Programy / Publicystyka / Jan Pospieszalski: Bliżej
Fot. Jan Bogacz/TVP
Blisko ludzi. – Ludzie nie widzą odzwierciedlenia swoich życiowych problemów w telewizyjnej rzeczywistości – mówi Jan Pospieszalski. Jest wiele spraw, które są nieobecne w debacie publicznej. Właśnie o nich, o sprawach „bliżej ludzi” rozmawia w swoim programie.
rozwiń »
  • nowość
  foto

  W biografiach wielkich polskich duchownych: Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II widoczne są elementy pasyjne: zdrada, opuszczenie i cierpienie.

  image

  W czwartą rocznicę katastrofy smoleńskiej pytamy nie tylko o przyczyny tragedii, ale również jakim krajem jest Rosja? Czy Rosja Putina to kontynuacja imperium i jakie zagrożenie niesie dla sytuacji globalnej?

  image

  – Prokuratura stoi przed diabelską alternatywą: albo zakończyć śledztwo bez fundamentalnych dowodów, albo nie zakończyć wcale – mówi Andrzej Stankiewicz z Rzeczpospolitej. Goście Jana Pospieszalskiego po 4 latach od katastrofy wracają do rozmów o Smoleńsku.

  image

  – Czy obrona krzyża to dziś przedmiot wstydu? – pyta Jan Pospieszalski i wraca do wydarzeń sprzed 30 lat, kiedy uczniowie szkoły w Miętnie zaprotestowali przeciwko usunięciu krzyży z klas. Wśród gości programu są m.in. działacze Solidarności oraz uczestnicy tamtych wydarzeń.

  image

  18 marca Wladimir Putin uroczyście ogłosił przyłączenie Krymu do Rosji. Co oprócz tego przekazał światu rosyjski przywódca? Czy Zachód potrafi odpowiedzieć Putinowi? Czy sytuacja Polski robi się naprawdę groźna? Na te ii inne pytania odpowiadają: prof. Ryszard Legutko, europoseł PiS Czesław Bielecki oraz b. przewodniczący Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, Andrzej Halicki.

  image

  Gromadząc przy granicy z Ukrainą 200-tysięczną armię i realizując plan odrywania Krymu od Ukrainy Rosja sprawdza gotowość zachodu do stanowczego działania. Płynące z Unii Europejskiej groźby sankcji ekonomicznych nie robią na Kremlu wrażenia, jednak zdaniem ekspertów Rosjanie nadal muszą liczyć się z reakcją NATO.

  image

  Ukraińcy jeszcze nigdy nie byli tak zdeterminowani, by zerwać z postsowiecką symboliką. Wokół czego będą budować swoją odrębność narodową?

  image

  Czy da się tak prowadzić politykę kulturalną państwa tak, aby łączyć, a nie antagonizować? Jakie programy Ministerstwo Kultury powinno dofinansowywać, a jakie nie? Czy pieniądze powinien otrzymywać Kościół? W drugiej części programu Włodek Pawlik, laureat nagrody amerykańskiego przemysłu muzycznego Grammy.

  Fot. PAP

  Poszukiwania i wydobycie gazu łupkowego miały być priorytetem rządu. Zyski miały zasilić fundusze emerytalne i zapewnić nam bezpieczeństwo energetyczne. Czy sen o polskich łupkach może się spełnić?

  43

  Europejska wojna kulturowa. Z jednej strony lewica, z drugiej prawica i Kościół. W Polsce prawica sprzeciwia się ratyfikacji Konwencji o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet. Zdaniem prawicy, jest ona wymierzona przeciwko rodzinie.

  image

  Ksiądz oskarżony i skazany za molestowanie 15 letniej dziewczynki twierdzi, że jest niewinny. Wątpliwości mają nawet sami świadkowie. Dyktafony, na których dziewczyna przyznaje się do kłamstwa niestety giną, a biegli sądowi wydają sprzeczne opinie. Czy pomimo silnej presji społecznej i mediów, duchownemu uda się oczyścić z zarzutów?

  image

  Publicystyczny talk - show J. Pospieszalskiego. Trudne pytania, ważne odpowiedzi, kontrowersyjne opinie. Gospodarz studia prowadzi debaty z udziałem ekspertów, polityków i publiczności. W programie reportaże utrzymane w konwencji dziennikarstwa śledczego.

  image

  Czy teatr staje się miejscem kulturowej wojny? Czy sceny finansowane przez państwo powinny rządzić się innymi prawami niż sceny prywatne?

