko radnego. Były wójt przystępuje do ostatniego etapu walki wyborczej. Uroczyście otwiera aptekę, którą budował w ścisłej tajemnicy. Daje kupony rabatowe tym, którzy będą głosowali na jego kandydaturę. Strategia przynosi efekty. Paweł Kozioł zostaje radnym. W aptece magister udziela klientom porad medycznych. Powiedziano mu, że we wsi nie ma lekarza. Tymczasem doktor Wezół bezskutecznie czeka w przychodni na pacjentów. W końcu rozgoryczony lekarz przychodzi z pretensjami do apteki. Aptekarz przeprasza go, że odebrał mu pacjentów. Kusy wydaje książkę kucharską o pierogach, którą Solejukowa napisała w jedną noc. Wójt sam świętuje swoje zwycięstwo. Prosi Michałową, aby napiła się z nim kropelkę koniaku. Na najbliższym posiedzeniu radni zgłaszają kandydaturę Pawła Kozioła na przewodniczącego Rady Gminy. Wniosek popiera większość radnych. Paweł Kozioł triumfalnie wraca do domu. Został przewodniczącym Rady Gminy, domaga się więc od żony, aby oddała mu kluczyki do samochodu.

  image

  CZYSTY BIZNES

  Były wójt przygotowuje sprytny plan powrotu do władzy. Proponuje współpracę Więcławskiemu, który z powodu braku zamówień na prace budowlane, zastępuje żonę w sklepie. Z propozycją „czystego interesu” Paweł Kozioł zgłasza się też do Czerepacha. Witebski przeżywa kryzys twórczy. Nie może napisać drugiej książki. Wydawca Kusy postanawia zmobilizować go do pracy. O pomoc prosi Kasię Solejuk. Kiedy znużony nauczyciel zasypia, Kasia sama zasiada do komputera. Rano Witebski jest zdumiony efektem swojej pracy. Klaudii nie udaje jej namówić ojca, aby wrócił do domu, postanawia więc zamieszkać z nim na plebanii. Co na to inni mieszkańcy plebanii? Radny Myćko daje się we znaki władzom gminy. Za radą Czerepacha gmina podpisuje z radnym kontrakt na wywóz śmieci. Teraz Myćko musi się zrzec funkcji radnego. Kto go zastąpi?

  image

  MSZA OBYWATELSKA

  Od blisko dwóch lat Lucy jest burmistrzem gminy Wilkowyje, a jej mąż Kusy zajmuje się domem i wychowywaniem córki. Były wójt wyprowadził się od żony i zamieszkał u brata na plebanii. Twierdzi, że żona do żywego dojadła mu babską pychą. Wróci do domu, kiedy doczeka się sprawiedliwości. Wioletka chce mieć dziecko, namawia męża na wizytę u lekarza. Co zaleci im doktor Wezół? Za Pietrkiem, który został gwiazdą, uganiają się bandy paparazzich. Proboszcz zgadza się, aby raz w miesiącu po mszy władze gminy spotykały się z parafianami w kościele.

  Image 4:3

  ZEMSTA I WYBACZENIE

  Księgowa Lodzia, która ostatecznie przejrzała na oczy i zobaczyła w całej okazałości perfidię swojego oblubieńca, nie daje się powstrzymać w głoszeniu prawdy: rzuca Czerepacha i broni Lucy. Nastroje wyborców po raz kolejny gwałtownie się zmieniają. Czy przełoży się to na wyniki wyborów? Do Czerepacha coraz brutalniej dociera prawda, że on, cynik i mistrz gminnej manipulacji, jest nieprzytomnie zakochany w Lodzi, bez której życie nie ma dla niego sensu. Jest to o tyle kłopotliwa sytuacja, że Lodzia nie chce go więcej widzieć na oczy. Czerepach podejmuje zatem po raz pierwszy w życiu uczciwą walkę. Jakich metod użyje, by odzyskać względy księgowej? Po zwycięskich wyborach Lucy staje natomiast przed dylematem, co zrobić z Wójtem. Wpada na okrutny pomysł, którego wszakże nie można nazwać zemstą.

  Image 4:3

  FAŁSZERZE UCZUĆ

  Panią Lodzię, wciąż nieprzytomnie zakochaną w Czerepachu, nękają coraz silniejsze wyrzuty sumienia, ponieważ jest świadoma, jak brudnych i niegodziwych chwytów jej ukochany użył przeciw Lucy. Czerepach, bezwstydnie na niewinnym uczuciu księgowej żerujący, symuluje obłożną chorobę, żeby myśli księgowej odwrócić od polityki. Może liczyć na naiwność Lodzi? Sondaże, na skutek przemiennych akcji obu stron, nadal nie wskazują wyraźnego faworyta, więc Czerepach, człowiek w swojej perfidii genialny, wymyśla cios ostateczny.  Co takiego uknuł i przede wszystkim - czy dzięki temu słupki Wójta w sondażach pójdą w górę?

