Programy / Kultura / Tygodnik kulturalny
fot. TVP
. „Tygodnik Kulturalny” to magazyn który w sposób subiektywny podsumowuje najważniejsze zjawiska ze świata kultury i sztuki. Wybitni krytycy i znawcy sztuki dyskutują o najciekawszych wydarzeniach ze swoich dziedzin.

Piątek, godz. 22.45, TVP Kultura.

rozwiń »
  • nowość
  foto

  Ukazał się box z dokumentami Marcina Koszałki. – To duże wydarzenie – twierdzą zgodnie krytycy. Premierę na DVD miał trzeci sezon „Sherlocka”. Zdzisław Pietrasik jest zachwycony aktorstwem. W programie gości Igor Ostachowicz, autor „Nocy żywych Żydów”.

  fot.43

  Gościem specjalnym jest Krzysztof Garbaczewski, reżyser spektaklu „Kronos” wystawianego na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych. Oprócz tego dyskusja o głośnych „Cieniach” Mai Kleczewskiej z Katarzyną Nosowską.

  43

  „Hardkor disko” jak tragedia antyczna? Porównanie na wyrost czy może niedopracowany efektownie sfilmowany scenariusz. O swoim filmie opowiada Krzysztof Skonieczny.

  43

  Filmowe nowości: „Stacja Warszawa” – rozpisany na pięć głosów portret miasta i „Grand Budapest Hotel”, czyli przewrotna opowieść w slapstikowym stylu.

  image

  Artystyczny film dla miłośników malarstwa Edwarda Hoppera „Shirley – wizje rzeczywistości ” trafił do kin. Austriacki artysta Gustav Deutch opowiada w nim historię Ameryki i jej mieszkańców ożywiając 18. dzieł jednego z najsłynniejszych malarzy XX wieku. Na czym polega fenomen jego popularności?

  fot. mat. prasowe

  Filmy, które powstały na podstawie historii prawdziwych, to był w tegorocznych Oscarach nurt dominujący. Jest lekkie znużenie fikcją. Kino amerykańskie spoważniało — mówi Zdzisław Pietrasik z „Polityki”.

  image

  – Będę starał się mądrze poprowadzić swoją karierę. Zdaję sobie sprawę, że wszystko może się skończyć na jednym filmie – mówi Marcel Sabat, odtwórca roli Tadeusza „Zośki” Zawadzkiego w filmie „Kamienie na szaniec”.

  foto

  Okrucieństwo pokazane w estetyce kiczu. „Scena zbrodni” ma szansę na Oskara? Bracia Cohen wracają. „Co jest grane, Davies?”: nieśpieszna narracja okraszona świetnymi zdjęciami plus muzyczna kompozycja filmu. Nowa powieść Wiktora Jerofiejewa „Akimudy”. To satyra na współczesną Rosję podszyta śmiercią.

  foto

  Jak sztuka radzi sobie z pokazywaniem samotności? W kinach można oglądać film „Ona” Spike'a Jonze'a. Główny bohater zakochuje się w... systemie operacyjnym. To przejmujące studium współczesnego człowieka czy może socjologiczna wydmuszka?

  image

  „Wielkie piękno” zachwyciło krytyków. Czy Paolo Sorrentino sfilmował Rzym, czy może uchwycił ulotność ludzkiej egzystencji?

  Fot. PAP/Columbia Pictures/Unimedia Image

  Wśród premier kinowych: najnowszy, długo oczekiwany film Władysława Pasikowskiego „Jack Strong”, nominowana do Oscara produkcja Dawida O. Russella „American Hustle” oraz druga część kontrowersyjnego dzieła Larsa von Triera „Nimfomanka”. Studio odwiedził gość specjalny – Kuba Ziołek, autor i kompozytor m.in. płyty „Cień chmury nad ukrytym polem”.

  image

  W programie m. in.: premiery filmowe „Zniewolony” Steve’a McQueena i „Sierpień w hrabstwie Osage” Johna Wellsa. Do sklepów muzycznych trafiła nowa płyta Motion Trio „Polonium”. Gościem specjalnym jest Marek Łuszczyna autor książki „Igły”.

  image

  Do kin trafiły filmy Bena Stillera „Sekretne życie Waltera Mitty” i Margarethe von Trotta „Hannah Arendt”. Do księgarń Sandro Veronesiego „Spokojny chaos” oraz Jana Pelca „…będzie gorzej”. Izabela Cywińska wystawiła „Wiśniowy sad”, a Agata Gracz „Iwonę księżniczkę Burgunda”. Gościem specjalnym jest duet Rebeka.

  foto

  Znienacka pojawił się jeden z najważniejszych popowych produktów roku. Beyonce wydała płytę bez żadnej zapowiedzi. Artystka zaskoczyła wszystkich elektronicznym brzmieniem, a nowym albumem potwierdziła, że: królowa jest tylko jedna!

  image

  Amoralne, cyniczne, zepsute, ale dobre kino. „Wilk z Wall Street” Martina Scorsese to pochwała hedonistycznego trybu życia czy może jego ośmieszenie?

  image

  Noworoczny program wyjątkowo nie skupia się na podsumowaniu ubiegłego tygodnia, ale całego roku. 12 ostatnich miesięcy to czas wyjątkowo udany dla świata kultury, zarówno polskiej jak i światowej.


