Programy / Kultura / Kultura głupcze
Fot. TVP
Kamil Dąbrowa zaprasza do rozmów z komentatorami wydarzeń i zjawisk w kulturze, pozostającymi w światopoglądowym konflikcie oraz ciekawymi artystami.
rozwiń »
  image

  – Jesteśmy pokoleniem mozaikowym. To co nas łączy to właśnie różnorodność - mówi reżyser Krzysztof Skonieczny. Jako doświadczenie łączące ludzi urodzonych po 1980 Dawid Wildstein wskazuje emigrację. Jakub Żulczyk mówi: byliśmy królikami doświadczalnymi.

  image

  Oczy całego świata zwrócone są na Ukrainę. Czy Polacy solidaryzują się z Ukraińcami i wspierają ich dążenia do wolności? Jaki udział w ukraińskim proteście mają artyści w Polsce i na Ukrainie? Rozmawiają m.in. Andrzej Seweryn, Olena Leonenko i Olgierd Łukaszewicz.

  image

  Dyskusja wokół filmu Roberta Glińskiego „Kamienie na szaniec” i kina historycznego, którego głównym adresatem ma być młodzież. Goszczą m.in.: Robert Gliński, Mateusz Matyszkowicz, Michał Zadara, Rafał Betlejewski.

  image

  Ryszard Kukliński to zdrajca czy bohater? Po pomnikowym filmie „Jack Strong” Władysława Pasikowskiego, większość Polaków nie ma już wątpliwości, ale... Czy kino może i powinno zastępować dyskusje historyków?

  foto

  Czym jest dzisiaj dla nas seks? Wszechobecnym towarem czy intymnością z drugim człowiekiem? A może to wciąż sposób na wyrażanie i okazywanie miłości?

  image

  9 litrów czystego spirytusu przypada na przeciętnego Polaka. Z roku na rok pijemy coraz więcej. O tym jak pijemy opowiada najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego „Pod mocnym aniołem”.

  43

  W Teatrze Starym w Krakowie grupa widzów zablokowała spektakl „Do Damaszku”. To kolejny raz, kiedy publiczność wchodzi w konflikt ze środowiskiem artystycznym. Komu i czemu powinna służyć sztuka?

  foto

  Rozmowa z Philipem Zimbardo, który zdobył światową sławę jako autor eksperymentu więziennego. Od blisko 40 lat bada, jak uśpić zło i obudzić dobro, które jest w każdym nas.

  image

  Jacek Żakowski rozmawia z Dalajlamą, duchowym przywódcą Tybetańczyków.

  image

  Jakie są największe zagrożenia dla praw człowieka na świecie i w Polsce? Pretekstem do rozmowy jest festiwal Watch Docs, który trwał od 6 do 12 grudnia w Warszawie.

  image

  Dlaczego w połowie polskich rodzin dochodzi do przemocy? Dręczą najczęściej mężczyźni, bo przemoc to, niestety, patriarchalna specjalność. Bicie, gwałcenie, poniżanie i inne działania, które są powszechnie nieakceptowane, w rodzinie zwykle uchodzą bezkarnie.

  foto

  W tym tygodniu głównym tematem jest kultura śląska. Goście w studiu starali się odpowiedzieć na trudne pytania dotyczące autonomii tego rejonu, tradycji górniczej oraz tamtejszej sztuce.

  foto

  Do kin wszedł właśnie film „Płynące wieżowce”, który podejmuje temat miłości homoseksualnej. Protesty wywołał już plakat reklamujący film. Komentują m.in. Krystian Legierski i prof. Ireneusz Krzemiński.

  foto

  W programie o tym jak katastrofa smoleńska zmieniła polskie społeczeństwo na niezwykle podzielone. Zaproszenie goście rozmawiają o ostatniej książce Teresy Torańskiej pod tytułem „Smoleńsk”, która składa się z wielu rozmów dotyczących wydarzeń z 2 kwietnia 2010.

  foto

  - To jest materiał niesłychanie interesujący, który daje aktorce okazję zagrać prawdziwą kobietę. Ona nie jest ofiarą – mówi Roman Polański reżyser filmu „Wenus w futrze”. Seksualność i społeczność to temat dzisiejszego odcinka.