  Image 4:3

  KONTRATAK

  Świat jest generalnie podły, ale na szczęście są na nim jeszcze przyzwoici ludzie. Ci właśnie grupują się wokół Lucy, oburzeni brudnymi chwytami tandemu: Czerepach - Wójt. Ci ostatni też nie składają broni, emitując bez ustanku telewizyjne spoty wyborcze wójta, w których twórczo połączone zostały najatrakcyjniejsze elementy programów najsilniejszych kandydatów w ostatnich wyborach prezydenckich. Wójt i Czerepach mają w ten sposób nadzieję trafić do wszystkich. W drużynie Lucy najoryginalniejszą metodę walki wyborczej stosuje babka, która sięga przeciw Wójtowi do ludowych zaklęć i uroków. Czy w Wilkowyjach zabobony jeszcze działają? Dodatkowym kłopotem dla Wójta i Księdza jest ich stara ciotka, nestorka rodu, która pojawia się w Wilkowyjach z przedśmiertną misją pogodzenia braci. Co gorsza, upiera się, że nie wyjedzie, dopóki bliźniaków nie pogodzi.

  Image 4:3

  DEBATA

  Zbliżają się wybory. Skoro cała wieś podłączona jest do lokalnej internetowej telewizji, to musi dojść do telewizyjnej debaty kandydatów. Lucy sądzi, że w takiej debacie chodzi o argumenty i wyborcy wybiorą tego z dyskutantów, który ma rację. Jej przeciwnicy nie mają złudzeń. Wiedzą, że wygra ten kandydat, który wywrze najlepsze wrażenie. Jaki jest sposób na zwycięstwo zdaniem Czerepacha i Wójta? Czy idealizm Lucy przysporzy jej zwolenników? Wyniki przeprowadzanych przez Witebskiego codziennych badań opinii publicznej diametralnie się zmieniają.

  Image

  BOHATERSKI STRAJK

  Nawet małe dziecko wie, że najwłaściwszym momentem na strajk jest kampania wyborcza. Wówczas ordynacyjni rywale gotowi są obiecać wszystko i wszystkim. Dlatego nie może dziwić, że właśnie w tym czasie zjednoczona sfera budżetowa w Wilkowyjach, wysuwa śmiałe postulaty płacowe, a następnie ogłasza bohaterski strajk. Czy władza się ugnie? W Wilkowyjach powstaje gminna telewizja internetowa, wkraczając śmiałym krokiem w świat, w którym liczy się już tylko to, co zostało pokazane w mediach. Czy przypadnie do gustu mieszkańcom?

  Image 4:3

  W SAMO POŁUDNIE

  Do Wilkowyj dociera jedna z plag współczesnego świata - mafia. Konkretnie dociera dwoma czarnymi bmw, pełnymi ubranych w dresy młodzieńców o byczych karkach. Koncern Hadziukowej, Więcławskiej i Solejukowej, gospoda Wioletki oraz inne wilkowyjskie centra biznesu padają ofiarą brutalnego szantażu i żądania haraczu. Wilkowyje może uratować tylko... pospolite ruszenie. Równolegle trwa walka przedwyborcza między Wójtem i Lucy. O ile normalnie gangsterzy korumpują polityków, żeby zabezpieczyć swoje interesy, o tyle w Wilkowyjach dzieje się odwrotnie: Wójt próbuje wykorzystać mafię. Okazuje się jednak, że metoda przynosi pozorne sukcesy. Dlaczego?

  image

  DZIECI ŚMIECI

  Michałowa podejrzewa męża, że ma kochankę w Radzyniu, dokąd od pewnego czasu jeździ w głębokiej tajemnicy. Proboszcz i wikary mają już dość zmiennych nastrojów gospodyni. Proponują Japyczowi, żeby zabrał Michałową na wczasy. Stach chce jechać do Grecji. Jola, która po artystycznej porażce straciła głos, udaje się po pomoc. Czy znachorka ją uzdrowi? Portret wręczony wojewodzie na urodziny okazał się najlepszym prezentem. Wójt wraca z imprezy jako człowiek sukcesu. Kusemu, który portret namalował, przybywa zamówień. Wielu lokalnych dostojników chce swoje dostojeństwo uwiecznić na portrecie. Co na to Kusy?