  W studiu gośćmi Michała Chacińskiego są Monika Małkowska, Łukasz Maciejewski, Jacek Wakar, Zdzisław Pietrasik, Paulina Wilk, Jacek Marczyński oraz Justyna Sobolewska.

  foto

  Lee Daniels proponuje opowieść o kamerdynerze, który obsługiwał ośmiu prezydentów w Białym Domu. Film wzbudza sprzeczne emocje. Dla jednych jest szlachetną lekcją historii, dla innych – propagandą w najgorszym stylu.

  f

  „Dziennik” Sandora Marai, „Na szczęście mleko” Neila Gaimana, seriale „Breaking Bad” i „Tajemnice Laketop”... Jakie jeszcze kulturalne prezenty można sprawić najbliższym?

  image

  Jak to, co straszne, przedstawić jednocześnie jako śmieszne? Ponadto, w programie rozmowa o filmach „Wysocki” Piotra Busłowa i „Dotyk grzechu” Jia Zhangke, a także o płycie „Matka, Syn, Bóg” Fish Emade i Wojciecha Waglewskiego oraz „Polska” tria Możdżer Danielsson Fresco.

  image

  - Ona nie jest prostytutką, ma atrofię emocjonalną - mówi krytyk sztuki Monika Małkowska o bohaterce najnowszego filmu Francois Ozona „Młoda i piękna”.

  foto

  Sam siebie określa, jako Mr Chaos. Tak naprawdę zawsze chciał pisać, ale jak twierdzi „wpadł w wir muzykowania”. Największy wywrotowiec polskiej sceny muzycznej, we współpracy z Rafałem Księżykiem, wydał autobiografię „ADHD”.

  image

  – To jest bardzo duży komfort dla aktora, że z reżyserem przesiadywaliśmy wiele godzin rozczytując ten scenariusz, zmieniając go trochę, improwizując, jeżdżąc w różnego rodzaju lokacje, gdzie próbowaliśmy sceny - mówi Bartosz Gelner, odtwórca jednej z głównych ról w filmie „Płynące wieżowce” Tomasza Wasilewskiego.

  43

  Do kin weszły „Papusza”, „Adwokat” i „Historie rodzinne”. Film małżeństwa Krauze wywołał zachwyt Zdzisława Pietrasika. Podobne odczucia mają pozostali recenzenci.

  image

  Krytycy są zgodni. „Wenus w futrze” Romana Polańskiego to arcydzieło. Jakie inne propozycje zachwyciły lub pozostawiły obojętnymi recenzentów?

  image

  – Ta książka to właściwie podręcznik dla dziennikarzy. Pokazuje, ile pracy trzeba wykonać, robiąc wywiady. Jest też zapisem nastrojów chwili – mówi o książce Teresy Torańskiej „Smoleńsk” Zdzisław Pietrasik.

  Fot. TVP

  Misia Furtak chwilowo rozstała się z zespołem Tres B. Na jak długo? Tego nie wiemy, ale rozstanie zaowocowało solowym projektem, po polsku. „Mózg” to pierwszy singiel z jej płyty.

  foto

  Wałęsa i Hitler w jednej osobie? Krytycy rozmawiają o „Ambassadzie” i triumfatorze festiwalu w Cannes „Życiu Adeli”.

  4:3

  Do kin weszły „Grawitacja” i „Chce się żyć”. Krytycy są filmami zachwyceni, zwłaszcza tym ostatnim i kreacją Dawida Ogrodnika.

  foto

  15 lat oczekiwań i „Renovatio” trafia na sklepowe półki.– Dostajemy album od tej samej Edyty Bartosiewicz, z którą żegnaliśmy się na jakiś czas w 1998 r. Tylko czy to dobrze? – pytają krytycy. Jaka jest ta płyta: grafomańska czy poetycka? I czy dorasta do tego, co proponuje dzisiejszy pop?

  foto

  W programie dyskusja nad filmem „Czas na miłość” R.Curtisa, inscenizacją „Lodu” w reż. Janusza Opryńskiego, nowym albumie Rafała Blechacza z polonezami Chopina, twórczości Ignacego Karpowicza i wystawie „Guercino” w stołecznym Muzeum Narodowym.