  Fot. PAP

  Izabella Cywińska, Małgorzata Niezabitowska, Michał Boni i Aleksander Smolar wspominają czas swojej współpracy z Tadeuszem Mazowieckim – w rządzie, parlamencie oraz w Solidarności.

  image

  – Wszystko zależy od siły człowieka, a nie od ilości jego rąk. Słaby człowiek nawet z siedmioma rękami sobie nie poradzi... – mówi Jan Mela. Czy takie filmy jak „Chce się żyć” i „Mój biegun” mówią cokolwiek o ich prawdziwym życiu? O niepełnosprawnych i o tym, w jakiej rzeczywistości funkcjonują rozmawiają goście „Kultury głupcze”, między innymi Maciej Pieprzyca i Jan Mela.

  foto

  W Polsce i na świecie obserwuje się w społeczeństwie wzrost tendencji radykalnych. Ruchu faszystowskie i narodowe robią się coraz bardziej aktywne i dają o sobie znać. Wśród gości prof. Zygmunt Bauman, Magdalena Środa, Olga Tokarczuk, Krystyna Meissner, Kinga Dunin.

  43

  Rozpoczął się 29. Warszawski Festiwal Filmowy. Dwa filmy z konkursu międzynarodowego pokazują nowy trend w polskim kinie kończący z męskim widzeniem świata. W „W ukryciu” Jana Kidawy-Błońskiego i „Ida” Pawła Pawlikowskiego, to historie opowiedziane przez kobiety w głównych rolach obrazów.

  Fot. TVP

  Jaki był PRL? Jak się wtedy naprawdę żyło? Jak to się stało, że w epoce politycznego zniewolenia nastąpił taki rozwój sztuki i kultury?

  image

  Samantha Geimer napisała książkę, w której apeluje o ostateczne zamknięcie sprawy Romana Polańskiego, która ciągnie się za nią przez całe życie.

  43

  W programie debata na temat filmu „W imię...” oraz kondycji polskiego kościoła. – Spotykam się z zarzutami, że ten film jest za mało radykalny, że jest jakimś kompromisem – mówi reżyserka Małgośka Szumowska.

  foto

  W programie: wystawa „In God we trust” w Zachęcie to zupełnie nowe spojrzenie na sztukę sakralną. Czy religia to nadal klucz do skandalu w sztuce?

  foto

  – Mit jest fundamentem pewniej tożsamości, której poszukują młodzi ludzie – mówi Ireneusz Dobrowolski. Reżyser „Sierpniowego nieba” dodaje, że mit łatwo może przejść na stronę popkultury, a wtedy nie będzie historii. Co mówią nam filmu o powstaniu warszawskim, które właśnie wchodzą do kin?

  foto

  - Kiedyś nie myślałem, że będę miał szansę stworzenia takiego filmu – wspomina Andrzej Wajda. Jak wyglądało jego pierwsze spotkanie z Lechem Wałęsą? Rozmawia Kamil Dąbrowa.

  43

  Co roku około 800 milionów ludzi rusza w podróż. Coraz więcej jest osób, którym hamak na Mazurach, ani leżak nad Morzem Czerwonym nie wystarczają. Dlaczego?

  foto

  Festiwal Malta, Przystanek Woodstock, Festiwal Filmu Dwa Brzegi, Off Festival i wiele, wiele innych. Lato obfituje w ciekawe propozycje festiwalowe. Kto za nimi stoi? Jak i dlaczego powstały i jak radzą sobie w czasie kryzysu? – Kamil Dąbrowa rozmawia z założycielami i dyrektorami najsłynniejszych polskich festiwali.

  43

  Zakończony właśnie V Kongres Kobiet po raz kolejny wzbudził skojarzenia z filmem „Seksmisja”. Czy droga do równouprawnienia rzeczywiście prowadzi przez matriarchat?

  foto

  Co stało się z polskim marzeniem o wolności? Czy wybory z 4 czerwca spełniły pokładane w nich nadzieje? Piotr Najsztub dyskutuje z Wieniem, Redbadem Klynstrą, Konstantym Gebertem, Michałem Ogórkiem i o. Pawełem Górzyńskim.

