Seriale
  fot. TVP

  XIV wiek. Młoda Koreanka, Ki Seungnyang zostaje porwana do Chin jako niewolnica. Tam udaje się jej zbiec z niewoli i w męskim przebraniu dochodzi do coraz większej sławy i zaszczytów, aż w końcu zostaje żoną chińskiego cesarza z dynastii Yuan. KAŻDY ODCINEK DOSTĘPNY 14 DNI OD PREMIERY NA VOD.TVP.PL Serial emitowany jest od poniedziałku do piątku o godzinie 17.05 w TVP2 Powtórki są emitowane od poniedziałku do piątku o 12.40 w TVP 2.

  foto4x3

  Życiowe okoliczności zmusiły czwórkę młodych Ukrainek do przyjazdy do Polski. Tu widzą jedyną szansę, by zarobić na utrzymanie rodzin. Liczą na to, że pobyt w Polsce przygotuje je do dalszej drogi – na zachód, oczywiście. Może też znajdą nad Wisłą miłość...

  fot. TVP 4x3

  Sehrazat (Szeherezada) Evliyaoglu pracuje jako architekt w firmie Binyapi prowadzonej przez dwóch wspólników Onura Aksala i Kerema Inceoglu. Jest młoda, piękna i utalentowana, nieźle zarabia, a szefowie cenią jej projekty. Mało, kto wie, że jest także samotną matką pięcioletniego chłopca chorego na białaczkę. Pewnego dnia lekarz oznajmia, że konieczny jest natychmiastowy przeszczep szpiku kostnego, inaczej życie jej syna będzie zagrożone. Operację można wykonać natychmiast, ale kosztuje ona 200 tysięcy dolarów. Jedynym znanym jej człowiekiem, który dysponuje tak ogromną sumą jest Onur. Zdesperowana matka zwraca się do szefa o pomoc. Ten nie odmawia, lecz stawia dziwny warunek. Tak zaczyna się ta opowieść o wielkiej miłości i namiętności między dwojgiem ludzi pochodzących z dwóch różnych światów.

  Serial emitowany jest od poniedziałku do piątku o godzinie 14.00 w TVP 1. Powtórki będą mieć emisje następnego dnia o 10.00.

  KAŻDY ODCINEK DOSTĘPNY 7 DNI OD PREMIERY NA VOD.TVP.PL

  fot. TVP

  Dzieje bogatej krymsko-tatarskiej rodziny. Akcja serialu rozgrywa się na początku XX wieku. Główny wątek stanowi szalona i piękna miłość, a w tle przewija się I wojna światowa oraz zmierzch imperiów rosyjskiego i osmańskiego. Rok 1916. Pięciu przyjaciół, oficerów armii carskiej: Turcy - Seyit (mający przydomek Kurt) Nieminow i Dżelil, oraz Rosjanie - Petro, Władimir i Misza walczą na frontach I wojny światowej. 

  KAŻDY ODCINEK DOSTĘPNY 30 DNI OD PREMIERY NA VOD.TVP.PL   
  Serial emitowany jest od poniedziałku do piątku o godzinie 14.50 w TVP2. Powtórki będą mieć emisje następnego dnia o 12.30.

  4:3

  Jeden z najbardziej lubianych przez widzów seriali. Jest emitowany od 2000 roku i wciąż znajduje się w czołówce pod względem oglądalności. To opowieść o trzypokoleniowej rodzinie, w której najstarsi z rodu to Lucjan oraz Barbara Mostowiakowie. Mają czworo dzieci: Małgosię, Marka, Martę oraz Marysię, która jest córką Barbary i nieżyjącego już Łagody. Mimo że starzy Mostowiakowie wiodą szczęśliwe życie, raczej pozbawione kłótni i nieszczęść, ich dzieciom układa się różnie. Głównym wątkiem jest oczywiście tytułowa miłość.

  Serial obyczajowy, Polska 2000-2008
  Reż.: J. Sypniewski
  Wyk.: T. Lipowska, W. Pyrkosz, D. Ostałowska, K. Kuszewski, M. Kożuchowska i in.

  Emisja: TVP2 – poniedziałek-wtorek, 20.45; TVP Polonia – soboty i niedziele, 17.50 oraz czwartki i piątki o 12:50 TVP Seriale – poniedziałek–piątek, 07.05 i 13.55 (powtórki poprzednich sezonów) oraz sobota 11.55 (powtórki najnowszych odcinków)

  fot. TVP

  Turecki serial kostiumowy opowiadający o życiu sułtana Sulejmana Wspaniałego, najdłużej panującego władcy Imperium Osmańskiego i jego miłości do pięknej Roksolany, niewolnicy wziętej w jasyr w dalekim słowiańskim kraju. Serial został sprzedany do ponad 50 krajów i wszędzie bije rekordy popularności.


  Serial emitowany jest od poniedziałku do piątku o godzinie 15.40 w TVP 1. Powtórki będą mieć emisje następnego dnia o 09.00.

  KAŻDY ODCINEK DOSTĘPNY 7 DNI OD PREMIERY NA VOD.TVP.PL

  Reżyser: Yagmur Taylan
  Autor wersji polskiej: Anna Mizrahi – tłumaczyła kilka książek tureckiego noblisty Orhana Pamuka.
  Obsada: Halit Ergenc, Meryem Uzerli, Nebahat Cehre, Selma Egrec

  fot. TVP

  Serial przedstawia losy ratowników medycznych. Załoga karetki reanimacyjnej – Wiktor, Piotr Martyna i Adam – w każdym odcinku jedzie do osób, których życie lub zdrowie jest zagrożone. Ratownicy muszą podejmować szybkie decyzje i zmagać się z nieoczekiwanymi okolicznościami. Nowy serial twórców popularnego „Na dobre i na złe”. Serial przedstawia losy ratowników medycznych. Załoga karetki reanimacyjnej – Wiktor, Piotr Martyna i Adam – w każdym odcinku jedzie do osób, których życie lub zdrowie jest zagrożone. Ratownicy muszą podejmować szybkie decyzje i zmagać się z nieoczekiwanymi okolicznościami. Nowy serial twórców popularnego „Na dobre i na złe”

  4:3

  Od ponad 10 lat widzowie towarzyszą lekarzom i pielęgniarkom w ich codziennej pracy, ale także w życiu prywatnym, osobistych chwilach radości i smutku.

  Klan, seriale (fot. TVP)

  Dla wszystkich Lubiczów najważniejsza jest rodzina. Dzieci Władysława i Marii zawsze mogą na siebie liczyć, bez względu na to, jakie niespodzianki szykuje im los.

  „Klan” to pierwsza polska telenowela, której fabuła została wybrana w konkursie dla telewidzów ogłoszonym przez Telewizję Polską w 1997 roku. Spośród czterech różnych pomysłów, to właśnie na klan Lubiczów oddano najwięcej głosów. Pierwszy klaps miał miejsce 15 sierpnia 1997 r. Pomysłodawcą serialu był Wojciech Niżyński.

  Akcja serialu dzieje się w czasie rzeczywistym i przedstawia realia codziennego życia wielu Polaków. Twórcy dbają o to, by poruszał on również zagadnienia ważne społecznie. Stąd wątek choroby Alzheimera, zespołu Downa, czy kwestii zarażenia HIV.

  Serial obyczajowy, Polska 1997 -
  Reż.yseria: Paweł Karpiński, Jarosław Marszewski, Jakub Ruciński, Andrzej Chichłowski, Ryszard Dreger, Tomasz Wiszniewski
  Wykonawcy: Agnieszka Kotulanka, Tomasz Stockinger, Paulina Holtz, Kaja Paschalska, Barbara Bursztynowicz, Andrzej Grabarczyk, Dorota Naruszewicz, Daniel Zawadzki, Izabella Trojanowska, Małgorzata Ostrowska, Piotr Cyrwus, Agnieszka Wosińska i inni.

  4:3

  „Barwy szczęścia” to jeden z najbardziej lubianych polskich seriali telewizyjnych. Widzowie już od kilku lat śledzą losy rodzin Marczaków, Zwoleńskich, Cieślaków, Grzelaków, Pyrków i Walawskich. Codzienne obowiązki i troski, rodzinne konflikty i dramaty, małżeńskie kłopoty, lecz także chwile wielkiej radości związane z pomyślnymi wydarzeniami w życiu rodzinnym i zawodowym składają się na rzeczywistość mieszkańców osiedla „Pod Sosnami”. Nie brak tematów trudnych, takich jak problem tolerancji obyczajowej i rasowej czy przemocy w rodzinie.

  W serialu występuje plejada znanych i lubianych aktorów zarówno starszego pokolenia, jak i młodych, którzy wielką popularność i sympatię widzów zaskarbili sobie właśnie rolami w „Barwach szczęścia”, m.in. Emil Karewicz, Zbigniew Buczkowski, Katarzyna Zielińska, Izabela Kuna, Katarzyna Glinka. 

  foto4x3

  Serial opowiada historię z życia strażaków OSP, z wyraźnie nakreślonymi wątkami obyczajowymi i sensacyjnymi, okraszonymi zabawnymi perypetiami nietuzinkowych postaci. To opowieść o pasji i bohaterstwie normalnych ludzi, żyjących obok nas. Głównym bohaterem jest Adam, który znajdzie się na zakręcie swojego życia. Jego narzeczona wyjeżdża na staż za granicę, a on z Warszawy przenosi się na prowincję, aby mieć styczność z innym życiem. Rozpoczyna pracę w jednostce ochotniczej straży pożarnej i poznaje naczelniczkę tej jednostki. Pomiędzy nimi zaczyna iskrzyć.

  foto4x3

  Po wyjeździe Basi (ostatnia rola Małgorzaty Braunek), Małgosia czuje się odpowiedzialna za całą rodzinę, szczególnie za młode pokolenie. Marysia nie wie, kogo wybrać – Kubę, czy Krzysztofa? W życiu Pauli niespodziewanie pojawi się tajemniczy Piotr. Konrad z Tomaszem i Piernackim otwierają nowy interes - dołączy do nich przedsiębiorczy Kuba. Konrad na chwilę straci głowę dla pięknej Magdy.

  foto4x3

  Biograficzna opowieść o Annie German. Polsko-rosyjsko-ukraińska produkcja pokazuje burzliwą i dramatyczną historię życia piosenkarki, która zrobiła międzynarodową karierę w latach 60. i 70. ubiegłego wieku.

  Anna German ma na swoim koncie liczne nagrody polskich i zagranicznych festiwali. W trakcie swojej krótkiej, ale błyskotliwej kariery nagrała kilkadziesiąt płyt (w tym 7 albumów w Rosyjskiej Mełodii w nakładzie ponad 50 milionów egz.) Śpiewała w siedmiu językach. Występowała w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Australii, Francji, Portugalii, Włoszech, na Węgrzech, w Mongolii, NRD, RFN, CSRS, oraz ZSRR.

  W jednym z wywiadów Anna German powiedziała: "Śpiew jest dla mnie radością życia... Chciałabym śpiewać całe życie, ale nie tak, by słuchacze mówili: Co, znów ona?!, lecz: Aaa, ONA, no to posłuchajmy... Bardzo chciałabym na to zasłużyć."

  Anna German urodziła się w Uzbekistanie 14 lutego 1936 roku. Jej matka Irma Berner z domu Martens, była z pochodzenia holenderką. Ojciec Eugeniusz German - księgowy, urodzony w Łodzi, z korzeniami niemieckimi, stał się ofiarą stalinowskich represji. W 1946 roku razem z rodziną wyemigrowała do Polski. Początkowo zamieszkała z mamą i babcią w Szczecinie, następnie w Nowej Rudzie a później cała trójka przeniosła się do Wrocławia, gdzie Anna ukończyła liceum ogólnokształcące i studia geologiczne.

  We Wrocławiu w 1959 roku, jeszcze w czasie studiów, zadebiutowała na estradzie w studenckim Teatrze Kalambur i audycji radiowej „Podwieczorek przy mikrofonie". Wiosną 1965 roku, odbyła tournee po Wielkiej Brytanii. Jesienią tego samego roku śpiewała w Paryżu i Monte Carlo. W lutym 1966 roku odbyła tournee po USA i Kanadzie, a latem wystąpiła w komedii muzycznej „Marynarka to męska przygoda", w reżyserii Zofii Dybowskiej Aleksandrowicz. W październiku, jako pierwsza Polka wystąpiła na I Międzynarodowych Targach Płytowych MIDEM w Cannes. W 1967 r. jako pierwsza i jedyna w historii polska artystka zaśpiewała na XVII Festiwalu San Remo, a także jako pierwsza cudzoziemka na XV Festiwalu Piosenki Neapolitańskiej. Jej popularności we Włoszech dowodzi chociażby przyznany artystce 27 sierpnia w Viareggio „Oskar Sympatii", i trzyletni kontrakt fonograficzny z włoską wytwórnią CDI, dla której nagrała long-play z piosenkami neapolitańskimi i trzy single.

  Wracając z koncertu we Włoszech, 28 sierpnia 1967 r., uległa wypadkowi samochodowemu na Autostradzie Słońca. Przez 12 dni leżała nieprzytomna. Kolejne osiem miesięcy spędziła od głów do stóp w skorupie gipsowej. Podczas rekonwalescencji która trwała ponad 3 lata, napisała książkę biograficzną „Wróć do Sorrento", w której wspominała swoją karierę oraz pracę artystyczną we Włoszech.

  W tym samych czasie prowadziła w Polskim Radio niedzielne 30-minutowe audycje „Anna German zaprasza" i pisała reportaże m.in. dla śląskiej „Panoramy".

  4:3

  W przededniu II wojny światowej. Na Europę nadciąga II wojna światowa. Francuscy, niemieccy, rosyjscy i polscy tajni agenci zostają wciągnięci w szpiegowską walkę na śmierć i życie. Ekranizacja bestsellerowej powieści Alana Fursta w gwiazdorskiej obsadzie. Pierwsza w historii koprodukcja Telewizji Polskiej i BBC.

  foto4x3

  W czwartej serii sięgniemy do korzeni sagi pokoleń trzech kobiet. Istnienie rozlewiska – tego wyjątkowego miejsca, od którego wszystko się zaczęło – zostanie poważnie zagrożone i poddane próbie. W tym sezonie po raz pierwszy pokażemy rozlewisko w scenerii zimowej. Do pensjonatu Małgosi zjeżdżają się wszyscy, rodzina, znajomi i goście, by wspólnie przeżyć Boże Narodzenie.

  Kojąca atmosfera przy wigilijnym stole to kwintesencja życia nad rozlewiskiem, gdzie najważniejsze jest i zawsze było wzajemne zaufanie i wsparcie. Ale będzie to też miejsce spotkań nasyconych wielką emocją: Małgosia musi zmierzyć się z Konradem, Marysia będzie siedziała między Kubą a Krzysztofem…

  Mieszkańcy muszą trzymać się razem w obliczu wyjątkowo srogiej zimy. Pasym jest zasypany i odcięty od świata. W wigilijną noc Wrona nieoczekiwanie zaczyna rodzić. Poród przyjmuje ktoś najmniej spodziewany.

  Nadchodzi lato. Na spokojny Pasym, jak grom z jasnego nieba, spada wiadomość o budowie dużej przelotowej drogi. Dla niektórych jest to szansa na nowe życie, ale większość, w tym Małgosia, Basia i wielu naszych bohaterów wie, że to może oznaczać koniec ich świata. Pasym się jednoczy.

  Silnie, jak nigdy dotąd, rysuje się postać Konrada, który postanawia walczyć o szczęście. Weryfikuje swój życiowy dekalog. Już wie, że jedyną osobą, którą naprawdę kocha jest Małgosia. Do Pasymia wraz z Konradem przyjeżdża Kuba. Ich los stał się bardzo podobny. Obaj walczą o miłość, którą na własne życzenie, każdy na swój sposób, stracili. W tej walce i w męskiej samotności, która jej towarzyszy, odnajdują się i zaprzyjaźniają, co wydawałoby się do tej pory niemożliwe. Kuba ma trudniejsze zadanie niż Konrad. Ma rywala.

  Basia z Tomaszem namiętnie podróżują. Są majętnymi rentierami, bo książka Basi świetnie się sprzedaje. Strata namawia ją, by napisała kolejną. Tomasz uświadamia sobie, że choć poza Mazurami i jego ukochanym lasem są inne, równie piękne, miejsca na świecie, to do końca życia człowiek powinien stawiać sobie trudne cele. Zostają w leśniczówce, Basia pisze, oboje udzielają się w walce o drogę.

  Sławek i Paula zaczynają budować dom, który ma być spełnieniem ich marzeń. Nieoczekiwanie umiera babcia Romana. A niedługo później w Pasymiu pojawia się Jean-Pierre, biologiczny ojciec Broni.

  Walka o drogę wydaje się przegrana. Rozlewisko może uratować tylko cud. I… rzeczywiście się wydarza, bo tam, gdzie przegrał człowiek, wygrała magia tego miejsca.

  czas honoru

  Epicka opowieść o losach młodych dywersantów – Bronka, Janka, Michała, Władka oraz ich najbliższych. Pełna napięcia akcja drugiej części obejmuje m.in. aresztowanie Wandy, skomplikowaną grę wywiadów, napad na niemiecki bank, pracę podziemnej radiostacji. To wszystko na tle codziennego życia w okupowanej Warszawie.


  Serial obyczajowy, I-VI seria, Polska 2008-2013

  Reżyseria: Michał Kwieciński, Michał Rosa, Grzegorz Kuczeriszka

  Obsada: Jan Wieczorkowski, Maciej Zakościelny, Antoni Pawlicki, Kuba Wesołowski, Magdalena Różyczka, Daniel Olbrychski, Danuta Stenka, Ewa Wencel, Katarzyna Gniewkowska, Anna Romanowska, Olga Bołądź, Agnieszka Więdłocha, Piotr Adamczyk, Krzysztof Globisz, Karolina Gorczyca, Krystian Wieczorek, Przemysław Bluszcz

  foto 4:3

  „Wszystko przed nami” to historia młodych ludzi, których łączy przyjaźń. Po powrocie z Mediolanu postanawiają założyć wspólny biznes. W malowniczej kamienicy w centrum Lublina pod szyldem „Dobry Adres” powstają kolejno bar, nowoczesny hostel i kancelaria prawna, a z czasem inne przedsięwzięcia.

  fot. TVP

  Atrakcyjna, niezależna i ... z problemami. Młoda pani weterynarz postanawia rzucić miasto dla prowincji. Tam trafia do kliniki i od razu musi stawić czoła lokalnej społeczności. W rolach głównych: Joanna Moro, Anna Dymna, Magda Schejbal, Krzysztof Gosztyła.

  Tytułowa blondynka to Sylwia - młoda lekarka-weterynarz z Warszawy. Prowadzi z przyjaciółmi lecznicę dla zwierząt. Kiedy w wypadku ginie jej babcia, komornik domaga się spłaty kredytu. Przychodnia weterynaryjna podupada, a projekt współpracy ze schroniskiem dla zwierząt nie wypala. Sylwia postanawia wyjechać na wieś. Trafia do lecznicy gdzieś na wschodzie Polski i od razu zostaje wrzucona na głęboką wodę. Jej szef doktor Jan Fus wyjeżdża na kilka dni i zostawia Sylwię samą.

  Dla dziewczyny zaczyna się prawdziwa próba, musi nie tylko wykazać się swoimi zawodowymi umiejętnościami, ale także przekonać do siebie mieszkańców wsi Majaki. Wspomaga ją miejscowy biznesmen – były komandos o pseudonimie Manej. Praca wiejskiej pani weterynarz znacznie odbiega od dotychczasowych doświadczeń Sylwii i obfituje w niespodzianki np. poród krowy w czasie wiejskiego wesela. Jej pacjentami są teraz konie, świnie, kury, kozy...