  image

  WYMIANA MIĘDZYPOKOLENIOWA

  Wójt ma problem. Zbliżają się urodziny wojewody. Wójt nie wie, jaki ma kupić prezent, żeby się przypodobać władzy. Nieoczekiwanie świetny pomysł podsuwa mu nowy znajomy Klaudii, psycholog behawiorysta. Jola i Pietrek, jako duet piosenkarski, spodziewają się wypłynąć na szerokie wody. Ich koncert odwiedził dziennikarz z prasy regionalnej i obiecał napisać recenzję. Niestety, po koncercie Joli przytrafia się coś strasznego. Małżeństwo Michałowej przeżywa wzloty i upadki. Atmosfera na plebanii staje się nie do zniesienia. Co zrobi Ksiądz, by temu zaradzić?

  image

  POLITYKA I CZARY

  Wójt nie dowierza technice manipulacji. Czerepach postanawia mu udowodnić jej skuteczność. Zakłada się z Wójtem, że uwiedzie księgową, panią Lodzię. Jak da sobie radę w roli donżuana? Ksiądz nakłania Lucy, żeby kandydowała przeciwko Wójtowi, który tumani wyborców wykorzystując do tego najnowsze techniki perswazji. Namawia ją również miejscowa znachorka. Lucy zgadza się kandydować. W swoim programie popiera wymianę doświadczeń między pokoleniami. Młodzież ma uczyć starszych posługiwania się najnowszymi technikami. Ale co starsi mogą przekazać młodzieży? Tymczasem Kusy próbuje odnaleźć się w niełatwej roli ojca i partnera kobiety kandydującej na urząd wójta. Wilkowyjskie kobiety interesu: Więcławska, Hadziukowa i Solejukowa, zawiązują spółkę. Razem będą lepiej sobie radzić na europejskim rynku. Solejukowa wnosi do tego interesu cenne umiejętności, o które nikt jej do tej pory nie podejrzewał.

  image

  AGENT

  Po ślubie z Violetką policjant Stasiek, na stanowcze żądanie swojej małżonki, robi wszystko, żeby małżeńska rutyna nie zabiła ich gorącej miłości. Zaskakuje żonę coraz to nowymi atrakcjami. Na jak długo wystarczy mu energii? Do wsi przyjeżdżają tanie komputery. Lucy nadzoruje ich montaż i sprzedaż po promocyjnych cenach. Czerepach roztacza przed Wójtem sugestywną perspektywę odzyskania władzy w kolejnych wyborach, dzięki technikom psychomanipulacji, programowania neurolingwistycznego i innym niezwykłym umiejętnościom, które posiadł na kursie dla spin-doktorów. Czy przekona go do nowoczesnych rozwiązań?

  Image 4:3

  ŚLUBY I ROZSTANIA

  Zamówiony u Witebskiego sondaż wykazuje, że szanse Wójta w kolejnych wyborach są minimalne. Niespodziewanie zjawia się Czerepach i oferuje mu pomoc. Sam zresztą też potrzebuje wsparcia, bo jego elastyczny stosunek do prawa i etyki wpędził go w kłopoty. W przeciwieństwie do Kusego, Lucy nie chce ograniczać swojej działalności do opieki nad dzieckiem. Nakłania wójta, żeby wykorzystując unijną pomoc, wprowadził Internet pod strzechy. Dlaczego to Czerepach zostanie jej orędownikiem? We wsi pojawia się mammobus. Kobiety mogą za darmo poddać się badaniom, ale chętnych jest niewiele. Lucy postanawia przystąpić do działania, chociaż jej myśli zaprząta teraz zupełnie co innego.

  Image

  SZTORMY EMOCJONALNE

  Kusy z pasją walczy o czystość w domu, żeby nie dopuścić do córeczki jakiejkolwiek choroby zakaźnej. Jego bezwzględność w tej dziedzinie prowadzi do dość opłakanych skutków... Wikary skarcony przez Księdza, że swoją kapłańską misję zredukował do pośrednictwa pracy, bierze się za ewangelizację gminy. Stan wiedzy parafian na tematy religijne i herezje, które w dobrej wierze głoszą, wprawiają go w rozpacz i osłupienie. Wójt romansuje z doktorową i zaniedbuje żonę. Odtrącona wójtowa szuka jakiegoś sposobu, który przywróci jej atrakcyjność. Czy przechytrzy Wójta?

  image

  SZOK POPORODOWY

  Lucy rodzi córeczkę. Na wieść o tym Kusy mdleje. Boi się, że nie podoła roli ojca. Wybiera dla córeczki imię Dorotka. W nocy śpi w fotelu przy jej łóżeczku. Do Wójta przyjeżdża córka Klaudia z chłopakiem. Czy nowy wybranek przypadnie ojcu do gustu?