  image

  W naszej zbiorowej pamięci pielęgnujemy przede wszystkim wielkie i tragicznie zakończone zrywy niepodległościowe. O wiele rzadziej mówimy o takich wydarzeniach, jak zakończone sukcesem powstanie wielkopolskie. Czy dbanie o przetrwanie substancji narodowej powinno być ważniejsze od zbrojnego okazania sprzeciwu wobec nieprzyjaciela?

  foto

  Obchody Millenium Chrztu Polski ujawniły jak wiele osób pragnęłoby zjednoczenia narodu raczej wokół Kościoła Katolickiego, niż partii robotniczej. Dziś coraz częściej mówi się, że to rok 1966, a nie lata osiemdziesiąte zadecydowały o upadku PRL.

  image

  Sądy rodzinne rozstrzygają o tym, któremu z rodziców przyznać prawo do opieki nad dzieckiem, czy dziecko może pozostać w domu, czy lepiej zabrać je do ośrodka. Jakie powinny być kryteria tej oceny? Czy da się zmierzyć i porównać więzi między dzieckiem a rodzicami?

  image

  Wykład prof. Pawła Bortkiewicza dotyczący ideologii gender został zakłócony przez osoby, które nie zgadzały się z jego treścią. W auli doszło do interwencji policji. Czy uniwersytety nadal są miejscem największej swobody wypowiedzi?

  image43

  6 grudnia 1942 r. pod zabudowania rodzin Kowalskich, Kosiorów, Skoczylasów i Obuchowiczów podjechały ciężarówki z niemieckimi żandarmami. Podejrzewali, że polscy chłopi ukrywają Żydów. 34 osoby – Polaków i znalezionych Żydów – spalono żywcem. Jaka będzie pamięć o roli Polaków podczas zagłady Żydów?

  foto

  - Jesteśmy zbulwersowane i bezradne w obliczu rozpętanej nienawiści – piszą polskie feministki do papieża Franciszka. Czy za nietolerancję i nierówności odpowiedzialni są oskarżani przez nie katoliccy biskupi? Czy ideologia gender może być rozwiązaniem tych problemów?

  foto

  Od kilku lat w dniu Święta Niepodległości, mimo inicjatywy prezydenta, punktem odniesienia jest Marsz Niepodległości. Dlaczego PiS i środowisko narodowego nie potrafią się w tym dniu dogadać. Marsz skupił kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Nie obyło się bez incydentów.

  foto

  Sejm ma rozstrzygnąć wniosek obywatelski w sprawie referendum edukacyjnego, które ma zmienić system nauczania w Polsce. Przeciwna jest rządząca koalicja. Jak wygląda reforma edukacji w naszym kraju?

  image

  Do niedawna nikt nie kwestionował, że II wojna światowa rozpoczęła się od ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę. Co się stało, że teraz trzeba ubiegać się o przywracanie pamięci o ofiarach niemieckich zbrodni na równi z odkrywaniem zbrodni radzieckich?

  foto

  Zakończyła się druga Konferencja Smoleńska, bez udziału członków komisji rządowej. Swoje ustalenia referowali eksperci zespołu Antoniego Macierewicza. Udział wzięli przedstawiciele rodzin ofiar.

  foto

  Co sam film Andrzeja Wajdy mówi o Lechu Wałęsie? Jan Pospieszalski gości historyków i badaczy, którzy mówią o swoich zarzutach wobec filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei”.

  43

  Referendum warszawskie o odwołanie prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. To nie jest tylko sprawa lokalna. Padają pytania o miejsce obywatela w lokalnej społeczności, jego wpływ na najbliższą przestrzeń i władze miasta.

  43

  Sejm odrzucił obywatelski projekt zaostrzający ustawę antyaborcyjną. Jego autorzy chcieli wprowadzenia zakazu tzw. aborcji eugenicznej - gdy występuje duże prawdopodobieństwo upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby. W programie udział biorą Kaja Godek – przedstawicielka wnioskodawców oraz Marek Plura, PO.

  image

  Wraca z impetem sprawa śledztwa smoleńskiego. Czy apel prezesa PAN prof. Michała Kleibera o wspólne spotkanie rządowego zespołu Macieja Laska z ekspertami parlamentarnego zespołu Antoniego Macierewicza jest możliwe? Czy wątpliwości w sprawie katastrofy można wyjaśnić?

