Programy / Publicystyka / Magazyn Ekspresu Reporterów
Image_4x3
Reporterzy Magazynu docierają tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Bohaterami materiałów są zwykli ludzie, ich troski, tragedie, radości i sukcesy. Autorzy nie omijają tematów trudnych i kontrowersyjnych, demaskując oszustwa i bezprawie. Przedstawiają też ludzi, którzy mogą być moralnym wzorem dla innych.
rozwiń »
  • nowość
  fot. TVP

  Reporter obserwuje kierowców przejeżdżających przez niestrzeżone przejazdy kolejowe z ustawionym znakiem STOP. Rezultaty są przerażające. Większość z nich ignoruje znak ostrzegawczy.

  43

  Mariusz Gołąbek wraz z kolegą z pracy zostali zaatakowani przez agresywnego, pijanego napastnika. Kiedy zadzwonili na policję, agresora – doskonale znanego organom ścigania – zwolniono, a policja zatrzymała Mariusza i kolegę. W celi chłopak doznał niedokrwiennego udaru mózgu. Mimo wzywania pomocy, policja przez prawie dwie doby nie reagowała.

  image

  Trafił do aresztu za kradzież batonika wartego 99 gr, choć był ubezwłasnowolniony. Poprzedni rekordzista siedział za 1,19 zł. Najszybszym sposobem, aby opuścili areszt to zapłacenie grzywny 40 zł. W całej sprawie najbardziej poszkodowany wydaje się być dyrektor zakładu karnego, który aby pomóc zorganizował zbiórkę na zapłacenie kary i sam trafił na ławę oskarżonych.

  foto

  – Będę bała się do końca życia. Straciłam perspektywy na normalne, spokojne życie – Kamila Wiśnik długi czas płaciła haracz gangsterom oraz była przez nich zastraszana, policja nie była zainteresowana sprawą. Dlaczego ta historia wciąż jeszcze nie ma swojego finału?

  foto

  Pan Mariusz chciał kupić blat do kuchni. W sklepie na mężczyznę runął stos ważących setki kilogramów blatów...

  image

  Barbara Jędrzejczyk „W sieci”. Uciążliwa i być może niebezpieczna sąsiadka. Jak z nią żyć nie bojąc się o najbliższych? Edyta Mikołajczyk „Musimy poznać prawdę”. Rodzice nie wierzą, że ich syn mógł popełnić samobójstwo. Chcą wiedzieć jak naprawdę zginął.

  image

  Mają choroby skóry, zapalenie organów rodnych, połamane i odparzone łapy. Kiedy już nie mogą rodzić są po prostu zabijane. Nie wszyscy, którzy chcą kupić rasowego psa sprawdzają hodowlę, z której zwierzę pochodzi. W Polsce działa swoisty czarny rynek pseudo hodowli.

  image

  Paweł Okraszewski pracował w dużym koncernie energetycznym. Jego ciało znaleziono kilkadziesiąt metrów od pensjonatu, w którym mieszkał podczas pracy w delegacji służbowej. Prokuratura nie ustaliła w jaki sposób ono się tam znalazło, ani czy do jego śmierci przyczyniły się osoby trzecie. Mimo tego umorzyła śledztwo.

  43

  Pan Grzegorz marzył o wybudowaniu domu. Zakupił piękną działkę „poza miastem”. Gdy chciał przystąpić do stawiania nieruchomości dowiedział się, że urzędnicy bez jego zgody i wiedzy zmienili przeznaczenie ziemi. Jednym z powodów stał się mały stawik, który wykopał właściciel na własnej działce. Mężczyzna, podobnie jak kilkanaście innych osób, stracił możliwość jej zabudowy – bo jak się nagle okazało się, że zakupione działki mają być przekazane pod tzw. „zieleń”.

  image

  Jarosław P., funkcjonariusz policji składa do sądu skargę na muchy swojego sąsiada, młodego rolnika. Sprawa mogła by mieć humorystyczny wymiar, gdyby nie to, że ciągłe skargi na owady i smród policjanta mogą doprowadzić do tragedii – likwidacji gospodarstwa sąsiada i pozbawienia go środków do życia.

  image

  „Magazyn Ekspresu Reporterów” ze złotą Telekamerą „Tele Tygodnia”. W tym odcinku m.in.: Artur Lara wyjechał na kontrakt do miasta Al-Kut w Iraku. Na jago konto wpłynęło 3 mln dolarów na poczet zaliczki na budowę osiedla mieszkaniowego. Pieniądze jednak zniknęły. Został oszukany przez nieuczciwych kontrahentów. Od dwóch lat jest bezprawnie przetrzymywany w Iraku.

  image

  Jego nazwisko do dziś budzi lęk… szczególnie wśród mieszkańców małego miasteczka pod Łodzią. Dziś Mariusz Trynkiewicz ma 52 lata. Czy wyjdzie na wolność? W strachu żyją nie tylko rodziny ofiar, ale cały Piotrków.

  image

  Piotr T. śmiertelnie potrącił dwójkę młodych ludzi. Uciekł z miejsca tragedii, dwa miesiące ukrywał się przed policją. Zatrzymano go przez przypadek. Zdaniem rodziny zmarłych dzieci, prokuratura była „bardzo łaskawa” dla przestępcy… Dopiero po interwencji naszego reportera zostało wszczęte kolejne, odrębne śledztwo.

  image

  Został pobity i okradziony. Użył scyzoryka we własnej obronie.. Dziś to napastnik mówi, że czuje się pokrzywdzony i że jego ofiara użyła noża z premedytacją.

  Odcinek zawiera sprostowanie TVP S.A. dotyczące oleju Golden Drop.

  Fot. PAP

  Szczegóły niezgodnego z prawem działania policjantów, którzy na szeroką skalę fałszowali umowy kupna – sprzedaży kradzionych samochodów sprowadzanych z Niemiec do Polski. Śledztwo wykazało, że w sprawę zamieszane są także grupy przestępcze z Dolnego Śląska.

  foto

  Przez niemal pół roku rodzina, ratownicy górscy poszukiwali 19-letniego Juliana. Pomimo tego, że wszystko wskazywało na to, iż Julian poszedł w góry, nikt z prowadzących sprawę funkcjonariuszy, z nieznanych przyczyn, nie podjął tego tropu. Rodzina chłopca uważa, że to policja odpowiada za błędy w śledztwie.

  foto

  W pożarze domu zginęła jego żona, trzy córki i syn. Dziś wspólnie ze starszym synem, który ocalał, próbują otrząsnąć się z tragedii i żyć dalej. W obliczu tego, co go dotknęło jest także wsparciem dla innych, którzy z różnych powodów stracili swoich bliskich.

  foto

  Zaczęło się od zwykłego przeziębienia. Rodzice małej Lenki rozpaczliwie szukali pomocy, niestety nikt nie chciał reagować. Obwiniają lekarzy – próba ratowania dziecka przyszła za późno…

  foto

  Andrzej Tomczak „Dajcie się nam ocieplić”
  Mieszkańcy nie rozumieją dlaczego inne budynki mogły zostać ocieplone, a ich nie. Dla nich to stare, zimne i zniszczone mieszkania i wielki problem, bo konserwator zabytków mówi zdecydowane nie wszelkim zmianom – nie można naruszać wartości historycznej...

  Katarzyna Pawlina, Wiesław Wiśniewski „Wszyscy wiedzieli”
  Reporterzy na tropie nielegalnej ubojni i punktu sprzedaży.

  Ernest Saj „W mieszkaniowej sieci”
  „Kupię mieszkanie z lokatorem” – takiej treści ogłoszenia można bez trudu znaleźć w Internecie. Dla bohaterów reportażu było to początkiem problemów i oszustwa.

  Ernest Saj „Jak rzecz”
  Jest bardzo chory, bez pomocy innych nie mógłby żyć… ale jak się okazuje urzędnicy są innego zdania.

  image

  Paweł Kaźmierczak, „Nie zabierajcie dzieci”
  Zabrali jej dzieci, bo – jak sama przyznaje – nie dawała sobie rady i często je porzucała. Dzieci trafiły do rodziny zastępczej. Nieoczekiwanie ich nowi opiekunowie i biologiczna matka dowiedzieli się, iż mimo wcześniejszych zapewnień, wszczęto procedurę adopcyjną. Matka rozpoczęła walkę o odzyskanie dzieci.