  Życie zawodowe bohaterki przeplata się z perypetiami mieszkańców Majaków. Akcja jest wartka i obfitująca w niespodzianki takie jak poszukiwanie skarbu zakończone znalezieniem słoika z donosami na mieszkańców przesłanymi niegdyś do SB, przemyt ludzi przez granicę czy walka z hyclami polującymi na wiejskie psy.

  Autorem scenariusza jest Andrzej Mularczyk (m.in. „Sami swoi”, „Droga”, „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć”, „Dom”). Serial reżyseruje Mirosław Gronowski. W roli głównej - Sylwia Pietrucha. W serialu grają także m.in. Paweł Deląg, Michał Lesień, Bartosz Opania, Andrzej Grabowski i Hanna Śleszyńska.

  Serial obyczajowy, 13 odc., Polska 2009
  Reżyseria: Mirosław Gronowski
  Scenariusz: Andrzej Mularczyk
  Wykonawcy: Joanna Moro, Michał Lesień, Anna Dymna, Marcin Sztabiński, Magda Schejbal, Olaf Lubaszenko, Andrzej Grabowski, Paweł Deląg, Piotr Gąsowski i inni

  Tancerze, seriale (fot. TVP)

  „Tancerze” to pierwszy polski serial taneczno-muzyczny. Jego bohaterami są studenci i nauczyciele prywatnej szkoły artystycznej. W rolach głównych występują m.in. Katarzyna Glinka, Katarzyna Cichopek, Marcin Dorociński, Magdalena Walach i Natalia Lesz. Serial oparty jest na hiszpańskim formacie zainspirowanym wielokrotnie nagradzaną amerykańską produkcją pt. „Fame”.

  Akcja serialu rozgrywa się w szkole sztuk scenicznych Heleny Nałęcz-Gonzales (Małgorzata Niemirska), która po latach spędzonych w podobnej akademii w Madrycie założyła we Wrocławiu własną szkołę. Uczą w niej: Alicja (Magdalena Walach), dawna uczennica Heleny, której życie zmienił wypadek na scenie, Klaudia (Katarzyna Cichopek) - samotna nauczycielka śpiewu, Roma (Katarzyna Glinka) - niespełniona artystka, Krzysztof (Marcin Dorociński) - nieprzewidywalny aktor i uwodziciel, i kilka innych ekscentrycznych postaci. Łączy ich jedno – artystyczna kariera w różny sposób skomplikowała ich losy.

  Studentów, wśród których jest pełna energii Inga (Natalia Lesz), wyniosła Sylwia (Dorota Czaja), nieśmiała Dorota (Karolina Szymańska), arogancki Robert (Kamil Czarnecki), ekstrawagancki Kuba (Leszek Stanek) łączy entuzjazm do pracy i determinacja w dążeniu do sukcesu. Odkrywają jednak, jak wiele wyrzeczeń wymaga realizacja marzeń. Pogodzić ambicję i karierę z prywatnym życiem jest bardzo trudno. - Ile jeszcze jestem w stanie poświęcić dla kariery? – to pytanie, na które musi sobie odpowiedzieć każdy z nich…

  „Tancerze” powstali na podstawie hiszpańskiego formatu UPA, zainspirowanego głośnym amerykańskim serialem z lat 80. pt. „Fame”, nagrodzonym trzema nagrodami Golden Globe, w tym jednej w kategorii Najlepszy Serial i jedenastoma nagrodami telewizyjnymi Emmy. Polski serial kręcony jest we Wrocławiu. Specjalnie na potrzeby produkcji zbudowana została gigantyczna, piętrowa scenografia o powierzchni ponad 2000 m kw., obejmująca między innymi salę taneczną, teatralną, pokoje nauczycielskie i akademik, w którym mieszkają studenci.

  Reżyseria seria II: Wojciech Adamczyk
  Reżyseria seria I: Bruce Parramore, Barbara Borkała
  Scenariusz: Renata Frydrych
  Zdjęcia: Piotr Wojtowicz, Marek Traskowski, Tomasz Dobrowolski
  Choreografia: Krzysztof Adamski
  Producent Agencja Filmowa TVP: Dorota Kośmicka
  Producent Grupa ATM: Rafał Widajewicz

  Fot. TVP

  Życiowym aspiracjom bohaterów czasem pomagają, a czasem przeszkadzają: namiętność, zazdrość, uzależnienia, bezpardonowa walka o pieniądze, kłopoty z dojrzewaniem, niezgoda na upływający czas i odchodzącą młodość, zbrodnia i kłopoty z prawem i wszechobecna pogoń za marzeniami. W filmie, jak w galerii ludzkich uczuć, wszystkie te działania, uczucia i czyny pojawiają się i znikają, przenikając się wzajemnie, a wszystko po to, by pokazać, że najważniejszą i główną bohaterką „Galerii” jest miłość.

  „Galeria” to niekiedy gorzka opowieść o koegzystencji ludzi bogatych (reprezentuje ich nowo wzbogacona rodzina Woydattów), przedstawicieli klasy średniej (rodzina Kossowskich i rodzina Dworzaków) oraz ludzi na życiowym zakręcie. „Galeria” to kalejdoskop intrygujących i zaskakujących scen, które rozgrywają się w rodzinnym barze u Huberta, gdzie najczęściej bywają główni i epizodyczni bohaterowie. Przedstawicieli trzech serialowych rodzin – Woydattów, Kosowskich oraz Dworzaków łączą bardzo skomplikowane relacje.

  Fot. TVP

  Serial „Życie nad rozlewiskiem” jest kontynuacją „Domu nad rozlewiskiem” oraz „Miłości nad rozlewiskiem”. Podobnie jak w dwóch poprzednich częściach, główną bohaterką jest Małgosia Jantar, która układa sobie na nowo życie z dala od zgiełku miasta, w jednej z mazurskich malowniczych wsi.

  Serial obyczajowy, 13 odc., Polska 2011
  Reż.: Adek Drabiński
  Wyk.: Joanna Brodzik, Małgorzata Braunek, Piotr Grabowski, Anna Czartoryska, Paweł Deląg i in.

  Fot. TVP

  Spokojna egzystencja w rezydencji Podhoreckich zostaje zakłócona. Dzieje za sprawą zwyczajnej młodej kobiety, która trafia do imperium zarządzanego przez... jej ojca. O czym, przynajmniej początkowo, nie wie żadne z nich.

  Odnaleziona po latach córka, zakazana miłość, bunt, rozpacz, wielkie nadzieje i szaleńcza, wyniszczająca miłość, zazdrość, nienawiść i wciąż żywa rana w sercu sprzed lat - przed naszymi bohaterami otwiera się puszka Pandory z emocjami.

  Reżyserzy: Maciej Dejczer, Maciej Żak, Mirosław Gronowski, Łukasz Wiśniewski

  Oglądaj powtórki „Rezydencji" w piątki o 10:30 w TVP 1, a także od poniedziałku do piątku o 16.55 w TVP HD oraz w TVP Polonia w środy, czwartki o 6:05 i niedziele o 18:45.

  Szkoła życia (fot. TVP)

  Uczniowskie kłopoty. Szkolna rzeczywistość nie zawsze jest różowa. Każdego dnia nauczyciele, uczniowie i ich rodzice zderzają się z problemami współczesnej szkoły. Jak rozwiązać trudne sytuacje? Co zrobić, by do nich nie dopuścić? „Szkoła życia” od poniedziałku do piątku o 17.15 w TVP2.

  Fot. J. Sosiński/TVP

  Głównym bohaterem jest Wiktor Okulicki (w tej roli Marcin Dorociński), świeżo mianowany dyrektor ośrodka – człowiek czynów, nie słów. W jego opinii pracownik opieki społecznej jest skrzyżowaniem Matki Teresy i Spidermana. To stwierdzenie okaże się wyjątkowo trafne.

  Wiktora wspiera Mika (grana przez Katarzynę Maciąg) – osoba bardzo wrażliwa i bardzo zaangażowana w pomaganie innym, podobnie jak inni pracownicy ośrodka: Małgosia (Agnieszka Podsiadlik), Alina (Marta Klubowicz), Kalina (Gabriela Muskała), Grażyna (Julia Kijowska) oraz ustępująca dyrektor ośrodka Krystyna (Teresa Budzisz-Krzyżanowska). Są też i tacy jak Jerzy (Piotr Nowak), który trzyma się sztywno przepisów, a jego zaangażowanie kończy się po ośmiu godzinach pracy.

  Akcja każdego z trzynastu odcinków skupia się na jednej sprawie, konkretnym dramacie i jego bohaterze, któremu zespół Wiktora stara się pomóc. Bohaterowie serialu są wrażliwi na los słabszych, potrzebujących, samotnych i porzuconych. Nie są przy tym pozbawieni wad i słabości, zmagają się z własnymi problemami.

  Pomagają innym, ale czy są w stanie pomóc sobie?

  Serial „Głęboka woda” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

  Serial obyczajowy, 2011
  Reż.: Magdalena Łazarkiewicz
  Zdj.: Wojciech Todorow

  (fot. Anna Rezulak/TVP)

  Dwie najważniejsze pracujące tam osoby to Olga Miłosz – szefowa Fundacji, psycholog oraz Dariusz – prawnik. Wykonują swój zawód z poczuciem misji; wiedzą, że dzięki ich wiedzy i zaangażowaniu wiele osób może odzyskać wiarę w sprawiedliwość i otrzymać niezbędną w danej chwili pomoc.

  Dla podopiecznych Fundacji mają zawsze czas. Sprawy im przedstawiane bywają czasami dla nich bardzo trudne. Przede wszystkim dlatego, że często dotykają ich własnych emocji i tym samym przywołują prywatne wspomnienia.

  Do Fundacji zgłaszają się ludzie z różnymi problemami. Przychodzą bezradne kobiety, gdy muszą bronić swoich spraw w sądzie czy na policji. Problemy, które najczęściej ich dotyczą, to sprawy związane z rodziną lub pracą. Na przykład, jak mają się obronić się przed szefem, który składa dwuznaczne propozycje? Jak ratować dziecko, gdy dręczą je koledzy ze szkoły? Jak walczyć o odszkodowanie, gdy lekarz popełnił błąd?

  Dla zespołu fundacji „Ludzkie sprawy” nie ma sprawy nie do rozwiązania.

  obrazek 4:3

  „Chichot losu” to serial obyczajowy na motywach powieści Hanki Lemańskiej. W rolach głównych występują Marta Żmuda-Trzebiatowska i Mateusz Damięcki.

  Joanna jest ekspertem od szkoleń w firmie trenerskiej. Jej praca polega na integrowaniu zespołów pracowniczych i rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych. „Antydzieciowa japiszonka” – mówi sama o sobie. Żyje w luźnym związku i jest bardzo z tego zadowolona. Unika zobowiązań i głębszych kontaktów z ludźmi.

  Jej przyjaciółka – Elżbieta – jest od niej trochę starsza. Jest rozwódką, ma natomiast dwoje dzieci: 9-letnią Agnieszkę i 7-letniego Karola.

  Pewnego dnia Joanna podejmuje się kilkudniowej opieki nad dziećmi Elżbiety. Dzień później Elżbieta ginie w wypadku samochodowym, a Joanna zostaje tymczasową opiekunką Karola i Agnieszki.

  Ta dramatyczna sytuacja wywraca życie głównej bohaterki do góry nogami. Z rozrywkowej, skupionej na sobie singielki Joanna musi przeobrazić się w odpowiedzialną opiekunkę dwójki prawie obcych dzieci i całkowicie zrezygnować z dotychczasowego stylu życia. Z dnia na dzień traci pracę. Na szczęście, los sprawi, że znajdzie się ktoś, oczywiście będzie to ON, kto ją będzie wspierał. A może stanie się kimś więcej niż „pomocną dłonią”?

  Joanna szuka możliwości rozwiązania problemu przyszłości dzieci. Próbuje znaleźć im miejsce u rodziny Elżbiety, rozważa oddanie do domu dziecka. Jednocześnie krok po kroku odkrywa prawdę o życiu swej zmarłej tragicznie przyjaciółki.

  Równolegle z wątkiem obyczajowym rozwija się wątek kryminalny. Rzekomy wypadek samochodowy, w którym zginęła Elżbieta, jest na tyle podejrzany, że śledztwo w tej sprawie podejmuje dociekliwa prokurator Dorota Makowska. Wspomaga ją nadkomisarz Arkadiusz Wilczek – stuprocentowy „glina”. Ta dwójka z każdym odcinkiem odkrywa nowe szczegóły „wypadku”, a jednocześnie coraz bardziej się do siebie zbliża... Czy uda im się odkryć, dlaczego zginęła Elżbieta?

  Serial obyczajowy, Polska, 2011
  Reż.: Maciej Dejczer
  Scen.: Wojciech Tomczyk

  image 4x3

  Czteroodcinkowy serial powstał na podstawie powieści Anatola Potemkowskiego pod tym samym tytułem. Akcja serialu rozgrywa się w latach 1940-44 w okupowanej Warszawie. Dwóch młodych przyjaciół stara się mimo wojny wieść normalne życie. Rozkręcają interesy i dobrze zarabiają, nie zdają sobie sprawy z bestialstwa wojny. W ich życiu w pewnym momencie dokonuje się jednak przełom, który otwiera im oczy.

  Serial, Polska 1999, 4 odcinki
  Reżyseria: Andrzej Kotkowski
  Scenariusz: Grzegorz Łoszewski
  Występują: Radosław Elis, Maciej Stuhr, Joanna Benda

  Przygody pana Michała, seriale (fot. TVP)

  Ekranizacja trzeciej części „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Telewizyjna wersja głośnego filmu „Pan Wołodyjowski” w reżyserii Jerzego Hoffmana z udziałem m.in. Tadeusza Łomnickiego, Magdaleny Zawadzkiej, Barbary Brylskiej i Andrzeja Łapickiego.

  Po tragicznej śmierci narzeczonej pułkownik Michał Wołodyjowski postanawia poświęcić życie Bogu. Idzie do klasztoru, lecz fortel przyjaciół sprawia, że go opuszcza. Znajduje nową miłość, a wkrótce rusza do walki: wzywa go Ojczyzna w potrzebie…

  Serial „Przygody Pana Michała” jest telewizyjną wersją filmu w reżyserii Jerzego Hoffmana, opartego na trzeciej części „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Od kinowej ekranizacji serial różni się m.in. postaciami niektórych bohaterów: Ketlinga gra Andrzej Łapicki (w filmie – Jan Nowicki), Luśnię – Ludwik Benoit (w filmie – Gustaw Lutkiewicz), stolnikową Makowiecką – Barbara Krafftówna (w filmie – Hanka Bielicka). W odróżnieniu od wersji kinowej, serial nie jest też kolorowy.

  Zarówno film, jak i serial były wydarzeniami kulturalnymi przełomu lat 60. i 70. Scenariusz oparty na „Trylogii”, gwiazdorska obsada i doskonała reżyseria złożyły się na dzieło, które weszło do klasyki polskiego filmu. Do jego popularności przyczyniła się także znakomita muzyka autorstwa Wojciecha Kilara. Wielu widzów do dziś pamięta przewodnią „Pieśń o małym rycerzu” w wykonaniu Leszka Herdegena:

  W stepie szerokim, którego okiem
  Nawet sokolim nie zmierzysz:
  Wstań, unieś głowę, wsłuchaj się w słowa
  Pieśni o małym rycerzu.


  Serial przygodowy, 13 odc., Polska 1969
  Scenariusz: Jerzy Lutowski (na podstawie trzeciej części „Trylogii” Henryka Sienkiewicza)
  Reżyseria: Paweł Komorowski
  Występują: Tadeusz Łomnicki, Magdalena Zawadzka, Daniel Olbrychski, Andrzej Łapicki, Barbara Brylska, Marek Perepeczko, Mieczysław Pawlikowski, Barbara Krafftówna, Bogusz Bilewski i inni

  Miłość nad rozlewiskiem, seriale (fot. Robert Pałka)

  Gosia zadomowiła się nad rozlewiskiem. Coraz lepiej rozumie się z matką oraz jej towarzyszem życia, Tomaszem – to oni dają Gosi siłę i wsparcie w ciężkich chwilach. Związek z Januszem na początku wydaje się bardzo szczęśliwy, jednak wkrótce zaczyna się nieco komplikować. Małgosia wie, że musi zmienić swoje dotychczasowe życie, jeśli chce być znów szczęśliwa.

  Małgosia wie, że musi zmienić swoje dotychczasowe życie, jeśli chce być znów szczęśliwa.Także były mąż Gosi ma coraz więcej wątpliwości co do swojej nowej partnerki Ady. Jednym ze źródeł konfliktów jest bezwarunkowa miłość Konrada do córki. Marysia zaczyna robić karierę jako wokalistka, ale nadal nie potrafi ułożyć sobie życia osobistego. Pewnego dnia Kuba wraca z USA z mocnym postanowieniem odzyskania jej serca.

  Paula zostaje nad rozlewiskiem razem z Gosią i Basią, które stają się dla niej autorytetami i przyjaciółkami. Czy miłość Gosi i Janusza przetrwa kryzys? Czy Marysia wróci do Kuby? W jakie kłopoty tym razem wpakuje się Paula? Odpowiedź w „Miłości nad rozlewiskiem” – kontynuacji serialu „Dom nad rozlewiskiem”, do którego scenariusz napisała autorka bestsellerowej trylogii Małgorzata Kalicińska.

  Serial obyczajowy, 13 odc., Polska 2009
  Reż.: Adek Drabiński
  Wyk.: Joanna Brodzik, Małgorzata Braunek, Piotr Grabowski, Anna Czartoryska, Paweł Deląg i in.

  fot. TVP

  „Prokurator” to dziesięć 45–minutowych odcinków, z których każdy opowiada zamkniętą kryminalną historię jednego śledztwa prowadzonego przez prokuratora Procha (Jacek Koman) i jego partnera – Kielaka (Wojtek Zieliński).

  Kacperek

  Kacperek mieszka z rodzicami i chodzi do przedszkola. Jest jedynakiem i jego największym marzeniem jest posiadanie psa, na którego jednak nie chcą zgodzić się rodzice. Nie wolno mu wieczorem oglądać telewizji, boi się ciemności, nie lubi zostawać sam w domu, unika dentysty… Tak jak tysiące sześciolatków. Mimo że historię o Kacperku napisano ćwierć wieku temu, jego problemy i marzenia wciąż nie straciły na aktualności.

  Scenariusz serialu napisała w 1984 r. Ilona Łepkowska, dziś autorka takich hitów TVP jak „M jak Miłość” czy „Barwy szczęścia”. Reżyserem został Ryszard Zatorski, który był także współautorem dialogów i autorem tekstu do „Piosenki Kacpra ”. – Miał potrzebną do tego serialu delikatność i wrażliwość – wspomina Ilona Łepkowska.

  A praca przy serialu nie była łatwa, choćby ze względu na fakt, że jego głównym bohaterem był mały chłopiec. Najtrudniejsza okazała się jednak nie współpraca z sześciolatkiem, a odcinek "Jak wygrać czekoladę", z udziałem wielu statystów. Między innymi z powodu prac nad scenami z tego odcinka kategoria produkcyjna filmu została zmieniona z „N” na „T” czyli „trudny”.

  W produkcję filmu zaangażowany był także Juliusz Machulski, młody reżyser, który właśnie odniósł ogromny sukces filmem „Vabank”. Machulskiemu powierzono opiekę artystyczną nad „Kacperkiem”.

  Serial telewizyjny, 7 odc., Polska 1986
  Reżyseria: Ryszard Zatorski
  Scenariusz: Ilona Łepkowska
  Występują: Kacper Lepieszkiewicz, Małgorzata Pritulak, Krzysztof Kiersznowski

  dom nad rozlewiskiem

  Małgosia traci pracę. Rozpada się jej małżeństwo. Ucieka z Warszawy na wieś - do matki, z którą rozstała się w dzieciństwie. Tam odnajduje spokój, szczęście i nową miłość. Uczy się, że każdy ma na ziemi swoje miejsce. Wystarczy je tylko znaleźć. Ekranizacja powieści Małgorzaty Kalicińskiej.