  foto

  Przed tygodniem związkowcy protestowali w Warszawie. Co sprawiło, ze ludzie z najdalszych krańców Polski przyjechali do stolicy? Jakie będą efekty demonstracji? W studio Rafał Górski – prezes Instytutu Spraw Obywatelskich oraz prof. Andrzej Zybertowicz.

  foto

  Co ma wspólnego premiera filmu o Lechu Wałęsie, promocja albumu o historii wydarzeń gdańskich i protest związkowców w Warszawie? W drugiej części programu rozmowa z powstańcem warszawskim, ekonomistą prof. Witoldem Kierzunem.

  foto

  Czy radziecki monument tzw. pomnik czterech śpiących, zdjęty w związku z budową metra w Warszawie, powinien wrócić na swoje miejsce? Wracamy również do sprawy ekshumacji ofiar służby bezpieczeństwa na „Łączce” na warszawskich Powązkach.

  43

  Miliony osób wzięły udział w procesjach Bożego Ciała. Czy cuda są w stanie wzmocnić wiarę katolików? Czy jest miejsce na przekaz eucharystyczny w przestrzeni publicznej, społecznej, politycznej i kulturze masowej? O silnej wierze mówi m.in. film „Cristiada”.

  foto

  Czy Polska stała się przedmiotem rozgrywki z zewnątrz? Jakie konsekwencje dla Polski wynikają ze szczytu energetycznego w Brukseli? Od początku kwietnia jesteśmy świadkami serii zaskakujących wydarzeń, które dotyczą bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Czy sytuacja jest pod kontrolą?

  image

  Jak bardzo wydarzenia historyczne są aktualne dziś? Jak bardzo wpływają na to co dziś dzieje się w Polsce?

  foto

  Jak działa polski wymiar sprawiedliwości? Oskarżeni o sprawę grudnia 70. są uniewinnieni, podobnie oskarżona o korupcję Beata Sawicka , a minister sprawiedliwości traci stanowisko za słowa o podejrzenie wykorzystywania zarodków polskich przez naukowców w Niemczech.

  foto

  Od trzech miesięcy trzech synów państwa Bajkowskich przebywa w placówce opiekuńczej mimo, iż decyzja sądu o ich umieszczeniu była wydana z uchybieniami.

  foto

  Czy możemy spojrzeć na Polskę z perspektywy dwóch dekad? Czy stać nas na diagnozę tego, co czeka nas za kilkanaście lat? W Warszawie zaczyna się kongres „Polska – wielki projekt”.

  foto

  Co sprawia, że film „Układ zamknięty” cieszy się takim powodzeniem? Czy Polacy rozpoznali swoje historie w tym, co pokazuje Ryszard Bugajski?

  image

  Gościem programu jest szef parlamentarnego zespołu ds. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej, Antoni Macierewicz.

  Bieżące wydarzenia komentują: Andrzej Stankiewicz z „Rzeczpospolitej”, Rafał Ziemkiewicz z tygodnika „Do Rzeczy” oraz Tomasz Sakiewicz redaktor naczelny „Gazety Polskiej”.

  foto

  Rodzice walczą o możliwość decydowania o tym kiedy rozpocząć edukację dzieci. Zbierają podpisy pod wnioskiem o referendum w tej sprawie. Ministerstwo edukacji chce zmusić ich do wysłania wszystkich sześciolatków do szkół.

  foto

  Czy męczeństwo chrześcijan to temat odległej historii? Według różnych danych co roku ginie 170 tys. osób wyznającej wiarę w Chrystusa.

  foto

  Minister sprawiedliwości - Jarosław Gowin poinformował o konieczności nowelizacji ustawy dotyczącej wydawania wyroków w sprawach rodzinnych. Krok ten jest konsekwencją głośnej sprawy rodzinny Bajkowskich, w której Okręgowy Sąd w Krakowie potrzymał decyzje o zabraniu ich dzieci do domu dziecka, po tym jak zrezygnowali oni z zaleconej terapii psychologicznej. W Krakowie doszło do protestu 150 osób, które sprzeciwiają decyzji sądu. Czy rodzice dopuszczali się przemocy wobec dzieci?

  foto

  Z jakimi wyzwaniami przyjdzie spotkać się kadr. Jorge Bergoglio, nowo wybranemu papieżowi Franciszkowi? Co płynie z pierwszego dnia jego pontyfikatu?