  foto

  Co się dzieje z dziećmi? Jak je wychowywać? Czy polskie dzieci są nieszczęśliwe? Gośćmi Jacka Żakowskiego są Małgorzata Ohme, Tomasz Jastrun, Piotr Cieplak, Tomasz Terlikowski.

  foto

  Piotr Metz, Mela Koteluk, Tymon Tymański, Natalia Sikora i Marek Piekarczyk w gorącej dyskusji na temat sensu talent show, sposobów robienia kariery scenicznej w Polsce i rynku muzycznym.

  foto

  Raz w roku w Łodzi przypominamy sobie o naszej wielokulturowości w trakcie Festiwalu Czterech Kultur.

  image

  Od 7 do 28 maja 2013 odbywają się w Polsce egzaminy maturalne. Jak zmieniał się przez lata model edukacji w Polsce? Czy matura jest nam wciąż potrzebna? Gośćmi programu są Krystyna Starczewska, Anna Blumsztajn, Jerzy Sosnowski, Joanna Szczepkowska i Kazimiera Szczuka.

  foto

  Co się dzieje z polską tożsamością? Czy Polacy są podzieleni? O kondycji polskości rozmawiają Eustachy Rylski, Krzysztof Varga, Dorota Wodecka, Dawid Wildstein i Jan Ołdakowski.

  43

  Powstanie w getcie warszawskim – 70 lat później.

  foto

  20 lat temu wydawało się, że układ przestał istnieć wraz z końcem komunizmu. Jednak okazało się, że natura nie znosi próżni. Film „Układ zamknięty” opowiada o sieci powiązań między polityką, biznesem i sądownictwem.

  43

  Czy mamy jeszcze z czego się śmiać? Czy humor Polaków zniknął definitywnie wraz z końcem komunizmu? Czy powróci w czasach kryzysu? Gośćmi Kamila Dąbrowy są Janusz Weiss, Maciej Buchwald, Maria Czubaszek, Marek Raczkowski i Rafał Rutkowski.

  foto

  Film Marcina Koszałki „Będziesz legendą, człowieku” przedstawia kulisy życia polskiej reprezentacji podczas Euro 2012.

  43

  Już jutro do kin wchodzi film „Dzień kobiet” opowiadający historię Haliny, która rzuca wyzwanie korporacji. Zobacz rozmowę o obecnej sytuacji kobiet na rynku pracy.

  foto4

  Katarzyna Kozyra szuka Jezusa w „Projekcie Jerozolimskim”, Jezus jest kobietą w nowym spektaklu Michała Zadary. O miejsce Jezusa pyta w swoich pracach także Maurizio Cattelan. Jak obecność Jezusa Chrystusa odbija się dzisiaj w kulturze?

  image

  Do kin wchodzi „Syberiada polska” Janusza Zaorskiego. Opowiada dzieje polskiej rodziny deportowanej przez władze sowieckie w głąb syberyjskiej tajgi w latach 40. XX wieku. Jaki jest zapis historii Polaków na Syberii? Czy ta historia jeszcze nas dotyczy?

  image

  Nerwowy chichot, skrępowanie, zawstydzenie – to najczęstsze reakcje towarzyszące rozmowom o seksie. Najnowsze badania wykazały, że Polacy nie potrafią rozmawiać o swojej seksualności. Dlaczego nie potrafimy swobodnie mówić o naszych fantazjach i potrzebach? Gdzie są granice wstydu i kto je wyznacza?

  foto

  Najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego „Drogówka” to mocne kino przedstawiające korupcję wśród polskiej policji. Czy kontrowersyjny temat poruszony przez reżysera jest prawdziwym obrazem naszej rzeczywistości?

  foto

  Kultura w końcu zajęła się tematem starości. Jedni chcą starość oswoić, inni pokazują uroki tego etapu życia. Część twórców próbuje zaznaczyć uczestnictwo seniorów w kulturze. Czy udział w kulturze ma granice wieku? Czy ludzi starzy wykluczają sami siebie, czy też są wykluczani przez resztę społeczeństwa?

  fot.

  Mimo swojego tragizmu wojna fascynuje ludzi. Niektórzy nie potrafią się bez niej obejść. Czy mamy ją w genach? Czy możliwy jest koniec wszystkich wojen?

  image

  Gdy Chrystus się rodzi sposobów na ucztowanie nie brakuje. Boże Narodzenie to obok Wielkanocy czas na kulinarną orgię z boskim przyzwoleniem. Jakie są inspiracje polskiej kuchni i jak się ona zmienia?

  fot.