  To serial skierowany do wszystkich tych, którzy cenią sobie dom jako najważniejsze miejsce życia rodzinnego. To opowieść o cieple jakie nam jest potrzebne, rodzinie dającej poczucie bezpieczeństwa, zerwanych i cerowanych na nowo więzach. O tym, co w życiu najważniejsze – miłości.


  Tej nastoletniej, dojrzałej, bardzo dojrzałej i też różnej – między mężczyzną i kobietą, matką i córką, nawet o miłości do natury, zwierząt i osób niepełnosprawnych. O ucieczce z miejskiego wyścigu szczurów na wieś, gdzie żyje się bez zegarka. Szanuje się więzi sąsiedzkie i obyczaje. Życie wiejskie jest prawdziwe, mniej „hipermarketowe” i trudniejsze, a to oznacza – skupienie, zmianę przyzwyczajeń, zmianę pomysłu na życie.

  Wreszcie, „Dom nad rozlewiskiem” jest opowieścią o wstawaniu z kolan po jakichś klęskach i upadkach. O nadziei i marzeniach, które się da radę realizować, gdy się ma oparcie w bliskich. O tęsknocie i powrocie do normalności. „Dom nad rozlewiskiem” to serial o jednej z nas i jednocześnie o wszystkich.

  Małgorzata Kalicińska


  Serial obyczajowy, 13 odc., Polska 2009
  Reż.: Witold Adamek
  Wyk.: Joanna Brodzik, Małgorzata Braunek, Piotr Grabowski, Anna Czartoryska, Paweł Deląg i in.

  4:3

  „Ojciec Mateusz” to polski serial telewizyjny realizowany na zamówienie TVP1 w oparciu o kultowy włoski format „Don Matteo”. Publiczna telewizja RAI UNO emituje go od ponad ośmiu lat. Opowieść o księdzu-detektywie we Włoszech wciąż gromadzi przed telewizorami miliony widzów.

  W Polsce akcja serialu rozgrywa się w Sandomierzu i jego okolicach. Każdy z odcinków opowiada odrębną historię. Powracający z misji na Białorusi ksiądz Mateusz (Artur Żmijewski) zostaje wezwany przez biskupa (Sławomir Orzechowski). Na spotkaniu w kurii dowiaduje się, że obejmie probostwo w niewielkiej miejscowej parafii. Na pierwszej mszy odprawianej przez Mateusza poznajemy barwne grono jego parafian. Jest wśród nich jego gospodyni Natalia (Kinga Preis), Piotr – kościelny i organista w jednej osobie (Łukasz Lewandowski) i policjant Nocul (Michał Piela). Gdy niezwykły detektywistyczny talent nowego proboszcza się ujawni się, aspirant Nocul stanie się częstym gościem na plebanii.

  Życie Kamila Kuranta, seriale (fot. TVP)

  Ekranizacja wątków z twórczości znanego pisarza okresu międzywojennego Zbigniewa Uniłowskiego. Serial „Życie Kamila Kuranta” jest adaptacją autobiograficznych opowiadań „Wspólny pokój" i „Dzień rekruta" oraz powieści „Dwadzieścia lat życia”, której pisanie przerwała Uniłowskiemu śmierć.

  Akcja rozgrywa się w okresie międzywojennym. Pierwsze odcinki opowiadają o dojrzewaniu kilkunastoletniego chłopca w środowisku miejskiej biedoty. Następne przedstawiają dorosłego już bohatera, który związał się z walczącą o przetrwanie warszawską cyganerią.

  Autorem adaptacji scenariusza jest Józef Hen, a reżyserem - Grzegorz Warchoł. W roli tytułowej wystąpił trzynastoletni wówczas Olaf Lubaszenko i jako dorosły Kamil Krzysztof Pieczyński. W serialu wzięła udział także plejada gwiazd lat 80., wśród nich między innymi Ewa Dałkowska, Leon Niemczyk, Jerzy Kamas, Karol Strasburger i Jerzy Bończak.

  Serial obyczajowy, 6 odc., Polska 1982
  Reżyseria: Grzegorz Warchoł
  Scenariusz: Józef Hen na podstawie powieści Zbigniewa Uniłowskiego
  Występują: Olaf Lubaszenko, Ewa Dałkowska, Leon Niemczyk, Jerzy Karaszkiewicz, Jerzy Kamas, Krzysztof Pieczyński, Lidia Zamkow, Jerzy Bończak i inni

  fot. Krzysztof Wiktor/FOTO-SYNTEZA

  Trwa proces Staszka (Tomasz Schuchardt), syna naczelnika Pogotowia Górskiego Jana Tarnowskiego (Bogusław Linda). Chłopak jest oskarżony o pobicie wykładowcy. Dostaje wyrok w zawieszeniu i opiekę kuratorską. Rezygnuje ze studiów prawniczych, opuszcza Kraków i wraca do Zakopanego. Tam nie przyznaje się matce ani do procesu, ani do porzucenia studiów. Jedyną osobą, która zna prawdę, jest jego ojczym Witold…

  Serial Marcina Wrony to opowieść o braterstwie ludzi współpracujących ze sobą, by ratować życie ludzkie. Wobec tragedii w górach ich konflikty i dramaty tracą znaczenie. Muszą współpracować i bezwzględnie sobie ufać. Spory z najbliższymi, urazy powypadkowe oraz skomplikowane uczuciowo związki dowodzą, że nic nie jest proste i jednoznaczne. Przyjaciel może okazać się spiskującym wrogiem, ukrywającym liczne tajemnice, a niebezpieczne akcje ratunkowe niespodziewanie mogą zbliżyć do siebie zupełnie obcych ludzi.

  Trud szkolenia górskiego i ryzyko są wpisane w los ratowników i stanowią jedynie pretekst do poznania niezwykłych bohaterów serialu: Jana (Bogusław Linda), Staszka (Tomasz Schuchardt), Justyny (Natalia Rybicka), Cezarego (Przemysław Bluszcz), Piotra (Jacek Koman) Huberta (Michał Czernecki), Słowaczki Tośki (Eva Sakalova), Barcioka (Paweł Domagała), Denisa (Wojciech Czerwiński), Lary (Roma Gąsiorowska) i wielu innych.

  Piękne pejzaże górskie ujawniają potęgę natury, jak również odwagę ludzi, którzy z ogromnym wysiłkiem niosą pomoc i walczą o życie zagubionych na szlakach górskich wędrowców. Zdjęcia do serialu realizowane są w polskich i słowackich Tatrach.

  Serial obyczajowy, 13 odc., Polska 2010
  Reż.: Marcin Wrona
  Scen.: Wojciech Saramonowicz, Hanna Węsierska, Marcin Pieszczyk, Piotr Ostrowski

  obrazek 4x3

  „rodzinka.pl” to serial komediowy, który żartobliwymi scenkami komentuje i puentuje problemy współczesnej rodziny. Małgorzata Kożuchowska i Tomasz Karolak pokażą widzom TVP, że rodzicielstwo ma wiele odcieni. Boscy są po trzydziestce i mają trzech synów. Poznali się jeszcze na studiach i od tej pory stanowią zgodne i kochające się małżeństwo. Zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia, a owocem ich miłości był Tomek. Niedługo później przychodzi na świat ich kolejny syn Jakub – zamknięty w sobie nieśmiały nastolatek. Średnia latorośl to w odróżnieniu od najstarszej typ sportowca i maniak deskorolki. Najmłodszy, ośmioletni Kacper lubi podkreślać, że z racji wieku wszystko mu się należy.

  Boscy mieszkają pod Warszawą w przestronnym, kupionym na kredyt domu. Pieczę nad rodziną sprawuje Ludwik, który jest architektem i pracuje w domu. Natalia Boska po kilkuletniej przerwie zawodowej, którą poświęciła na wychowanie dzieci, wraca do pracy. Przed Natalią otwierają nowe perspektywy…

  Reżyserem „rodzinki.pl” jest Patrick Yoka, który ma na swoim koncie takie produkcje jak „Naznaczony”, „Niania”, „Hela w opałach”.

  „Rodzinka.pl” to serial oparty na kanadyjskim formacie „The Parents”.

  Scenariusz serialu w 2009 został uhonorowany nagrodą w Gemeaux, a produkcja ma najwyższą w swojej kategorii oglądalność.

  „The Parents” zdobył nominacje do prestiżowej nagrody Gemini Awards 2010 :
  - Best Comedy – The Parents
  - Best Scripts, Comedy – The Parents (Jacques Davidts)
  - Best Set, Comedy – The Parents
  - Best Actor, Comedy – The Parents (Daniel Briere)
  - Best Actress, Comedy – The Parents (Anne Dorval)

  Serial komediowy, V sezonów
  Reż. Patrick Yoka, Adek Drabiński
  Szef zespołu scenarzystów Karol Klementewicz
  Na kłopoty... Bednarski, seriale (fot. TVP)

  Prywatny detektyw Bednarski: przedwojenny szyk plus niezwykła przenikliwość. Rozwikła najtrudniejszą kryminalną zagadkę, oczaruje każdą kobietę. Polski patriota w Wolnym Mieście Gdańsku lat 30. W roli głównej – Stefan Friedmann.

  Akcja serialu dzieje się w latach 30. XX wieku w Wolnym Mieście Gdańsk. Detektyw Bednarski to detektyw-dżentelmen, uprzejmy nawet dla wrogów i czarujący dla pań. Ale także nadzwyczaj skuteczny. To do niego trafiają najtrudniejsze sprawy; współpracuje przy nich zwykle z komisarzem Rudolfem Hagemanem, tworząc z nim udany duet.

  Rolę Bednarskiego zagrał Stefan Friedmann (który jest także współautorem scenariusza), rolę Hagemana – Stanisław Michalski. Obok nich w serialu wystąpiła plejada gwiazd: Grażyna Barszczewska, Krystyna Feldman, Jan Peszek, Henryk Talar, Leon Niemczyk, Danuta Kowalska, Ewa Sałacka i inni.


  Serial kryminalny, 7 odc. Polska 1986
  Reżyseria: Paweł Pitera
  Scenariusz: Stefan Friedmann, Wojciech Jędykiewicz, Marek Bahdaj
  Wykonawcy: Stefan Friedmann, Stanisław Michalski, Krystyna Feldman, Grażyna Barszczewska, Leon Niemczyk, Jan Peszek, Ewa Sałacka i inni

  Sprawiedliwi, seriale (fot. Marcin Makowski)

  Młode małżeństwo podczas II wojny światowej ryzykuje życie, aby nieść pomoc Żydom. On jest architektem, ona pielęgniarką - członkinią „Żegoty ”.

  Akcja serialu rozgrywa się w dwóch planach - historycznym i współczesnym. Wojenna część opowieści rozpoczyna się od przypadkowego spotkania głównych bohaterów - Basi i Stefana. Zakochują się, wkrótce biorą ślub. Trwa okupacja. Choć młodych łączy miłość, różni ich podejście do pomocy Żydom. Basia od początku wojny aktywnie działa w konspiracji. Stefan w nic się nie angażuje. Jego nastawienie zmienia dopiero tragedia rodzinna.

  Najlepszy przyjaciel Stefana to Zygmunt - aktywny działacz ruchu oporu. Jest nieszczęśliwie zakochany w Inie Palomie, znanej piosenkarce żydowskiego pochodzenia. Pewnego dnia Ina zjawia się w domu Zygmunta i prosi go o pomoc. Czy muzyk narazi życie, by ocalić ukochaną? Współczesne wątki fabuły dotyczą losów blisko 90-letniej Basi. Zostaje odznaczona medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata i razem z synem Marcinem jedzie do Jerozolimy.

  Serial obyczajowy, 7 odc., Polska 2009
  Reżyseria: Waldemar Krzystek
  Scenariusz: Wojciech Tomczyk
  Wykonawcy: Marta Chodorowska, Zofia Tomaszewska-Charewicz, Wojciech Solarz, Wojciech Pszoniak i in.

  43

  „O mnie się nie martw” to ciepły, pełen humoru i emocji serial komediowy, w którym zderzają się dwa światy: zwykłych ludzi żyjących od pierwszego do pierwszego oraz bogatych prawników. Główna bohaterka to dwukrotna rozwódka z dwójką dzieci, bez wykształcenia i bez pracy, która mówi prawdę prosto w oczy. Los łączy ją z młodym, zdolnym adwokatem, który traktuje życie jak wieczną imprezę.

  Tulipan, seriale (fot. TVP)

  Tytułowy Tulipan wykorzystuje łatwowierne kobiety: wyłudza pieniądze i kosztowności, a potem znika. Serial oparty na prawdziwej historii, głośniej w latach 80. Obok Jana Monczki występują m.in.: Marta Klubowicz, Pola Raksa, Ewa Ziętek i Maria Pakulnis.

  Jurek, młody rybak, tęskni za lepszym życiem. Porzuca dom i pracę. Rusza w Polskę. Wykorzystując swój urok osobisty, uwodzi kolejne kobiety. Nie ma skrupułów: kłamie, oszukuje, wyłudza i kradnie.

  Pierwowzorem Tulipana jest Jerzy Kalibabka, oszust-uwodziciel, który w 1984 roku został skazany na 15 lat pozbawienia wolności za gwałty, oszustwa i wyłudzenia. Jego historia, opisana przez Leszka Konarskiego w „Przeglądzie tygodniowym”, stanowiła inspirację dla twórców serialu.

  Serial obyczajowy, 7 odc. Polska 1986
  Reżyseria: Janusz Dymek
  Wykonawcy: Jan Monczka, Pola Raksa, Marta Klubowicz, Hanna Stankówna, Jerzy Kryszak, Artur Barciś i inni

  Apetyt na życie, seriale (fot. MAKUFLY)

  Bohaterowie serialu na studiach kupili na spółkę starego VW Busa i pomalowali go w zwariowane kolory. Żartowali, że to ich pojazd kosmiczny, dlatego sami siebie nazwali Załogą. Podczas jednego z zarobkowych wyjazdów namówili Darka, chłopaka Zuzy, do spróbowania marihuany. Dramatyczne konsekwencje odmieniły losy Załogi. Wtedy członkowie grupy obiecali sobie, że zawsze będą dbać o siebie nawzajem.

  Dziś mimo upływu lat wciąż czują się odpowiedzialni za tamto zdarzenie. O przyrzeczeniu przypomina im bus, który jest atrakcją księgarni „Dobre miejsce” – wspólnego biznesu Załogi. Kiedy okazuje się, że przyjaciele nie mają czasu na prowadzenie lokalu, zaczynają rozważać, czy go nie zlikwidować. Jednak „Dobre miejsce” przetrwało, okazało się bowiem ratunkiem dla Mateusza – członka załogi, który stracił pracę i, opuszczony przez żonę, wpadł w alkoholowe tarapaty. Księgarnia jest także miejscem, gdzie członkowie Załogi w trudnych momentach znajdują przystań pozwalającą przeczekać życiowe burze.

  Serial obyczajowy, 26 odc., Polska 2010
  Reż.: Michał Rogalski
  Scen.: Radek Figura, Paweł Trześniowski, Anita Nawrocka, Magdalena Strzałkowska, Krzysztof Gureczny
  Wyk.: Katarzyna Gniewkowska, Krzysztof Stelmaszyk, Daria Widawska, Joanna Kupińska, Maja Hirsch i in.

  43

  Nowy telewizyjny serial kryminalny. Każdy odcinek w sposób niezwykle dramatyczny i emocjonalny przedstawia innego bohatera, który uwikłany jest w przestępstwo. Widzimy zdeterminowanych zwyczajnych ludzi, którzy dopuszczają się czynów kładących się cieniem na ich życiu.

  07 zgłoś sie, seriale (fot. TVP)

  Niezwykle sprawny, błyskotliwy, pewny siebie. Potrafi znaleźć się w każdej sytuacji, rozwiąże najtrudniejszą kryminalną zagadkę. Nie oprze mu się żadna kobieta. Kto to taki? Porucznik Sławomir Borewicz, pierwszy milicjant PRL-u. Serial o jego przygodach kręcono ponad 10 lat.

  Za kanwę scenariusza posłużyła popularna seria opowiadań kryminalnych „Ewa wzywa 07” wydawanych przez wydawnictwo Iskry w latach 1968-1989. Łącznie ukazało się 146 tekstów.

  Intencją pomysłodawców (funkcjonariuszy MO) było przybliżenie w propagandowej formule kulis pracy milicjantów. Cykl zawdzięcza tytuł hasłu wywoławczemu dyspozytorni MO. Imię „Ewa” zostało użyte w tytule na cześć żony jednego z pomysłodawców serii, Zbigniewa Gabińskiego. Nic dziwnego więc, że serial „O7 zgłoś się” był postrzegany jako odgórne zamówienie partii mające służyć poprawie wizerunku milicji w społeczeństwie. Twórcy serialu zaprzeczali, podkreślając jednocześnie, że tytułowy bohater nie należy do partii.

  W „07 zgłoś się” pełno jest nawiązań do ówczesnej sytuacji politycznej i społecznej. Pojawiają się jednak takie imperialistyczne symbole jak puszka Coca-Coli, a porucznik Borewicz nosi kurtkę Wrangler i używa Old Spice’a, a kobiety - perfum Niny Ricci. W serialu dużo pada dowcipów o milicjantach. Pojawiają się też bohaterowie o „złym” pochodzeniu (sybiraczka, kresowiak). Twórcy produkcji okazali się wyjątkowo wnikliwymi obserwatorami milicyjnej obyczajowości, dlatego nie brak tu scen potajemnego udzielania funkcjonariuszom MO sakramentów, bo czasie PRL nie mogli oni oficjalnie należeć do kościoła.

  Porucznik Borewicz stał się telewizyjną ikoną lat 70. i 80. Uznawany za PRL-owską replikę Jamesa Bonda może nie miał aż tak drogich samochodów ani tak luksusowych zegarków jak pierwowzór, ale podobnie jak on nie stronił od kobiet i używek. Błyskotliwy i cyniczny porucznik jest zaprzeczeniem nierozgarniętego milicjanta, który o wszystko pyta swojego przełożonego.

  Na sukces „07 zgłoś się” złożyła się na pewno niezapomniana kreacja Bronisława Cieślaka, świetnie oddane realia PRL oraz trzymające w napięciu scenariusze. Serial wciąż cieszy się popularnością. W 2007 r. został wydany na DVD.

  Serial kryminalny, 21 odc., Polska 1976-1987
  Reżyseria: Krzysztof Szmagier, Krzysztof Prymek, Andrzej Piotrowski, Kazimierz Tarnas
  Scenariusz: Krzysztof Szmagier, Michał Komar, Stefan Klonowski, Michał Kamiński
  Występują: Bronisław Cieślak, Zdzisław Kozień, Ewa Kuzyk-Florczak, Jerzy Rogalski i inni

  Licencja na wychowanie, seriale (fot. TVP)

  Barańscy to typowa tradycyjna rodzina z przedmieścia. Matkę pochłania opieka nad dziećmi i prowadzenie domu. U nowoczesnych Leszczyńskich syna oraz pasierbicę wychowuje mąż, a żona realizuje się zawodowo. Która rodzina lepiej poradzi sobie z codziennymi kłopotami?

  Rodzina Barańskich mieszka na przedmieściu. Matka całkowicie poświęca się roli pani domu, co jest źródłem jej nieustającej frustracji. Ojciec utrzymuje rodzinę, ale to nie jego zdanie jest w domu najważniejsze.