  foto

  W programie zaproszeni goście rozmawiają o wystawie "In god we Trust" oraz o premierze nowej powieści Wiesława Myśliwskiego "Ostatnie rozdanie" . Nie zabraknie też podsumowania 38. festiwalu filmowym w Gdyni.

  image

  Do kin trafiają właśnie dokument „Michael Haneke. Zawód: reżyser”, oraz dramat Bodo Koxa, „Dziewczyna z szafy”.

  foto

  „Drugie oblicze” Dereka Cianfrance'a to opowieść o dramacie dwóch ojców.

  image

  Gościem specjalnym programu jest Cezary Bodzianowski, którego pracę wystawia właśnie Muzeum Sztuki w Łodzi. Ponadto w programie recenzja nowości filmowych - m.in. film „Alexandra Therese” Keining, i wydawniczych - książki Hassana Blassima „Szaleniec z Placu Wolności”.

  foto

  Gościem specjalnym programu jest Maciej Drygas, reżyser dokumentalista. Jego film „Abu Haraz” zaprezentowany zostanie w trakcie Planete+ Doc Festiwal.

  image

  – Barwa orkiestry musi pasować do głosu śpiewaka - mówi dyrygent Łukasz Borowicz. – Próba przed nagraniem, to jest ustalenie pewnego toru, po którym będziemy się poruszać szlakiem już dawno, dawno wytyczonym.

  foto

  W programie między innymi filmy „Panaceum” Stevena Soderbergha i „Droga do Hiszpanii” Anji Salomonowitz. Ponadto spektakle Moniki Strzępki „LOVE & INFORMATION” w PWST we Wrocławiu oraz Roberta Talarczyka „Piąta strona świata” w Teatrze Śląskim w Katowicach. Gościem specjalnym jest Kazimierz Kutz.

  foto

  W programie między innymi filmy „Sekret” Przemysława Wojcieszka oraz „Żywie Biełaruś!” Krzysztofa Łukaszewicza. Muzycznie płyta „Kobiety” Marka Dyjaka oraz „The Golden Age” Woodkida. Ponadto „Dziennik. Tom 3. 1980-1989” Sławomira Mrożka oraz przedstawienie „Lady Sarashina” w Operze Narodowej w Warszawie.

  43

  Nowa płyta Depeche Mode, realizacja „Młodego Stalina” w Teatrze Dramatycznym w reż.Ondreja Spisaka, książka „Wyznaję” Jaume Cabre a także recenzja najnowszego filmu Ryszarda Bugajskiego „Układ zamknięty”.

  (fot. materiały prasowe)

  Do kin trafiły nowe filmy „Spring Breakers” Harmonego Korine i „Raj - Wiara” Urlicha Seidla i wystawa w Roberta Kuśmiorowskiego „Elektron” w Galerii Sztuki w Sopocie.

  image

  John Maxwell Coetzee przyzwyczaił nas do tego, że jego książki są swoistymi wykładami filozoficznymi. Najnowsze dzieło noblisty – „Dzieciństwo Jezusa” to opowieść o dziecku żyjącym w świecie pozbawionym miłości, pragnień i namiętności.

  foto

  W programie: premiery filmowe: najnowszy film Marcina Koszałki „Będziesz legendą człowieku” i długo oczekiwana produkcja Tomasza Gomoły o przedwojennej stolicy, „Warszawa 1935”, książka „13 wojen i jedna” Krzysztofa Millera i „Małe lisy” Justyny Bargielskiej oraz baletowa realizacja komedii "Sen nocy letniej" w choreografii legendarnego Johna Neumeiera.

  foto

  Dziś w programie o stałym motywie opowieści, nie tylko w kulturze. Powrót twórców, którzy od jakiegoś czasu milczeli i nie odnosili żadnych sukcesów. Premiery filmowe:„Miłość” Sławomira Fabickiego i „Polowanie” Thomasa Vinterberga. Nowa powieść Jeffrey'a Eugenidesa „Intryga małżeńska”. Najnowszy album Davida Bowie „The Next Day”

  fot. PAP)

  Nagrodzony na zeszłorocznym festiwalu w Cannes za scenariusz i najlepsze kreacje aktorskie film „Za wzgórzami” Cristiana Mungiu jest opowieścią o świecie bez wartości i Boga.

  foto

  „Sodoma i gomora”, czyli słynny Amerykanin dalej przeraża i szokuje

  image

  W programie o filmie „Sugarman” i „Lot”, płycie Tomasza Stańki, książce „Właściciele Teksasu” Małgorzaty Szejnert, premierze opery „Sprawa Makropulos” i wystawie Antonisza w Zachęcie.