  Andrzej Tomczak, „Tablica”
  Historie ludzi, którzy zostali oszukani podczas transakcji na portalu „Tablica.pl”

  Kinga Dobrzyńska, „Piątego września skończyłem dwa lata”
  Ich synek Tomuś jest śmiertelnie chory, od początku jego rodzice walczą o każdy dzień. Dziś wiedzą co jest w życiu ważne. Otwarcie przyznają, że tak naprawdę liczy się każda minuta życia ich dziecka i to, że nadal są rodziną.

  foto

  10 sierpnia w stawie na obrzeżach Zawiercia pan Krzysztof znalazł ciało kobiety. Liczył, że policja już dalej poprowadzi śledztwo jak trzeba. Córka zmarłej kobiety na własną rękę podjęła śledztwo, czy ktoś nie pomógł jej matce, bo organy ścigania od razu założyły, że zginęła w wypadku lub popełniła samobójstwo…

  foto

  Wieś Zgniłocha niedaleko Olsztyna. Państwo Strzałkowscy wyprowadzają się z budynku. Robią to sami na swój koszt. Mimo to komornik obciąża ich tzw. kosztami opróżnienia lokalu, którego nie przeprowadza. Choć prawo na to pozwala, to czy jest to etyczne?

  43

  Zapowiadało się na miłą sąsiedzką przyjaźń. Niestety przyjaźń ta szybko zamieniła się w dramat. Państwo Zakrzewscy nie znali znaczenia słowa STALKING, ale niestety poznali i to na własnej skórze. Telefon nie przestawał dzwonić, smsy przychodziły w setkach...

  foto

  
Reportaż Pawła Kaźmierczaka „Ścigana” pokazuje długą i mozolną walkę o sprawiedliwość. Nigdy nie miała konfliktu z prawem. Przypadkiem dowiedziała się, że jest ścigana europejskim listem gończym. Wszystko za sprawą zakupu piły wartej kilkaset złotych, którego dokonał jej ojczym.

  image

  Dramatyczna walka o dziecko. Dziewczynka została zabrana od matki przez ojca. Mężczyzna twierdzi, że dziecko woli przebywać z nim, chociaż prawa do opieki nad córką obecnie ma matka. Udaje się jej odzyskać dziecko. Sprawa trafia do sądu.

  foto

  Pan Marian jest psychicznie chory. Niepełnosprawność 65-latka wykorzystali bezwzględni przestępcy. Wozili go po bankach i punktach udzielania pożyczek i podtykali dokumenty do podpisu. Pieniądze zgarniali do własnych kieszeni. Teraz mężczyzna ma problemy prawne i finansowe.

  foto

  Jak wielu z nas kupiła ładowarkę do telefonu na bazarze… Niestety okazało się, że sprzęt był wadliwy i kobieta została dotkliwie porażona prądem – To był tylko początek dramatu i problemów ze zdrowiem…

  foto

  Dlaczego w państwie prawa niewinny człowiek został skazany na areszt? Witold Oleksiuk został niesłusznie oskarżony przez pragnących zemsty ludzi o przyjmowanie łapówek. W areszcie spędził dwa lata.

  foto

  Zabiła swoją córeczkę, drugą raniła... Teraz ma wyjść z więzienia i wrócić do swojego mieszkania, miejsca gdzie doszło do tragedii. Sąsiedzi i matka kobiety boją się jej powrotu. Czują się zagrożeni.

  43

  Prowadził spokojne życie. Do momentu, gdy skradziono mu dokumenty. Okazało się, że jest właścicielem kilku kredytów. Pomimo toczącego się procesu, bank odsprzedał długi firmie windykacyjnej. Codziennie był nękany. Nie wytrzymał. Popełnił samobójstwo.

  foto

  Ta historia znalazła szczęśliwe zakończenie. Niepełnosprawny umysłowo Radek Agatowski został ułaskawiony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

  foto

  Nie podpisywali żadnej umowy, a okazało się że są właścicielami telefonu, a w dodatku dłużnikami za niezapłacone faktury. Sprawą zajęła się policja. Okazało się, że umowy są podrobione, sprawca nie do ustalenia – ale to oni muszą zapłacić dług.

  foto

  Pani Bożena miała opiekować się swoją starszą, schorowaną mamą, zaufała jednak opiekunce, sąsiadce Stanisławie. Gdy rodzina zauważyła, że na ciele starszej kobiety pojawiły się siniaki, córka zainstalowała w domu kamerę. To co zobaczyła było koszmarem.

  foto

  Kiedy przebywał w Holandii, doszło do tragicznego wypadku i pomimo tego, że sąd w Holandii umorzył sprawę, w Polsce mężczyzna został skazany jako sprawca zdarzenia na kilka lat więzienia. Mężczyzna nie mógł się z tym pogodzić i uciekł z kraju. Polski wymiar sprawiedliwości wystosował za nim list gończy... Dzięki interwencji naszego reportera sprawą ponownie zajął się prokurator.

  foto

  Nastolatek mówił, że boli go mostek, wskazywał na serce. Jego bliscy podejrzewali, że to coś poważnego. Nawet badanie EKG wykazywało, że to wczesny zawał…

  image

  Danuta została napadnięta i dotkliwie pobita przez dwóch nastolatków. Kieruje sprawę do prokuratury i zostaje oskarżycielem posiłkowym… Niestety postępowanie nabiera zaskakującego biegu i sposób kobieta z ofiary staje się oskarżoną. Walczy o swoje prawa.

  foto

  Gdy w wieku dziesięciu lat, po długiej chorobie, zmarł ich synek myśleli, że nie spotka ich więcej nieszczęść. Niestety po niedługim czasie okazało się, że ich córeczka także choruje...

  foto

  Koszmar matki i córki trwał latami. Kobieta była bita i maltretowana psychicznie i – jak twierdzi dziś – jej oprawca był bezkarny, a ona nie mogła otrzymać pomocy… W wyniku tych wydarzeń omal nie doszło do tragedii. Jej kilkuletnia córka próbowała targnąć się na swoje życie.

  foto

  Kilka lat zajęło mu przyznanie, że jest ofiarą przemocy domowej. Były komandos bał się żony, alkoholiczki. Kiedy ofiarą przemocy stała się również jego córka, powiedział „dość”.

  foto

  Pani Teresa od dwóch tygodni nie może opuścić Białorusi. Tamtejsza policja uważa, że ma zobowiązania finansowe wobec ich państwa. A zaczęło się od zwykłej wycieczki.

  foto

  Aby sprawiedliwości stało się zadość, sam chodził, pytał i prowadził śledztwo. Wszystko po to, by dotrzeć do świadków wypadku drogowego, w wyjaśnieniu którego – jak twierdzi – policja i prokuratura dopuściła się poważnych zaniedbań.

  foto

  Walczą o swoje mieszkania i dach nad głową. To problem ponad 100 rodzin. Ich zdaniem, zostali oszukani – spółdzielnia sprzedała budynek razem z nimi biznesmenowi za niewielkie pieniądze. Władze miasta są bezsilne.

  image

  Państwo Koczara ze zdumieniem w ciągu dwóch miesięcy na swoim koncie zauważyli 13 kredytów, których nigdy nie zawierali. Część z nich została anulowana. Choć skierowali skargę do banku, nikt nie chciał im uwierzyć. Sprawa została zgłoszona prokuraturze i policji, a bank od dwóch lat domaga się spłaty.

  foto

  Oszukani to ponad 10.000 osób w całej Polsce, właśnie przygotowują pozew zbiorowy – twierdzą, że zostali zmuszeni do spłacania nie swoich długów. Wszystko przez luki w internetowym systemie sądowniczym, tak zwanym e-sądzie, który swoją siedzibę ma w Lublinie.

  foto

  Gdy zaginął ich syn poinformowali policję. Funkcjonariusze działali opieszale, więc rozpoczęli poszukiwania na własną rękę. Po tym jak policja zainteresowała się sprawą, sprawdziły się ich najgorsze podejrzenia – syn został zamordowany.

  foto

  Państwo Albińscy wystąpili z wnioskiem o ustanowienie ich rodziną zastępczą dla ich sześciomiesięcznego wnuka Filipa… Sąd go jednak odrzucił. Uznał, że dyskwalifikuje ich nieduże zadłużenie i zbyt małe mieszkanie.

  foto

  Zaciągnęli kredyt kiedy pojawiły się kłopoty ze zdrowiem. Skończyło się egzekucją komorniczą. Kiedy wszystko zostało spłacone pojawiła się firma windykacyjna i nowe problemy…

  image

  Opowieść o 11-letnim Maćku. Chłopiec jest jedynym opareciem dla ciężko chorych rodziców.

  foto 4x3

  – Są w więzieniach ludzie, którzy nic złego nie zrobili – mówi Artur Wejner, skazany na 25 lat za zabójstwo. Twierdzi, że żadnego zabójstwa nie było. Czy doczeka sprawiedliwości?