  Szczęśliwe rozwiązanie

  Ksiądz bierze się za porządki moralne, postanawiając pożenić wszystkie pary, co w Wilkowyjach żyją bez ślubu. Zobacz, jak wyglądał ślub Kusego i Lucy.

  Złoty deszcz

  ZŁOTY DESZCZ

  Hadziuk chodzi po wsi jak ranny łoś, widząc w każdym mężczyźnie sprawcę swego nieszczęścia, natomiast polonista przeprowadza kolejne rozmowy o kobiecej duszy, działając na każdą interlokutorkę podobnie jak na Hadziukową. Wójt dostaje nagle wezwanie do województwa. Nie znając przyczyn wezwania, jest przekonany, że czeka go odwołanie, a może nawet zostanie zakuty w kajdanki, jak to jest w modzie. Wójtjest przekonany, że wyrusza zatem w swoją ostatnią drogę służbową. Tymczasem polonista spotyka w lesie Hadziuka, który krąży ze sznurem w poszukiwaniu odpowiedniej gałęzi... Jaki sposób znajdzie, by go ocalić przed pochopnym targaniem się na życie?

  Zrozumieć kobietę

  ZROZUMIEĆ KOBIETĘ

  Pod wpływem wydarzeń i wpływu proboszcza wikary przechodzi wewnętrzną ewolucję. Uświadamia sobie, że grzeszył brakiem miłości do ludzi. Jak chce się zrehabilitować? Lucy, zabiera się za likwidację bezrobocia, organizując pośrednictwo pracy i nawet wysyłając chętnych do Hiszpanii, ale tylko do pracy sezonowej, żeby nie uszczuplać substancji narodowej. Polonista za to, zmieniony wewnętrznie i zewnętrznie, w radio czyta wiersze, rozprawia o filozofii, a przede wszystkim zaczyna prowadzić cykl rozmów pod hasłem „Zrozumieć duszę kobiety". Jaki odzew napotka jego nowatorskie działanie medialne?

  Miedź brzęcząca

  MIEDŹ BRZĘCZĄCA

  Wikary, nakierowany przez Dudę, który wietrzy nową ścieżkę kariery, zwraca uwagę na nieczynne, a gotowe przecież do nadawania wilkowyjskie radio. Wikary postanawia z Dudą i Klaudią jako spikerką uruchomić radio religijne. Ksiądz i Wójt, choć obaj medialnego paktu o nieagresji chcą dotrzymać, zapału młodego wikarego powstrzymać nie mogą, udają się zatem do babki, gdzie polonista kończy swoją rekonwalescencję. Co chcą mu zaproponować? Wikary piętnuje Lucy. Jak zareagują mieszkańcy, których swoją surowością wikary zraża do siebie coraz bardziej?

  Upadek obyczajów

  UPADEK OBYCZAJÓW

  Młody wikary, choć serdecznie przez Księdza przyjęty, okazuje się duchownym surowym i bezkompromisowym. Przeprowadza inspekcję wsi, niedociągnięcia wytyka, wszystko gani, szczególnie wspólne mieszkanie Lucy i Kusego. Na całą wieś pada strach... Klaudia przeżywająca akurat pewną pustkę duchową, staje się  entuzjastką młodego i przystojnego wikarego. Jak zareaguje, kiedy skarci ją za zbyt swobodny strój?

  Odsiecz

  ODSIECZ

  Zdruzgotana decyzją księdza Michałowa organizuje petycję w sprawie powstrzymania proboszcza od wyjazdu i wraz z całą wsią usiłuje go do wyjazdu zniechęcić. Ksiądz jednak jest nieugięty: uczy się angielskiego, czekając tylko na swego zmiennika. Czy w Wilkowyjach zmieni się ksiądz? Więcławscy mają problem już nie tylko z panieńską ciążą córki, ale i z jej sprawcą, którym okazuje się młody Chińczyk. Przyjechał on za dziewczyną, aby namówić ją na ślub. W obawie przed skandalem Azjata trzymany jest jednak w domu i wyprowadzany tylko po zmroku. Ale pech chce, że natrafiają na niego kolejno bywalcy ławeczki, biorący go za alkoholowy omam. Postanawiają zmienić swoje życie.