  Model życia Leszczyńskich jest zupełnie inny. Matka jest rozwódką. Ze swojego pierwszego związku ma dorastającą córkę, a z obecnego małżeństwa kilkuletniego syna. Spełnia się zawodowo, podczas gdy jej mąż zmaga się nie tylko z wychowaniem dzieci, ale również z własną niemocą w kwestii ponownego wyboru ścieżki kariery zawodowej. Jest bezrobotny.

  Choć Barańscy hołdują wartościom konserwatywnym, a Leszczyńscy wydają się być postępowymi intelektualistami, okazuje się, że tak naprawdę więcej ich łączy niż dzieli. Dobre chęci rodziców przynoszą często opłakane, choć zabawne rezultaty.

  Serial komediowo-obyczajowy, Polska 2010
  Reżyseria: Jakub Miszczak
  Wykonawcy: Jolanta Fraszyńska, Dariusz Wiktorowicz, Cezary Kosiński, Joanna Pierzak i inni

  4x3

  Tematem przewodnim każdego odcinka są codzienne sprawy, uroczystości towarzyskie, ale także zdarzenia nieprzewidziane, nierzadko z posmakiem sensacji. Wszystko odbywa się w swobodnej atmosferze grillowania. Spotkania obfitują w sytuacje humorystyczne, a zderzenia charakterów oraz odmienne interpretacje wielu spraw dają okazję do zabawnych komentarzy i puent. Stałym elementem jest wizyta Sąsiada, w roli którego występuje Mikołaj Cieślak z Kabaretu Moralnego Niepokoju.

  fot. tvp

  Poszerzony zostały wątki osobiste głównych bohaterów (Bońki, Białko i Cerata) podkreślające samotność we współczesnym świecie, zmagania się z rodzinnymi dramatami i nieumiejętności rozmowy, nawet z najbliższymi. Serial jest chwilami brutalnym dreszczowcem, który ukazuje w negatywnym świetle każdą frakcję polityczną, ale przede wszystkim przedstawicieli tzw. elit, a najuczciwszymi ludźmi okazują się ci, którzy wykonują brudną robotę. „Służby specjalne” łączą ze sobą kilka gatunków. Spotyka się tu political fiction z kryminałem, z filmem sensacyjnym i z kinem psychologicznym. Unikalne jest to, że serial nawiązuje do głośnych spraw, które w przeszło 20 latach wydarzyły się w Polsce. Tworząc realistyczny serial o służbach specjalnych oczywiste było, że postaci będą musiały posługiwać się swoim autentycznym językiem. W „Służbach specjalnych” bohaterowie porozumiewają się niemalże szyfrem, w związku z czym przez cały serial wszystkie te szyfrowe elementy związane z językiem służb będą na bieżąco tłumaczone za pomocą słownika, który pojawia się na ekranie. Poza piętnastką świetnych aktorów w serialu występuje mnóstwo naturszczyków, są to autentyczni przestępcy, oficerowie służb, policjanci i w związku z tym cały ten świat drugiego planu buduje dodatkowo realizm całej historii. Widzowie zobaczą, jak wygląda podwójne życie oficera tajnych służb. Do tej pory owiane było ono tajemnicą i nikt wcześniej w ten świat nie wskoczył.

  Alternatywy 4, seriale (fot. TVP)

  Karierowicz z Pułtuska marzy tylko o jednym – o władzy. Pewnego dnia dostaje nominację na „eksponowane stanowisko” w stolicy. Ma być gospodarzem domu w jednym z bloków na Ursynowie. Mieszkańców zniechęca do siebie już podczas przeprowadzki, która obfituje w niespodzianki i konflikty.

  Okazuje się, że operator dźwigu Zbigniew Kotek i lekarz Zygmunt Kołek otrzymali przydział na to samo mieszkanie. Jedynym wyjściem jest przedzielenie lokalu na pół. Ubecy mają założyć podsłuch u opozycjonisty prof. Dąb-Rozwadowskiego, ale pluskwa trafia do innego lokatora. Tajniacy podsłuchują nauczycielkę flirtującą z zapalonym myśliwym, docentem Furmanem. Ten opowiada jej o wyczynach na polowaniu. Nic dziwnego, że UB uznaje profesora za groźnego terrorystę.

  Najbardziej niezadowolonym z przydziału M jest weteran praskich podwórek, wielbiciel wódki i gołębi, Józef Balcerek. Robi wszystko, by pozostać wśród kumpli. Ale i jego opór zostaje złamany przez władzę.

  Gospodarz domu z finezją zatruwa życie lokatorom. Wydaje zarządzenia, orzeka w kwestiach spornych, nie waha się inwigilować życia sąsiadów. W końcu mieszkańcy tworzą tajną opozycję i zaczynają bojkotować rządy Anioła.

  Zrealizowany na początku lat 80. serial „Alternatywy 4” dość długo „odpoczywał na półce”. Emisji (w wersji okrojonej przez cenzurę) doczekał się dopiero na przełomie 1986 i 1987 roku, od razu zdobywając sympatię i zainteresowanie widzów. Nieco mniej przychylna była krytyka. Wytykano serialowi brak spójności, nierówne tempo, chaotyczny montaż. Zastrzeżenia recenzentów budziła także konstrukcja fabuły, w myśl której cała akcja, choć opowiadająca o losach mieszkańców nowego bloku, zasadza się na mniej lub bardziej autonomicznych miniscenkach i skeczach.

  Mimo utyskiwań krytyki kolejne odcinki „Alternatywy 4”, przyciągały przed telewizory milionów widzów. Zasługa w tym nie tylko humorystycznych perypetii głównych bohaterów, ale też niemal całej polskiej czołówki aktorskiej, która zaludniła ironiczno-prześmiewczy świat serialu.


  Serial komediowy, 9 odc., Polska 1983
  Reż.: Stanisław Bareja
  Wyk.: Roman Wilhelmi, Witold Pyrkosz, Wojciech Pokora, Stanisława Celińska, Janusz Gajos, Jerzy Bończak i in.

  Mała Moskwa, seriale (fot. TVP)

  Historia zakazanej miłości polskiego żołnierza i żony radzieckiego lotnika, którzy poznali się na konkursie piosenki w Legnicy. Serial jest telewizyjną wersją głośnego filmu - laureata „Złotych Lwów” na festiwalu w Gdyni w 2008 roku. Znakomite role zagrali Swietłana Hodczenkowa i Lesław Żurek.

  W roku 1967 Jura, jako młody pilot i niedoszły kosmonauta, zostaje skierowany do służby w „małej Moskwie”, największym garnizonie wojsk radzieckich w Europie Wschodniej. Razem z nim do Legnicy przyjeżdża jego młoda żona. Piękna Wiera uczy się polskiego, pochłania ją polska poezja i muzyka. Wygrywa polsko – radziecki piosenkarski „konkurs przyjaźni”, porywająco wykonując pieśń „Grande Valse Brillante”.

  Właśnie wtedy poznaje Michała, polskiego oficera i muzyka. Długo broni się przed uczuciem, które rodzi się między nimi. Żonę radzieckiego oficera obowiązują bowiem koszarowe rygory. Życie prywatne wojskowych i ich rodzin drobiazgowo kontrolowane jest przez komunistyczne imperium. Zakazana miłość Rosjanki i Polaka musi rozwijać się w tajemnicy i po kryjomu.

  W roku 1968 rozpoczyna się inwazja wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Zaczynają obowiązywać wojenne regulaminy i prawa. Jura wykonuje loty bojowe nad Pragę.

  W tym samym czasie przychodzi na świat dziecko Wiery i Michała. Wiera decyduje się odejść od Jury, chce wziąć ślub z Michałem i oficjalnie wystąpić o polskie obywatelstwo. Oboje chcą wreszcie przestać się ukrywać i razem zamieszkać w Polsce. Władze wojskowe reagują natychmiast: Jura dostaje rozkaz bezzwłocznego powrotu z rodziną do Związku Radzieckiego. Wiera znika.

  Zobacz także: film „Mała Moskwa”

  Serial obyczajowy, 4 odc. Polska - Rosja 2008
  Reżyseria: Waldemar Krzystek
  Scenariusz: Waldemar Krzystek
  Zdjęcia: Tomasz Dobrowolski
  Występują: Swietłana Hodczenkowa, Lesław Żurek, Dmitri Ulyanov, Aleksey Gorbunov, Andrzej Grabowskii inni

  4x3

  Mirosław Baron prowadzi stację benzynową przy bocznej szosie, gdzieś w Polsce. Pomaga mu rodzina: żona Sylwia, córką Paula oraz stażysta Mati. Losy tej zwariowanej załogi i jej przyjaciół będziemy śledzić w nowym rodzinnym sitcomie TVP2.

  fot. TVP

  Krew z krwi to polski serial sensacyjny oparty na holenderskim formacie Penoza. Doskonały scenariusz, uznany reżyser Xawery Żuławski - artysta oryginalny, doceniany przez krytyków i publiczność, jeden z najzdolniejszych reżyserów młodego pokolenia, czołowi aktorzy filmowi i teatralni (Agata Kulesza, Zbigniew Stryj, Aleksandr Domogarow, Andrzej Andrzejewski, Izabela Kuna, Łukasz Simlat, Małgorzata Buczkowska, Jerzy Grałek), a także nowoczesny sposób narracji gwarantują najwyższą jakość serialu.
          
  To fascynująca opowieść o kobiecie uwikłanej w mafijne porachunki, która za wszelką cenę chce ratować rodzinę. Akcja serialu rozgrywa się w Gdyni. Carmen (Agata Kulesza), córka byłego bossa mafii, wiedzie spokojne życie wychowując trójkę dzieci, a jej mąż, Marek (Zbigniew Stryj) oficjalnie prowadzi prywatną przystań jachtową. W rzeczywistości, razem z bratem Carmen, Wiktorem (Andrzej Andrzejewski) i jego przyjacielem Stefanem (Łukasz Simlat) zajmuje się przemytem papierosów. Gdy mąż Carmen ginie w wyniku gangsterskich porachunków, jej życie nagle się zmienia. Carmen staje na czele rodzinnego interesu, by chronić bliskich… Musi wcielić się w rolę twardej kobiety interesów i stanąć na czele rodzinnego biznesu. Walczy o przetrwanie w świecie pełnym brutalności i zbrodni. Nie wie, komu zaufać, bo widoczna granica między dobre a złem zaczyna się zacierać…

  Serial został zrealizowany przy użyciu najnowszych technik – kamer RED i optyki filmowej z rejestracją obrazu w jakości 4K.

  Już od 1 grudnia w każdą niedzielę o godz. 21.10 na TVP2.

  Reżyseria: Xawery Żuławski
  Scenariusz: Małgorzata Fąfrowicz-Szamocka, Karolina Szymczyk-Majchrzak
  Rok produkcji: 2012
  Wykonawcy: Agata Kulesza, Zbigniew Stryj, Aleksandr Domogarow, Andrzej Andrzejewski, Izabela Kuna, Łukasz Simlat, Małgorzata Buczkowska, Jerzy Grałek, Iwona Bielska, Mariusz Bonaszewski, Ksawery Szlenkier, Maciej Musiał, Małgorzata Kozłowska, Natan Czyżewski i inni.

  Czterej pancerni i pies, seriale (fot. TVP)

  Zyskał miano serialu wszech czasów. Po raz pierwszy został wyemitowany w Telewizji Polskiej w 1966 r. Od tego czasu był wznawiany wielokrotnie. Do dziś cieszy się ogromną popularnością wśród starszych i zupełnie nowych widzów.

  Serial powstał na podstawie książki Janusza Przymanowskiego, który jest także współautorem scenariusza. Nakręcono trzy serie przygód załogi „Rudego” – łącznie 21 odcinków.

  PRL-owskie władze chętnie traktowały serial jako materiał propagandowy, prezentujący obowiązującą wówczas wersję historii z polsko-radzieckim sojuszem na pierwszym planie. Dla dzisiejszego widza „Czterej pancerni i pies” pozostają znakomitą produkcją wojenno-przygodową. Zrealizowane z rozmachem sceny batalistyczne, trzymająca w napięciu akcja, zabawne dialogi i przede wszystkim doskonałe postacie stworzone przez wybitnych aktorów – to nieprzemijające wartości serialu.

  Aktorzy kreujący główne role do dziś się od nich nie uwolnili. – Biegając wtedy po lesie nie przypuszczałem, że biorę udział w czymś takim – mówił niedawno Janusz Gajos, mimo upływu kilkudziesięciu lat znów zapytany o „Pancernych”.

  Janek, Marusia, Szarik, „Rudy 102” stali się bohaterami łączącymi kilka pokoleń Polaków. Przewodnią piosenkę znali wszyscy: „Deszcze niespokojne potargały sad, a my na tej wojnie ładnych parę lat…”. Słowa do niej napisała Agnieszka Osiecka, a śpiewał ją Edmund Fetting.

  Mimo upływu 40 lat „Pancerni” do dziś mają swoich widzów. Serial powtarzany jest w różnych kanałach telewizyjnych, a teraz dostępny jest także w Internecie.

  Film wojenny, 21 odc., Polska 1966-1970
  Reżyseria: Konrad Nałęcki, Andrzej Czekalski
  Scenariusz: Janusz Przymanowski
  Wystąpili: Janusz Gajos, Wiesław Gołas, Franciszek Pieczka, Włodzimierz Press, Roman Wilhelmi, Pola Raksa, Małgorzata Niemirska i inni

  4x3

  „Słodkie życie” to nowa propozycja serialowa telewizyjnej Jedynki. W rolach głównych członkowie Kabaretu Moralnego Niepokoju. Akcja sitcomu rozgrywa się pomiędzy domem i cukiernią prowadzoną przez małżeństwo Janusza i Marzeny. Aktorzy występują przed pełną widownią. Na dwa pilotażowe odcinki zapraszamy już w styczniu 2014.

  4:3

  „Paradoks” został zwycięzcą konkursu ogłoszonego przez TVP na serial kryminalny dla Programu 2. Opowiada historię zbudowaną wokół postaci inspektora Komendy Głównej Policji, Marka Kaszowskiego oraz podkomisarz Joanny Majewskiej – funkcjonariuszki Biura Służby Wewnętrznej. Majewska zostaje skierowana do zespołu Kaszowskiego, aby przy okazji badania wybranych spraw kryminalnych przeprowadzić śledztwo dotyczące samego inspektora. Każdy odcinek przedstawia jedną sprawę z niedalekiej przeszłości. Najstarsza dotyczy wydarzeń z 2000 roku. Paradoksalne są nie tylko same zagadki kryminalne, ale także system sprawiedliwości oraz codzienne życie głównych bohaterów.

  Już od 6 września w każdy czwartek o godz. 21.05 na TVP2. Możesz też oglądać serial „Paradoks” w TVP HD w czwartki o 23.00 oraz we wtorki o 22.10.

  Scenariusz: Igor Brejdygant

  Reżyseria: Greg Zgliński, Igor Brejdygant, Borys Lankosz.

  Czterdziestolatek, seriale (fot. TVP)

  Stefan i Madzia Karwowscy - właściciele mieszkania w bloku i małego fiata, kobieta pracująca, która żadnej pracy się nie boi, karierowicz Maliniak - to dziś kultowe postaci PRL-u. Stworzyli je autorzy scenariusza, Jerzy Gruza i Krzysztof Teodor Toeplitz, do spółki ze znakomitymi aktorami, którzy odtąd już zawsze są kojarzeni z „Czterdziestolatkiem”.

  Początkowo „Czterdziestolatek” miał się składać z siedmiu godzinnych odcinków i miał opowiadać o zderzeniu dwóch postaci: bohatera A, człowieka życiowo ustabilizowanego i bohatera B – wolnego i niezależnego.

  „Główną osią serii są postacie bohaterów - ludzi, którzy ukończyli lat czterdzieści. To wiek, w którym jedynie od decyzji samych czterdziestolatków zależy, czy są młodzi, czy już dojrzali i stateczni. Człowiek jest jeszcze w pełni sił, zdolny do idealizmu, bezinteresowności, skłonny do ulegania rozmaitym pokusom i atrakcjom życia” – pisali autorzy. „Równocześnie jest już dostatecznie głęboko pogrążony w koniecznościach i obciążeniach życia społecznego i osobistego, aby na tym zderzeniu budować konflikt między 'chcieć' i 'móc'. Istnieją możliwości dwojakiego rozwiązania tego konfliktu, które reprezentują dwaj bohaterowie serialu."

  Ostatecznie serial stał się jednak przede wszystkim opowieścią o rodzinie Karwowskich, a jednocześnie prawdziwą kroniką PRL-owskiej codzienności.

  - Ten serial ma wartość jako sfilmowanie i pokazanie na ekranach życia w latach 70. Nie było w Polsce ani filmu, ani powieści czy też serialu, które tak wiele i tak prawdziwie mówiłyby o naszym życiu – zachwycał się jeden z recenzentów. - Z „Czterdziestolatka” wyłania się obraz naszej rzeczywistości i naszych obyczajów. To najbardziej pełna kronika, najpełniejszy zapis dzisiejszej rzeczywistości, aktualnych spraw i problemów – dodawał inny.

  Wszyscy zgodnie podkreślali aktualność tematów i trafność obserwacji. - Toeplitz postawił sobie za zadanie udokumentowanie wielu spraw i jest to jakby przedłużenie jego twórczości felietonowej – mówiono na kolaudacji serialu.

  „Znakomita profesjonalna robota”, „absolutny majstersztyk”, „świetnie zrobiona komedia” - te opinie pozostały aktualne do dziś.

  Kliknij i zobacz: Głosy i opinie recenzentów


  Serial komediowy, 21 odc. , Polska 1974-77
  Reżyseria: Jerzy Gruza
  Scenariusz: Jerzy Gruza, Krzysztof Teodor Toeplitz
  Piosenka tytułowa: „Czterdzieści lat minęło” – słowa Jan T. Stanisławski, muzyka Jerzy Matuszkiewicz, śpiewa Andrzej Rosiewicz
  Występują: Andrzej Kopiczyński, Anna Seniuk, Irena Kwiatkowska, Roman Kłosowski, Leonard Pietraszak, Wojciech Pokora, Zofia Czerwińska, Saturnin Żórawski, Janusz Kłosiński, Bohdan Ejmont i inni

  Oglądaj w TVP Seriale w poniedziałki o godz. 8.20, 12.45 i 20.05 oraz w niedziele o 11.30.

  Plebania, seriale (fot. TVP)

  W Tulczynie, małym miasteczku na wschodzie Polski splatają się losy bohaterów serialu. Duchowym przewodnikiem niewielkiej społeczności jest proboszcz Antoni.Jego plebania jest miejscem, w którym ogniskuje się większość miejscowych zdarzeń, problemów i konfliktów. Tu się rejestruje, załatwia, rozmawia, skarży, pochlebia, przeklina, składa datki, otrzymuje dary, zostawia ból, czerpie nadzieję lub doznaje rozczarowań. Autorzy serialu nie szukają sensacji, pokazują życie jakie jest, prawdziwe.

  Serial obyczajowy, Polska 2000-
  Reż.: Wojciech Solarz
  Wyk.: Włodzimierz Matuszak, Bogdan Brzyski, Katarzyna Łaniewska, Ewa Kuryło, Stanisław Górka

  foto 4:3

  W podupadającym klasztorze na głębokiej prowincji żyje czterech mnichów z doglądającą ich siostrą Bazylią i przybłędą Frankiem – człowiekiem do wszystkiego. Nieoczekiwanie na sąsiednim wzgórzu ktoś remontuje ruderę i otwiera ośrodek, w którym będzie prowadził buddyjskie warsztaty techniki relaksacji i medytacji.