  W „Tygodniku” gości Tomasz Stańko.

  foto

  On przeszedł załamanie nerwowe po zdradzie żony. Ona po śmierci męża uzależniła się od seksu. „Poradnik pozytywnego myślenia” to historia dwojga ludzi, którzy walczą o powrót do normalności. Film zyskał miano niekonwencjonalnej komedii romantycznej. Na szczególne wyróżnienie zasługują znakomite role Jennifer Lawrence i Roberta De Niro.

  foto

  W programie między innymi filmy „Wróg numer jeden Kathryn Bigelow i „Nieulotne” Jacka Borcucha, książka „Sąd w Canudos” Sandora Marai, a także spektakle „Ożenek” w reżyserii Iwana Wyrypajewa w Teatrze Studio oraz „Ja, Feuerbach” w reżyserii Piotra Fronczewskiego w Teatrze Ateneum w Warszawie.

  image

  Choć „Lincoln” otrzymał dwanaście nominacji do Oscara spotyka się z falą krytyki. Film miał być prawdziwą lekcją historii i niewątpliwie nią jest. Jednak lekcje bywają nudne czy ta również? Czy Steven Spielberg zatracił swój talent?

  foto

  W programie: filmy „Nędznicy” i „Niemożliwe”, premiera „Pawia królowej” w reż. Pawła Świątka, powieść „Ciężarna wdowa” M. Amisa.

  43

  O premierze najnowszego filmu Tarantino „Django” i „Sesje”. Oprócz tego o premierze w Teatrze Studio („Sąd ostateczny” w reż. Agnieszki Glińskiej) i Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu („Bracia i sióstr”, reż. Maja Kleczewska), premierze „Don Carlosa” w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, wystawie „Korespondencje” w łódzkim Muzeum Sztuki. Gościem programu jest Gaja Grzegorzewska, autorka kryminału „Grób”.

  (fot. mat. promocyjne)

  Polecamy książkę Grażyny Jagielskiej „Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym”. Gościem specjalnym magazynu jest mąż autorki Wojciech Jagielski.

  image

  W Tygodniku Kulturalnym o filmowych premierach: „Cztery słońca” Bohdana Slámy, „Hobbit” Petera Jacksona i nowy film Katarzyny Rosłaniec „Bejbi Blues”.

  image

  Krytycy podsumowują najważniejsze kulturalne wydarzenia mijającego roku. Przypominają najciekawsze filmy, książki, płyty oraz wydarzenia artystyczne.

  fot.

  Co po końcu świata? Podsumowanie ciekawszych wydarzeń z mijającego roku, które nie spotkały się z dostatecznym zainteresowaniem mediów. Jakie filmy, książki i płyty muzyczne są godne uwagi?

  fot. monolith.pl

  Testosteron w tygodniku: nowa książka Sandora Maraia „Znieważeni”, płyty „Night in Calisia” i „Dziewczyny w pogo”, powieść graficzna „Rycerze Świętego Wita” i Piotr Uklański w Zachęcie. Oraz oczywiście kino, tym razem miłości i akcji.

  fot.

  W programie recenzja dwóch filmów: „Żądze i pieniądze” i „Zabić, jak to łatwo powiedzieć”, płyt Orzechowskiego i Olejniczaka, spektaklu Teatru Capitol „Ja, Piotr Riviere...” oraz książki Szczepana Twardocha „Morfina”. W studiu również sam autor.

  (fot. TVP)

  W programie porozmawiamy między innymi o filmach „Operacja Argo” Bena Afflecka oraz „Kochankowie z księżyca. Moonrise kingdom” Wesa Andersona. Na deskach Teatru Studio przedstawienie „Wichrowe Wzgórza” Kuby Kowalskiego. Nasz gość specjalny Mariusz Szczygieł opowie o książce i audiobooku „Laska nebeska”. Do księgarń trafił komiks „Goliat” Toma Gaulda.

  image

  Krytycy o najważniejszych wydarzeniach kulturalnych. Na ekrany kin weszły „Atlas chmur” Toma Tykwera i rodzeństwa Wachowski oraz „Fuck for forrest” Michała Marczaka. Do księgarń trafiła książka „2666” Roberta Bolano.

  image

  W programie między innymi filmowe premiery „Mój rower” Piotra Trzaskalskiego oraz „Mistrz” Paula Thomasa Andersona. Do księgarń trafiły „Kraina Wódki” Mo Yan oraz „Route 66 nie istnieje”. Wojciecha Orlińśkiego. W teatrze odbyła się premiera spektaklu „Miasto snu” Krystian Lupa, a w Muzeum Narodowym wystawa „Jagellonica 1386 - 1572”.