  Tematem odcinka jest współczesny patriotyzm, pojęcia narodowości, nacjonalizmu, niepodległości i wolności. Czy niezależność Polski jest zagrożona? Gośćmi w studio są: Joanna Szczepokowska, Sokół, Paweł Kukiz, Maciej Szajkowski, Michał Zadara.

  foto

  W jakiej kondycji jest kultura cygańska w Polsce? Czy mniejszość romska jest w Polsce akceptowana? Gośćmi Kamila Dąbrowy są: Krzysztof Krauze, dr Joanna Kwiatkowska-Talewicz, profesor Lech Mróz.

  fot.

  Czy istnieje coś takiego, jak „kultura homoseksualna”? Jeśli tak, to czy należy ona już do głównego nurtu kultury? Czy w Polsce w ogóle kiedykolwiek do niego trafi? Odcinek poświęcony sztuce mniejszości seksualnych. Gośćmi Kamila Dąbrowy są między innymi pisarz Jacek Dehnel oraz krytyk literacki Bartosz Żurawiecki.

  image

  W Stanach Zjednoczonych wyszła książka Hanny Rosin pt. "The End of Man and The Rise of The Woman". Wywołała protesty republikanów, konserwatystów i feministek. Rosin potwierdza i udowadnia, że nowe zdobycze - prawa kobiet, wyzwolenie seksualne, antykoncepcja, internetowe randkowanie, pozwalają kobietom koncentrować się na pracy bez obciążeń, jakie miały w postaci tradycyjnego modelu rodziny. Goście: Sylwia Chutnik, Agata Passent, Marek Kochan, Krystyna Kofta, prof. Zbigniew Izdebski.

  image

  Od dłuższego czasu słychać głęboki żal i rozgoryczenie dziennikarzy z mediów drukowanych - ich medium odchodzi do lamusa. Co dzień docierają informacje o zwolnieniach kolejnych filarów dzienników, tygodników. Zbliża się koniec pewnej epoki ery Gutenberga

  image

  W programie ekskluzywna rozmowa z autorem „Szatańskich wersetów”.

  (fot. mat. promocyjne)

  O historii powstania „Pokłosia” mógłby powstać kolejny film. Początkowo scenariusz nazywał się „Kadisz” i bardzo długo nie mógł zdobyć funduszy na realizację. Udało się dopiero w 2011 roku. Premiera najnowszej produkcji Władysława Pasikowskiego odbędzie się 9.11. Co zmieniło się w Polsce? Co zmieniło się w nas? Dlaczego tak długo nie byliśmy gotowi na takie kino?

  Więcej materiałów o filmie znajdziesz tutaj.

  image

  Tematami dzisiejszego odcinka są obchodzone właśnie przez Telewizje Polską 60-lecie istnienia, oraz Festiwal Narodowego Instytutu Audiowizualnego - Kultura 2.0 Gośćmi w studio są: Grażyna Torbicka, Barbara Borys - Damięcka, Jerzy Gruza, Michał Merczyński oraz Jan Dworak.

  image

  Kultury azjatyckie są w Polsce bardzo słabo znane. A jaka jest znajomość Polski na wschodzie? Okazuje się, że Koreańczycy wykazują o wiele większe zainteresowanie naszym krajem. Dlaczego azjaci potrafią się otworzyć na obce kultury i czerpać z tego korzyści? Czym my możemy pochwalić się na dalekim wschodzie?

  fot. TVP

  Jak to jest żyć w czasie PRL? Witold Szabłkowski i Iza Meyza przez pół roku żyli tak, jak kilkadziesiąt lat temu za komuny. Powstała książka „Mały PRL”. Piotr Najsztub rozmawia z autorami, Maciejem Drygasem, Marią Czubaszek, Danielem Passentem.

  image

  Magazyn kulturalno - społeczny. Gospodarzem programu jest Kamil Dąbrowa, który moderuje rozmowę w studio, wśród stałej ekipy programu będą komentatorzy wydarzeń i zjawisk w kulturze pozostający w światopoglądowym konflikcie.