  43

  Co oznacza podpis prezydenta Bronisława Komorowskiego pod ratyfikacją paktu fiskalnego? Oceniają Dariusz Rosati (PO), Krzysztof Szczerski (PiS) i Ireneusz Jabłoński (Centrum im. Adama Smitha).

  foto

  Po raz kolejny obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

  image

  Napięcie, które od kilku lat obserwujemy na linii kibice – aparat władzy przeradza się momentami w otwartą wojnę.

  image

  Co dla Kościoła rzymsko-katolickiego oznacza decyzja Benedykta XVI o abdykacji? Jakie były przyczyny tego kroku?

  foto

  Komisja Europejska zablokowała 4 mld zł na inwestycje drogowe. Dlaczego tak się dzieje? Czy te pieniądze będą stracone?

  foto

  „Anatomia upadku” film Anity Gargas o katastrofie smoleńskiej stawia pytania dotyczące jej przyczyn i pracy polskiej prokuratury oraz komisji Jerzego Millera.

  foto

  Wspomnienie o prymasie – seniorze, kardynale Józefie Glempie. Bogata biografia skromnego kapłana.

  image

  Barwna i dramatyczna historia Śląska staje się przedmiotem debaty nie tylko w regionie. To wszystko za sprawą powstającego właśnie po 30 latach i budzącego kontrowersje Muzeum Historii Śląska.

  fot.

  Przez cały grudzień rolnicy z Pomorza Zachodniego protestują przeciwko polityce sprzedaży gruntów przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Twierdzą, że nie daje się im kupić ziemi, bo Agencja wyprzedaje hektary cudzoziemcom przez podstawione osoby.

  foto

  Arcybiskup Ignacy Tokarczuk był postacią wyjątkową. Przez jego życie przewinęła się wielka historia, liczono mu „antypaństwowe kazania” w czasach komunizmu, utrudniano odbudowywanie struktury kościoła w diecezji przemyskiej. Oskarżenia o utrudnianie stosunków między państwem i kościołem w Polsce padały w jego stronę również z Watykanu. Był ostatnim biskupem kresowym.

  image

  Na ile rozstrzygnięcia prawne podejmowane w najważniejszych europejskich organach mogą wpływać na nasze życie w Polsce. Trybunał Praw Człowieka orzekł niedawno o złamaniu przez Polskę zakazu stosowania tortur i nieludzkiego traktowania wobec 14-letniej Agaty, której odmówiono aborcji.

  fot.

  Obraz rodzinnych świąt powoli odchodzi do historii, ponieważ Polska boryka się z demograficzną katastrofą. Czy można jeszcze jej zapobiec? Aby tak się stało potrzebujemy 600 – 650 tys. narodzeń rocznie, a mamy 400 tys. W studio Joanna Fabisiak (PO), Henryk Smolarz (PSL), Przemysław Wipler (PiS) i Michał Kot (Fundacja Republikańska).

  fot.

  Wśród spraw, które budzą największe dyskusje i kontrowersje wśród Polaków są decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego i biografia Lecha Wałęsy. Gośćmi programu są Sławomir Cenckiewicz (historyk), Andrzej Halicki (PO), Piotr Naimski (PiS) i Antoni Dudek (historyk, doradca prezesa IPN).

  image

  W obliczu śmierci wybitnego podhalańskiego muzyka Władysława Trebuni-Tutki uświadamiamy sobie odchodzenie pewnej epoki w kulturze. O duszy narodów, kulturze tradycyjnej, wiejskiej muzyce, obyczaju, tożsamości i źródłach regionalnej kultury...

  image

  Spełniają się pesymistyczne prognozy demograficzne dotyczące Polski. Państwo staje przed niełatwym zadaniem motywowania młodych Polaków do tego, by mieli potomstwo. Czy pomysł wydłużenia urlopów macierzyńskich - ze zmianą ich na rodzicielskie - może przynieść efekty? Czy przygotowane projekty rządowe trafią w społeczne oczekiwania?

  image

  Światowy kryzys finansowy powoduje, że negocjacje pięcioletniego budżetu Unii Europejskiej stały się najważniejszym wydarzeniem starego kontynentu. Czy uda się nam wywalczyć zapowiadane 300 mld zł i będziemy potrafili je racjonalnie wydać, by pobudzać gospodarkę?

  image

  Z jednej strony tysiące manifestujących, z drugiej ogromne oddziały policji. Media relacjonowały starcia. Organizatorzy twierdzą, że doszło do policyjnej prowokacji.

  fot.