  43

  Pani Katarzyna została posądzona o długi, których nie zrobiła. Dłużnikiem jest osoba o tym samym imieniu i nazwisku, ale mieszkająca w Piasecznie. Tamtejszy sąd każe spłacić zadłużenie pani Katarzynie, która przyznaje, że nigdy nawet nie była w Piasecznie... Do tego przyłączył się także sąd w Lublinie, który domaga się spłaty innej kwoty, ale z tego samego tytułu.

  fot.

  Masz oszczędności w banku? Myślisz, że są bezpieczne… Mogą zginąć w każdej chwili. Tak stało się w przypadku pani Danuty. Kobieta od ponad pół roku walczy o odzyskanie „zaginionych” pieniędzy...

  fot.

  Pani Elżbieta wynajęła mieszkanie znajomym nie zawierając pisemnej umowy. Teraz o własny lokal musi walczyć przed sądem. Policja twierdzi, że nie jest w stanie wprowadzić jej jako właścicielki do mieszkania.

  image

  Życie tej rodziny zamieniło się w jednej chwili. Andrzej, głowa rodziny i ojciec dziewięciorga dzieci jak zwykle pracował w polu, kiedy nagle został trafiony pociskiem. Udało się go uratować, ale lekarze nie dają szans na całkowity powrót do zdrowia. Trwa śledztwo, które ma ustalić kto strzelał...

  image

  Przed kilkoma laty zabił swoją żonę. Decyzją sądu został skierowany na leczenie w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym. Wyszedł po czterech latach po wydaniu opinii, że nikomu już nie zagraża. Wrócił do domu ku przerażeniu dzieci…

  image

  Andrzej Mańkowski, „Ksiądz i dziewczyna”
  Powiedziała rodzicom, że gdy była u księdza na plebanii poczęstował ją alkoholem i molestował. Ksiądz został skazany. Nagranie, które zrobił pewien chłopak wskazuje jednak na to, ze cala sprawa została ukartowana. Czy sąd przywróci dobre imię księdzu?

  Joanna Frydrych, „Nowe życie Piotra”
  Piotr Bazik to znany artysta, prekursor muzyki akordeonowej w Polsce. Nagle, jednego dnia jego dotychczasowe życie wywróciło się do góry nogami. Pękniecie krwiaka mózgu i 1 proc. szans na przeżycie. Udało mu się wrócić do zdrowia… Pojawiły się jednak zupełnie inne problemy…

  Faustyna Szebesta-Kowalska, „Cena futra”
  Reportaż interwencyjny ujawniający kulisy hodowli zwierząt futerkowych. W materiale pokażemy raport z kilkudziesięciu ferm hodowli tych zwierząt. Samookaleczenia, agresja, kanibalizm, to tylko niektóre wstrząsające obrazy zarejestrowane kamerą na polskich fermach.

  Izabela Szukalska, „Wystroiciel”
  Jego mama jest jedyną w Polsce stroicielką fortepianów i pianin. On sam zaczął interesować się strojeniem jako nastolatek. Teraz to jego główne zajęcie i pasja. Jak sam mówi, nie wyobraża sobie, aby mógł robić cokolwiek innego.

  fot.

  Andrzej Tomczak, „Bonifikata za odchylenia”
  Kilka stron, a w nich mały druczek i rozbudowane wzory matematyczne. Nawet magister inżynier mówi, że nie wie jak je rozwiązać, podobnie pozostali zainteresowani… A co jest tak skomplikowane. Nowa umowa na dostarczanie energii.

  Paweł Kaźmierczak, „Komu tu wierzyć”
  Chce tylko się dowiedzieć jak i dlaczego zmarł jej syn. Kobieta uważa, że lekarze, policja i prokuratura nic nie robią, by wyjaśnić okoliczności jego śmierci. Sama więc odnalazła zapis z monitoringu i przekazała go policji… I co … I nic, jak mówi.

  Wojciech Barczak, „Trzecie życzenie”
  Ma 15 lat, a jednak sama musiała zdecydować o amputacji nogi. Dziś mówi, że czuje się nareszcie szczęśliwa. Po tylu latach wreszcie mogła założyć sukienkę.

  Izabela Szukalska, „Mistrz snu wiecznego”
  „To temat, który każdego dotyczy. Intryguje, przeraża, ale mało kto ma odwagę zapytać wprost – co Pan robi z tymi zwłokami” – Adam Rygiel od 13 lat sprzedaje ludziom „ładniejszą” wersję śmierci.

  image

  Grzegorz Fafiński, „Sprawca i ofiara”
  Z jednej strony były pracownik wymiaru sprawiedliwości, z drugiej dwóch młodych mężczyzn z sąsiedniej wsi – ich spotkanie na drodze kończy się dość dramatycznie. Chłopak zostaje postrzelony przez prawnika, który – jak twierdzi – działał w obronie własnej. Czy aby na pewno?

  Małgorzata Gwiazda-Elmerych, „Przecież robię dobrą robotę”
  Reportaż ujawniający kulisy działalności hycli. Wystarczy, że hycel przekaże gminie informacje o wyłapaniu kilkuset psów z terenu, żeby zainkasować pokaźną kwotę – czy to prawdziwe dane, gdzie są wyłapane psy i co się z nimi stało, już nikogo z urzędników nie interesuje.

  Fabian Zając, „Po tamtej stronie”
  W reportażu spotkanie z ludźmi, którzy przeżyli śmierć kliniczną. Opowiedzą o swoich odczuciach i doświadczeniach. Postarają się odpowiedzieć na pytanie co jest po tamtej stronie.

  Krzysztof Grabowski, „Do ludzi mów”
  Jest niewidomy. Mówi, że gdyby nie rodzice i ich praca włożona w jego wychowanie – nie dałby rady w normalnym życiu. Dziś radzi rodzinom niepełnosprawnych dzieci: „Nie otaczajcie dzieci kordonem, dajcie im samodzielność”.

  image

  Paweł Kaźmierczak „Ktoś kręci śledztwem?”
  Była prezesem i współwłaścicielem dobrze prosperującej firmy. Przez przypadek odkryła, że jej wspólnicy łamią prawo. Postanowiła zgłosić sprawę do prokuratury, która jednak umorzyła śledztwo. Kobieta została wykluczona ze spółki. Dziś przekonuje, że ktoś kręci tym śledztwem

  Dominik Piechowicz „Skazana na działkę”
  Od dwóch lat Pani Ewa mieszka na działce. Musiała wyprowadzić się ze swojego mieszkania, bo ktoś sprzedał je razem z nią. W domku letniskowym, w którym obecnie przebywa nie ma warunków do mieszkania przez cały rok. Zresztą i ten dom wkrótce może stracić.

  Izolda Czok-Nowak „Drewniany”
  Rodzice Patryka walczyli o każdy jego krok, najmniejszy sukces. Robili wszystko, aby porażenie mózgowe syna wywarło jak najmniejszy skutek w jego życiu. On sam mówi, że zawsze marzył o scenie. Dziś realizuje swoje marzenie. Chłopiec wraz z kolegami od kilku lat tworzy kabaret „Drzewo, a gada”.

  image

  Dziś w programie:

  Joanna Frydrych „Koty i ludzie”
  Jako jedyna odważnie stanęła w obronie krzywdzonego kota. Została nagrodzona i doceniona przez jedną fundację. Jednak to okazalo się dopiero początkiem powaznych kłopotów.

  Andrzej Tomczak „Bunt lokatorów”
  W mediach coraz częściej pojawiają się informacje o kolejnych wyrokach eksmisyjnych. Ich liczba nieustannie rośnie. Na bruk wyrzucane są rodziny z dziećmi oraz osoby starsze i schorowane. W sieci pojawia się także coraz więcej sygnałów, że eksmisje są przeprowadzane w bardzo drastyczny i naruszający prawa człowieka sposób.