  Właściciel ośrodka, do niedawna biznesmen, po przewartościowaniu swojego życia sprowadza się do niego wraz z dwiema dorastającymi córkami. W ośrodku, oprócz kursantów, jest buddyjski mistrz Tashi G i jego wyznawczyni Teresa. Mnisi z klasztoru przeżywają prawdziwy wstrząs – innowiercze praktyki tuż za ich murem? Niedopuszczalne…

  I tak, nieoczekiwanie dla obu stron, te dwa światy zaczynają się wzajemnie przenikać, choć początki przypominają wojnę podjazdową dwóch wrogich armii. Mnisi zabierają się za biznesy, biznesmeni ćwiczą na duchowej ścieżce, a do tego wszystkiego dołączają przedstawiciele świata polityki…

  Niezwykły serial o perypetiach mnichów i buddystów. Oglądaj od 2 września w każdą niedzielę na antenie TVP1 o 20.20. Serial można również oglądać w TVP HD już od 2 września w każdą niedzielę o godz. 22.00 i piątki o 21.20!

  Scenariusz
  : Robert Brutter i Jerzy Niemczuk
  Reżyseria: Wojciech Adamczyk

  foto 4:3

  „Komisarz Alex” jest polską wersją popularnej na całym świecie austriacko-włoskiej serii detektywistycznej „Komisarz Rex” („Rex, Cop's Best Friend”), nadawanej z powodzeniem od 1994 roku.

  Akcja polskiej wersji filmu będzie się skupiała wokół trójki pracowników biura policji kryminalnej. Oprócz policjantów, służbę sprawuje tam owczarek Alex, który pomaga rozwiązywać kryminalne zagadki i jest dodatkową parą oczu i uszu dla swojego zespołu. „Komisarz Alex” to wartka akcja i trzymająca w napięciu opowieść rozgrywana w najciekawszych miejscach Łodzi.

  Jej integralnym, jeśli nie najważniejszym elementem są emocje wynikające z relacji policyjnego psa Alexa z zespołem detektywów, walczących z różnymi obliczami przestępczości. Alex dzięki swoim niezwykłym, niemal ludzkim cechom, zyskał zaufanie partnerów w pracy.

  „Rex, Cop's Best Friend” został sprzedany do ponad 110 krajów i jest jedną z najbardziej popularnych serii na świecie. Serial został przetłumaczony na dziewięć języków, w tym chiński, wietnamski i węgierski. Zniewalający urok owczarka, który przeprowadził się z Wiednia do Rzymu, i rozwiązuje ekscytujące sprawy kryminalne zapewniły rekordową oglądalność na całym świecie. Obecnie serial ma 13 sezonów.

  Premierowe odcinki czwartego sezonu „Komisarza Alexa” już od 31 sierpnia w każdą sobotę o 20.25.

  Zmiennicy, seriale (fot. TVP)

  „Zmiennicy” to jeden z kultowych seriali Stanisława Barei, przedstawiający w krzywym zwierciadle absurdy PRL-u. Wszystkie wątki serialu splatają się wokół taksówki o numerze bocznym 1313. To nią jeżdżą na zmianę Jacek i pan Stanisław, a potem także przebrana za Mariana Kasia.

  Auto jest zdezelowane i kierownictwo obiecuje wymianę na nowszy model. Kiedy pojazd zostaje zmiażdżony przez posąg Zwycięskiej Myszy Postępu i Tradycji, pan Stanisław trafia do szpitala. Tam poznaje dyrektora Michalika, który pracuje w ważnym ministerstwie. Pielęgniarki biorą Stanisława za Michalika. Rozpoczyna się komedia pomyłek.

  Taksówka WPT-1313 jest także przedmiotem zainteresowania strażaka Zenona Kuśmidra i przemytników. Wszystko za sprawą torby pełnej kiełbasy nafaszerowanej narkotykami. Przemyca ją do Polski sympatyczny Taj studiujący w Warszawie, Krashan Bhamaradżanga.

  Podobnie jak w innych produkcjach Barei, w „Zmiennikach” mnóstwo jest scen i gagów przedstawiających rzeczywistość PRL-u jako groteskę. Cenzura ingerowała w produkcję „Zmienników”, domagając się zmian. W listopadzie 1987 r. zezwolono w końcu na emisję serialu w całości. Obejrzało go 18 mln widzów.

  Serial komediowy, 15 odc., Polska 1986
  Reż.: Stanisław Bareja
  Wyk.: Ewa Błaszczyk, Mieczysław Hryniewicz, Bronisław Pawlik, Piotr Pręgowski, Kazimierz Kaczor i inni.

  Emisja w TVP Seriale w czwartek o godz. 8.20, 12.45 i 20.05 oraz w sobotę o 10.45.

  Londyńczycy, seriale (fot. TVP)

  Opowieść o nowej polskiej emigracji. Bohaterowie serialu odważyli się zmienić swój los, zaryzykowali i zagranicą zaczęli wszystko od zera. Dla nich Londyn jest nie tylko miejscem pracy. To miasto, w którym walczą o życie.

  „Londyńczycy” są filmowym portretem Polaków na Wyspach. Ponad milion Polaków, z nadzieją na lepszą przyszłość, wyjechało po 2005 roku z kraju. Kim są ci ludzie? Nie mówią o sobie „emigranci”. Nazywają siebie Europejczykami. Powtarzają, że mają takie same prawa jak wszyscy. Ale czy na pewno? Czy ich przyszłość przedstawia się tak, jak to sobie wymarzyli? Czy cena za życie z dala od rodzinnego domu i przyjaciół nie jest zbyt wysoka? Często duma nie pozwala opowiedzieć im, jak jest naprawdę. Serial pokazuje blaski i cienie nowej polskiej emigracji, opowiada o problemach i trudnych wyborach, przed którymi bohaterowie stają każdego dnia.

  „Londyńczycy" to także fabularna kronika najnowszej polskiej emigracji. Scenarzyści Ewa Popiołek i Marek Kreutz spędzili wiele tygodni wśród Polaków w Londynie. Poznawali ich życie, obserwowali codzienne kłopoty, przysłuchiwali się wyjątkowym emigracyjnym historiom. Powstał serial, który jest fabularną fikcją - jednocześnie jednak wszystko, o czym opowiada, kiedyś się komuś przydarzyło.

  „Londyńczycy” to pierwsza polska produkcja telewizyjna, w której zaangażowano także wielu angielskich aktorów, a akcja serialu toczy się w dużej mierze w języku angielskim.

  Niemal połowa zdjęć realizowana jest w Londynie. Bohaterowie przeżywają swoje historie na autentycznych londyńskich ulicach: w egzotycznym Soho i na „polskim” Ealingu, finansowych City i Canary Wharf, na robotniczym West End. Tłem wydarzeń jest zarówno bogate centrum Greater London, jak i biedne przedmieścia. Wszędzie tam można spotkać Polaków, którzy wtapiają się w multikulturowy tygiel Londynu.

  W serialu występują znani aktorzy, jak Grażyna Barszczewska, Gabriela Muskała, Robert Więckiewicz, Przemysław Sadowski, Rafał Maćkowiak, Lesław Żurek, Roma Gąsiorowska, oraz nowe twarze: Natalia Rybicka, Maja Bohosiewicz i młody Michał Włodarczyk.

  4:3 - fot. AKPA

  „Ja to mam szczęście” to serial komediowy opowiadający losy przezabawnej pięcioosobowej rodziny.

  Akcja głównie dzieje się w kuchni – miejscu rodzinnych spotkań, gdzie poruszane są tematy codzienne, czasami komiczne, czasami tragiczne, gdzie się plotkuje przy kawie lub wypłakuje przy tabliczce czekolady. W rodzinie rządzi twardą ręką Joanna, z zawodu pielęgniarka. Jej obecny mąż Jerzy, oddany bezgranicznie i zakochany po uszy, pracuje jako deweloper. W domu jest troje dzieci: Ela – córka Joanny z poprzedniego związku, nastoletni syn Jerzego oraz 8-letnia Zosia, córka Jerzego i Joanny.

  W wychowaniu dzieci uczestniczą także była żona Jerzego i były mąż Joanny. Swoje trzy grosze wtrącają także dziadkowie: rodzice Joanny oraz pełna temperamentu, kochająca życie i... mężczyzn matka Jerzego. Taka mieszanka prowadzi do wielu zabawnych sytuacji.

  Serial komediowy, produkcja TVP, 2011
  Reżyseria: Sylwester Jakimow
  Scenariusz: Karol Klementewicz, Kuba Wecsile
  Obsada: Kinga Preis, Jacek Braciak, Antoni Królikowski, Natalia Idzikiewicz, Weronika Kosobudzka

  (fot.TVP)

  „Instynkt” to 13-odcinkowy współczesny serial kryminalny z intrygującą kobiecą bohaterką w roli głównej. Anna Oster (w tej roli Danuta Stenka) to tajemnicza i atrakcyjna pani komisarz z wydziału dochodzeniowo-śledczego stołecznej komendy policji. Dzięki swemu wyjątkowemu instynktowi komisarz Oster rozwiązuje, wraz ze swoim młodszym partnerem, Piotrem Tarkowskim (Szymon Bobrowski), skomplikowane zagadki kryminalne.

  Pojawienie się Anny w wydziale dochodzeniowo-śledczym wywołuje spore zamieszanie. Decyzją komendanta Jana Rogoża (Paweł Królikowski) dotychczasowa partnerka Tarkowskiego Aleksandra Lewicka (Marieta Żukowska) zostaje przeniesiona na stanowisko oficera prasowego, a on sam zacznie się obawiać utraty pozycji.

  Cechą szczególną Anny Oster jest jej tajemnicza przeszłość, która powoli będzie odsłaniać się przed widzem i... przed nią samą.

  Co kryje przeszłość pani komisarz? Jakie wydarzenia zaważyły na jej życiu? „Instynkt” to serial z podwójną tajemnicą: w każdym odcinku zostaje rozwikłana zagadka zbrodni, a kolejne epizody zbliżają nas do poznania tajemnicy głównej bohaterki.

  Serial sensacyjny, Polska, 2011
  Reż.: Patryk Vega
  Scen.: Andrzej Gołda

  Stawka większa niż życie, seriale (fot. TVP)

  Zrealizowana ponad 40 lat temu „Stawka większa niż życie” pozostaje do dziś jednym z najlepszych polskich seriali sensacyjnych.

  Od 13 listopada w jakości HD w TVP HD i vod.tvp.pl!

  Akcja rozgrywa się w scenerii II wojny światowej. Głównym bohaterem jest działający na zlecenie sowieckiego wywiadu i ubrany w niemiecki mundur Polak Stanisław Kolicki, znany lepiej jako Hans Kloss.

  Jest 1941 rok, gdy młody Staszek ucieka z niemieckiej niewoli i przedostaje się na radziecką stronę frontu. Okazuje się, że jest niezwykle podobny do schwytanego przez Rosjan porucznika Abwehry Hansa Klossa.

  Sowiecki wywiad powierza Polakowi niebezpieczną misję. Kolicki przejmuje tożsamość swojego sobowtóra i wnika do sztabu jednej z niemieckich dywizji. Zostaje superagentem. Do końca wojny, za pośrednictwem stworzonej dla niego siatki wywiadowczej, przekazuje bezcenne informacje o wojskowych planach III Rzeszy.

  Po raz pierwszy polscy widzowie zobaczyli Hansa Klossa w Teatrze Telewizji. Od 1965 do 1967 roku zostało wyemitowanych 14 spektakli o agencie J-23. Spodobały się tak bardzo, że natychmiast zapadła decyzja o produkcji serialu telewizyjnego „Stawka większa niż życie”.

  Powstało 18 odcinków przygód Klossa. Po dziewięć wyreżyserowali Janusz Morgenstern i Andrzej Konic. Autorami scenariuszy byli Andrzej Szypulski i Zbigniew Safjan, którzy ukryli się pod wspólnym pseudonimem Andrzej Zbych. Niezapomnianą muzykę do serialu napisał jazzman Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz.

  Stanisław Mikulski opowiada o roli Hansa Klossa. Zobacz materiał wideo!

  Serial sensacyjny, 18 odc., Polska 1967-68
  Reżyseria: Janusz Morgenstern, Andrzej Konic
  Scenariusz: Andrzej Zbych
  Wystąpili: Stanisław Mikulski, Mieczysław Stoor, Bronisław Pawlik, Janina Borońska, Krzysztof Chamiec i inni

  Emisja w TVP Seriale w piątki o 8.20, 12.45 i 20.05; soboty. o 7.15, i niedziele o 10.25 oraz w TVP HD w niedziele o godz. 18.25 i w serwisie stawka.vod.tvp.pl

  Image 4:3

  Serial opowiada grupie młodych ludzi z małego miasteczka, którzy wkraczają w dorosłe życie. Przeżywają swoje pierwsze sukcesy i porażki, poważne związki i rozstania, zaczynają realizować swe ambicje i marzenia.

  Widzowie śledzą ich losy od chwili, gdy przed kilkoma laty zdawali maturę. Teraz ich problemy są już inne, lecz serial w dalszym ciągu opowiada o sprawach i uczuciach ważnych dla młodych ludzi.

  Obok znanych i popularnych twarzy, jak Anna Seniuk, Krzysztof Globisz, Jan Frycz, Zofia Kucówna czy Piotr Machalica, w serialu występuje wielu młodych aktorów: Mateusz Damięcki, Monika Buchowiec, Dominika Łakomska, Magdalena Turczeniewicz, Michał Sitarski, Bogusław Kudłek, Sambor Czarnota, Waldemar Barwiński, Grzegorz Małecki i inni.

  Serial obyczajowy, Polska 2005-2007
  Reż. Filip Zylber, Waldemar Krzystek

  Ranczo, seriale (fot. TVP)

  Opowieść o perypetiach młodej Amerykanki Lucy, która osiedliła się w małej podlaskiej wsi Wilkowyje, gdzie odziedziczyła niewielki dworek.  Serial obyczajowy, Polska 2011
  Reż.: Wojciech Adamczyk
  Scen.: Robert Brutter, Jerzy Niemczuk
  Wyk: Ilona Ostrowska, Cezary Żak, Paweł Królikowski, Grzegorz Wons, Artur Barciś, Piotr Pręgowski, Marta Lipińska, Katarzyna Żak, Sylwester Maciejewski, Bogdan Kalus, Marta Chodorowska i inni

  fot. TVP

  Latem 1918 r. Władek, Bronek i Józef dezerterują z zaborczych armii. Czy wrócą bezpiecznie do Polski? Jaki będzie ich udział w obronie ojczyzny? Opowieść o bohaterstwie, przyjaźni oraz miłości z wojną polsko-sowiecką w tle.

  Bronek Jabłoński (Jakub Wesołowski) jest oficerem w rosyjskiej armii, Władek Jarociński (Wojtek Zieliński) służy w randze podporucznika w wojsku niemieckim. Tomasz Szymański (Tomasz Borkowski) to porucznik armii austro-węgierskiej. Bohaterów poznajemy w pogrążonej chaosem Rosji, na kilka miesięcy przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Ich losy niespodziewanie się splatają, jak się okazuje – trwale. W kolejnych odcinkach serialu akcja przenosi się do 1920 r. Bohaterowie biorą udział w działaniach wojennych, w tym – w jednej z najważniejszych bitew w historii świata – Bitwie Warszawskiej, czyli Cudzie nad Wisłą.

  „1920. Biało-czerwone” to także opowieść o społeczeństwie tamtych lat. Serial reżyseruje Maciej Migas. Józefa Piłsudskiego gra Mirosław Baka. W pozostałych rolach m.in. Karolina Chapko, Monika Kwiatkowska, Danuta Stenka i Krzysztofa Globisz.

  Serial historyczno-sensacyjny, 13 odc., Polska 2010
  Reż.: Maciej Migas
  Scen.: Janusz Petelski, Robert Miękus

  Kariera Nikodema Dyzmy, seriale (fot. TVP)

  Oszałamiająca kariera towarzyska i polityczna bezrobotnego urzędnika pocztowego w realiach międzywojennej Warszawy. Znakomity Roman Wilhelmi w roli cwanego prostaka Dyzmy plus plejada gwiazd: Grażyna Barszczewska, Izabela Trojanowska, Bronisław Pawlik i inni.

  Serial „Kariera Nikodema Dyzmy” powstał na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza pod tym samym tytułem. Powieść została napisana w 1931 r. jako akt zemsty na ówczesnych sanacyjnych władzach. Dołęga-Mostowicz jako dziennikarz publikował artykuły krytycznie oceniające Piłsudskiego i sanację. Mimo ostrzeżeń nie zaprzestał krytyki – i w końcu został pobity przez żołnierzy. Jego zemstą była książka w zamyśle kompromitująca sfery rządzące, w której nieokrzesany prostak dochodzi do najwyższych państwowych zaszczytów.

  Na podstawie powieści zrealizowano w 1956 r. film z Adolfem Dymszą w roli głównej. W 1980 r. powstał serial z Romanem Wilhelmim. Rola Dyzmy uważana jest za jedno z jego najwybitniejszych osiągnięć.


  Serial obyczajowy, 7 odc., Polska 1980
  Reżyseria: Jan Rybkowski, Marek Nowicki
  Scenariusz: Marek Nowicki, Jan Rybkowski na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza
  Wystąpili: Roman Wilhelmi, Elżbieta Barszczewska, Bronisław Pawlik, Leonard Pietraszak, Tadeusz Pluciński, Ewa Szykulska, Izabela Trojanowska i inni

  Apetyt na miłość

  Zabawny obraz współczesnych Polek w serialu o dwóch młodych kobietach, które zetknął za sobą los. Różni je od siebie wszystko, łączy - poszukiwanie miłości. Czy ją znajdą?

  Irmina i Joanna przez przypadek zamieszkują we wspólnym mieszkaniu. Jedna pochodzi z Warszawy, druga z Przemyśla. Jedna jest nieśmiała, druga ekspansywna. Jedna to osoba po przejściach, drugiej los jeszcze nie doświadczył, zachowała więc niemal dziecięcą naiwność i ufność.

  Obie dążą do życiowej stabilizacji, także w uczuciach. Razem też spróbują wyjaśnić tajemnicę dziewczyny, która wynajmowała przed nimi mieszkanie.

  Główne role w serialu zagrały młode aktorki Paulina Chruściel i Katarzyna Kaźmierczak, a w rolach drugoplanowych pojawia się plejada gwiazd starszego i młodszego pokolenia - m.in. Jan Nowicki, Krzysztof Kowalewski i Tomasz Karolak. Tytułową piosenkę do serialu napisał Robert Janson.

  Serial obyczajowy, 13 odc., Polska 2008
  Reżyseria: Anna Kazejak
  Scenariusz: Dominik W. Rettinger, Julita Grodek
  Wykonawcy: Paulina Chruściel, Katarzyna Kaźmierczak, Krzysztof Kowalewski, Wojciech Mecwaldowski, Tomasz Karolak, Tomasz Sapryk, Jan Nowicki, Wojciech Piela, Sambor Czarnota i inni

  foto4x3

  Komediowy serial o grupie przyjaciół kochających piłkę nożną. Akcja rozgrywa się w pubie o nazwie Piąty Stadion, a jego bohaterowie to kibice, którzy w humorystyczny sposób komentują bieżące wydarzenia związane z Euro 2012, rozmawiają o piłce nożnej, a także o wszystkich nurtujących ich problemach dnia codziennego.

  Piąty Stadion to pub, w którym każdy zna się z imienia, ale też miejsce, do którego zaglądają gwiazdy i celebryci, by w niezobowiązującej atmosferze napić się drinka czy odpocząć po ciężkim dniu pracy.

  Nowa, seriale (fot. Mikołaj Tym)

  Młoda policjantka Ada Mielcarz zostaje partnerem doświadczonego komisarza Macieja Wolskiego. Razem rozwiązują kryminalne zagadki. Czy Wolski pomoże Adzie i ją wesprze? A może wyeliminuje z gry? Jak ambitna i odważna kobieta da sobie radę w świecie, w którym rządzą męskie reguły?