  Sprawca

  SPRAWCA

  Kusy i Lucy, nie chcąc się rozstać, popadają w ostry konflikt z plebanem. Lucy jako osoba naganna moralnie zostaje wyrzucona z domu parafialnego, gdzie nauczała dotąd angielskiego. Czy Amerykanka znajdzie sposób, by zyskać przebaczenie? Pozbawiony przez Wójta pracy w dwóch redakcjach i szkole Witebski ulega degrengoladzie. Zostaje przygarnięty przez litościwą babkę i poddany terapii ziołowej. Ku radości Więcławskich zjawia się w domu ich jedyna córka. Dlaczego ich radość tak szybko przygasa?

  Wielkie odkrycie

  Solejuk odkrywa na swoim gumnie złoże ropy i wobec nagłej perspektywy bogactwa przestaje pić. W obawie, że gmina przejmie pole, próbuje sprzedać roponośne tereny Amerykance.

  Radio interaktywne

  RADIO INTERAKTYWNE

  U Więcławskiej pojawiła się pomoc sklepowa o imieniu Jola. Mimo że nieporadna i niepozorna, robi duże wrażenie na Pietrku. Tymczasem przedstawiciele ławeczki ścisłym nadzorem zniechęcili ekipę do remontu knajpy i teraz sami się muszą wziąć do roboty. Pojawia się tajemnicza kobieta z dalekiego świata,a konkretnie z Brukseli, oskarżająca wójta przed żoną, że ją wykorzystał osobiście i finansowo. Okazuje się, że ktoś posłużył się danymi Kozła. Kim jest sprawca pomyłki? I dlaczego Czerepach będzie musiał uciekać z Wilkowyj?

  Fakt prasowy

  FAKT PRASOWY

  Szymek Solejuk odwiedza rodzinę. Pozdawał egzaminy, czeka go uroczyste wręczenie dyplomu. Solejukowa bardzo chciałaby uroczystość zobaczyć, ale wstydzi się swojego zaniedbanego wyglądu. W sukurs przychodzą jej Lucy i Hadziukowa, która pracowała jako kosmetyczka. Czy mężowi spodobają się efekty? Interaktywne radio Czerepacha okazuje się systemem podsłuchu, który zainstalowano wilkowyjskim notablom. Każde rozdane radyjko nie tylko jest odbiornikiem, ale i nadajnikiem – stąd niezwykła wiedza redakcji o tym, co się dzieje.

  W kleszczach terroru

  W KLESZCZACH TERRORU

  Po wybiciu szyb w domu Wójta dochodzi do kolejnego aktu terroru wymierzonego w jego mienie. Nieznani sprawcy przedziurawiają opony w jego samochodzie. Wzburzony Wójt postanawia powołać komisję, która zajmie się sprawą terroru we wsi. Pod wpływem bulwersujących wydarzeń dokonuje jednak rewizji swoich wcześniejszych decyzji... Violetka postanawia zapisać się trwale w dziejach sztuki i namawia Kusego, żeby namalował jej akt. Pozowaniem jest zainteresowana także Klaudia. Czy Kusy wydobędzie ich piękno?

  Powrót demona

  POWRÓT DEMONA

  Pod dachem Lucy dwie pary skrywają swoją namiętność nie tylko przed światem, ale także przed sobą, co nastręcza wielu problemów. Niespodziewanie z Brukseli wraca Czerepach. Wójt obawia się jego zemsty. Usiłuje przejrzeć zamiary byłego sekretarza. Okazuje się, że Czerepach chce przejąć upadającą „Wieść Gminną” i przekształcić ją w agresywny tabloid. Zamierza też uruchomić lokalną radiostację, na co ma już wszystkie potrzebne papiery. Wkrótce Wójt ma większe problemy niż powrót Czerepacha.

  Płomień duży i mały

  Ich romans dopiero rozkwita. Lucy i Kusy wciąż starają się utrzymać swoje uczucia w tajemnicy przed sąsiadami. Na jak długo? Tymczasem do ich drzwi puka Violetka i zakochany policjant.

  Zgoda po polsku

  ZGODA PO POLSKU

  Zbliżają się urodziny Księdza, a zatem i Wójta. Wilkowyje znowu muszą się podzielić, żeby obsłużyć obie konkurencyjne imprezy. Lucy wpada na naiwny pomysł, żeby przy tej okazji doszło do pojednania obu braci. Idea jest szczytna, ale czy to możliwe? Policjant oświadcza się Violetce. Ta idzie do Kusego, którego uważa za swojego przyjaciela - po radę, czy przyjąć oświadczyny. Kiedy Kusy żegna się z Violetką przyjaźnie, wpada oszalały z zazdrości policjant.