  Fot. TVP

  Kamil Dąbrowa w dzień rozdania Literackiej Nagrody Nike rozmawia o stanie polskiego czytelnictwa z Beatą Stasińską wydawczynią, Romanem Kurkiewiczem, dziennikarzem, Jackiem Dehnelem, autorem prozy i poezji, Pawłem Goźlińskim, redaktorem magazynu „Książki” oraz Grzegorzem Gaudenem, dyrektorem Instytutu Książki.

  foto

  W programie o oczekiwanym od blisko dekady filmie Leszka Dawida „Jesteś Bogiem” o legendarnej grupie Paktofonika.

  Gośćmi Piotra Najsztuba są Sokół, Bogna Świątkowska, Jakub Żulczyk, Paweł Sito oraz Sebastian Salbert znany jako Rahim.

  foto

  Warszawa staje się coraz bardziej atrakcyjna. Wraz z rozwojem miasta rośnie również świadomość obywateli i ich wymagania. Między mieszkańcami miast dochodzi do napięć. Konflikty międzypokoleniowe stanowią poważny problem.

  Gośćmi Jacka Żakowskiego są Bogna Świątkowska, Małgorzata Naimska, Roman Kurkiewicz, Krystian Legierski oraz Cezary Ciszewski.

  image

  Refleksja nad polską tożsamością. Wielu Polaków nie przyznaje się do wiejskich korzeni. Z czego to wynika? Jaką pozycję chłop zajmował w historii kraju? W jaki sposób współczesna sztuka – muzyka , teatr – korzysta z chłopskich tradycji i przyczynia się do kształtowania bądź odwrócenia chłopskiego wzierunku? Gośćmi w programie są: Dorota Wodecka, Maciej Szajkowski, Andrzej Bieńkowski, Arkadiusz Pacholski, Ewa Chomicka

  image

  Wyścig szczurów, czy przedwojenne wychowanie? Niemal wszyscy przyznają, że polskie szkolnictwo wymaga gruntownych przemian, jednak na tym jednomyślność się kończy. Pomysłów na reformy jest wiele, ale brak wspólnej wizji skutkuje spadkiem poziomu nauczania i samopoczucia uczniów.

  Gośćmi Kamila Dąbrowy są: Jolanta Choińska-Mika, Wojciech Eichelberger, Michalna Olszańska, Krystyna Starczewska, Mikołaj Syska i Hanna Zawiślak.

  image

  Czym dla dzisiejszych młodych ludzi jest Solidarność? Jak ten ruch społeczny zmienił się przez ostatnie 30 lat? Czy udało się ocalić najważniejsze symbole? Rozmowa Piotra Najsztuba z gośćmi: Joanną Szczepkowską, Krzysztofem Materną, Pawłem Śpiewakiem, Józefem Piniorem, Michałem Zadarą.

  foto

  Czy możliwe jest polsko-rosyjsko pojednanie? Czy wizyta Cyryla I miała wymiar duchowy czy polityczny? Dyskutują m.in. Konstanty Gebert, Tomasz Piątkowski, Krzysztof Zanussi i Krystyna Kurczab-Redlich.

  fot.

  W programie o sprawie Pussy Riot rozmawiają Barbara Włodarczyk, Monika Kłosowska, Marcin Wojciechowski, Roman Kurkiewicz i Iwan Wyrypajew.

  foto

  Co nam pozostanie po Euro 2012? Czy jak chcą ekonomiści tylko długi? Czy może coś więcej?

  fot.

  W jaki sposób zmieniały się w Polsce festiwale kulturalne? Czy dla młodych ludzi we współczesnej Polsce, oznaczają one to samo co dla ich rodziców trzy dekady temu? Odpowiedzi na te pytania szuka Piotr Najsztub. W dzisiejszym odcinku jego gośćmi są między innymi Grażyna Torbicka, Artur Rojek, Roman Gutek i Jerzy Owsiak.

  image

  Co dalej po fabryce, hucie, stoczni, kopalni? Czy Śląsk, Gdańsk, Warszawa, Łódź mogą stać się zagłębiem przemysłu kulturalnego? Czy mamy szansę na ożywienie postindustrialnych nieużytków? Tak jak zrobili to nasi sąsiedzi Nadrenia –Westfalia? Co zrobić, żeby i u nas się udało?

  fot.