  (fot. mat. promocyjne)

  W programie o premierach filmowych: „Pokłosiu" Władysława Pasikowskiego i nowym filmie Xaviera Dolana „Na zawsze Lawrence". Wśród premier teatralnych zobaczymy "Ichs Fiszer" w reżyserii Marka Kality. W sklepach muzycznych pojawiła się nowa płyta Bat for Lashes. Do księgarń trafiły "Cwaniary" Sylwii Chutnik i "Okrzyki pogrobowe" Joanny Tokarskiej-Bakier.

  fot.

  W programie między innymi o filmowych premierach. Na ekranach kin pojawiły się: „Miłość” Michaela Haneke oraz „Kryptonim: Shadow Dancer” w reżyserii Jamesa Marsha. Do księgarń trafiła książka Susan Sontag „Odrodzona” oraz komiks „Dzienniki ukraińskie” Igorta. W Muzeum Narodowym w Krakowie otwarto wystawę Wojciecha Fangora „Przestrzeń jako gra”. Do sklepów muzycznych trafiła płyta T. Love „Old is gold”. Naszym gościem specjalnym jest Muniek Staszczyk.

  image

  W programie między innymi recenzje najnowszych filmów. Do kin trafił „Skyfall” Sama Mendesa, „W sypialni” Tomasza Wasilewskiego oraz „Sanctuary” w reżyserii Norah McGettigan. W Operze Narodowej w Warszawie Mariusz Treliński wyreżyserował „Manon Lescaut”, a w Brukseli Krzysztof Warlikowski „Lulu”. Do księgarń trafił dodruk laureata tegorocznej nagrody Nike, „Książka twarzy” Marka Bieńczyka. Gościem specjalnym magazynu jest Szef Narodowego Instytutu Audiowizualnego Michał Merczyński, który mówi o Festiwalu Kultura

  image

  W programie recenzje filmów „Obława”, „Whisky dla aniołów”, dyskusja o książce Doroty Masłowskiej „Kochanie, zabiłam nasze koty” oraz debata nad najnowszym spektaklem Ryszarda Zaorskiego „Danuta W.” z udziałem samego reżysera.

  image

  W programie recenzja filmu „Bestie z południowych krain”, o nowej książce Alice Munro „Za kogo ty się uważasz”, wystawie Marlene Dumas w Zachęcie, spektaklu „Firma” duetu Strzępka Demirski i o nowej płycie Marii Peszek „Jezus Maria Peszek”.

  image

  W programie recenzje filmów „Take this waltz”, „Marina Abramović. Artystka obecna”, dyskusja o debiutanckiej płycie Jessie Ware oraz debata nad twórczością Aliny Szapocznikow w kontekście korespondencji „Kroją mi się piękne sprawy” z Ryszardem Stanisławskim.

  fot.

  W tym programie przyglądać się będziemy co dzieje się z artystami, którzy podróżują. Ktoś kiedyś powiedział, że artysta nigdy nie jest turystą, gdziekolwiek pojedzie tam widzi rzeczy, które mogą go zainspirować. To właśnie sprawidzmy! Do kin trafia nowy film Pawła Pawlikowskiego „Kobieta z piątej dzielnicy”, do księgarni książka Lidii Ostałowskiej „Bolało jeszcze bardziej”, do sklepów muzycznych nowa płyta projektu Ruta.

  image

  W pierwszym programie po wakacyjnej przerwie o najnowszych filmach, które trafiły do kin „W drodze” Waltera Salessa oraz „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida. Do księgarń trafiły „Paktofonika. Przewodnik Krytyki Politycznej” autorstwa Macieja Pisuka oraz książka Patti Smith „Poniedziałkowe dzieci”. W TR Warszawa Kornél Mundruczó wystawił „Nietoperza”. Gość odcinka Paweł Potoroczyn opowiada o „Przewodniku dla Polaków”.

  fot.

  W ostatnim przed wakacyjną przerwą programie o wchodzących na ekrany filmach: „Heńku” - niskobudżetowej produkcji Elizy Kowalewskiej i Grzegorza Madeja oraz o „Projekcie Nim” w reż. Jamesa Marsha. Teatr Studio w Warszawie zaprezentował „Freddiego” w reż. Irminy Kant, a w Operze Narodowej premiera „Słowika” Igora Strawińskiego w reż. Alexandra Petrova.

  image

  W programie między innymi o filmach "Trzy" Toma Tykwera, "Najsamotniejsza z planet", "Jiro śni o Sushi". Do księgarni trafiła książka "Co na kolajcę?" Jamesa Shuylera, a wśród nowości teatralnych "Stalker" w Teatrze Wybrzeże. Na koniec nowe płyty "A joyful noise" zespołu Gossip i BaBu Król “Sted” oraz wystawa "Sport w sztuce" w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.