  Wojciech Barczak „Lekcja angielskiego”
  Rodzice Ani walczą o sprawiedliwość i ukaranie mężczyzny, który ich zdaniem skrzywdził dziewczynkę. Nauczyciel, który od dawna prowadził z dzieckiem korepetycje z j. angielskiego miał dopuścić się molestowania. Sprawa trafiła do prokuratury, ale po mimo dowodów wskazujących prawdomówność Ani, została umorzona.

  Klaudia Jastrzębska „Siła przyjaźni”
  Pokrzepiająca historia o bezinteresownej, wielkiej przyjaźni. Olimpia jest niepełnosprawna, ale prowadzi zwyczajne, normalne życie studenckie. Mówi, że nie poradziłaby sobie gdyby nie Monika, na której pomoc i wsparcie może liczyć każdego dnia.

  foto

  Paweł Kaźmierczak, „Jeszcze żyję”
  Do naszej redakcji dotarł list od mężczyzny, który twierdzi, że osadzony od 15 lat za zabójstwo człowiek jest niewinny. Wymiar sprawiedliwości przez kilkanaście lat nie zrobił nic w tej sprawie. Teraz trafiła ona do Strasburga i badają ją przedstawiciele Trybunału.

  Fabian Zając, „Okna widmo”
  Sprawa dotyczy firmy, która „zajmuje” się wymianą okien. Klientami są najczęściej starsi ludzie. Na początku wszystko wygląda w porządku. Niestety później okazuje się, że firma znika i klientom pozostaje tylko spłacanie olbrzymich kredytów, a okien jak nie było tak nie ma...a wszystko przez jeden mały brak wpisu w umowie.

  Izabela Szukalska, „Adresat anioł”
  Wzruszająca opowieść o Aniołach i małych aniołkach, które przebywają w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Mali pacjenci od lat, za pomocą wpisów do księgi, dziękują Aniołom za opiekę. Inicjatywę zapoczątkował Ojciec Paweł, który pomaga dzieciom przetrwać najgorsze chwile.

  image

  Justyna Burdon, „Leczą raka jak zwykłą anginę”
  Na ścianie pewnej apteki w Warszawie zawisła informacja o cudownym leku. Jej treść sprawiła, że niektórzy w to uwierzyli….Lekarze nie kryją oburzenia.

  Paweł Gregorowicz, „Lokatorzy”
  Nieznośny odór, fekalia, które zalewają lokale niższych kondygnacji, insekty i robactwo – tak żyje Pan Zygmunt. Sąsiedzi i administracja nie dają sobie rady z tą sytuacją i rozkładają bezradnie ręce, bo lokator nie chce żadnej pomocy... a sprawa ma się coraz gorzej.

  Patrycja Majchrzak, Jan Zub, „Zwykła przemoc”
  Przez wiele lat żyły w piekle. Znosiły przemoc i upokorzenia. Dziś przerywają milczenie i przed kamerą opowiadają o tym co przeszły. W reportażu kobiety, które postanowiły uwolnić się od swoich mężów przez których były bite i poniżane.

  Alicja Grzechowiak, „Nowe życie”
  Historia mężczyzny, który po śmierci żony został sam z dziećmi. Było bardzo ciężko i po mimo problemu alkoholowego zdecydował się walczyć o nowe, normalne życie. Spotkał kogoś, kto postanowił pomóc i odmienił życie całej rodziny.

  foto

  Leszek Ciechoński, „Nie znam tego chłopaka”
  Bili go, aż stracił przytomność. W wyniku tego brutalnego pobicia nastolatek jest niepełnosprawny i wymaga nieustannej opieki. Jego rodzice poświęcili się całkowicie aby mu ją zapewnić. Oskarżeni stanęli przed sądem, ale nie przyznają się do winy...

  Sylwia Nieckarz, „Wioska strachu”
  Mieszkańcy pewnej wsi są terroryzowani przez grupę młodych osób. Szczególnie Pani Antonina - samotna, starsza kobieta. Sprawa wielokrotnie była zgłaszana na policję, niestety niewiele zostało zrobione. Mieszkańcy czują się bezradni i zagrożeni, a chuligani bezkarni.

  Alina Suworow, „Narodziny”
  Od początku było wiadomo, że coś jest nie tak... Pielęgniarki próbowały interweniować. Niestety lekarz ich nie słuchał. Zaraz po porodzie dziecko trafiło na oddział innego szpitala z poważnymi obrażeniami główki. Okazało się, że lekarz pomylił główkę dziecka z pęcherzem płodowym. Ojciec dziecka przyznaje, że czuł od niego alkohol.

  Fabian Zając, „Bohater na tytanowych nogach”
  Wypłynął w morze już jako 20-latek. Pokochał wodę, a bycie marynarzem dawało mu wielką satysfakcję. Niestety... Jeden z rejsów okazał się dla niego tragiczny. Chłopak wrócił do domu bez nóg... Postanowił jednak, że się nie podda.

  foto0

  Ta oferta dotyczyła pracy w gabinecie masażu. Warunki zatrudnienia wydawały się bardzo dogodne do momentu, kiedy okazało się że masaże, które musi wykonywać dziewczyna to masaże erotyczne. Pracodawca nie widzi w tym nic dziwnego. Dziewczyna postanowiła, że nie zostawi tak tej sprawy...

  image

  Andrzej Mańkowski „Romeo @ Julia”
  Poznali się przez internet. Zakochany chłopak nie widział świata poza Anią. Ich wirtualna miłość trwała kilka lat. Przez przypadek wydało się, że dziewczyna nie jest tym za kogo się podaje. Ania okazała się być mężczyzną. Ich historia niestety ma tragiczny finał.

  Andrzej Tomczak „Marketing w jedzeniu – czyli czytaj etykiety”
  Ile kiełbasy jest w kiełbasie, a czekolady w czekoladzie? Nasz reporter prześwietla produkty spożywcze i sprawdza ich skład. Reportaż uświadamia, jak ważne jest czytanie etykiet i informacji o kupowanych przez nas produktach.

  Alina Suworow „Teren prywatny”
  W wakacyjne popołudnie dochodzi do wypadku. 14-letni Tomek zostaje przewieziony do szpitala z poważnym urazem czaszki. Okazuje się, że wraz z kolegami znajdowali się na terenie ruin w Zielonej Górze. Mieszkańcy skarżą się, że teren jest bardzo niebezpieczny i w ogóle niezabezpieczony, a do tego typu wypadków wielokrotnie dochodziło w przeszłości. Miasto rozkłada ręce – bo teren należy do prywatnego inwestora.

  Wiesława Piećko „Nasza Ola”
  Ciepła i wzruszająca historia małej Oli chorej na zespół Downa. Pani Kasia, matka dwóch synów usłyszała o Oli, kiedy dziewczynka przebywała w Domu Dziecka i czekała na adopcję. Kobieta wraz z mężem postanowiła zaopiekować się dzieckiem. Dziś Ola jest szczęśliwa i ma swoją kochającą rodzinę.

  foto

  Paweł Każmierczak „Jesteśmy jej to winni”
  Tragiczny wypadek – rozpędzony samochód wjechał w parę nastolatków. 17-letnia Justyna przegrała walkę o życie w szpitalu. Na miejscu zdarzenia świadkowie rozpoznają kierowcę i niezwłocznie informują Policję. Funkcjonariusze pomimo posiadania wszystkich informacji niestety nie podjęli żadnych działań. Tymczasem na policji zgłasza się inny mezczyzna, który twierdzi, że to on był kierowcą... Świadkowie zdarzenia są zszokowani takim obrotem sprawy.

  Alina Suworow „Testament”
  Lekarze bagatelizowali sprawę. Mówili, że to nic poważnego i że dziewczyna udaje. Gdy okazało się, że nowotwór jest w stanie zawansowanym, na pomoc lekarską było już za późno. Natalia odeszła. Przed śmiercią dziewczyna napisała, że chce aby lekarz został ukarany.

  Andrzej Tomczak „Wezwanie Cd.”
  Wracamy do historii Paróweczki. Uroczej Psiny, której Pani została postawiona przed sąd. Powód? Spór o psa, a właściwie jego kolor ze Strażą Miejską. Proces trwa już jakiś czas i zaczyna przypominac farsę - a to wszystko na koszt podatnika.