  – ONZ byłby właściwym organem do powołania komisji międzynarodowej – mówi Cezary Gmyz, zwolniony z „Rzeczpospolitej” po kontrowersyjnym artykule o katastrofie smoleńskiej. – Ja myślę, że to jest sprawa, która musi zostać rozwiązana przez Polaków – odpowiada mu Michał Karnowski. Dyskusja u Jana Pospieszalskiego.

  fot.

  Są takie rodziny, które do dziś nie wiedzą, gdzie pochowani są ich bliscy: ojcowie, bracia, dziadkowie. W wielu przypadkach nie wiadomo, gdzie leżą ofiary zbrodni sądowych z okresu pierwszych lat PRL, żołnierzy wyklętych, członków podziemia niepodległościowego.

  image

  Czy zatrzymanie inwestycji energetycznej bloku C w elektrowni ostrołęckiej to problem zaledwie lokalny czy już geopolityczny? Gośćmi Jana Pospieszalskiego są Piotr Naimski, Arkadiusz Czartoryski, Antoni Mężydło i Andrzej Kania.

  image

  O „wycieku” zdjęć ofiar smoleńskiej katastrofy dyskutują: Dorota Skrzypek (wdowa po Sławomirze Skrzypku, prezesie NBP) oraz dziennikarze: Janina Jankowska, Anita Gargas i Piotr Skwieciński.

  image

  Po 30 miesiącach od katastrofy smoleńskiej rodziny ofiar nie mają pewności, że w grobach leżą ich bliscy. To efekt ekshumacji Anny Walentynowicz i drugiej z ofiar Teresy Walewskiej, która ujawniła podmienienie zwłok. Jakie są ustalenia sejmowego zespołu badającego przyczyny wypadku?

  image

  29 września na ulicach Warszawy odbył się marsz „Obudź się Polsko”. Czy był to kolejny etap wojny polsko – polskiej czy też odrodzenie obywatelskiej wspólnoty Polaków? Gośćmi programu są prof. Jadwiga Staniszkis, prof. Wawrzyniec Konarski oraz pisarz i publicysta Rafał Ziemkiewicz.

  fot.

  Głównym tematem rozmowy w studio jest sprawność III RP i działalność wymiaru sprawiedliwości. Czy można dopatrzeć się związków pomiędzy ostatnimi kontrowersyjnymi wyrokami w polskich sądach? Gośćmi programu są: Andrzej Halicki, Wojciech Jabłoński, Barbara Fedyszak-Radziejowska i Wojciech Reszczyński.

  fot.

  Głównym tematem programu są kardynalne błędy, które wciąż się pojawiają w działaniu polskiego wymiaru sprawiedliwości.

  foto

  Co ma wspólnego fabryka makaronów „Malma” z firmą Pirelli? Posłowie stają w obronie pracowników firmy przeciwko syndykowi, który działa w imieniu PKO SA. O co chodzi w sprawie afery „Szopen”? Co łączy Uni Credito, Pirelli, PKO SA i rosyrski Sbierbank, które przewijają się w sprawie upadłości „Malmy? Łączy je jedna osoba – Alessandro Profumo, włoskiego finansisty.

  image

  Jak to możliwe, że recydywista mógł prowadzić złote interesy, otwierać linie lotnicze i zatrudnić syna premiera? W pierwszym po wakacjach programie Jan Pospieszalski sprawdza, czego jeszcze nie wiemy o sprawie Amber Gold.

  image

  Tysiące ludzi w Dniu Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa wyszły na ulice polskich miast oddając kult najświętszemu sakramentowi. Czy wszyscy zdają sobie sprawę, że za sprawą eucharystii dzieją się cuda namacalne? O takich wydarzeniach mówią goście Jana Pospieszalskiego.

  image

  Dlaczego napotykamy na tak ogromne problemy i patologie przy informatyzacji państwa? Gośćmi programu są Leszek Sikorski (dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia), prof. Jacek Kołaczyński (wiceminister sprawiedliwości), rzecznik CBA Jacek Dobrzyński oraz dziennikarze śledczy Cezary Gmyz (Rzeczpospolita) i Tomasz Skłodowski (Gazeta Polska Codzinnie).

  fot.