  image

  W programie między innymi o nowych filmach „Roman Polański: moje życie” Laurent Bouzereau oraz „Mroczne cienie” Tima Burtona. Na półki księgarskie trafił „Dziennik” Jerzego Pilcha. Iwan Wyrypajew wystawił „Iluzje” a Monika Strzępka i Paweł Demirski spektakl „O dobru”.

  image

  W dzisiejszym „Tygodniku kulturalnym” jak zawsze najciekawsze wydarzenia kulturalne ostantich dni. Opowiemy między innymi o nowym filmie Mortema Tylduna „Łowcy głów”, sztuce Bogusława Lindy „Merlin Mongoł” granej na deskach teatru Ateneum i płycie Jacka White'a - „Blunderbass”. Porozmawiamy także o nowej wystawie Centrum Sztuki Współczesnej pt. „Przykre dziecko”, oraz komiksach Elodie Dyranda („Parenteza”) i Alana Moore'a („Zagubione dziewczęta”).

  foto

  O filmie „The Lady" Luca Bessona, „Grabaż", „Przebaczenie krwi", nowym tomiku poezji Ewy Lipskiej „Droga Pani Shubert" i powieści „Widma" Łukasza Orbitowskiego, o sztukach teatralnych „Nancy. Wywiad", „Otello" i płycie Jana Lisieckiego „Mozart".

  image

  O filmach „Lęk wysokości” i „Wichrowe wzgórza”, premierze baletu „Opowieści biblijne” i „Orestei”, książce Kazimierza Orłosia „Dom pod Lutnią”, wystawie „Emotikon. Robert Rumas i Piotr Wyżykowski”.

  foto

  Wśród kulturalnych wydarzeń tego tygodnia warto zwrócić uwagę na pojawienie się w filmów „Nietykalni" Oliviera Nakache i Erica Toledano, czy „Szczęśliwi ludzie. Rok w tajdze" Dmitrija Wasiukowa, a także książki „Spowiedź Śpiącej Królewny" Mariusza Sieniewicza, czy nowe płyty Madonny i Kapeli ze wsi Warszawa. O tych i innych wydarzeniach porozmawiamy w dzisiejszym odcinku „Tygodnika kulturalnego".

  image

  Do kin weszła „Wyspa skazańców” Mariusa Holsta, „Koń turyński” Béli Tarr oraz „Dokąd teraz?” Nadine Labaki, do księgarni trafił zbiór opowiadań „Grochów”, natomiast w teatrze Capitol Jan Klata wystawia „Jerry Springer – The Opera”.

  image

  W programie m.in.: premiery filmowe: „Samotność liczb pierwszych” w reż. Saverio Costanzo, „Elena” – Andrieja Zwiagincewa i „Miłość na Ziemi” Davida Mackenzie, najnowsza propozycja Opery Narodowej – „Latający Holender” w reż. Mariusza Trelińskiego, nowości książkowe: zbiór esejów – „Wojna powietrzna i literatura” Winfrieda Georga Sebalda i muzyczne: płyta Krzysztofa Pendereckiego i Jonny'ego Greenwooda, gitarzysty zespołu Radiohead. Oprócz tego propozycje komiksowe autorstwa Rotraut Susanne Berner – „Lato na ulicy Czereśniowej” i „Mój dom” Delphine Durand oraz zaproszenie do toruńskiego Centrum Sztuki Współczesnej na wystawę „Człowiek w wielkim mieście”.

  (fot. PAP)

  Michał Chaciński wraz ze swoimi gośćmi robi subiektywny przegląd tematów tygodnia. Do kin weszły „Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć” Patryka Vegi, „Wszystkie odloty Cheyenne'a Paolo Sorrentino oraz „Kupiliśmy Zoo” Camerona Crowe'a. W Teatrze Powszechnym miała miejsce premiera nowego spektaklu Piotra Cieplaka „Nieskończona Historia. Oratorium na 30 Postaci, Chór, Orkiestrę i Sukę Azę”. Ola Tokarczuk wydała nową książkę „Moment Niedźwiedzia”. Wśród nowości muzycznych Bruce Springsteen ze swoją nową płytą „Wrecking Ball” oraz trio Gaba Kulka, Olo Walicki, Maciek Szupica z krążkiem „The Saint Box”.

  image

  W programie m.in.: premiery filmowe „Zapiski z Toskanii” w reż. Abbasa Kiarostamiego i „Pewnego razu w Anatolii” – w reż. Nuri Bilge Ceylana. Nowości książkowe – „Finneganów tren” Jamesa Joyce'a, spektakl „Dwunastu Gniewnych Ludzi” Radosława Rychcika w Teatrze Nowym w Poznaniu, nowe albumy: The Cranberries – „Roses” i Sinead O'Connor – „How About I Be Me And You Be You”, wystawa „Ziemie podwójnie odzyskane” w Galerii Zachęta w Warszawie.