  Fabian Zając „I tak dam sobie radę”
  Gracjan miał 14 lat, kiedy doszło do wypadku. Został przygnieciony przez konar drzewa. Uszkodzony kręgosłup, niewładne ręce i nogi... Lekarze nie dawali szans na powrót do sprawności. Jednak dzięki rehabilitacji Gracjan zaczął ruszać rękoma. Problem w tym, że rehabilitacja to ogromne koszty, zbyt wysokie rodziców chłopca. Nie dostanie on bowiem żadnego odszkodowania dopóki sąd nie ustali, kto odpowiada za tragedię i do kogo należała droga i drzewo. Póki co właściciela nie ma.

  foto

  „Dziecko powie prawdę”, Alina Suworow:
  Nauczyciele, wychowawcy i psycholog. To miało być miejsce, gdzie otrzyma pomoc. Rodzice krzywdzonego chłopca ujawniają bulwersujące fakty, nie kryją oburzenia również byli wychowawcy placówki.

  „Książeczki”, Katarzyna Handerek:
  Handel fałszywymi książeczkami. Kupię , sprzedam, tylko oryginalne pieczątki lekarskie. Zdaniem policji coraz więcej osób w ten właśnie sposób pozyskuje zaświadczenie uprawniające do otrzymania konkretnej pracy, np. w szpitalach czy gastronomii. Reporterka ujawnia ten proceder w dziennikarskiej prowokacji.

  „Kacze bagno”, Dominik Piechowicz, Kinda Dobrzyńska:
  Zaczęło się od zwykłej „obory” na wsi. Dziś to centrum kulturalne i miejsce spotkań dla młodzieży z całej Polski. Kacze Bagno.

  „Ballada o dobrym kibicowaniu”, Andrzej Mańkowski:
  Stadion i mecz piłki nożnej - bez przekleństw i przemocy - czy to możliwe? Na stadionie całe rodziny z dziećmi, atmosfera rodzinnego pikniku – to wszystko na meczach jednej z polskich drużyn ligowych. Okazuje się, że to możliwe.

  image

  „Siostry”, Elżbieta Anusik
  Od kilkunastu lat, siostra Anna z Katowic, pomaga prostytutkom oraz kobietom, ofiarom przemocy domowej. W założonym przez nią domu, kobiety „pracujące” na ulicy, próbują na nowo ułożyć sobie życie.
  „Pies w celi”, Dorota Szuszkiewicz
  Odsiadują kilkunastoletnie wyroki sądowe. Kradli i zabijali. Jak w każdym więzieniu , poddani zostali resocjalizacji. W zakładzie karnym w Hajnówce, do ich resocjalizacji wykorzystano psy.
  „Podróżnicy”, Andrzej Mańkowski
  „Jeśli masz pasję ona cię znajdzie”. Trójka polskich podróżników: polarnik Marek Kamiński, żeglarka Marta Sziłajtis-Obiegło oraz kitesurfer Jan Lisewski opowiadają o swoich podróżach i marzeniach.

  image

  „Z całą sumiennością”, Leszek Ciechoński
  Biegli… to ich opinie wpływają na sądowe decyzje i wyroki.

  „2+21”, Kinga Dobrzyńska
  Żona chciała mieć dziewczynki ,mąż chłopców… i tak powstała ich rodzina. Dziś jest ich 21.

  „Oszukane fundacje”, Łukasz Frontczak
  Miał pomagać w organizowaniu imprez charytatywnych, z których dochód przeznaczano na chore dzieci. Dziś mówią o nim, że jest oszustem i naciągaczem. On odpowiada: idźcie do sądu.

  „Na swoim”, Izabela Szukalska
  Przez alkohol stracił wszystko: rodzinę, pracę i zdrowie. Przez wiele lat jego domem była noclegownia. Pewnego dnia powiedział jednak: dość. I tak rozpoczęło się jego „nowe” życie.

  image

  Agnieszka Sikora, „Plac zabaw”
  Autorka reportażu spotyka się z Aleksandrą Gietner, tytułową bohaterką filmu „Cześć Tereska”. Film to historia deprawacji młodej, wchodzącej w dorosłość dziewczyny, która wywodzi się z typowego polskiego blokowiska... Nasza reporterka dowie się co teraz dzieje się w życiu Oli, filmowej Tereski, i jak gra w filmie wpłynęła na jej dalsze losy.

  Izolda Czok-Nowak, „Życie czy śmierć”
  Historie młodych ludzi, którzy wpadli w różne uzależnienia. Jak sami mówią nie było już dla nich nadziei, a całe ich życie kręciło się wokół narkotyków i alkoholu. Nie poddali się jednak i postanowili walczyć. Pomoc znaleźli w ośrodku. W reportażu dowiemy się jak wygląda życie w zakładzie i czy terapia naprawdę pomaga...

  foto

  Michał Nowakowski „Podatek od absurdu”
  Mieszkańcy dostali wezwanie do zapłacenia podatku od ziemi przed swoimi garażami. Problem w tym ,ze mają sami wyliczyć sobie należna im część podatku – a to już problem bo średnio wypadnie na każdego nie cała złotówka. Na dodatek nie wiedzą kto na tej liście podatników ma się znaleźć bo jest to dość pokaźna grupa współwłaścicieli.

  Anna Szpręglewska „Bracia od Świętego Brata Alberta”
  Wracamy do historii Państwa Kaczkowskich. W poprzednim reportażu pokazaliśmy w jakich warunkach mieszkają przy -20-stopniowym mrozie. W ostatniej chwili udało się ich uratować. Po emisji reportażu gmina i nasi widzowie od razu zaoferowali pomoc. Niestety wśród ludzi dobrej woli znaleźli się też tacy, którzy chcieli wykorzystać małżeństwo...

  Izabela Szukalska „Amator”
  Pan Wacław Misiewicz – Postać znana na Śląsku w kręgach miłośników sztuki i artystów. Nie ma odpowiedniego wykształcenia i wiedzie bardzo skromne życie, ale odwiedza niemal wszystkie wystawy i galerie a jego wiedza na temat sztuki dla wielu bywa oszałamiająca.

  image

  Paweł Kaźmierczak, „Miłosierdzie gminy”
  Rodzeństwo Basiura od dziecka mieszka w przepięknie położonej okolicy, wysoko w górach. Problem pojawia się kiedy spada śnieg. Do starszych i schorowanych ludzi praktycznie nie ma dostępu. Tak też stało się, kiedy umarł ich brat... Kilka dni oczekiwali na pomoc.

  Paweł Kaźmierczak, „Ratujcie te dzieci”
  W reportażu historia czterech sióstr, których życie nie oszczędzało. Najpierw przemoc w domu rodzinnym, później tułaczka po domach dziecka. W końcu, gdy wydawało się, że dziewczynki znalazły szczęście w rodzinie zastępczej i zaczynają nowe życie - pojawili się urzędnicy, którzy postanowili je rozdzielić i przekazać do adopcji zagranicznej.

  Dominik Piechowicz, „Mała”
  Nigdy nie pomyślała, że jest gorsza od pozostałych. Może nieco inna, może czasami musi poprosić o pomoc... Justyna ma 116 cm, jest niska ale pomimo swojego wzrostu należy do silnych ludzi, spełnia marzenia, a w życiu zawsze mierzy wysoko.

  Izabela Szukalska, „Tańczący z psami”
  Wzruszająca, wspaniała historia mężczyzny, który nie widzi ale czuje. I gdy zawiedli go ludzie, jego przyjaciółmi stały się zwierzęta. Psy przewodniki to jego życie. Pomaga w ich tresurze, aby mogły służyć innym.

  fot.

  Andrzej Tomczak „Oszustwo doskonałe” Ta praca miała być dla nich szansą na lepsze życie. Atrakcyjne zarobki i wspaniała lokalizacja – Hiszpania. Okazało się, że aby skorzystać z oferty wystarczyło wpłacić zadatek na mieszkanie oraz opłacić przelot. Pożyczyli pieniądze i zaufali... Niestety, pośrednik okazał się oszustem.

  Łukasz Kowalski „Spadek” Gdy dowiedział się, że babcia zostawiła mu spadek było to jak „gwiazdka z nieba” Dom i olbrzymia działka warte były około miliona złotych. Życie jego i jego rodziny mogło się odmienić, niestety do czasu uzyskania przez niego pełnoletności majątkiem dysponowali rodzice.. Problem w tym, że są alkoholikami Teraz został tylko dług...