  Przez najbliższy miesiąc życie w Polsce kręcić się będzie wokół piłki nożnej. Co sprawia, że ta dyscyplina sportu jest tak popularna? Czy jej demokratyczność, bo nawet początkującemu może się zdarzyć zagranie na miarę mistrza? Czy emocje, jakie ten rodzaj widowiska, którego finału nie da się przewidzieć ze 100-procentową pewnością?

  foto

  Coraz częściej powraca temat zbrodni, jakie miały miejsce na ziemiach polskich podczas II Wojny Światowej i już po jej zakończeniu. Jaka była ich skala i czy Polacy mieli swój udział w pogromach? Jak dotąd problemem tym zajęli się jedynie historycy i artyści.

  foto

  Niedawno w całej Polsce odbyła się noc muzeów – akcja, która do muzeów, galerii i ośrodków kultury przyciąga tłumy ludzi. Tego dnia z domów wychodzą nawet Ci, którzy na co dzień nie mają styczności z kulturą.
  Z drugiej strony artyści coraz częściej narzekają na nieprzyjazne prawo i brak uwzględnienia specyfiki ich pracy przez polski system. Jaka jest naprawdę sytuacja artystów w Polsce?

  foto

  Co oznacza dziś termin „media niezależne”?

  fot.

  Rozmowa z Arturem Żmijewskim, artystą, kuratorem 7. Berlin Biennale. Częścią artystycznego przedsięwzięcia, które wywołało prawdziwą burzę jest Kongres Terrorystyczny, na który zaproszeni zostali przedstawiciele organizacji uznanych za terrorystyczne. Nasi goście w studiu zastanawiają, czy przekroczone zostały granice sztuki?

  foto

  Po co komu 1 maja? Kto i co ma świętowac? W programie o sytuacji na rynku pracy i perspektywach dla studentów.

  foto

  Cyfryzacja, renowacja i cyfrowa interpretacja filmowych dzieł sprzed lat – jak to się robi i po co?

  foto

  Margines społeczeństwa, czy niezależni, otwarci artyści? Jaki jest bilans zysków i strat z istnienia w wielkich miastach squatów? W programie „Kultura, głupcze” odbyła się dyskusja o tym, co zrobić z ludźmi nielegalnie zamieszkującymi pustostany, czyli ze squatersami.

  foto

  W programie gorąca dyskusja o sytuacji teatru w Polsce. 32. Warszawskie Spotkania Teatralne przebiegają pod znakiem protestu środowiska teatralnego. O jaki model teatru chodzi tym, którzy protestują? O co chodzi w sporze? Pojawił się pomysł, aby dyrektorów artystycznych teatrów zwolnić, na ich miejsce zatrudnić menagerów. Czy menagerowie uratują teatr? Czy sprawdzą się w Instytucji Kultury? W studiu dyskutują Monika Strzębka, reżyser, Paweł Demirski, dramaturg, Maciej Nowak, dyrektor Instytutu Teatralnego, Krzysztof Mieszkowski, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu, Jacek Głomb, reżyser, dyrektor Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Maciej Englert, reżyser, dyrektor Teatru Współczesnego w Warszawie i Zenon Butkiewicz, dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury.

  foto

  Ludzie przychodzą do telewizji, aby się zwierzyć, zaszokować lub wypłakać. Kultura obnażania rozwija się w telewizji bardzo dynamicznie. Wszystko zaś zaczęło się od „The Jerry Springer Show”. Czy w telewizji są jeszcze jakieś tematy tabu? W programie Kamila Dąbrowy o fenomenie talk-show rozmawiają Krzysztof Zanussi, Piotr Najsztub, Tomasz Raczek, Wojciech Orliński i Małgorzata Domagalik.

  image

  Czy feminizm jest w Polsce potrzebny? Co jest celem Manify? O co walczą współczesne feministki? Kiedyś była to walka o równouprawnienie, a teraz? Gośćmi Kamila Dąbrowy są Kazimiera Szczuka, Maria Czubaszek, Agata Passent, Sylwia Chutnik i Roman Kurkiewicz.