  Praca w Komendzie Stołecznej Policji to dla wielu adeptów szkoły policyjnej spełnienie marzeń. Wkrótce okazuje się jednak, że współpraca z komisarzem śledczym nie jest łatwa. Oboje są indywidualistami. Wolski traktuje swoją pracę jak misję. Angażuje się w każdą z prowadzonych spraw. Zawsze jest na służbie. Jest „gwiazdą” wydziału. Ada jest nowa w policji, nowa w pracy, nowa w stolicy.

  W serialu „Nowa” obok Justyny Schneider (Ada Mielcarz) i Marcina Bosaka (Maciej Wolski) pojawią się m.in. Małgorzata Kożuchowska (inspektor Paulina Barska), Piotr Grabowski (patolog Piotr Szuba), oraz Andrzej Nejman (laborant Eryk Lemański).

  Serial sensacyjno-obyczajowy, 13 odc, Polska 2010
  Reżyseria: Tomek Szafrański
  Scenariusz: Karolina Frankowska
  Wykonawcy: Justyna Schneider, Marcin Bosak, Małgorzata Kożuchowska, Piotr Grabowski, Andrzej Nejman i inni

  Wojna domowa, seriale (fot. TVP)

  Anula i Paweł nie mogą się doczekać wejścia do świata dorosłych. Niestety, rodziny nie zawsze potrafią zrozumieć ich dylematy - nie nadążają za zmiennymi nastrojami i zainteresowaniami nastolatków. Kultowa komedia Jerzego Gruzy. W rolach głównych Alina Janowska, Irena Kwiatkowska, Kazimierz Rudzki i Andrzej Szczepkowski.

  Mimo że Jankowscy i Kamińscy mieszkają w jednym bloku, więcej ich łączy, niż dzieli. Ci pierwsi starają się wychowywać syna surowo, rzadko go chwalą. Drudzy - nie mają własnych dzieci, Anula trafia do nich ponieważ jej rodzice się rozwodzą i ktoś musi się dziewczyną zaopiekować. Po raz pierwszy żyją pod jednym dachem z nastolatką, są więc dość liberalni, wyrozumiali i... mało asertywni. Paweł i Anula szybko się zaprzyjaźniają - podobnie jak ich opiekunowie, połączeni rodzicielskimi problemami. Energiczna młodzież przysparza dorosłym wielu kłopotów, z których jakimś cudem wszystkim udaje się wyjść obronną ręką.

  Scenariusz serialu powstał na podstawie książki, zawierającej felietony publikowane przez Mirę Zientarową (wł. Mira Michałowska) na łamach „Przekroju” w latach 50. i 60. Autorka z niezwykłym poczuciem humoru i ironią opisywała stosunki rodzinne oraz obyczajowość polskiego społeczeństwa. To zagwarantowało telewizyjny sukces „Wojny domowej” - pierwsze siedem odcinków spotkało się z tak entuzjastycznym przyjęciem, że zdecydowano się wyprodukować kolejnych osiem części.

  W serialu gościnnie pojawili się m.in. Irena Dziedzic (odc. 1), Magdalena Zawadzka (odc. 2), Bohdan Łazuka (odc. 15), Zbigniew Cybulski (odc. 13) i Bogumił Kobiela (odc. 10).

  Serial komediowy, 15 odc., Polska 1965-66
  Reżyseria: Jerzy Gruza
  Scenariusz: Maria Zientarowa, Jerzy Gruza
  Wystąpili: Elżbieta Góralczyk, Alina Janowska, Irena Kwiatkowska, Krzysztof Musiał, Kazimierz Rudzki, Andrzej Szczepkowski Jarema Stępowski i inni


  Oglądaj w niedzielę o godz. 12:40 w TVP Seriale

  Boża podszewka, seriale (fot. TVP)

  Dalsze losy bohaterów powieści Teresy Lubkiewicz-Urbanowicz „Boża podszewka” oraz nakręconego na jej podstawie serialu. W rolach głównych znakomita Kinga Preis jako Maryśka i Karolina Gruszka jako jej córka Gieniusia. Schorowana Maryśka, zdana na łaskę braci, byłej służby i sowieckiej medycyny, żyje nadzieją wyjazdu do Polski, do córki. Gieniusia tymczasem, zajęta budowaniem nowego życia i pierwszymi miłościami, powoli zapomina o matce…

  W debiutanckiej powieści autorka żywo i barwnie odmalowała zapamiętane z dzieciństwa obrazy Wileńszczyzny z początków wieku, magiczno-mistycznej krainy podupadłych dworków, zubożałych, schłopiałych szlachciców i ich mieszczańskich krewnych, wiejskich parobków i folwarcznych dziewek. A także wszelkiej maści odmieńców i tych z pozoru normalnych, lecz „inaczej urodzonych” jak główna bohaterka - a przez to odrzucanych, ośmieszanych, niekochanych.

  Akcja pierwszej części serialu obejmowała lata 1900-1944: od narodzin Marysi, najmłodszego dziecka Marii i Andrzeja Jurewiczów, aż do czasów, kiedy to z Wileńszczyzny wysiedlano ostatnich Polaków.

  Akcja drugiej części rozpoczyna się w 1945 roku. Siostra Maryśki Józia razem z Gienią, córką Maryśki, wyjeżdża z zajętych przez sowietów Juryszek na Dolny Śląsk. Maryśka, której nie udało się zdobyć potrzebnych do wyjazdu dokumentów, zostaje z bratem i jego rodziną w Juryszkach. Życie tam jest coraz trudniejsze - dwór jest zniszczony, majątek rozgrabiony. Maryśka usilnie stara się o pozwolenie na wyjazd. Po trzech latach, w roku 1948, jedzie wreszcie do Polski.

  Serial obyczajowy, 16 odc., Polska 2005
  Scenariusz: Izabela Cywińska na podstawie powieści Teresy Lubkiewicz-Urbanowicz
  Reżyseria: Izabela Cywińska
  Wykonawcy: Kinga Preis, Hanna Śleszyńska, Karolina Gruszka, Katarzyna Herman, Danuta Stenka, Andrzej Grabowski, Adam Ferency i inni

  obrazek 4:3

  „Aida” to serial oryginalny, wyjątkowy, „z pazurem”. To współczesna, ironiczna i prześmiewcza opowieść, której akcja toczy się na przedmieściach jednego z naszych miast.

  Tytułowa Aida to postać, którą łatwo polubić. Aida nie ma już trzydziestu lat, nie pracuje w agencji reklamowej… Jest za to matką dwójki niesfornych dzieci, wychowuje je sama i robi wszystko, aby utrzymać swoją rodzinę „na powierzchni”. Nie jest łatwo - zarówno syn Remik, jak i córka Aneta każdego dnia pakują się w nowe kłopoty i sprawdzają, jak daleko sięga cierpliwość ich rodzicielki! Całą trójkę poznajemy, kiedy wprowadzają się do matki Aidy – Kaliny. Aida „drze koty” ze swoją matką, która bynajmniej nie jest typem kochanej babuni. To niezrealizowana artystka, obwiniająca o wszelkie niepowodzenia córkę. Konflikt obu pań bardzo podgrzewa atmosferę w domu i doprowadza do wielu komicznych sytuacji.

  Reszta bohaterów to mieszkańcy kamienicy, do której powraca po latach Aida. Tworzą oni kolorową, pełną dobrej energii i bardzo zżytą ze sobą prawdziwą „osiedlową rodzinę”. To ludzie, którzy potrafią doprowadzić się nawzajem do szału, ale wiedzą, że w prawdziwych kłopotach mogą na siebie liczyć.

  Na tym samym piętrze mieszka Paula, przyjaciółka Aidy z dzieciństwa. Paula nie wie, jak przyznać się Aidzie, że jej zawód jest jednym z „najstarszych na świecie”. Wspólnie z Kaliną, mieszka Antek, brat Aidy. Mimo trzydziestki na karku nadal na utrzymaniu mamusi, z milionem pomysłów na to, jak w minutę zdobyć pracę i sławę. Największym marzeniem Antka jest zdobycie Pauli, zupełnie nieczułej na jego zaloty.

  Na parterze kamienicy znajduje się bar „Nora Czaka”. Jego właściciel Zibi to „lokalny biznesmen”, a raczej typowy cwaniak. Energiczny i obcesowy, jeżeli przestrzega zasad, to własnych. I jeszcze właściciel sklepu, Seba. Jest przeciwieństwem Zibiego – to poczciwy, dobry i łagodny mężczyzna. Jego przyjaźń z Zibim jest zagadką dla postronnych obserwatorów, a różnica w postrzeganiu świata przez obu panów to źródło niekończących się awantur.

  Codzienne perypetie bohaterów „Aidy” mogą się wydawać absurdalne i wręcz przerysowane, ale tak naprawdę, każdy może dostrzec w nich odbicie własnych spraw, ukazanych z lekkim przymrużeniem oka i sporą dawką humoru.

  Serial powstał w oparciu o „ÁIDA” na licencji IMAGINA INTERNATIONAL SALES © GLOBO MEDIA.

  Reżyseria: Xawery Żuławski
  Scenariusz: Arkadiusz Borowik
  Producent wykonawczy: STI Studio Filmowe
  Produkcja: Agencja Filmowa TVP S.A.

  Pitbull, seriale (fot. TVP)

  Mroczny świat zbrodni: morderstwa, haracze, narkotyki, porwania. Tu nie obowiązują żadne reguły. Praca w tym świecie sprawia, że policjanci są cyniczni i bezwzględni. Dzieli ich od przestępców cienka linia – czy któryś ją przekroczy? Występują m.in.: Marcin Dorociński, Andrzej Grabowski, Krzysztof Stroiński, Janusz Gajos, Weronika Rosati, Małgorzata Foremniak, Danuta Stenka i inni.

  Głównymi bohaterami są oficerowie z Wydziału do Walki z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw Policji. Serial przedstawia w realistyczny sposób brutalny i mroczny świat zbrodni, z którym się na co dzień stykają. Zajmują się nie tylko tropieniem morderców. Walczą z haraczami, porwaniami, handlem narkotykami.

  Wiele wątków kryminalnych i sensacyjnych ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Często nawiązują one do spraw, które nie tak dawno wstrząsały opinią publiczną. Równie ważne są wątki z osobistego życia policjantów, którzy w niczym nie przypominają supermanów znanych ze świata filmu. Płacą wysoką cenę za próbę pogodzenia życia prywatnego ze służbą. Praca w świecie, gdzie nie obowiązują żadne reguły, wymaga od nich podejmowania kontrowersyjnych i ryzykownych decyzji i wpływa na zmianę postaw. Są cyniczni, współpracują z przestępcami.

  - Moi policjanci doskonale znają bandytów, spotykają się z nimi, piją. Są nawet do nich podobni. Często nie sposób stwierdzić, kto jest z policji, a kto z mafii - mówi reżyser Patryk Vega. – Ale niemoralni są jednak tylko z pozoru, bo jeśli przyjrzeć im się bliżej, są to faceci często o ponadprzeciętnym poczuciu moralności. Między policjantami i przestępcami istnieje cienka granica, której żadna ze stron nie przekracza, bo za nią nie ma już nic.

  Telewizyjny serial stanowi rozwinięcie wątków zawartych we wcześniejszym filmie o tym samym tytule. Temat i jego fabuła powstały na podstawie materiałów, które Vega zebrał w warszawskim Pałacu Mostowskich podczas realizacji programów dokumentalnych dla telewizji. Przygotowania do filmu trwały 4 lata. Powstał przejmujący obraz policji, jakiego polski widz dotąd nie znał. Policjanci, którzy doskonale dogadują się z bandytami, osiągają 90 proc. wykrywalność i stanowią elitę policji.

  Serial sensacyjny, 31 odc., Polska 2005
  Reżyseria: Patryk Vega
  Wykonawcy:Janusz Gajos, Marcin Dorociński, Andrzej Grabowski, Krzysztof Stroiński, Rafał Mohr, Weronika Rosati, Małgorzata Foremniak, Danuta Stenka, Jolanta Fraszyńska, Jadwiga Jankowska-Cieślak i inni.

  Daleko od szosy, seriale (fot. TVP)

  Prosty wiejski chłopak traci głowę dla panny z miasta. Ta miłość zmienia jego życie… Historia awansu społecznego i ceny, jaką trzeba za niego zapłacić, plus świetny obraz polskiej wsi lat 70. Kultowy serial Zbigniewa Chmielewskiego ze znakomitym Krzysztofem Stroińskim w roli głównej.

  Leszek to zwykły wiejski chłopak, prosty i bez wykształcenia. Na co dzień pomaga rodzicom w gospodarstwie, a w wolnym czasie chodzi z kolegami na piwo i podrywa dziewczyny na wiejskich zabawach. Jednak od kolegów różni go to, że chciałby w życiu coś zmienić.

  Nie chce mieszkać na wsi i zajmować się gospodarstwem. Interesuje się mechaniką, samochodami, chciałaby zostać kierowcą. Ma odwagę i determinację, żeby to marzenie zrealizować. Opuszcza dom, rozpoczyna pracę na budowie, wieczorami się uczy. Kiedy na jego drodze pojawia się piękna panna z miasta, traci dla niej głowę. Ta miłość zmienia jego życie.

  „Daleko od szosy” to opowieść o awansie społecznym i migracji ze wsi do miasta, powszechnej w powojennej Polsce. Serial świetnie przedstawia obraz polskiej wsi lat 70., jej kulturę i obyczaje – od pracy w polu przez zakrapiane biesiady przy stole czy piwo pod okratowaną budką po sobotnie zabawy w remizie strażackiej.

  Świetne postaci Leszka (Krzysztof Stroiński) i Bronki (Sławomira Łozińska), temat bliski milionom Polaków, ciekawe obserwacje społeczne i humor, z jakim je przedstawiano, złożyły się na wyjątkowy serial, który do dziś ma swoich fanów. Polecamy!

  Serial obyczajowy, 7 odc., Polska 1976
  Reżyseria: Zbigniew Chmielewski
  Scenariusz: Zbigniew Chmielewski, Henryk Czarnecki
  Wystąpili: Krzysztof Stroiński, Sławomira Łozińska, Irena Szewczyk, Irena Hrehorowicz, Barbara Horawianka, Antoni Jurasz, Jan Machulskii inni

  Dwie strony medalu, seriale (fot. TVP)

  Małe miasteczko w zachodniej Polsce. Centrum życia Szczelina to sportowy klub „Gamrat”, niegdyś dobrze prosperujący, dziś przeżywający poważne problemy finansowe. Podobna sytuacja panuje w całym mieście.
  Większość mieszkańców Szczelina była zatrudniona w jedynym istniejącym tu zakładzie produkcyjnym, który został sprywatyzowany. Jego nowym właścicielem jest były wychowanek szczelińskiego domu dziecka, dziś biznesmen - Adam Zalewski (Tomasz Karolak). Zalewski jest jedyną deską ratunku dla upadającego klubu. Jeśli zgodzi się zostać jego sponsorem, sport w miasteczku będzie uratowany.
  Prezesem klubu jest Wysocki (Sławomir Orzechowski). Ma wokół siebie oddanych współpracowników. Jest wśród nich były bokser Toni (w tej roli Daniel Olbrychski), niezwykle barwna postać. Mimo skończonej sześćdziesiątki przygotowuje się do matury. Skłoniła go do tego przyjaźń z trzynastoletnim Jurkiem (Kajetan Szewczyk).
  Jeden z podopiecznych klubu, kolarz Sebastian Żelazek (Jakub Strzelecki), pokaże widzom, czym jest prawdziwa walka i jak osiąga się szczyty. Sebastian, dobrze zapowiadający się sportowiec, straci zdrowie w wyniku wypadku. Czy wróci do sportowej formy i czy uda mu się pokonać swoje słabości?

  Serial obyczajowy, Polska 2005
  Reż.: Maciej Migas
  Wyk.: Daniel Olbrychski, Sławomir Orzechowski, Tomasz Karolak, Ewa Wencel, Gabriela Kownacka i inni

  Oglądaj serial z gwiazdorska obsadą w TVP Polonia w piątki o godz. 6.05, 12.05 i 19.15.

  Fot. TVP

  Marcin Wilk i Agata Rusek prowadzą program w stacji PL24 i są uważani za wzorowe małżeństwo. Nikt nie podejrzewa, że to związek fikcyjny.

  Glina, seriale (fot. TVP)

  „Glina” to serial kryminalny, opowieść o miłości, śmierci i nienawiści, o emocjach tak skrajnych, że popychają do zbrodni. Głównym bohaterem  jest oficer policji kryminalnej z wydziału zabójstw, Andrzej Gajewski (Jerzy Radziwiłowicz), mężczyzna po czterdziestce, twardy, uparty, pozbawiony złudzeń, nieznoszący kompromisów i układów. Jak mówią koledzy, „zawsze były z nim kłopoty, ale ma jedną zaletę - nie da się skorumpować, nigdy nie bierze forsy”. Dźwiga spory bagaż doświadczeń, jest zgorzkniały, zamknięty w sobie, często w sprawach osobistych i zawodowych kieruje się przeczuciem.

  Dla pracy w policji poświęcił życie prywatne, jego małżeństwo rozpadło się. Rozwód przyniósł kolejne stresy i żale, każde z małżonków próbuje teraz wybrać własną drogę. Była żona Krystyna chce zacząć wszystko od początku, ma nowego partnera. Nie przychodzi jej to łatwo, zwłaszcza że traci pracę. Oczkiem w głowie twardego i bezwzględnego policjanta jest córka Julia, która studiuje prawo. Dziewczyna mieszka z matką.

  Najbliższymi współpracownikami Gajewskiego są: Jerzy (Robert Gonera) - oddany pracy, samotny, z nieułożonym życiem osobistym, oraz żółtodziób Artur (Maciej Stuhr) - świeżo upieczony absolwent szkoły policyjnej, który mieszka z ojcem, emerytowanym policjantem, poruszającym się na wózku inwalidzkim. Chłopak nie dostał się na studia prawnicze, uznał więc, że najlepszym pomysłem na życie będzie kontynuowanie tradycji rodzinnej.

  W hotelowym pokoju dochodzi do podwójnego zabójstwa. Jedną z ofiar jest Stanisław Iwanicki, oficer z wydziału zabójstw, drugą - poszukiwany listem gończym Zbigniew Florczak, gangster o pseudonimie Rolex. Ze względu na osobę Staszka, który był ich kolegą i przyjacielem Jerzego, ekipa Gajewskiego chce za wszelką cenę rozwikłać tę sprawę. Gajewski bada też prawdziwość zeznań kierowcy, Tomasza Skoneckiego, który zgłosił się do komisariatu z doniesieniem o przestępstwie. Poprzedniego wieczoru zabrał do samochodu zauważoną na drodze zakrwawioną, nagą młodą kobietę. Chwilę później zamaskowani mężczyźni usiłowali zatrzymać jego samochód, rzucając w niego kamieniami. Przerażony Tomasz rozbił wóz na pobliskim drzewie, zostawił nieprzytomną pasażerkę w roztrzaskanym aucie, a sam uciekł do lasu. Kiedy rankiem wrócił do auta, kobiety już nie było.

  Serial kryminalny, 12 odc., Polska 2003-2008
  Reżyseria: Władysław Pasikowski
  Wykonawcy: Jerzy Radziwiłowicz, Maciej Stuhr, Robert Gonera, Urszula Grabowska, Agnieszka Pilaszewska, Anna Cieślak i inni.

  Emisja w czwartki o godz. 00.00 i niedziele o godz. 00.10 w TVP Seriale, w czwartki o godz. 22:45 w TVP Polonia oraz w piątki o godz. 21.10 w wysokiej jakości obrazu w TVP HD.

  Mistrz i Małgorzata, seriale (fot. TVP)

  Na Patriarszych Prudach Woland spotyka Berlioza (przewodniczącego organizacji literackiej) i poetę o pseudonimie Bezdomny. Profesor czarnej magii uparcie twierdzi, że był świadkiem spotkania Poncjusza Piłata z Jezusem i broni poglądu o istnieniu Boga. Przepowiada Berliozowi śmierć. Ten po wyjściu z parku wpada pod tramwaj. Bezdomny ściga Wolanda, jednak bezskutecznie – zostaje uznany za wariata.