  Łukasz Spisak „Prader Willi” Zespół Pradera-Labharta-Williego to zespół wad wrodzonych spowodowany zaburzeniami genetycznymi. Na obraz choroby składają się niski wzrost, upośledzenie umysłowe oraz, co najbardziej kłopotliwe, ciągłe, niepohamowane uczucie głodu. W Polsce na tą przypadłość choruje ok. 120 osób. W reportażu przyjrzymy się bliżej chorym i ich najbliższym, których codzienność polega na nieustannej kontroli, walce i cierpieniu.

  Izabela Szukalska „Jestem zawsze będę” Poznali się i pokochali w hospicjum. On był pacjentem a ona wolontariuszką. Mieli niewiele czasu, ale przed jego śmiercią wzięli ślub. Dziś kobieta opowiada o tej niezwykłej miłości... Hospicjum „Cordis”, w którym spotkali się Gosia i Marcin można wesprzeć 1 proc. od swojego podatku przy rozliczeniu PIT. Wystarczy w zeznaniu podatkowym wpisać: Hospicjum Cordis Mysłowice, KRS 0000040314.

  foto

  Alina Suworow, „Co będzie potem?”
  Nauczyciel pewnego gimnazjum zauważył ogromne przygnębienie jednej z uczennic. Dowiedział się, że dziewczyna chce popełnić samobójstwo. On i cała szkoła zaczęli działać. Okazało się, że w jej rodzinie wydarzyła się już tragedia. Kilka lat temu ojciec został oskarżony i skazany za molestowanie starszej córki. Teraz jej siostra padła ofiarą braci.

  Wojciech Barczak, „Egzekutor prawa”
  Policjanci z jednego z większych podlubelskich miast zatrzymali w nocy mężczyznę, który beztrosko jechał pod prąd. Kiedy poprosili go o dokumenty usłyszeli: „Nie wiecie co czynicie”. Okazało się, że ma 3,5 promila alkoholu. Mimo, że szarpał się z policjantami, od trzech lat nie poniósł odpowiedzialności. Dlaczego?

  Paweł Kaźmierczak, „Policja ma przerwę”
  Pan Janusz zauważył na monitoringu na swojej posesji, jak kradną mu ciężarówkę. Powiadomił policję, a sam udał się w pościg za złodziejami. Dowiedział się, że na trasie ucieczki przestępców na stacji benzynowej stoi radiowóz. Kiedy poprosił o pomoc funkcjonariuszy usłyszał, że wprawdzie są na służbie, ale mają przerwę. To nie pierwsza skarga na działalność policji z Kluczborka.

  „eksMisja”
  Na Piątym Praskim Festiwalu Młodzieżowym młodzi autorzy reportażu „eksMisja” zostali nagrodzeni przez Magazyn Ekspresu Reporterów publikacją na antenie. Przedstawili działalność ośrodka dla osób uzależnionych po przejściach życiowych, którzy twierdzą, że ratuje on im życie. Ośrodkowi grozi likwidacja.

  foto

  Fabian Zając, „Nie jestem przestępcą”
  W trakcie pracy nasz reporter zauważa mężczyznę, który wsiada za kierownicę pod wpływem alkoholu. Postanawia zawiadomić Policję. Dzięki jego czujności mężczyzna zostaje zatrzymany i skazany na 6 miesięcy pozbawienia wolności.. Okazuje się jednak, że to zdarzenie wywołuje w mężczyźnie pewne refleksje, czy trwałe…. Nie wiadomo.

  Katarzyna Handerek, „Zaświadczenie”
  Reportaż śledczy, ujawniający proceder wydawania przez lekarza zaświadczeń o zdolności do pracy. Bez badania, bez wywiadu jeden kwitek i już możemy pracować np. na wysokości? Proste – ale czy uczciwe?

  Joanna Frydrych, „Wizyta w szpitalu”
  Jej dziecko stało się bardzo agresywne i trafiło na obserwację psychiatryczną. Po jakimś czasie zostało wypisane do domu. Problem w tym, że matka została sama sobie z niebezpiecznym synem, jak sama mówi nie wie jak ma się nim zajmować i często obawia się o swoje życie. Nie otrzymała żadnej pomocy.

  Faustyna Szebesta, „Nasz eksperyment”
  Postanowili, że ich dzieci nie będą chodziły do szkoły. Wierzą, że dzięki nauczaniu indywidualnemu dzieci będą mogły zdobywać znacznie lepsze osiągnięcia, niż te uczone w szkołach. Tak więc nauka odbywa się w domu, a nauczycielami są mama i tata.

  image

  Fabian Zając, „Zły wujek”
  12-letnia dziewczynka przez kilkanaście miesięcy była molestowana seksualnie przez swojego wujka i ciotkę. Jak mówią mieszkańcy wsi, wszyscy o tym wiedzieli, ale nikt nie interweniował. Na szczęście niedawno przerwano milczenie i sprawą zajęła się prokuratura. Pytanie tylko – dlaczego dramat dziecka trwał tak długo...
  Paweł Kaźmierczak, „Nie zdążyliśmy się z nim pożegnać”
  Pan Andrzej trafia na oddział urologii, ma poddać się nieskomplikowanemu zabiegowi usunięcia nerki. Operacja, zdaniem prowadzącego lekarza, przebiegła pomyślnie. Krótko po zabiegu stan pacjenta zaczyna się gwałtownie pogarszać. Walka o jego życia trwa tydzień, niestety pan Andrzej umiera. Wyniki sekcji zwłok okazują się porażające...
  Małgorzata Orłowska, „Wypadek operatora”
  Wzruszająca historia pana Grzegorza, operatora kamery w jednej ze stacji telewizyjnych, od lat związanego z fundacją dla osób niepełnosprawnych, Fuga Mundi. Mężczyzna uległ wypadkowi i stracił nogę. Mimo dramatu nie załamał się i nadal chce pracować za kamerą. W zbieraniu funduszy na protezę pomaga panu Grzegorzowi zaprzyjaźniona fundacja.
  Piotr Maślak, „Rodzinna rozgrywka”
  Reportaż poświęcony 12-letniej mistrzyni szachowej Weronice. Oboje rodzice dziewczynki są arcymistrzami szachowymi. Cała rodzina swoje życie skupia wokół szachów, grają w każdej wolnej chwili, a rodzinne partyjki to już tradycja... Dziś to Weronika udziela lekcji gry w szachy, uczy dzieci w przedszkolu.

  image

  Wojciech Barczak „Dziwny upór pani prokurator”
  Córka musiała wrócić do Polski, aby ratować swoich rodziców. Przed kamerą, z zakrytą twarzą opowiada o koszmarze zgotowanym przez sąsiada, który po wyjściu z więzienia zamieszkał tuż obok...

  Łukasz Kowalski, Zofia Sobala „Marihuana na legalu”
  Reportaż dotyczący sklepów „z nasionkami” do kolekcjonowania. Okazuje się, że dzięki luce w prawie całkowicie legalny jest handel nasionami konopii indyjskich, czyli marihuany. Co innego dzieje się, gdy kolekcjonerskie okazy zaczynają kiełkować...

  Dorota Sowa „To minie skrzywdzono”
  Jako osoba na stanowisku kierowniczym budziła zaufanie – przez co z łatwością namawiała do zaciągania dla niej kredytów. Ludzie otrzymywali pożyczki na swoje nazwisko, po czym pieniądze przekazywali kobiecie.. Kwoty sięgały kilkudziesięciu tysięcy.. Pożyczkobiorcy zaczęli dostawać wezwania...

  Anna Frąckowiak „I pożar ugasi i...”
  W oczekiwaniu na akcję gaśniczą młodzi strażacy postanowili trochę dorobić... i... robią przetwory kuchenne. Ogórki kiszone to jeden z ich wyrobów.

  image

  Fabian Zając „Policja w akcji”
  Policyjny pościg, zatrzymanie kierującej przy pomocy siły i stanowcze zachowanie policjantów. Czy zbyt stanowcze? Czy policjanci przekroczyli swoje uprawnienia? W reportażu ujawniamy amatorskie nagranie pokazujące kontrowersyjną akcję szczecińskiej policji.

  Łukasz Kowalski „Prawo dla dziecka”
  Pani Agnieszka w wyniku kolizji samochodowej kilka dni przed rozwiązaniem ciąży straciła dziecko. W samochód, którym jechała uderzył pojazd, prowadzony przez studenta – sprawa trafiła do sądu i zapadł wyrok. Gdyby jednak do wypadku doszło już po narodzinach dziecka, sprawca odpowiadałby za nieumyślne spowodowanie śmierci.