  foto

  Jak ludzka tragedia jest przedstawiana w mediach? Czym jest śmierć dla tych, którzy żyją z jej opisywania? Dziennikarze pracujący na miejscach katastrof i korespondenci wojenni opowiadają o swojej pracy.

  foto

  Kultura jest narzędziem zmiany społecznej. Czy takim narzędziem mogą być seriale? Gośćmi Kamila Dąbrowy są: Kinga Dunin, Magdalena Łazarkiewicz, Wojciech Tomczyk, Wojciech Krzyżaniak i Igor Brejdygant.

  foto

  Polską premierę miał film Anny i Wilhelma Sasnali „Z daleka widok jest piękny”. To opowieść o życiu mieszkańców wsi położonej gdzieś na krańcach Polski. Czy może przekazywać uniwersalne prawdy o Polakach, o naszej mentalności?

  foto

  Na ekrany wchodzi głośny i kontrowersyjny film Małgorzaty Szumowskiej „Sponsoring”, a w studio rozgorzała dyskusja na temat granicy prostytucji i rosnącego problemu studentek utrzymujących się z seksualnych kontaktów ze starszymi mężczyznami.

  fot.

  W programie między innymi głos w sprawie ACTA. Czy pokolenie młodych ludzi, którzy przyzwyczajeni są do ściągania za darmo plików z internetu, ma szansę wywołać nową rewolucję związana z buntem przeciwko ACTA? O tym i o kulturze internetu oraz prawach autorskich rozmawiają Jacek Żakowski, Jan Wróbel, prof. Kazimierz Krzysztofek, Paweł Wujec oraz Wojciech "Sokół" Sosnowski.

  image

  Do czego są w stanie posunąć się specjaliści od marketingu politycznego? Czy PR polityczny ma swoje granice? Nie chodzi tylko o to, że wyborcy są oszukiwani. Problemem jest utrata zaufania do polityków oraz to, że politycy ulegający wpływom sondaży, nie potrafią prowadzić konsekwentnej dalekowzrocznej polityki. O problemach ze styku świata polityki i mediów w programie „Kultura, głupcze” rozmawiają publicyści i eksperci.

  image

  Wydanie specjalne programu „Kultura głupcze”, poświęcone Vaclavovi Havlovi – wybitnemu politykowi, humaniście i orędownikowi demokratycznego społeczeństwa. Były prezydent Czech zmarł po długiej chorobie, w wieku 75 lat.

  foto

  W programie „Kultura głupcze” temat pornografii zainspirowany filmem Anny Jadowskiej „Z miłości”. Czy seks nadal jest tematem tabu? Dlaczego ludzie korzystają z pornografii?

  image

  W tym wydaniu magazynu „Kultura głupcze” goście porozmawiają o latach 80-tych, o „Solidarności”. Co do niej skłoniło? Nowy film Waldemara Krzystka „80 milionów”. Jest to historia trzech kowbojów solidarności, którzy wykiwali SB. Co nam zostało z tych ideałów „Solidarności” dzisiaj?

  foto

  Serbowie mają Nikola Tesle, a my Marię Skłodowską-Curie. Postać polskiej noblistki cieszy się olbrzymią sławą na całym świecie. Czy dobrze wykorzystujemy jej potencjał? W rozmowie biorą udział Magdalena Środa, Joanna Szczepkowska, Jacek Wasilewski i Jan Wróbel.

  foto

  W tym wydaniu magazynu „Kultura głupcze” dowiadujemy się, dlaczego wampiry wywołują tyle emocji i stały wszechobecne w kulturze naszych czasów. Gośćmi programu są: Kinga Dunin, Rafał Ziemkiewicz, Wojciech Orliński i Robert Kowalski.

  foto

  Czy książka autorstwa Kazimiery Szczuki i Katarzyny Bratkowskiej „Duża książka o aborcji” powinna być dostępna dla nastolatków? Jaki jest stan edukacji seksualnej w Polsce. Na te i inne pytania odpowiedzą goście programu „Kultura Głupcze”: Kinga Dunin, Paweł Górzyński oraz Andrzej Depko.