  foto

  W „Tygodniku kulturalnym” m.in.: filmy „Kobieta w czerni”, „Histeria. Romantyczna historia wibratora”, „Hello! How are you?”. Ponadto, powieść Saula Bellowa „Ofiara”. Teatralnie, „Zwiastowanie” w Teatrze Polskim i „Senso” w Teatrze Wielkim w Warszawie oraz wydanie na DVD „Orefusza i Eurydyki” Mariusza Trelińskiego. Na zakoańczenie, wystawa „Akademia ruchu. Miasto. Pole akcji” w CSW w Warszawie.

  image

  „Tygodnik Kulturalny” to magazyn który w sposób subiektywny podsumowuje najważniejsze zjawiska ze świata kultury i sztuki. Wybitni krytycy i znawcy sztuki dyskutują o najciekawszych wydarzeniach ze swoich dziedzin.

  foto

  W programie m.in.: nowości filmowe: „Spadkobiercy” Alexandra Payne'a z Georgem Clooneyem w roli głównej, „Sponsoring" w reż. Małgośki Szumowskiej oraz „Żelazna Dama” Phyllidy Lloyd, do księgarni trafił „Tajny dziennik” Mirona Białoszewskiego, w Teatrze Narodowym Michał Zadara wystawił spektakl – „Aktor”, nowości płytowe: Gotye – „Making mirrors” i „Daddy Says I'm Special” Keri Amirian, wystawa w CSW w Warszawie „POSTDOKUMENT Świat nie przedstawiony. Dokumenty polskiej transformacji po 1989 roku”.

  foto

  W programie między innymi zainspirowana premierą filmu „Artysta” dyskusja o tym, czy kino nieme może być nadal interesujące i czy może ono inspirować współczesnych twórców. W programie także rozmowa o budzeniu pamięci regionalnej w związku z ksiażką Christophera Browninga „Pamięć przetrwania. Nazistowski obóz pracy oczami więźniów”. Ponadto, spektakle „Sierpień” Grzegorza Brala oraz „Posprzątanie” Mariusza Grzegorzka. Muzycznie, nowa płyta Rafała Blechacza, a w ramach podsumowań wystawa „Kultura w czasach prezydencji” w warszawskiej Zachęcie.

  image

  W programie między innymi o najnowszym filmie Wojciecha Smarzowskiego „Róża” oraz Georga Clooneya „Idy Marcowe”. Na półkach w sklepach muzycznych pojawiła się natomiast najnowsza płyta Leonarda Cohena „Old Ideas”.

  image

  W programie omówienie najciekawszych premier kinowych, książkowych oraz teatralnych. Na ekrany kin w tym tygodniu trafiły min. „Moja Łódź podwodna” Richarda Ayoade'a oraz „Zupełnie inny weekend” Andrew Haigha.

  image

  Na ekrany polskich kin weszły filmy: „Rzeź” Romana Polańskiego, „Amador” Fernanado Leona de Aranoa oraz Olafa Lubaszenki „Sztos 2”. W księgarniach pojawiła się nowa książka Sandora Maraia „W podróży”. Julia Marcell za płytę „June” została nagrodzona Paszportem „Polityki”. Warto też zajrzeć do łódzkiego Altasu Sztuki, by obejrzeć wystawę fotografii Tatiany Czekalskiej i Leszka Golca „Contract Killer”.

  image

  w „Tygodniku kulturalnym” m.in.: o najmocniejszych rolach kobiecych, premiery kinowe: „Musimy porozmawiać o Kevinie” w reż. Lynne Ramsay, „Code blue” – Urszuli Antoniak i „Dziewczyna z tatuażem” Davida Finchera, Tony Judt i jego nowa książka – „Pensjonat pamięci”, „Halka” w Operze Narodowej w reż. Natalii Korczakowskiej oraz nowa płyta Drake'a – „Take care”.

  image

  W programie między innymi o najciekawszych premierach filmowych, czyli „W Ciemności” Agnieszki Holland, „Dzienniku zakrapianym rumem” Bruce'a Robinsona oraz „Człowieku z Hawru” Akiego Kaurismäki, a także o najnowszych płytach Davida Lyncha oraz Amy Winehouse. Na półki sklepowe trafiły natomiast „Dzienniki” Jarosława Iwaszkiewicza.

  fot.TVP

  W programie podsumowanie najciekawszych pozycji filmowych, muzycznych, literackich, teatralnych mijającego roku.