  Trafia do szpitala, gdzie poznaje Mistrza – autora powieści o Piłacie. Mistrz opuścił ukochaną, żeby nie narażać jej na uczestniczenie w jego upadku. Małgorzata wciąż za nim tęskni. Azazello z ekipy Wolanda ofiarowuje jej tajemniczą maść. Dziewczyna naciera się nią i zmienia w czarownicę.

  W międzyczasie w Moskwie dzieją się rzeczy dziwne i straszne. Pewien magik w teatrze obsypuje publiczność deszczem banknotów, a kobietom daje kreacje z Paryża. Kot Behemot pozbawia głowy konferansjera. Dyrektor finansowy Variétés ucieka do Leningradu. Wszystko za sprawą Wolanda...

  Powieść Bułhakowa o wizycie Szatana w ateistycznym Związku Radzieckim rządzonym przez Stalina jest uważana za jedną z najlepszych satyr na życie w ZSRR.

  Serial obyczajowy, 4 odc., Polska 1988
  Reż.: Maria Kuziemko, Maciej Wojtyszko
  Wyk.: Gustaw Holoubek, Zbigniew Zapasiewicz, Jan Jankowski, Anna Dymna i in.

  Rajskie klimaty, seriale, fot. TVP

  Opowieść o tym, że nie trzeba żyć w wielkim mieście, by zrobić coś wielkiego, że należy doceniać to, co się ma, i że na miłość nigdy nie jest za późno. Plus Weronika Książkiewicz, Jan Wieczorkowski, Robert Gonera i inni. Serial przedstawia zwykłych ludzi i ich historie. Nie brak tu tajemnic z przeszłości, wątków miłosnych i skomplikowanych związków.

  Marta (Weronika Książkiewicz) wychowała się w małym Rajsku, a obecnie mieszka we Wrocławiu z ciotką Krystyną i jej synami Alkiem i Adamem. Prowadzi z kuzynami fabrykę śrubek i niby wszystko układa się nieźle, ale Marta nie może zapomnieć o Rajsku i jego mieszkańcach. Swoje myśli spisuje na blogu.

  Dawid (Robert Gonera) spotyka Martę właśnie w Rajsku. Zaraz potem Marcin (Jan Wieczorkowski) zaprasza ją na kolację. Co z tego wyniknie?

  Do Rajska po rocznym pobycie w Stanach wraca Piotr (Joachim Lamża). Od razu widać, że nie powiodło mu się za wielką wodą. Jest zdziwiony, że Wójcikowie nie mieszkają już w Rajsku. Nie ma gdzie się podziać.

  Piotr i Krystyna od lat są sobie bliscy, mają dorosłego syna Andrzeja, ale wciąż nie potrafią się dogadać. Krystyna jest zadowolona, że Piotr wrócił..

  I tak dalej, i tak dalej. Serial przypomina proste prawdy: że nie trzeba żyć w wielkim mieście żeby zrobić coś wielkiego, że wartości, dla których warto żyć, trzeba znaleźć w sobie, że ważne jest, by umieć docenić i cieszyć się tym to, co się ma tu i teraz, że na miłość czy prawdę nigdy nie jest za późno.

  „Rajskie klimaty”, Polska 2008, 16 odcinków
  Reżyseria: Jan Kidawa-Błoński, Dominik Matwiejczyk
  Scenariusz: Paweł Nowicki, Renata Frydrych
  Wykonawcy: Weronika Książkiewicz, Lissner, Jan Wieczorkowski, Robert Gonera. Joachim Lamża, Patrycja Kazadi i inni

  Hotel pod żyrafą i nosorożcem, seriale (fot. TVP)

  Na wsi przyszła na świat trójka ich dzieci. Dziś Ola ma czternaście lat, Janek jedenaście, a Zuza sześć. Jednak po kilkunastu latach gospodarowania na beskidzkich łąkach Miłobędzcy są bliscy bankructwa...

  Korzystają z propozycji biznesmena Burego i zamieniają gospodarstwo na dom w podwarszawskiej miejscowości. Okazuje się jednak, że zamiast willi czeka na nich zrujnowany drewniak, w dodatku zamieszkały przez oryginała i dziwaka Franciszka Albę.

  Przez przypadek zaczynają prowadzić hotel dla zwierząt. Już wkrótce tacy goście jak węże, małpa czy wielbłąd przestają być dla nich egzotyczni.

  Serial familijny, 13 odc., Polska 2008
  Reżyseria: Marek Stacharski
  Wykonawcy: Jolanta Fraszyńska, Rafał Królikowski, Franciszek Pieczka, Kalina Janusiak, Maciej Musiał, Marta Bitner i inni

  Glina, seriale (fot. TVP)

  Druga część znakomitego serialu sensacyjnego w reżyserii mistrza kina akcji Władysława Pasikowskiego. W rolach głównych: Jerzy Radziwiłowicz i Maciej Stuhr.

  Andrzej Gajewski i Artur Banaś po raz kolejny zostaną wciągnięci w machinę przemocy, kłamstwa i śmierci. W tym serialu zbrodnia jest wszechobecna, miłość nie zawsze wygrywa, a wynik konfrontacji dobra ze złem bywa zaskakujący.

  Serial kryminalny, 13 odc., Polska 2007
  Reżyseria: Władysław Pasikowski
  Wykonawcy: Jerzy Radziwiłowicz, Maciej Stuhr, Jacek Braciak, Anna Cieślak, Agnieszka Pilaszewska i inni.

  Emisja w czwartki o godz. 22:45 w TVP Polonia

  Siedem zyczen, seriale (fot. TVP)

  Uratowany przez Darka kot nie jest zwykłym dachowcem. To zwierzę, które ma niezwykłą moc spełniania życzeń. Wdzięczny za uratowanie mu życia, kot obiecuje spełnić siedem życzeń chłopca.

  W poprzednim wcieleniu Radamenes przebywał w egipskiej świątyni. Każdy, kto zatrzymał na kocie wzrok, był zobowiązany do służenia władcy - faraonowi. Podekscytowany chłopiec pragnie, by także w odpowiedzi na jego spojrzenia dorośli spełniali życzenia. Później pojawiają się kolejne prośby...

  - „Siedem życzeń” to współczesna baśń, oparta na odwiecznej bajkowej zasadzie - co pomyślisz to się stanie. Bohater staje przed możliwością zrealizowania dowolnych siedmiu życzeń i tylko od niego samego zależy, czy wybierze dobrze, czy źle - pisał autor scenariusza Maciej Zembaty. W jego zamierzeniu „Siedem życzeń” to siedem doświadczeń, dzięki którym bohater uczy się i doskonali - a wraz z nim powinni się uczyć także widzowie.

  Dla realizatorów serialu mówiący kot okazał się nie lada wyzwaniem - sprawienie, by był wiarygodny, przedłużyło okres montażu i udżwiękowienia odcinków do 525 dni. Stanowiło to niemal pięć razy więcej niż planowano.

  W efekcie powstał jednak serial, który momentalnie zdobył sympatię widzów. Było to zasługą nie tylko scenarzystów i realizatorów, którzy potrafili obdarzyć kota głosem (jest to głos Zembatego). Do sukcesu przyczynili się przede wszystkim świetni aktorzy z 12-letnim Danielem w roli Darka. Wśród wykonawców w niewielkiej roli ślepca znalazł się John Porter, autor muzyki do serialu, który, jak stwierdzili producenci, „ma odpowiednie warunki fizyczne”. Piosenki do serialu nagrał także m.in. zespół Banda i Wanda.

  Serial dla dzieci i młodzieży, 7 odc., Polska 1985
  Reż. Janusz Dymek
  Scen. Maciej Zembaty, Andrzej Kotkowski
  Wyk: Daniel Kozakiewicz, Izabela Olejnik, Zbigniew Buczkowski, Jacek Romańczuk, Bronisław Pawlik, Krzysztof Kowalewski, Piotr Pręgowski, Kazimierz Kaczor i inni

  Doreczyciel, seriale (fot. TVP)

  Janek Kaniewski - polski Forrest Gump

  „Doręczyciel” to 14-odcinkowy serial o nieprzystosowanym do samodzielnego życia Janku Kaniewskim, który po utracie matki musi mierzyć się z codziennym życiem. Serial promuje pozytywne wzorce i zachęca do optymistycznego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość. To komediowa w formie i głęboka w wymowie przypowieść o tym, co wzajemnie możemy zyskać poprzez tolerancję i pozytywne spojrzenie na drugiego człowieka. Perypetie głównego bohatera są często jedynie pretekstem dla rozwoju innych wątków obyczajowych, których przebieg zachęca widza do refleksji.

  Artur Barciś do roli przygotowywał się ponad dwa lata: „Od dawna wiedziałem, że będę grał tę rolę i obserwowałem ludzi podobnych do Janka. Jak się zachowują, jak chodzą, jak reagują na otaczającą ich rzeczywistość. Godzinami przesiadywałem w barach mlecznych, gdzie często można było spotkać takie osoby. Już na etapie czytania scenariusza intuicyjnie wiedziałem jak mam zagrać tę postać – prawie normalnego człowieka. A ponieważ prawie jak wiadomo robi wielką różnicę, zależało mi na tym, aby ta różnica nie była zbyt duża. Swoją postać złożyłem z wielu ludzi, których spotkałem w życiu, nie wzorując się na nikim konkretnym.”

  Zdjęcia do serialu trwały 88 dni. Pierwszy dzień zdjęciowy miał miejsce 6 listopada 2007 r., ostatni klaps na planie padł 8 marca 2008 r. Zdjęcia kręcone były głównie w Warszawie (ZOO, Centrum Olimpijskie, Park Morskie Oko, Szpital, Punk Krwiodawstwa i in.). Mieszkanie Janka i Komisariat zlokalizowane były w Instytucie Weterynarii, a „Firma Kurierska Błysk” na terenach dawnej fabryki wódek Koneser.

  Serial obyczajowy, 14 odc., Polska 2008
  Reż.: Maciej Wojtyszko
  Wyk.: Artur Barciś, Radosław Pazura, Jerzy Schejbal, Jan Machulski, Elżbieta Zającówna, Anna Dymna i Emilian Kamiński

  Duch w dom, seriale (fot. Anna Górajska)

  Spokojna dzielnica dużego miasta. W jednorodzinnym domu mieszkają rodzice, trójka dzieci i babcia. 70-letnia seniorka jako jedyna widzi duchy swoich świętej pamięci teściów, które także są lokatorami willi.

  Główny bohater Leszek jest skrzypkiem. Pracuje w niewielkim teatrze i uczy w szkole muzycznej. Jego żona Beata to nauczycielka matematyki w liceum. Wspólnie wychowują 14-letnią Julię, 10-letnią Kaśkę i sześciolatka Kacperka. Babcia cierpi na sklerozę oraz niedosłuch i wie, jak wykorzystać swoje przypadłości, żeby skutecznie manipulować bliskimi osobami.

  Z rodziną sąsiadują dobrze sytuowany dentysta Marek z żoną Karoliną, niedocenianą aktorką, oraz Kazimierz - właściciel komisu samochodowego. Lubi filozofować. Jego przeszłość jest pełna tajemnic, podobnie jak teraźniejszość. Czasem na podwórku sąsiada parkują jakieś „wyjątkowe okazje”, choć komis jest gdzie indziej.

  Duchy często namacalnie wpływają na świat materialny, pomagając mieszkańcom w rozwiązaniu problemów. Niekiedy mącą w głowie babci, której działania odbijają się na rodzinie. Prym wiedzie duch teściowej, która za wszelką cenę stara się kierować byłą synową i czyni to nadzwyczaj skutecznie. Bo kto powiedział, że po przejściu do wieczności ludzie zmieniają się na lepsze?

  Serial komediowo-obyczajowy, 8 odc., Polska 2010
  Reżyseria: Maciej Dutkiewicz, Michał Kwieciński
  Wykonawcy: Agnieszka Pilaszewska, Piotr Gąsowski, Marta Lipińska, Piotr Fronczewski, Anna Romantowska i inni

  oficer

  Męskie kino akcji, z miłością w tle. Brawurowy, odległy od stereotypu cynicznego gliny bohater i świetnie wyszkoleni gangsterzy. Kruszon to symbol policjantów nowej generacji. Z pozoru luzak z warszawskiej Pragi, w rzeczywistości jest przebiegły i inteligentny.

  Akcja serialu toczy się w Warszawie, gdzie młodzi bandyci, m.in. Grand (Paweł Małaszyński), Juby (Eryk Lubos) i Zidane (Rafał Cieszyński) próbują przejąć władzę w „mieście” z rąk od lat rządzącego przestępczym światkiem Topora (Krzysztof Globisz). Wyszkoleni w Legii Cudzoziemskiej, są brutalni i bezwzględni.

  Tytułowym bohaterem jest Tomasz Kruszyński „Kruszon” (Borys Szyc), młody oficer policji, który ze swym partnerem Rysiem (Andrzej Chyra) pracuje nad rozbiciem siatki przestępczych powiązań. Obok nich pojawia się Aldona (Magdalena Różczka), kobieta piękna i niezależna. Razem tworzą trójkąt pełen napięć i emocji.

  Kruszon to symbol policjantów nowej generacji. Z pozoru luzak z warszawskiej Pragi, w rzeczywistości jest inteligentnym i przebiegłym policjantem. Doskonale odnajduje się w środowisku przestępczym, co ułatwia mu wnikanie w mafijne struktury i rozpracowywanie ich od środka. Silny i nieugięty charakter oraz wierność ściśle wyznaczonym zasadom nie pozwalają mu się poddać nawet w trudnych sytuacjach.

  Serial sensacyjny, 13 odc., Polska 2005
  Reżyseria: Maciej Dejczer
  Scenariusz: Wojciech Tomczyk
  Muzyka: Michał Lorenc
  Wykonawcy: Borys Szyc, Magdalena Różczka, Paweł Małaszyński, Andrzej Chyra, Magdalena Cielecka, Krzysztof Globisz, Jan Frycz, Tamara Arciuch i inni

  Parada oszustów, seriale (fot. TVP)

  „Parada oszustów” to cykl czterech telewizyjnych filmów o sprytnych oszustach i zręcznych przekrętach. Niektóre z historii oparte są na faktach.

  Akcja filmów rozgrywa się w różnych miejscach świata. Trzy pierwsze odcinki przenoszą nas w lata 30. XX wieku, do przedwojennej Francji, Austrii i do Krakowa. Trzeci, współczesny, dzieje się w Stanach Zjednoczonych.

  W kolejnych częściach cyklu pojawiają się znani aktorzy, m.in. Grażyna Szapołowska, Roman Wilhelmi, Bronisław Pawlik, Wojciech Pszoniak i Stanisław Igar. Narratorem jest Piotr Fronczewski, który występuje także w kilku drugoplanowych rolach.

  Cykl łączy także zespół autorów i scenarzystów: Jerzy Janicki, Andrzej Kudelski, Krystyna Czechowicz-Janicka. Reżyserem wszystkich filmów jest Grzegorz Lasota.


  „Parada oszustów”, Polska 1977-78

  • „Mistrz zawsze traci”
  • „Jaguar 1936”
  • „Tajny detektyw”
  • „Ładny gips”

  Ja Wam pokażę, seriale (fot. TVP)

  Judyta po rozwodzie na nowo ułożyła sobie życie. Z wzajemnością kocha Adama. W redakcji, gdzie pracuje, awansowała. Jej córka Tosia niedługo będzie pełnoletnia i przyszłość zapowiada się pięknie. Gdy wszystko wskazuje na to, że będzie jak w bajce, następuje niespodziewany zwrot akcji. Adam musi służbowo wyjechać na pół roku do USA. Obiecuje kochać, dzwonić, pisać i nie oglądać się za innymi kobietami.

  Serial obyczajowy, 13 odc., Polska 2007
  Reżyseria: Denis Delić
  Wykonawcy: Edyta Jungowska, Tomasz Sapryk, Krzysztof Kowalewski, Radosław Krzyżowski, Marta Lipińska, Andrzej Grabowski, Hanna Sleszyńska, Paweł Królikowski i inni

  Dom niespokojnej starosci, seriale (fot. TVP)

  Mieszkańcy pensjonatu "Kukułka" to Polska w miniaturze. Jest wśród nich hrabina i prosty rolnik, prawnik i nauczyciel, dewotka i frywolna artystka. Co ich łączy, a co dzieli? Zabawny serial w znakomitej obsadzie: Edyta Olszówka, Piotr Machalica, Beata Tyszkiewicz, Wojciech Pokora, Hanna Stankówna, Zofia Czerwińska, Edward Lubaszenko i inni.

  Doktor Maurycy Wiński (Piotr Machalica) i jego żona Klara (Edyta Olszówka) prowadzą w rodzinnym majątku w Wińsku pensjonat. Majątek ten odzyskała po wielu staraniach matka Maurycego, Penelopa Aurora Wińska (Janina Traczykówna), obecnie 104-letnia staruszka cierpiąca na chorobę Alzheimera. Tak przynajmniej wszystkim się wydaje…

  Serial komediowy, 7 odc., Polska 2006
  Reżyseria: Adek Drabiński
  Scenariusz: Adek Drabiński
  Wykonawcy: Piotr Machalica, Edyta Olszówka, Janina Traczykówna, Beata Tyszkiewicz, Edward Lubaszenko, Zofia Czerwińska, Wojciech Pokora i inni

  Oficerowie (fot. TVP)

  Mocne kino akcji pełne kryminalnych zagadek. Kruszon musi zmienić tożsamość. Towarzyszy mu młoda pani psycholog. Historia zaczyna się od transferu 200 mln euro. Ginie młoda aktorka. Wszystkie tropy prowadzą do Berlina.

  Losy bohaterów pierwszej serii stanowią punkt odniesienia do zupełnie nowej historii. Rozpoczyna ją transfer dwustu milionów euro... Istotnym wątkiem będzie śmierć młodej, bogatej aktorki. W pewnym momencie akcja serialu przenosi się do Berlina. Od tego momentu widza czekają same niespodzianki i znaki zapytania.

  Miłość i nienawiść, zawodowa ambicja i chęć zemsty, wiara w niezłomność zasad, manipulacja, podatność na wpływy – to elementy wykorzystywane w psychologicznej grze, której karty rozdawane są na najwyższych piętrach władzy.

  W obsadzie drugiej części serialu znalazła się plejada gwiazd polskiego kina. Główne światła skierowane jednak będą na role Cezarego Pazury (Marek Sznajder) oraz zupełnie nową twarz - Katarzynę Cynke, która gra główną rolę kobiecą, policyjnego psychologa Alicję Szymczyszyn.

  Serial sensacyjny, 14 odc., Polska 2006
  Reżyseria: Maciej Dejczer
  Scenariusz: Wojciech Tomczyk
  Występują: Magdalena Różczka, Cezary Pazura, Katarzyna Cynke, Borys Szyc, Magdalena Cielecka, Wojciech Pszoniak, Jan Englert, Piotr Andrzejewski (Peter Lucas), Paweł Małaszyński, Robert Gonera, Maciej Kozłowski, Marian Dziędziel, Leon Charewicz, Jacek Braciak i inni.

  Przygody psa Cywila, seriale (fot. TVP)

  Serial dla miłośników zarówno kina familijnego, jak i kina akcji. Wzruszająca przyjaźń milicjanta ze szkolonym psem. Razem muszą zmierzyć się ze skomplikowanymi śledztwami. W rolach głównych – Krzysztof Litwin i wilczur Bej. Serial powstał na przełomie lat 60. i 70.