  image

  Dlaczego żałoba narodowa zamiast łączyć, dzieli Polaków? Po tragedii 10 kwietnia i przeżyciach z nią zwianych rozgorzała dyskusja na temat miejsca religii w polityce i życiu publicznym. Wewnętrzne antagonizmy społeczne powstałe na tym tle sa obecnie jednym gorętszych tematów. Wydarzenia te nie pozostały bez echa również w świecie sztuki. Czy miejsce symboli religijnych jest tylko w kościele? Jakie sa granice wolności w sztuce? Na te pytania odpowiadać będa zaproszeni do studia goście: Jacek Żakowski, Tomasz Terlikowski, Katarzyna Szustow i ks. Wiesław Niewęgłowski

  image

  Zakończyły się prace nad scenariuszem do filmu o Lechu Wałęsie. Andrzej Wajda, który będzie go reżyserował, opowiada o swojej wizji obrazu, oraz o tym, kto będzie odtwórcą głównej roli. W programie także inni goście: Waldemar Kuczyński, Bronisław Wildstein, oraz Marek Miller.

  foto

  Czy lekkie narkotyki powinny być zalegalizowane? Opinie w społeczeństwie są bardzo podzielone. O kulturowych i prawnych aspektach zażywania marihuany rozmawiają goście Kamila Dąbrowy: Jan Wróbel, Robert Leszczyński, Tomasz Piątek i Kamil Sipowicz.

  image

  "Kultura, głupcze" to nowy co tygodniowy magazyn kulturalno - społeczny.
  Gospodarzem programu jest Kamil Dąbrowa, który moderuje rozmowę w studio, wśród stałej ekipy programu będą komentatorzy wydarzeń i zjawisk w kulturze pozostający w światopoglądowym konflikcie.
  Do studia zaproszony zostanie również ekspert (analityk, krytyk, medioznawca, antropolog, psycholog, socjolog, teatrolog, kulturoznawca, historyk sztuki itp) i oczywiście artysta.
  W każdym wydaniu poruszone zostaną trzy tematy. Omówienie każdego z nich poprzedzi felieton o wydarzeniu, zjawisku.

  image


  "Kultura, głupcze!" - cotygodniowy magazyn kulturalno - społeczny, którego gospodarzem
  jest Kamil Dąbrowa. Wśród stałej ekipy programu będą komentatorzy wydarzeń i zjawisk
  w kulturze pozostający w światopoglądowym konflikcie. Do studia zaproszony zostanie
  również ekspert (analityk, krytyk, medioznawca, antropolog, psycholog, socjolog, teatrolog,
  kulturoznawca, historyk sztuki itp) i oczywiście artysta.
  W każdym wydaniu programu są poruszane trzy tematy. Omówienie każdego z nich
  poprzedzi felieton.


  image

  "Kultura, głupcze!" - cotygodniowy magazyn kulturalno - społeczny, którego gospodarzem jest Kamil Dąbrowa. Wśród stałej ekipy programu będą komentatorzy wydarzeń i zjawisk w kulturze pozostający w światopoglądowym konflikcie. Do studia zaproszony zostanie również ekspert (analityk, krytyk, medioznawca, antropolog, psycholog, socjolog, teatrolog, kulturoznawca, historyk sztuki itp) i oczywiście artysta. W tym programie omówienie wystawy w Berlinie "Obok" oraz rozmowa o stereotypach w relacjach polsko-niemieckich. Goszczą m.in. Dariusz Rosiak, Janusz Reiter i Kinga Dunin


  fot

  Właśnie zakończył się III Europejski Kongres Kobiet. Do programu „Kultura, głupcze” zostali zaproszeni goście: Kinga Dunin (pisarka), Dariusz Rosiak (dziennikarz), Beata Stasińska (członkini rady programowej Kongresu Kobiet). Drugim tematem programu jest film „W imieniu diabła”. Do rozmowy o nim dołączyła Barbara Sass (reżyserka filmu), oraz Andrzej Luter (ksiądz, filmoznawca).

  foto

  W premierowym wydaniu „Kultura głupcze” prof. Zygmunt Bauman (fiolozof), Bogdan Zdrojewski (minister kultury), Wiktor Jerofiejew (pisarz), Jacek Żakowski (publicysta), Zbigniew Libera (performer) oraz Jan Truszyński (dyrektor ds. edukacji i kultury Komisji Europejskiej) podsumowują Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję pliki cookies z tej strony