  Andrzej Mańkowski „ 116111”
  116111 to zatwierdzony przez Unię Europejską, międzynarodowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. W reportażu poznamy Panią Lucynę Kicińska, koordynatorkę telefonu, która opowie nam o pracy konsultanta, o tym z jakimi problemami dzwonią dzieci i jak często udaje się im pomóc.

  Kingi Dobrzyńskiej „Allwalker”
  Allwalker to pierwszy na świecie poduszkowiec tak bezpieczny i prosty w obsłudze, ale najważniejsze, że Allwalker to także najszybszy i najprostszy sposób ratowania ludzi, pod którymi zerwał się lód. W reportażu poznamy twórcę urządzenia i jego problemy z urzędnikami.

  fot

  Izolda Czmok-Nowak „Wołanie o pomoc”
  Największa katastrofa kolejowa od 20 lat. Zginęło 16 osób, a ponad 50 zostało rannych. W reportażu poznamy osoby, które jako pierwsze były na miejscu wypadku i jako pierwsze działały, udzielając pomocy poszkodowanym. To w większości mieszkańcy pobliskiej wsi Szczekociny.

  Paweł Kaźmierczak „Trzeba go zniszczyć”
  Reportaż śledczy ujawniający szczegóły głośnej afery korupcyjnej w Płocku, a właściwie komornika, który miał ścigać nieuczciwych przedsiębiorców, a dziś, jak sam twierdzi, z tego powodu stał się ofiarą.

  Andrzej Tomczak „Mandaty”
  Pan Michał otrzymuje mandaty oraz punkty karne, grozi mu utrata prawa jazdy. Rzecz w tym, że jest niewinny, gdyż to nie on łamie przepisy ruchu drogowego. Nie mogąc sobie poradzić z trwającą już od dwóch lat sprawą mężczyzna zwraca się o pomoc do naszego reportera...

  Kinga Dobrzyńska „Ciocia Ala”
  Ciepła i pokrzepiająca opowieść o tym, że nigdy nie jest za późno na spełnianie swoich marzeń. Przykładem jest Pani Ala Krajewska, zmęczona byciem księgową sprzedaje swoje mieszkanie i otwiera księgarnię na Pradze, która niedługo potem staje się także miejscem spotkań dzieci i młodzieży.

  i

  Sylwia Smal, „Kredyt”
  Pan Henryk dopiero po dwóch latach dowiedział się, że ma do spłaty kredyt, którego nigdy nie zaciągał... Nie tylko zresztą on. Poszkodowanych przez pewną prywatną firmę doradztwa finansowego jest około 20 osób.

  Alina Suworow, „Funkcjonariusz”
  W Żarach, w pobliżu Zielonej Góry, grupa kilku mieszkańców uważa, że jeden z tamtejszych funkcjonariuszy Policji uwziął się na nich i utrudnia im życie. Konflikt trwa już od około trzech lat...

  Sylwia Smal, „Egzorcyzmy”
  Bluźnił, krzyczał nieswoim głosem i był agresywny... – Takie objawy to, zdaniem egzorcystów, najczęstsze symptomy osoby nawiedzonej przez szatana. Czy właśnie to spotkało dwóch uczniów gimnazjum z Kraśnika?

  Joanna Frydrych, „Inny szuka szczęścia” Objawy jego choroby to szczerość, prawdomówność, bezpretensjonalność i niezłomna wiara w ludzi.. przez co od zawsze wyróżniał się wśród innych.. Dziś jest dorosłym mężczyzną i dopiero od dwóch lat zna diagnozę swojej przypadłości. Tomasz jest jednym z chorych na odmianę autyzmu, zwaną Zespołem Aspergera.

  foto

  Bronisław G. nie mając nic wspólnego ze sprawą przyznał się do brutalnego gwałtu i morderstwa 13-letniej dziewczyny. Dlaczego? Lokalna społeczność od początku nie wierzyła, aby mógł to zrobić.

  image

  Autor reportażu „Domek już z adresem” Eugeniusz Szpakowski zabierze nas w podróż do miejsca, gdzie urodził i wychował się Czesław Niemen. Stare Wasiliszki k. Lidy, miejscowość, która jak kiedyś powiedział sam muzyk, jest jednym z najpiękniejszych wspomnień w jego życiu.

  foto

  Anna Szpręglewska, Leszek Ciechoński „Talerz rosołu na pustkowiu”
  Reporterzy docierają do małżeństwa, które mieszka w złych warunkach. Nie mają prądu ani wody, a dom dosłownie zamarza - boją się, że nie przetrwają tej zimy. Jak mówią, nie mogą liczyć na pomoc ze strony rodziny... z interwencją zgłasza się gmina.

  Alina Suworow „Zostawił babę samą sobie”
  Pani Czesława to żyjąca skromnie, starsza kobieta. Pewnego razu zupełnie przez przypadek dowiaduje się, że jest właścicielką dwóch niespłaconych kredytów, których nigdy nie zaciągała. Sprawa trafia do prokuratury, ta jednak szybko umarza śledztwo z powodu... braku sprawcy.... Kobieta zostaje sama z nie swoim kredytem.

  Łukasz Kowalski „Czarny interes”
  Reportaż śledczy ujawniający kulisy kradzieży węgla na Śląsku, gdzie od kilku lat zamykane są kolejne kopalnie. Region zaczął borykać się z prawdziwą plagą napadów na pociągi towarowe przewożące surowiec. Tylko w ubiegłym roku siemianowicka policja odebrała 1452 zgłoszenia odnośnie kradzieży węgla.

  Joanna Frydrych „Wyprawka dla Jaśka”
  Malutki Jaś szuka nowych rodziców. Chłopiec już dawno powinien opuścić Pogotowie Opiekuńcze. Niestety, mimo uregulowanej sytuacji prawnej Jaś nadal szuka nowej, kochającej rodziny...

  image

  Bohaterami reportażu są ratownicy medyczni, którzy opowiadają nam o swojej pracy. Codziennie ratują życie wielu ludzi, niestety ostatnio coraz częściej to ich życie bywa zagrożone. Niejednokrotnie podczas dyżurów muszą odpierać ataki agresywnych i niebezpiecznych osób...

  foto

  Renata ma 37 lat i jest nauczycielką. Jako ofiara przemocy zmuszona jest mieszkać z dzieckiem w Ośrodku Interwencji Kryzysowej, a mąż dewastuje dom, który należy do niej.

  foto

  Anna Żakowiecka-Krysiak, „Skazani na siebie”
  Wzruszające historie chorych na stwardnienie rozsiane. Dotknięci chorobą opowiedzą o swojej codziennej walce o życie, o tym jak bardzo są zależni od kosztownego leku... na który i tak mogą pozwolić sobie tylko nieliczni.

  Kinga Dobrzyńska, „Przepis na życie Piotra O.”
  Historia Piotr O. Mężczyzna, który okazał się nie tylko naciągaczem finansowym ale i oszustem emocjonalnym... Nasza reporterka spotkała się z poszkodowanymi, dla których często bardziej bolesne okazywało się rozczarowanie związane z wykorzystanym zaufaniem i przyjaźnią, niż stratami finansowymi...

  Małgorzata Orłowska, „I po rybach”
  Ponad sto ton martwych ryb i milionowe straty – to skutki wirusa, który zaatakował jedną z największych hodowli karpi w Polsce, w Sosnowicy. Weterynarze nakazali hodowcom pozbyć się ryb. Problem w tym, że nikt nie chce wypłacić im odszkodowania...

  Dorota Boczek, „Życie w rytmie rap”
  Jak mówi nasz bohater, życie na emeryturze nie oznacza, że jesteśmy „wyatutowani”. Z tą myślą zgadza się także babcia Michalina, która na co dzień będąc zwykłą babcią, na scenie zamienia się w wulkan. I jak sama przyznaje rapowanie to jej sposób na spełnianie się.

  image

  Paweł Kaźmierczak „Nieudolne prawo”
  W wyniku sygnałów, jakie otrzymaliśmy od widzów nasz reporter próbuje ustalić tożsamość pewnego mężczyzny podającego się za adwokata, który prowadzi biura porad prawnych w całej Polsce. W toku prowadzonego śledztwa okazuje się, że ów mężczyzna sam jest na bakier z wymiarem sprawiedliwości...