  Podobnie jak „Czterech pancernych i psa”, gdzie jedną z tytułowych ról grał pies Szarik, tak i „Przygody psa Cywila” natychmiast pokochały dzieci i młodzież w całej Polsce. Mądry wilczur Cywil, który posłusznie wykonywał najtrudniejsze rozkazy swojego pana, a przy tym darzył go bezwarunkową miłością, stał się bohaterem dziecięcych marzeń.

  Dla starszych widzów były wątki policyjnych akcji. Niebezpieczni przestępcy, brawurowe pościgi, a do tego nowoczesny milicyjny sprzęt: helikoptery, radionadajniki, ostra broń. Plus sympatyczni policjanci: łagodny sierżant Walczak, służbista (choć do końca) porucznik Zubek, lubiący psy kierownik Zakładu Tresury.

  „Przygody psa Cywila” to dzieło Krzysztofa Szmagiera (scenariusz i reżyseria) oraz Jerzego Janickiego (dialogi) – autora takich seriali jak „Dom” czy „Polskie drogi”. W rolach głównych wystąpili Krzysztof Litwin (sierżant Walczak) i wilczur Bej (Cywil). W epizodycznych rolach wystąpili m.in. Stanisław Tym (jako zbiegły więzień) i Bożena Walter (jako spikerka w telewizji).

  Film przygodowy, 7 odc., Polska 1968-70
  Reżyseria: Krzysztof Szmagier
  Scenariusz: Krzysztof Szmagier, Jerzy Janicki
  Wystąpili: Krzysztof Litwin, Wojciech Pokora, Henryk Bąk, Zofia Czerwińska i inni

  Złotopolscy, seriale (fot. TVP)

  Opowieść o dwóch gałęziach rodziny: Złotopolskich i Gabrielach. Dionizy Złotopolski i Eleonora Gabriel byli rodzeństwem, skłóconym przez całe lata. Losy ich dzieci i wnuków są burzliwe, nie zawsze radosne, lecz opowieść o nich jest pełna optymizmu i humoru.

  Złotopolscy mieszkają we wsi Złotopolice, w której sołtysem był Dionizy Złotopolski. Miejska linia familii żyje w Warszawie. Gabrielowie wywodzą się od Eleonory, siostry - bliźniaczki Dionizego. Syn Eleonory Wiesiek jest komendantem posterunku policji na Dworcu Centralnym. Jego żona Marta prowadzi luksusową kawiarnię.

  Serial obyczajowy, Polska 1997-
  Reżyseria: Maciej Dutkiewicz
  Wykonawcy: Alina Janowska, Paweł Wawrzecki, Ewa Ziętek, Magdalena Stużyńska-Brauer, Andrzej Nejman, Marek Siudym, Bartek Topa, Anna Przybylska, Andrzej Piasek Piaseczny, Piotr Szwedes, Jerzy Turek, Anna Milewska i inni.

  Oglądaj w TVP Polonia od poniedziałku do piątku o 15:35. Powtórki odcinków w soboty o 6:05.

  4:3

  „Stacyjka, czyli ballada w 13 obrazach” opowiada o perypetiach mieszkańców Rogoży, miasteczka na Mazurach, którego nie ma na żadnej mapie. Na początku XIX w. spalono w nim ostatnią w Europie czarownicę. Wiedźma, już na stosie, rzuciła klątwę i od tego czasu nic w miasteczku nie może się udać. Jej duch błąka się zresztą po obrzeżach Rogoży, przybierając postać niedźwiedzia.

  Miasteczko ma wielu ekscentrycznych mieszkańców. Jest wśród nich młody artysta Misiak, który marzy o kręceniu filmów dokumentalnych, nauczycielka, która nieoczekiwanie odziedziczyła połowę miasteczka, porzucona przez męża kobieta, para zakochanych, która nie może sobie znaleźć miejsca. Rogożą rządzi burmistrz, który ma piękną żonę – śpiewaczkę o niespotykanym głosie. Jego celem jest doprowadzenie do tego, by miasteczko znalazło się wreszcie na mapach.

  Serial utrzymany jest balladowo-satyrycznym tonie i klimacie porównywanym do amerykańskiego „Przystanku Alaska”. Jednym z autorów scenariusza jest Jerzy Niemczuk, widzom TVP znany przede wszystkim ze świetnego „Rancza”.

  Serial komediowy, 13 odc., Polska 2004
  Scenariusz: Jerzy Niemczuk, Radosław Piwowarski
  Reżyseria: Radosław Piwowarski
  Wykonawcy: Katarzyna Figura, Leon Charewicz, Bartłomiej Topa, Anna Polony, Andrzej Grabowski, Krzysztof Stroiński, Małgorzata Socha, Paweł Wawrzecki. Roman Kłosowski, Zofia Czerwińska, Paweł Deląg, Weronika Książkiewicz i inni

  Trzeci oficer, serial (fot. TVP)

  Oficerowie znów stają do walki, ale zanim pokonają zbrodniarzy, muszą przezwyciężyć własne słabości. „Trzeci oficer” jest trzynastoodcinkową opowieścią o tych, co maszerują, albo giną.

  Głównym wątkiem tej serii jest zagadkowe zabójstwo byłego generała milicji, które próbuje rozwikłać specjalna grupa pościgowa CBŚ. Okazuje się, że sprawa ta łączy się z poważnym wyzwaniem przed którym stanął wywiad i generał Matejewski – na terenie Polski od lat 70. znajdują się tzw. walizkowe ładunki atomowe, które ktoś próbuje sprzedać terrorystom arabskim. Matejewski postanawia wykorzystać w tej sprawie Kruszona, ale Kruszyński nie chce już pracować dla wywiadu. Wtedy ktoś porywa małą Agatkę, córkę Aldony...

  Poruszający się w świecie przestępstw, zdrady, przemocy główni bohaterowie muszą walczyć nie tylko ze sprawcami zbrodni, muszą także stawić czoła własnym problemom i słabościom.

  Reżyseria: Maciej Dejczer
  Scenariusz: Wojciech Tomczyk
  Producent wykonawczy: Akson Studio dla TVP.S.A.

  Stawiam na Tolka Banana, seriale (fot. TVP)

  Zadziorna Karioka silną ręką przewodzi gangowi czterech chłopców. Do czasu, aż w życiu Julka, Cegiełki, Cygana i Filipka pojawi się tajemniczy bohater – Tolek Banan – za którym wędruje zła sława… Kultowy serial młodzieżowy z lat 70. na podstawie powieści Adama Bahdaja.

  Serial porusza problemy tzw. trudnej młodzieży, za co jego autorzy otrzymali wyróżnienie zespołowe Komitetu ds. Radia i Telewizji w dziedzinie filmowej twórczości telewizyjnej w 1972-73 r. Adam Bahdaj i Stanisław Jędryka są twórcami wielu filmów skierowanych do nastoletniej widowni. Ich dziełami są m.in.: „Do przerwy 0:1”, „Podróż za jeden uśmiech” i „Wakacje z duchami”.

  Bohaterowie serialu „Stawiam na Tolka Banana” pozostają w ciągłym konflikcie z dorosłymi, którzy często traktują ich jak chuliganów. Wszystko zmienia się, gdy na horyzoncie pojawia się tajemniczy, poszukiwany przez milicję Tolek Banan.

  Dzięki niemu bohaterowie uczą się innego życia, przyjaźni, uczciwości, lojalności wobec grupy w myśl zasady „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”.

  Serial dla młodzieży, 36 min, 7 odc., Polska 1973
  Reżyseria: Stanisław Jędryka
  Scenariusz na podstawie własnej powieści: Adam Bahdaj
  Występują: Agata Siecińska, Henryk Gołębiewski, Andrzej Kowalewicz, Sergiusz Lach, Filip Łobodziński, Jacek Zajdler, Lidia Korsakówna, Teresa Lipowska, Bohdan Łazuka, Teresa Szmigielówna, Gustaw Lutkiewicz i inni

  Siostry, seriale (fot. K. Wellman)

  Zwariowane zakonnice chcą pomagać ludziom, dlatego wpadają często w tarapaty. Tak poważne, że trudno im dostać rozgrzeszenie. Opowieść o problemach kobiet, które przywdziały habit i o tym, co robią, gdy życie je przerasta, a boska interwencja nie nadchodzi.

  Historia sióstr zaczyna się gdy przeprowadzają się do swojej nowej siedziby. Kiedyś miały prawdziwy klasztor: wielki, piętrowy dom z ogrodem... Jednak w wyniku nieudanych inwestycji i nieuczciwości straciły swoją siedzibę. Teraz, po sądowym nakazie eksmisji, przenoszą się do małego, jednopiętrowego domu, który kiedyś zapisała im parafianka.

  Ta przeprowadzka to prawdziwe wyzwanie. Po pierwsze, ich nowa siedziba mieści się w bardzo niebezpiecznej dzielnicy miasta. Po drugie, to lokum jest kompletnie zrujnowane. Ze ścian odpada stara farba, w suficie są dziury i schody grożą zawaleniem, a instalacja elektryczna iskrzy przy każdej okazji.

  Stan budynku to największy kłopot sióstr. Ponieważ nie mają pieniędzy na wynajęcie profesjonalnej ekipy remontowej, muszą albo szukać sponsora, albo prosić o pomoc mieszkańców okolicznych budynków. Sąsiedzi zakonnic, pozornie bardzo przyjaźni, tak naprawdę są dla nich przyczyną mnóstwa zmartwień. Tym bardziej, że dotąd siostry nie miały zbyt wielu kontaktów z ludźmi świeckimi. Nic więc dziwnego, że w tym nowym dla siebie świecie czują się zagubione i bezradne. A to rodzi tysiące zabawnych sytuacji. Szczególnie, gdy siostry zaczynają swoim sąsiadom pomagać....

  Serial obyczajowy, 13 odc., Polska 2009
  Reż.: Wojciech Nowak
  Wyk.: Maria Pakulnis, Olga Sarzyńska, Magdalena Warzecha, Maria Lipińska i in.

  Bulionerzy, seriale (fot. K. Wellman)

  Rodzina Nowików gnieździ się z teściami w dwupokojowym mieszkaniu w bloku. Pewnego dnia wygrywa w promocji kostek bulionowych umeblowany apartament w luksusowym wieżowcu w centrum Warszawy. Spełnienie marzeń staje się początkiem prawdziwych kłopotów świeżo upieczonych bogaczy, wobec których bledną ich dotychczasowe problemy.

  Życie Nowików toczy się od tej pory między blokowiskiem a apartamentowcem. Rano żona i córka wychodzą do marnie płatnej pracy w blokowym zakładzie Magiel-Xero, a pan domu – do pracy w charakterze kontrolera biletów w komunikacji miejskiej. Wkrótce jednak konieczność zarabiania na niebotyczny czynsz zmusza wszystkich Nowików do poszukiwania nowej pracy. Próba wykorzystania koneksji Piotra wśród mieszkańców apartamentowca przynosi opłakane rezultaty. Ani żona ani dzieci nie sprawdzają się na wyszukanych posadach, które Piotr załatwia im przez sąsiadów. W końcu Sylwia i Grażyna przyjmują ofertę z pośredniaka i zatrudniają się jako ekspedientki w sklepie mięsnym, a Olo jako gazeciarz na ruchliwym skrzyżowaniu ulic...

  Serial komediowy, Polska 2005
  Reżyseria: Andrzej Kostenko
  Scenariusz: Jarosław Sokół
  Wykonawcy: Lucyna Malec, Piotr Skarga, Stanisława Celińska, Marian Opania i inni

  Tajemnica twierdzy szyfrów, seriale (fot. TVP)

  Znakomity serial sensacyjny w oparciu o książkę „Tajemnica twierdzy szyfrów” Bogusława Wołoszańskiego. Trzymająca w napięciu akcja, doskonale oddane realia czasów wojny plus gwiazdorska obsada: Paweł Małaszyński, Borys Szyc, Agata Buzek, Danuta Stenka, Jan Frycz, Cezary Żak i inni.

  Wielkie historyczne widowisko i kino wojenne o akcji trzymającej w napięciu. W efektownych scenach batalistycznych udział brała między innymi artyleria przeciwlotnicza.

  Serial jest opowieścią o owianej tajemnicą maszynie „rybie-mieczu”, polskim szpiegu w niemieckim mundurze oraz o walce amerykańskiego i radzieckiego wywiadu. Dramatyczne wydarzenia rozgrywają się w mrocznych tunelach i zamkach z malowniczymi plenerami Dolnego Śląska w tle.

  Tytułowa „Twierdza” to zamek Czocha. Zdjęcia były kręcone też m.in. w zamkach: Książ, Bolków i Pszczyna.


  Serial sensacyjny, 13 odc., Polska 2007
  Reżyseria: Adek Drabiński
  Wykonawcy: Paweł Małaszyński, Borys Szyc, Cezary Żak, Jan Peszek, Danuta Stenka, Karolina Gruszka, Agata Buzek i inni

  Dyrektorzy, seriale (fot. TVP)

  Bohaterami serialu są kolejni dyrektorzy fikcyjnego Zakładu Produkcyjnego „Fabel”, których losy są odbiciem zmian, zachodzących w socjalistycznym systemie zarządzania państwowym majątkiem w latach 1957-1972. Reżyserem „Dyrektorów” jest Zbigniew Chmielewski, twórca m.in. „Daleko od szosy” i „Blisko coraz bliżej”, innych głośnych seriali portretujących społeczeństwo doby PRL-u.

  Jest rok 1957. Zbyt wysokie normy produkcyjne narzucone przez władze powodują niewykonanie planu, a robotnicy nie wyobrażają sobie, że mogą normalnie żyć bez nagród i premii. Wybucha bunt. Wygrywa demokracja pracownicza – klasa robotnicza wybiera spośród własnych szeregów dyrektora. Jest nim stary ślusarz bez doświadczenia menedżerskiego. Choć wierzy w socjalistycznego ducha i ma komunistyczną przeszłość, stanowiska nie piastuje długo, zbyt łatwo bowiem składa obietnice, z których nie jest w stanie się wywiązać.

  Na jego miejsce przychodzi energiczny inżynier. Dla niego najważniejsza jest rentowność produkcji i modernizacja fabryki. Decyduje się na grupowe zwolnienie pracowników, gdyż chce ich zastąpić wykwalifikowaną kadrą. Nowoczesne podejście młodego dyrektora przysparza mu wielu wrogów wśród załogi. Zostaje przeniesiony do warszawskiej centrali. Zastępuje go zasłużony kombatant, który popada w niełaskę władzy i zostaje wysłany na prowincję, do „Fabelu”. Jednak on także długo nie sprawuje stanowiska – samotny i opuszczony przez przyjaciół ucieka w alkoholizm, co kończy się tragicznie.

  Kolejny bohater to oportunista z dużym stażem, wieloletni zastępca dyrektora fabryki. Za wszelką cenę stara się pogodzić własne interesy z dobrem przedsiębiorstwa i nie boi się naginania państwowych norm. Choć popada w konflikt z pracownikami, wychodzi z niego zwycięsko, ale z powodów zdrowotnych musi zrezygnować ze stanowiska.

  Ostatni dyrektor musi się uporać z protestem, jaki wybucha w „Fabelu” na fali strajków w grudniu 1970 r. Młody inżynier to odważny modernizator. Nie boi się ryzykować dla dobra klasy robotniczej. Czy jego postawa okaże się odpowiedzią na pytanie, jaki powinien być idealny dyrektor?

  Reżyserem „Dyrektorów” był Zbigniew Chmielewski, który zrobił także kilka innych znanych seriali portretujących społeczeństwo czasów PRL-u. Najbardziej znane to „Daleko od szosy”, przedstawiający społeczny awans chłopaka ze wsi i „Blisko, coraz bliżej" (1983) o losach śląskiej rodziny rodziny, z Franciszkiem Pieczką w roli głównej. Za „Dyrektorów” i „Blisko, coraz bliżej" reżyser nagrodzony został Złotymi Ekranami pisma „Ekran”.

  W „Dyrektorach” obok popularnych aktorów odtwarzających role pierwszoplanowe wystąpiło wielu aktorów, o których dopiero zaczynało być głośno. Był wśród nich Krzysztof Stroiński (rok później zagrał główną rolę w serialu Chmielewskiego „Daleko od szosy”), Andrzej Seweryn, Paweł Wawrzecki, Kazimierz Kaczor, Anna Milewska, Grażyna Barszczewska a także Teresa Lipowska i Jan Machulski.

  Serial obyczajowy, 6 odc., Polska 1975
  Reż.: Zbigniew Chmielewski
  Scen.: Aleksander Minkowski, Andrzej Szypulski
  Wyk.: Janusz Paluszkiewicz, Bogdan Baer, Jan Nowicki, Stanisław Niwiński, Henryk Bąk, Anna Milewska, Grażyna Barszczewska i inni

  Przystań, seriale (fot. TVP)

  Kandydaci na ratowników WOPR na specjalistycznym kursie przygotowują się do najtrudniejszego w ich życiu egzaminu. Czy uda im się pokonać własne słabości i spełnić marzenia? Opowieść o odwadze, miłości i tajemnicach, od których wcale nie tak łatwo się uwolnić. W bazie w Giżycku splatają się losy kandydatów i nauczycieli, którzy wprowadzają ich w arkana zawodu ratownika. Choć motywacje młodych ludzi do pomagania innym są różne, większość z nich traktuje to wyzwanie bardzo poważnie.

  Czas wolny kursantów wypełnia skomplikowane życie towarzysko-uczuciowe. Jedna z bohaterek - Anka - to młoda dziewczyna zwolniona warunkowo z więzienia. Czy pobyt na Mazurach odmieni jej życie?

  W serialu są również wątki sensacyjne. Idylliczne otoczenie i piękne plenery są tłem dla interesów i relacji o różnym charakterze...

  Serial obyczajowy, 13 odc., Polska 2009
  Reż.: Filip Zylber
  Wyk.: Anna Czartoryska, Marek Bukowski, Sonia Bohosiewicz, Paweł Deląg, Paweł Królikowski i in.

  Codzienna 2 m.3, seriale (fot. TVP)

  Nowoczesna rodzina w bardzo krzywym zwierciadle. Piotr jest polonistą, Lilka - dziennikarką, a ich syn Franek typowym 9-latkiem, który na każdy temat wie wszystko.

  Lilka (Magda Wójcik) i Piotr (Wojciech Malajkat) Gawlikowie mieszkają w wygodnym mieszkaniu przy ul. Codziennej. Są po trzydziestce, mają za sobą jedenastoletni staż małżeński. Ich syn Franek potrafi rozwiązać każdą konfliktową sytuację w domu, jeżeli widzi w tym jakieś korzyści dla siebie.

  Piotr, zanim stracił pracę, był korektorem. Lilka pracuje w redakcji popularnego dwutygodnika dla kobiet. Atrakcyjna, modna blondynka stara się uchodzić za pełną pomysłów, energiczną i przebojową panią redaktor. Z różnym skutkiem.

  Przez dom Gawlików przewija się mnóstwo barwnych, nierzadko ekscentrycznych postaci. Zobaczymy tu dwie babcie - dystyngowaną i światową matkę Lilki, Wiktorię (Ewa Kasprzyk) oraz kochającą tradycyjny model rodziny Irenę (Zofia Czerwińska), dziadka Anatola (Jan Kobuszewski), sąsiadkę Mariankę (Edyta Jungowska) oraz wielu przyjaciół i znajomych głównych bohaterów. Każde z nich ma inny pomysł na życie, niekoniecznie zrozumiały dla pozostałych. I stąd, jak to zwykle bywa, biorą się nieporozumienia.

  Serial komediowy, Polska 2005-2007
  Reż.: K. Lewińska, S. Kryński, S. Chondrokostas
  Wyk.: Wojciech Malajkat, Magdalena Wójcik, Maciek Stolarczyk, Edyta Jungowska, Ewa Kasprzyk, Zofia Czerwińska i inni

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję pliki cookies z tej strony