  Czy nauka może być pomocna w badaniu katastrof lotniczych? Czy rząd polski zwrócił się do świata nauki o pomoc w wyjaśnieniu największego wypadku w powojennej historii Polski? Gośćmi programu są Wiesław Binienda i Antoni Macierewicz.

  image

  Czy ustawę emerytalną, którą przegłosowali posłowie można nazwać reformą? Jak realnie wpłynie na nasze emerytury i dlaczego wzbudza tyle emocji? W programie fragmenty reportażu Ewy Stankiewicz i rozmowy z ludźmi, których obejmie zmiana emerytalna.

  image

  Wielu polskich przedsiębiorców jest na skraju bankructwa, bo jako podwykonawcy budowali autostrady. W Sejmie zwołano specjalne posiedzenie komisji infrastruktury w tej sprawie. Komisja skończyła się wielką awanturą.

  foto

  Czy nie jest paradoksem, że w Polsce, gdzie na szczytach władzy są historycy, trwają protesty dotyczące nauczania historii w szkołach? Ile w kształceniu młodzieży powinno być treści uniwersalnych, a ile tożsamościowych? Jak powinna wyglądać nauka młodych ludzi? Gośćmi programu są prof. prof. Wojciech Sadurski (politolog), Aleksander Pawlicki (współautor podstawy programowej MEN), Aleksander Nalaskowski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika), Jan Żaryn (historyk).

  foto

  Nie milkną kontrowersje na temat braku miejsca na multipleksie dla telewizji Trwam, w studiu Jan Pospieszalski gości przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewzji Jana Dworaka.

  image

  Czy na bramę Stoczni Gdańskiej wróci napis Stocznia im. Lenina? Dlaczego? Jak opowiadać o ideałach „Solidarności”? Jak te idee może zrealizować Europejskie Centrum „Solidarności”?

  image

  Kwiecień to miesiąc, w którym pamięć smoleńska związała się z pamięcią Katynia. Czy wobec tak ogromnych podziałów, które mamy w Polsce możliwe jest odsłonięcie pamięci smoleńskiej i obrona pamięci katyńskiej?

  fot.

  Materialne ślady życia Chrystusa, przez wierzących traktowane jako relikwie, są w programie tematem rozmowy z ekspertami. Naukowcy od lat badają całun turyński, badają okoliczności śmierci Jezusa.

  image

  W Brukseli odbyło się wysłuchanie społeczne w sprawie katastrofy smoleńskiej z inicjatywy PiS. Gośćmi programu są publicyści Joanna Lichocka (Gazeta Polska Codziennie), Piotr Śmiłowicz (Newsweek) i Cezary Gmyz (Rzeczpospolita i Uważam Rze). W programie również o trwającym w Krakowie proteście głodowym dotyczącym zmiany podstawy programowej, która ogranicza nauczanie historii.

  image

  W Krakowie trwają protesty przeciw katastrofalnej sytuacji w oświacie. W studiu pani poseł Ewa Żmuda-Trzebiatowska, rzecznik praw rodziców Karolina Elbanowska oraz publicysta Piotr Zaremba.

  image

  Powstał obywatelski projekt, aby w celu ratowania przyrody należy odebrać prawa samorządom do ingerowania w sprawy Parków Narodowych. Pojawiła się inicjatywa poszerzenia granic Białowieskiego Parku Narodowego. Czy można pogodzić interesy ekologów i obrońców przyrody z interesami lokalnych społeczności. Gośćmi programu jest inicjator projektu, ekolog Krzysztof Worobiec, oraz byli ministrowie ochrony Jan Szyszko i Stanisław Żelichowski.

  image

  Trudno się otrząsnąć po tragedii kolejowej pod Szczekocinami. Jak to odbierają uczestnicy tej katastrofy? Komisja badania wypadków kolejowych i prokuratura badają przyczyny wypadków. Co zrobić by w przyszłości zapobiec podobnym zdarzeniom? Gośćmi programu są Zbigniew Rynasiewicz (przewodniczący sejmowej komisji infrastruktury), Leszek Miętek (przewodniczący Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych) i Czesław Warsewicz (były prezes PKP Intercity).

  fot.

  1 marca po raz drugi obchodziliśmy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Czy w Polsce następuje zmiana nastawienia do żołnierzy podziemia antykomunistycznego? Gośćmi programu są prof. Andrzej Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa, mec. Grzegorz Wąsowski (Fundacja „Pamiętamy”) i reżyser Arkadiusz Gołębiowski, twórca festiwalu „Niepokorni, niezłomni, wyklęci”.