  Plan awaryjny

  PLAN AWARYJNY

  Wezół - ostatni lekarz w gminie - postanawia pod presją żony wyjechać do pracy w Szkocji. Wójt próbuje prośby i groźby, ale bez skutku. Jeżeli się kogoś doktór Wezół obawia, to jedynie własnej żony. Czy uda się misja powstrzymania lekarza?  To wyzwanie ponad podziałami i w dziele tym zjednoczą się całe Wilkowyje. Czy Ksiądz stanie u boku Wójta?

  Siła władzy

  SIŁA WŁADZY

  Wójt wykorzystując sprawowaną funkcję próbuje uwodzić Violetkę, która wykazuje pewną skłonność do przedstawicieli władzy. W sytuacji „in flagranti" nakrywa ich Wójtowa. Wójt idzie w zaparte, że tulił jedynie dziewczynę unieszczęśliwioną przez policjanta. Co na to policjant? Pietrek nabrał wiary w siebie do tego stopnia, że postanawia się ożenić z córką Wójta. Żeby się nie narazić na odmowę ze strony rodziców, od nich zaczyna oświadczyny. Tylko czy Klaudia będzie zadowolona z takiego rozwoju wydarzeń?

  Do dobrego lepiej przymusić

  DO DOBREGO LEPIEJ PRZYMUSIĆ

  Sala uniwersytetu w Wilkowyjach jest pełna jedynie na wykładach proboszcza. Duda wpada na pomysł, jak zapewnić frekwencję także na innych prelekcjach. Na czym polega innowacyjny pomysł Fabiana? Poróżniona z bratem Japycza Michałowa urządza piekło na plebanii, a i gotuje coraz gorzej. Ksiądz postanawia więc nakłonić oboje do zgody. Trudno jest jednak osiągnąć kompromis miedzy racjami zakochanej kobiety a męską potrzebą wolności.

  Diler pierogów

  DILER PIEROGÓW

  Odbyło się huczne otwarcie uniwersytetu ludowego w Wilkowyjach, ale frekwencja na wykładach nie dopisuje. Lucy jest zrozpaczona. W sukurs przychodzi jej Ksiądz nawołując z ambony do nauki. Apel daje mocno zaskakujące efekty. Kusy znajduje Amerykance bogatego lokatora. Ma jej do pomóc w łataniu dziurawego budżetu domowego. Solejukowa dość ma życia w niedostatku i oczekiwania na pomoc społeczną. Jakie umiejętności wykorzysta, by wkroczyć w świat biznesu?

  Jesienna burza

  JESIENNA BURZA

  Wójt ogłasza konkurs na sekretarza gminy. Kryteria mają być obiektywne, a niezależna komisja ma wybrać wyznaczonego kandydata. Tymczasem inni również podsuwają swoich protegowanych. Coraz więcej kandydatów, coraz większe naciski. Fabian Duda, który poznał już sposób sprawowania rządów przez Wójta, nie widzi dla siebie szans w tych okolicznościach i wysyła do województwa donos, że konkurs został ustawiony. Czy Wójt zaradzi skutkom tej zdrady? Pod bokiem Księdza rozkwita tymczasem spóźniony romans Michałowej z bratem Japycza, który po dziesięcioleciach tułaczki powrócił do rodzinnej wsi. Z Anglii wraca też Pietrek. Po paru tygodniach pracy na czarno jest odmieniony.

  Diabelskie porachunki

  DIABELSKIE PORACHUNKI

  Więcławski zauważa, że jego żona w obliczu rozwodu, choćby fikcyjnego, zachowuje się swobodniej niż dotąd. Nawet znacznie swobodniej. Podejrzewa, że są tego jakieś przyczyny i usiłuje nakłonić policjanta, żeby ten zajął się śledzeniem żony. Policjant zaczyna bywać w sklepie coraz częściej i w coraz większym stopniu ulega wdziękom sklepowej. Zwycięży uczucie, czy męska solidarność? Kusy zarabia pieniądze na sztuce komercyjnej, ale jego samopoczucie artystyczne i samoocena moralna cierpią na tym coraz dotkliwiej. Rozdarty bólem omal znowu nie osuwa się w alkoholizm.

  Rozwód z miłości

  ROZWÓD Z MIŁOŚCI

  Więcławscy są w zasadzie szczęśliwym małżeństwem i do szczęścia tylko im właściwie rozwodu brakuje. Na wypadek gdyby fiskus i prokuratura zajęli firmę Więcławskiego. Postanawiają zatem publicznie dać powody do rozwodu, kłócąc się na ulicy.