  Paweł Gregorowicz „KonsenZus”
  Dowód wpłaty zazwyczaj jest niepodważalnym zaświadczeniem, iż dana wpłata została dokonana... Niestety, jak się okazuje, nie dla wszystkich. Lubelski ZUS właśnie odkrył, iż jeden z przedsiębiorców zalega ze składkami za 1999 rok... I chociaż Pan Tadeusz posiada potwierdzenia wpłaty, to i tak toczy się w tej sprawie postępowanie sądowe.

  Anna Świderska „Azyl nadziei”
  Pani Anna od zawsze marzyła o posiadaniu zwierzaka. Obecnie kobieta opiekuje się psami i kotami. Na kilkudziesięciu metrach swojego mieszkania stworzyła dla nich „azyl nadziei”. I choć – jak sama mówi – ledwo starcza jej sił, nie przestaje pomagać... A chorych i porzuconych zwierząt coraz więcej.

  Agnieszka Rutkowska „Tata z wypracowania”
  Pokrzepiająca i pełna ciepła opowieść o poszukiwaniu autorytetu w życiu. W naszym reportażu historia córki, która odnalazła przykład do naśladowania w swoim ojcu, który nigdy się nie poddaje.

  foto

  Andrzej Tomczak, „Paróweczka pod sąd”
  Obywatelka kontra Straż Miejska. A poszło o psa, a dokładniej jego kolor... Sprawa trafiła do Sądu.

  foto

  Piotr Wąsiński, „Inni”
  Ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych i upośledzonych w Jaszkotli. Jednym z wolontariuszy odwiedzających dzieci jest więzień zakładu karnego...

  image

  Fabian Zając, „Spowiedź bezdomnego”
  Wzruszająca historia Pana Pawła, bezdomnego mężczyzny, który dzieli się z nami przepisem na życie. Pomimo biedy jest pogodną i pozytywną osobą, która wierzy w dobrych ludzi i z nadzieją patrzy na lepsze jutro.

  foto

  Małgorzata Orłowska, „Za wysoko”
  W ciągu zaledwie dwóch dni ich dziecko ze zdrowego, uśmiechniętego chłopca stało się ciężko chore. Przeznaczyli wszystkie oszczędności na ratowanie chłopca. Kiedy jednak skończyły się pieniądze postanowili, że mąż wyjedzie za granicę zarobić na leczenie... - Problem w tym, że już nigdy stamtąd nie wrócił- ułożył sobie życie na nowo.

  foto

  Izolda Czok-Nowak, „Co tam na Nikiszu”
  Nikisz – jedna z katowickich dzielnic. Miejsce naznaczone kopalnianym biznesem. Marazm, bieda i przestępstwa - tylko z tym jeszcze do niedawna kojarzyła się dzielnica. Dowiemy się co zrobili mieszkańcy, aby zmienić złą renomę Nikiszowca...

  foto

  Izabela Szukalska, „Tacie”
  Powrócimy do historii sprzed dwóch lat. Autorka śledziła wtedy losy Marka Motyki, muzyka blusowego, najczęściej występującego na ulicach śląskich miast. Mężczyzna opiekował się wówczas swoim chorym ojcem i jak sam mówił były to chwile największej ich bliskości....

  foto

  Kinga Dobrzyńska, „Marzenie Krzysztofa”
  „Proszę zainteresujcie się historią...” – Tak brzmiały pierwsze słowa listu do redakcji. Sprawa dotyczyła Krzysztofa, który kilka miesięcy temu uległ poważnemu wypadkowi. Dziś nie ma ręki i nogi...

  foto

  Sylwia Smal, „Sponsor”
  Były wójt zostaje oskarżony o gwałt na bardzo młodej dziewczynie. Jak ustalili śledczy mężczyzna znał swoją ofiarę od dziecka. Mieszkali w tej samej miejscowości, wielu zadaje pytanie jak mogło do tego dojść? Oskarżony nie przyznaje się do winy.

  foto

  Fabian Zając, „Gdy oczy nie widzą”
  Reportaż o niewidomym pianiście. Patryk zaznacza, że nie lubi, gdy ludzie traktują go inaczej, bo jest niepełnosprawny. Dziś, w przeddzień świąt, podzieli się z nami swoimi marzeniami i refleksjami.

  foto

  Anna Frąckowiak – Ostrewko, „Szklany Świat
  Gdy upadł ich zakład wszyscy zostali na bruku, bez szans na inną pracę. Postanowili wziąć jednak sprawy w swoje ręce. Nie poddali się i stworzyli spółdzielnię pracy. Dziś dalej robią to co kiedyś i nadal ich bombki znane są w całym kraju...

  image

  Małgorzata Orłowska „Za wysoko”
  W ciągu zaledwie dwóch dni ich dziecko ze zdrowego, uśmiechniętego chłopca stało się ciężko chore. Przeznaczyli wszystkie oszczędności na ratowanie chłopca. Kiedy jednak skończyły się pieniądze postanowili, że mąż wyjedzie za granicę zarobić na leczenie... - Problem w tym, że już nigdy stamtąd nie wrócił- ułożył sobie życie na nowo.

  Paweł Kaźmierczak „Pewne jak w banku – riposta”
  Ponownie wracamy do reportażu „Pewne jak w banku”. Tym razem pokażemy reakcję banku na historię Państwa Grąbczewskich.

  Fabian Zając „Spowiedź bezdomnego”
  Wzruszająca historia Pana Pawła, bezdomnego mężczyzny, który dzieli się z nami przepisem na życie. Pomimo biedy jest pogodną i pozytywną osobą, która wierzy w dobrych ludzi i z nadzieją patrzy na lepsze jutro.

  Andrzej Tomczak „Paróweczka pod sąd”
  Obywatelka kontra Straż Miejska. A poszło o psa, a dokładniej jego kolor... Sprawa trafiła do Sądu.

  Piotr Wąsiński „Inni”
  Pokażemy Ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych i upośledzonych w Jaszkotli. Jednym z wolontariuszy odwiedzających dzieci jest więzień zakładu karnego...

  image

  Sylwia Smal „Sponsor” Były wójt zostaje oskarżony o gwałt na bardzo młodej dziewczynie. Jak ustalili śledczy mężczyzna znał swoją ofiarę od dziecka. Mieszkali w tej samej miejscowości, wielu zadaje pytanie jak mogło do tego dojść? Oskarżony nie przyznaje się do winy.

  Kinga Dobrzyńska „Marzenie Krzysztofa” „Proszę zainteresujcie się historią...” – Tak brzmiały pierwsze słowa listu do redakcji. Sprawa dotyczyła Krzysztofa, który kilka miesięcy temu uległ poważnemu wypadkowi. Dziś nie ma ręki i nogi...

  Izabela Szukalska „Tacie” Powrócimy do historii sprzed dwóch lat. Autorka śledziła wtedy losy Marka Motyki, muzyka blusowego, najczęściej występującego na ulicach śląskich miast. Mężczyzna opiekował się wówczas swoim chorym ojcem i jak sam mówił były to chwile największej ich bliskości....

  Izolda Czok-Nowak „Co tam na Nikiszu” Nikisz – jedna z katowickich dzielnic. Miejsce naznaczone kopalnianym biznesem. Marazm, bieda i przestępstwa - tylko z tym jeszcze do niedawna kojarzyła się dzielnica. Dowiemy się co zrobili mieszkańcy aby zmienić złą renomę Nikiszowca...

  image

  Paweł Kaźmierczak, „Pewnie jak w banku”
  Zwykły kredyt na budowę domu stał się początkiem tragedii rodziny. Błąd lub wręcz świadome działanie pracowników banku doprowadziło rodzinę do ruiny. Dziś mogą stracić dorobek całego swojego życia. A dowody ? – zostały zniszczone przez bankowych urzędników.

  Anna Frąckowiak – Ostrewko, „Szklany Świat
  Gdy upadł ich zakład wszyscy zostali na bruku, bez szans na inną pracę. Postanowili wziąć jednak sprawy w swoje ręce. Nie poddali się i stworzyli spółdzielnię pracy. Dziś dalej robią to co kiedyś i nadal ich bombki znane są w całym kraju...

  Fabian Zając, „Gdy oczy nie widzą”
  Reportaż o niewidomym pianiście. Patryk zaznacza, że nie lubi, gdy ludzie traktują go inaczej, bo jest niepełnosprawny. Dziś, w przeddzień świąt, podzieli się z nami swoimi marzeniami i refleksjami.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję pliki cookies z tej strony