  image

  Właśnie powstaje film o legendarnym przywódcy „Solidarności” Lechu Wałęsie w reżyserii Andrzeja Wajdy. Ostatnio pojawiła się informacja, że w Kancelarii Sejmu są tajne informacje mogące dotyczyć relacji byłego prezydenta ze Służbą Bezpieczeństwa. Lech Wałęsa nie chce wracać do tej sprawy. Twierdzi, że „jeśli są jakieś papiery, to papier toaletowy”. Czy powinny być upublicznione dokumenty dotyczące trudnego życiorysu Lecha Wałęsy? Gośćmi programu są Henryk Wójec (doraca prezydenta RP), Wojciech Borowik (prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa), Lech Zborowski (działacz WZZ) i Sławomir Cenckiewicz (współautor książki „SB a Lecz Wałęsa”).

  image

  Awantura o koncesje na nadawanie cyfrowe dla Telewizji Trwam. Podczas posiedzenia sejmowej komisji kultury doszło do awantury o dezyderat Solidarnej Polski. Sprawa budzi ogromne emocje. Gośćmi programu są Jan Dworak, przewodniczący KRRiTV, dziennikarka Janina Jankowska, Elżbieta Kruk, była przewodnicząca KRRiTV – posłanka PiS i prezes stowarzyszenia Wolnego Słowa Mirosław Chojecki.

  image

  W Polsce zamykane są małe szkoły. W tym roku może zniknąć z edukacyjnej mapy Polski blisko tysiąc szkół podstawowych i gimnazjów. Czy proces nazwany racjonalizacją szkół jest naprawdę racjonalny? Jakim kosztem się to odbywa? Czy opór społeczny może mieć na to jakiś wpływ? Gośćmi programu są Anna Chinalska (dyrektor zespołu szkół z Osiecznicy), Anna Zakrzewska(PiS), Alina Sarnecka (MEN) i Grzegorz Żurawski (rzecznik prasowy MEN).

  image

  Od ponad roku znamy rosyjskich raport, tzw. raport MAK. Od pół roku opublikowany jest raport Jerzego Millera w sprawie katastrofy smoleńskiej. W międzyczasie ukazało się wiele reportaży, filmów i książek – w głównym nurcie. Z drugiej strony mamy filmy, reportaże i książki drugiego obiegu. Czy jesteśmy skazani na dwie wykluczające się narracje? Na pytanie Jana Pospieszalskiego próbują odpowiedzieć: Anita Gargas z „Gazety Polskiej”, Paweł Lisicki z „Uważam Rze”, Andrzej Stankiewicz z „Newsweeka” i Marek Pyza z portalu polityce.pl.

  image

  Trudne decyzje rodziców, którzy w trakcie ciąży dowiadują się o genetycznej wadzie nienarodzonego dziecka. Polskie prawo dopuszcza do usunięcia płodu do chwili osiągnięcia przez niego możliwości samodzielnego życia poza ciałem matki, jeśli badani wykażą prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Czy powinno być to dopuszczane? Jak trudne są decyzje rodziców, którzy dowiadują się o chorobie płodu? W studio Joanna Krupska (Związek Dużych Rodzin 3+, matka siedmiorga dzieci), Anna Kowalska (nauczycielka, matka czwórki dzieci), Magdalena Zych Studentka) i Mariusz Dzierżawski (Szef Fundacji „Pro”).

  image

  Premier Węgier Victor Orban broni zmian w prawie przeprowadzonych przez jego rząd. Komisja Europejska i Parlament Europejski rozpoczęły procedurę prawną wobec Budapesztu o złamanie unijnego prawa. Chodzi o niezależność banku centralnego, ochronę danych osobowych. Zdaniem Orbana, został on zaatakowany bo naruszył wielkie interesy gospodarcze i doktrynalne.

  foto

  Co kryje się za samobójczą próbą płk. Mikołaja Przybyła? Uruchomiła ona cała lawinę zdarzeń ukazujących konflikt w prokuraturze. Czy ujawnia kulisy śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej, czy jest dramatyczną obroną walki z korupcją w wojsku? Gośćmi programu są Jerzy Kozdroń (wiceprzewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości, PO), Antoni Macierewicz (sejmowa komisja obrony, PiS) , gen. dyw. Bogusław Pacek (były dowódca Żandarmerii Wojskowej, radca ministra obrony) i dziennikarz śledczy Cezary Gmyz (Rzeczpospolita).

  foto

  12 stycznia ma zapaść wyrok na twórców stanu wojennego. Trwają mowy końcowe w procesie oskarżonych o jego wprowadzenie. Czy istniała groźba interwencji radzieckiej w Polsce w 1981 r.? Czy wprowadzenie stanu wojennego było uzasadnione? Gośćmi programu są Krzysztof Kwiatkowski (były minister sprawiedliwości), Antoni Dudek (członek Rady Naukowej IPN) i Rafał Ziemkiewicz (publicysta).