  Europejski kandydat

  EUROPEJSKI KANDYDAT

  Wójt pozbywa się Czerepacha wysyłając go do Brukseli na kurs samorządowy. Ma nadzieję, że „kopniak w górę” dla nie znającego języków podwładnego okaże się zabójczy. Czerepach przed wyjazdem wyrzuca do kosza wniosek Lucy o stworzenie w Wilkowyjach uniwersytetu ludowego. Odkrywa to Fabian Duda, praktykant, którego Wójt szykuje na następcę Czerepacha. Wójt nakazuje mu sporządzenie nowego wniosku. Zadanie zdaje się niewykonalne w tak krótkim terminie, ale do pomocy zgłasza się Klaudia, której młody praktykant wyraźnie przypadł do gustu.

  Honor parafii

  HONOR PARAFII

  W Wilkowyjach szykuje się pierwsza od lat wizyta biskupa. Co prawda kościelny hierarcha przybywa incognito, ale tak czy owak parafia ma się godnie prezentować. Nawet Wójt gotów jest przeznaczyć środki na przygotowanie gminy do tych odwiedzin. Decyduje też o przyznaniu biskupowi dyskretnej ochrony w osobie policjanta po cywilnemu. Czy biskup da się przechytrzyć? Czerepach podsuwa Wójtowi pomysł nowego instrumentu władzy, sporządzenia rejestru wykroczeń obywateli wobec gminy oraz innych haków. Początkowo Wójtowi idea się podoba, wkrótce odkrywa jednak drugie dno.

  Lokalna rewolucja

  LOKALNA REWOLUCJA

  Wnętrze gospody jest wyremontowane, nazwa „Country Club” pyszni się na froncie. W czasie otwarcia dochodzi do rozruchów, na czele których staje Japycz. Czy Wójt się przestraszy? Lucy w Internecie styka się niechcący z ideami Grudtviga – twórcy idei uniwersytetów ludowych. Czemu taki uniwersytet nie miałby powstać również w Wilkowyjach?

  Gmina to ja

  GMINA TO JA

  Patrząc na abstrakcyjne obrazy Kusego Lucy nabiera obaw, że nie znajdą one nabywców. Postanawia kupić je przed podstawione osoby, żeby już na początku drogi twórczej Kusy nie doznał klęski. Kim będą pierwsi klienci? W głowie Wójta wykluła się myśl, żeby przekształcić gospodę w klub dla miejscowej elity. Pomysł Wójta wywołuje żywy niepokój wśród grona intensywnych bywalców gospody, którzy jednak do elity zdecydowanie się nie zaliczają.

  Sztuka i władza

  Zbliżenie Kusego i Lucy zakończyło się niespodzianką, ale niestety niezbyt miłą. Kusy postanawia uszczęśliwić swoją ukochaną ograniczając się do przyjaźni. Zapomnienia chce szukać w sztuce. Tylko jakiej?

  Wielkie Wybory

  WIELKIE WYBORY

  Wójt już czuje się zwycięzcą zbliżających się wyborów, gdy okazuje się, że Lucy zamierza kandydować. Do jej sztabu wyborczego zostaje wprowadzony szpieg, jej program wyborczy zostaje przez Wójta skradziony i ogłoszony jako swój. Czy mimo to Lucy zgłosi swoją kandydaturę? I jak polityka wpłynie na jej relacje z Kusym?

  Honor Gminy

  HONOR GMINY

  Gmina Wilkowyje przeżywa spotkanie z delegacją Unii Europejskiej, która chce wspierać lokalny rozwój i namawiać na współpracę, jakby życie i bez tego nie było dostatecznie ciężkie. Konsternacja i trwoga. W wyniku wielu złożonych okoliczności Ksiądz musi udawać swojego brata i spotyka się z delegacją jako Wójt, co Wójtowi na krótką metę ratuje życie, ale na dłuższą – przysparza mnóstwa problemów.

  Wspólny wróg

  WSPÓLNY WRÓG

  Źródłem parapsychologicznego niepokoju okazuje się jeden z synów Solejuków, który, jak to czasem w okresie dojrzewania bywa, w pewnych sytuacjach niechcący wysyła z siebie więcej energii, niż to jest ogólnie przyjęte. Lucy namawia Księdza i Wójta, by zlikwidowali problem, fundując dziecku stypendium, aby uniknąć sensacji w prasie. Pomysł wydaje się dobry. Niesety, kiedy przyjeżdżają dziennikarze, sytuacja się komplikuje.

  Porwanie

  PORWANIE

  Kusy - trzeźwy ze zmartwienia - zmusza Wójta i Księdza do wyznaczenia wspólnej nagrody za wiadomość o Lucy. Nagroda stwarza przed porywaczami nowe perspektywy, zanim jednak ułożą skuteczny plan, do akcji wkraczają ich żony. Która z nich otrzyma nagrodę jako najbardziej potrzebująca? I kto rozszyfruje tożsamość porywaczy?