  image

  W programie m.in.: nowości w polskich kinach: „Wilk” – Daniela Alfredsona, „Łono” w reż. Benedeka Fliegaufa oraz „Chciwość” – J.C. Chandora, zbiór opowiadań Alice Munro – „Kocha, lubi szanuje” oraz album autorstwa Tomasza Sikorskiego i Marcina Rutkiewicza zatytułowany „Grafitti w Polsce”.

  fot. PAP

  W programie m.in. o filmie „Moneyball” w reż. Benneta Millera, spektaklu „Opowieści afrykańskie według Szekspira” Krzysztofa Warlikowskiego (Teatr Nowy w Warszawie. Na rynku księgarskim pojawiły się też dwie warte polecenia książki: „Dzienniki kołymskie” Jacka Hugo-Badera oraz autobiografia gitarzysty The Rolling Stones Keitha Richardsa. Kate Bush i jej najnowsza płyta „50 Words for Snow” to album dojrzałej artystki.

  image

  W programie m.in:o najciekawszych premierach kinowych: „Restless” – Gusa van Santa, „Kobiety z 6. piętra” w reż. Phillippe La Guaya oraz „Z miłości” – Anny Jadowskiej, książka Pauliny Wilk – „Lalki w ogniu” oraz najnowsza płyta Kazika na Żywo – „Bar La Curva/ Plamy Na Słońcu”.

  image

  W programie prezentowane są wchodzące na ekrany kin filmy: „80 milionów” Waldemara Krzystka, „Szpieg” Tomasa Alfredsona oraz „Attenberg” Athiny Rachel Tsangari, a także o książkach Danuty Wałęsowej „Marzenia i tajemnice” i Renaty Lis „Ręka Flauberta”. W Teatrze Współczesnym w Warszawie Agnieszka Glińska wystawiła „Moralność pani Dulskiej”. W Zachęcie oglądać można wystawę Wolfganga Tillmansa, a na rynku muzycznym pojawiła się nowa płyta Michała Jacaszka „Glimmer”.

  fot.

  W programie m.in.: zaproszenie do kin na filmy: „Jeden dzień” w reż. Lone Scherfig oraz „Chłopiec na rowerze” braci Dardenne. Nowości książkowe: wywiad Przemysława Kanieckiego z Tadeuszem Konwickim – „W pośpiechu” i premiery płytowe: najnowsza płyta zespołu Mettalica i Lou Reeda – „Lulu”.

  image

  W tym tygodniu prezentowane są miedzy innymi: „Wymyk” i „Druga Ziemia” wchodzące właśnie na ekrany kin, nowa książka Stephana Kinga – „Dallas 63”, płyta „Czesław śpiewa Miłosza”, a także wydarzenia sceniczne i teatralne.

  image

  W programie m.in.: zaproszenie do kin na filmy: „Służące” w reż. Tate'a Taylora, „Niebezpieczna metoda” Davida Cronenberga oraz „Szczęście ty moje” Siergieia Loznitsa. Zajrzymy też do księgarni, gdzie na półki trafiła książka Magdaleny Tulli – „Włoskie szpilki”.

  image

  Tematem przewodnim tego odcinka „Tygodnika kulturalnego” jest człowiek w sytuacji ekstremalnej. W wydaniu także najnowsze premiery kinowe: „Contagion – epidemia strachu”, „Klatka” oraz „Habemus papam – mamy papieża”, nowa książka Michała Witkowskiego „Drwal” oraz o wystawie Jacka Sempolińskiego „Ręka farbiarza” w Miejskiej Galerii w Łodzi.

  image

  W programie o dwóch ciekawych premierach filmowych, czyli „Długu” Johna Maddena oraz „Pinie” Wima Wendersa. Miłośnikom muzyki przedstawiamy godne uwagi wydawnictwa poprzedniego tygodnia – „Plan Ewakuacji” zespołu Cool Kids of Death oraz „The Whole Love” formacji Wilco. Na deskach teatralnych natomiast „Szkoła żon” Moliera w reżyserii Jacquesa Lasalle'a.

  image

  W tym wydaniu „Tygodnika kulturalnego” omawiamy premiery filmowe: „Jane Eyre” i „Chodorkowski”. Rozmawiamy też o listach Mrożka do Lema, które trafiły do księgarń i podsumowujemy festiwal teatralny „Dialog”. Mówimy też o otwartej w Krakowie wystawie „Turner – malarz żywiołów” i nowej płycie Anny Marii Jopek.

  foto

  W dzisiejszym programie między innymi o filmie „Daas”, czyli debiucie filmowym Adriana Panka oraz produkcji „Rozstanie” Asghara Farhadiego. Słów kilka o nowej płycie Bjork, debiucie fonograficznym Moniki Borzym, a także o wystawie „Kara Walker” w Centrum Sztuki Współczesnej.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję pliki cookies z tej strony