  image

  Czy powinniśmy posyłać sześciolatki do szkoły? Czy szkoły są do tego przygotowane? Spór o obowiązek szkolny trwa od lat. Do Sejmu trafił obywatelski projekt ustawy przeciwko takiej propozycji podpisany przez niemal 400 tys. osób. Gośćmi propgramu są Karolina i Tomasz Albanowscy, posłanka PO Ewa Żmuda-Trzebiatowska i prof. Aleksander Nalaskowski.

  image

  Czy w polskim życiu publicznym są obszary, które można wyłączyć z wojny politycznej? Jak ustalić ponad podziałami wspólną rację stanu?
  Gośćmi przedświątecznego odcinka programu Jana Pospieszalskiego są: prof. Jadwiga Staniszkis, Jacek Żalek (Platforma Obywatelska) i Przemysław Wipler (Prawo i Sprawiedliwość). Rozmawiać będą na takie tematy jak federacyjna wizja Europy Radosława Sikorskiego, przebieg śledztwa w sprawie tragedii Smoleńskiej, czy kryzys demograficzny w Polsce.

  image

  Pytania o naszą najnowszą historię budzą wielkie emocje. Tak jak te o najbliższą przyszłość. Opinię publiczną elektryzuje pytanie o przyszłość Unii Europejskiej. Czy w dobie kryzysu Polacy stoją przed dylematem: albo wolność, albo bezpieczeństwo. Czy powinniśmy poświęcić część suwerenności na rzecz bezpieczeństwa ekonomicznego? Gośćmi programu są Piotr Naimski (PiS), Andrzej Halicki (PO), Marek Cichocki (Teologia Polityczna) i Michał Karnowski (Uważam Rze).

  image

  Za kilka dni mija 30. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Dla jednych to historia, dla innych nigdy się nie skończył. Gośćmi programu są uczestnicy tamtych wydarzeń Andrzej Czuma, Andrzej Celiński, Bronisław Wildstein i Grzegorz Braun.

  image

  Jan Pospieszalski wraca do sprawy zatrzymania gen. Gromosława Czempińskiego w związku z podejrzeniem korupcji przy prywatyzacji STOEN-u. Były as wywiadu PRL, szef UOP, później znany lobbysta i celebryta wyszedł za kaucją, podobnie jak cztery inne znane osoby publiczne, którym postawiono zarzuty. Czy postępowanie organów ścigania w tej sprawie nie powinno budzić niepokoju? Gośćmi programu są Antoni Macierewicz (PiS), Piotr Woyciechowski (ekspert ds. służb) i Grzegorz Kostrzewa-Zorbas (amerykanista, politolog).

  image

  Czy żyjemy w kraju wolnym i demokratycznym? Drugą kadencję rządzą liberałowie, którzy z zasady opowiadają się swobodą obywatelską. Tymczasem można odpowiadać za śpiewanie antyrządowych piosenek, antyrządowe hasła na stadionach, stronę internetową przeciwko władzy czy skontrolowanym za wizytę lidera opozycji. Czy nie wolność słowa jest w Polsce respektowana? Gośćmi programu są Katarzyna Gójska-Hejke (Gazeta Polska Codziennie), senator Marek Rocki (PO), Wojciech Polak (Uniwersytet Mikołaja Kopernika) i Wojciech Borowik (prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa).

  image

  Podczas Dnia Niepodległości doszło do starć z policja. Zatrzymano kilkaset osób, prokuratura stawia pierwsze zarzuty. Jan Pospieszalski twierdzi, że największe telewizje przedstawiły skrajnie tendencyjne relacje, zrzucając większość winy na organizatorów Marszu Niepodległości. Gośćmi programu są Bartosz Milarczyk (rzecznik prezydent Warszawy), insp. Maciej Karczyński (rzecznik stołecznej policji) oraz Piotr Zaręba (wpolityce.pl) i Rafał Ziemkiewicz (Uważam Rze) – uczestnicy Marszu Niepodległości.

  foto

  Tematem premierowego odcinka programu był tzw. Marsz Niepodległości, organizowany 11 listopada przez organizacje skrajnie prawicowe, oraz plany jego zablokowania. Jan Pospieszalski wyznał, że popiera wspomniany marsz. Wśród dyskutantów byli m.in. prof. Jan Hartman i prof. Jan Żaryn, mający odmienne opinie w tej sprawie.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję pliki cookies z tej strony