  Odwyk i antykoncepcja

  ODWYK I ANTYKONCEPCJA

  Lucy, jako kobieta wyemancypowana, chce przy pomocy miejscowego autorytetu medycznego, doktora Wezóła, przybliżyć mieszkańcom metody antykoncepcji. Pojawia się jednak silny opór zazdrosnej żony rzeczonego doktora oraz księdza. Równocześnie trwa próba rozwiązania innej palącej kwestii – mianowicie systematycznego nadużywania alkoholu przez Kusego. Czy uda się wreszcie zniechęcić go do nałogu?

  Kozy ofiarne

  KOZY OFIARNE

  Wójt rozpuszcza wredne plotki, jakoby Amerykanka chciała wystawić wieś na pośmiewisko, czyniąc ją ośrodkiem koziej hodowli. Hadziukowa, która ma kozę i w związku z nią doświadczenie hodowlane, postanawia mimo dezaprobaty wsi także wejść w ten interes i, z pomocą wójtówny, uzyskuje kredyt. Rozpoczyna wielkie przedsięwzięcie. Co na to Wójt?

  Podwójny agent

  PODWÓJNY AGENT

  Ksiądz okazuje się cenzorem nie mniej wymagającym od Wójta, co wprawia w rozpacz Witebskiego. Lucy ma własne problemy: przybywa psów. Za namową Kusego polonista publikuje notatkę o pogłoskach, jakoby Unia Europejska miała wprowadzić dopłaty do wiejskich psów – na wzór dopłat do hektara. Ile w tym prawdy? Jak skończy się rywalizacja cenzorów? Kto rozwiąże „psią kwestię”?

  Racja gminy

  RACJA GMINY

  Wójt tym razem trzyma rękę na pulsie i nasyca drugi numer pisma treściami autoapologetycznymi oraz antyklerykalnymi. Jednocześnie każe wyłapać bezpańskie psy i przerzucać je na podwórko Lucy. Powstaje w ten sposób nielegalne schronisko. Wójt śladem pierwszych chrześcijan zakrada się do Lucy, żeby się dać pokąsać, a następnie wytoczyć jej sprawę sądową, ale psy uciekają. Polonista zbiera gromy od księdza i Lucy za drugi, obrzydliwie służalczy wobec władzy, numer gazetki. Przyparty do muru znajduje kompromis między zróżnicowanymi potrzebami władzy i kościoła. Jaki?

  Wieść gminna

  W Wilkowyjach panuje epidemia grypy. Polonista Witebski, oprócz rzeczonej grypy, zapada na chorą ideę założenia lokalnego pisma, w czym wspiera go Lucy.

  Otrzeźwienie

  OTRZEŹWIENIE

  Lucy, już jako czynny pedagog, zderza się z różnymi patologiami, których wspólnym źródłem jest nadużycie alkoholu, zwłaszcza w wersji najtańszej, produkowanej własnoręcznie przez część miejscowej ludności. Lucy rozpoczyna kampanię antyalkoholową, wciągając do niej księdza i córkę wójta, co tylko wzmaga jeszcze wrogość między nią, a miejscową władzą. Czy osobiste odkrycie ziemianki służącej celom bimbrowniczym pozwoli Lucy odnieść w tej walce znaczący sukces?

  Ksiądz z inicjatywą

  KSIĄDZ Z INICJATYWĄ

  Obietnica remontu to jedno, a realizacja – drugie. Podobnie z chęcią Lucy, by nauczać angielskiego w wiejskiej szkole – entuzjazm dyrektorki, która o anglistę walczy od kilku lat, rozbija się o zakaz wójta. Czasem jednak i ułomność ludzka zbożne przynosi skutki. Ksiądz postanawia zrobić bratu na złość. Co wymyślił tym razem?

  Goście z zaświatów

  GOŚCIE Z ZAŚWIATÓW

  Jak nie siłą, to sposobem – przy pomocy zawiłej intrygi i urządzeń technicznych wójt próbuje przekonać Lucy, że w domu straszy i tak skłonić ją do wyjazdu. Wezwany na pomoc proboszcz – skądinąd brat bliźniak wójta i jego zagorzały przeciwnik – oraz Kusy zaczynają działać. Czy odkryją podstęp Wójta?

  fot. TVP

  Amerykanka polskiego pochodzenia – Lucy – przyjeżdża do Polski na wiadomość, że odziedziczyła mały dworek we wsi Wilkowyje. Okazuje się, że jest on całkowitą ruiną.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję pliki cookies z tej strony