Programy / Kultura / Hala odlotów
4:3
Talk-show w TVP Kultura. Prowadzący program Katarzyna Janowska i Maks Cegielski będą wychodzić od aktualnych wydarzeń kulturalnych, które wzbudzają emocje i kontrowersje. Emisja: czwartki, godz. 20.20 i 23.45, powtórki: soboty, ok. godz. 23.35, niedziele, godz. 14.30 i poniedziałki, godz. 16.00.
rozwiń »
  • nowość
  foto

  Ludzie nie chcą już być zwyczajnie ludzcy. Chcą być boscy. Co druga modelka, aktorka czy celebrytka jest boska, a nie ludzka. A atrybutem boskości jest władza i moc wpływania na zdarzenia. Żyjemy w czasach, gdy jedynym narzędziem tego wpływu jest boski wygląd!

  image

  Czy ateizm jest rzeczywiście największym wrogiem Kościoła? Być może są nim właśnie „selektywni” wierni, na których światopogląd składają się tylko niektóre dogmaty, wpływy innych religii i treści rodem z popkultury. Czy źródłem ich przekonań jest ciągle nauka kościoła? A może bardziej jest nim obraz prezentowany przez Hollywood i megaprodukcje takie jak „Noe. Wybrany przez Boga” i „Syn Boży”?

  43

  W ciągu najbliższy kilku lat polskie więzienia opuści 97 przestępców skazanych na 25 lat pozbawienia wolności, w tym także seryjni zabójcy z wyrokami śmierci, które uchylono na skutek amnestii z 1989 roku. Sprawa jednego z nich, Mariusza Trynkiewicza wywołała nie tak dawno zbiorową histerię medialną.

  image

  W ostatnim czasie powstały w Polsce dwa filmy o młodym pokoleniu: „Obietnica” i „Hardkor Disko”, które pokazują ich realne problemy. Czy urodzeni po roku 89 to pokolenie stracone? O tym rozmawiają goście Maxa Cegielskiego i Katarzyny Janowskiej.

  image

  Wg socjologów jesteśmy jednym z najbardziej nieufnych społeczeństw. Ostatnie lata to ciągłe walki polityczne, światopoglądowe, ideologiczne, historyczne.

  image

  Czy świat rzeczywiście stanął nad przepaścią? Kiedy tak naprawdę zaczyna się konflikt zbrojny? O strachu przed III wojną światową w „Hali odlotów”.

  image

  W Teatrze Polskim we Wrocławiu odbyła się premiera „Dziadów”. Reżyser Michał Zadara wystawił tekst tak, jak napisał to Adam Mickiewicz. Dlaczego każda próba nowego odczytania tekstu spotyka się z zarzutami o szarganie narodowych świętości?

  image

  Nie uznali zakończenia wojny i z bronią w ręku walczyli z sowieckim okupantem. Komunistyczna propaganda nazywała ich bandytami i zdrajcami narodu polskiego - w ostatnich latach żołnierzom wyklętym przywraca się pamięć.

  image

  O muzułmanach często mówi się w kontekście przemocy, terroryzmu i fundamentalizmu. Jednak islam podbija świat i ze względów demograficznych może okazać się przyszłością Europy.

  image

  Czy nastały czasy mniej romantyczne? Odpowiada statystyka: gwałtownie maleje liczba zawieranych małżeństw a drastycznie wrasta – rozwodów.

  43

  Czy olimpiada w Soczi to dla Rosjan powód do dumy czy wstydu? Czy będzie, jak mówi część rosyjskich ekspertów, „Białym Słoniem”, czyli prestiżową inwestycją, która nigdy się nie zwróci? Goście: Wacław Radziwinowicz, Jagna Marczułajtis i Zuzanna Janin.

  image

  – Ze zdolnych polskich literatów nie pił tylko Sienkiewicz. – zauważa pisarz, Sławomir Koper. Dla jednych alkohol był muzą i natchnieniem, dla innych to prosta droga do degeneracji i upadku.

  image

  Każdy z nas doświadcza w swoim życiu uczucia smutku, żalu i przygnębienia. Często określamy to słowem „depresja”. Czy to schorzenie XXI w.?

  image

  Czy uwolniony w przestrzeni publicznej mediach, reklamie, sztuce seks powoduje, że stajemy się bardziej otwarci i swobodniej mówimy o seksie?

  image

  W naszej hedonistycznej kulturze nie jest łatwo się starzeć, chociaż starości mamy wokół siebie coraz więcej. Dlaczego tak trudno jest zaakceptować coś co jest oczywiste i nieuniknione?

  43

  Pod koniec ubiegłego roku kulturą i sztuką zdawali się rządzić jej odbiorcy, niszcząc instalacje artystyczne czy przerywając spektakle teatralne. Kto zatem ma dziś decydujący głos w kulturze? Publiczność? Artyści? Czy dyrektorzy instytucji, a więc władza pieniądza i polityki?

  foto

  Jak na co dzień nie w teorii, ale w praktyce wygląda w naszym kraju współistnienie różnych tradycji religijnych, a także wierzących z niewierzącymi?

  image

  Jak co roku grudzień kojarzy się z szaleństwem przedświątecznych zakupów. Wszystko po to, żeby mieć. 25 lat pod upadku komunizmu Polacy wciąż próbują dogonić idealizowany zachód. W konsumpcyjnej pogoni gubią często inne wartości. Dlaczego?

  image

  Kijowski Majdan wrze. Czy Polacy jeżdżą tam, by walczyć o wolność? Czy może czujemy się lepsi i bardziej europejscy od Ukraińców?

  foto

  Dlaczego teorie spiskowe są tak popularne? Co sprawia, że wolimy wierzyć w skomplikowane plany pewnych grup ludzi niż w proste wyjaśnienia, zbiegi okoliczności?

  f

  Debata na temat tożsamości polskiego społeczeństwa nie ma końca. Czy Polacy mają bliżej do tradycji chłopskiej, czy szlachecko-inteligenckiej?

  foto

  Czy są jeszcze granice i wartości, które są nieprzekraczalne? I kto właściwie ma ich bronić? Targany aferami pedofilskimi Kościół, skompromitowani politycy, stabloidyzowane media?

  43

  „Chcieliśmy, żeby ten film przywrócił Romom godność” – powiedział o „Papuszy” Krzysztof Krauze, który reżyserował historię cygańskiej poetki. Czy tak się stanie? W drugiej części gościmy Kayah.

  foto

  Dlaczego temat płci, przywracanie kobietom miejsca w historii i ich obecność w życiu publicznym jest odbierana jako zagrożenie przez środowiska konserwatywne? W programie gościmy również Agę Zaryan i L.U.C.A.

  image

  Współcześni pisarze kreślą obraz Polski jako horroru. W książkach i filmach przebijają się niezaleczone polskie traumy, ostre podziały społeczne i ciągłe poczucie zagrożenia. Dlaczego tak kochamy zanurzać się w mroku?

  foto

  Skąd czerpać inspiracje do urządzania własnego mieszkania, skoro projektanci krytykują naśladownictwo i wytykają nam brak gustu.

  foto

  Doczekaliśmy się rzeczywistości znanej kiedyś z filmów Woody'ego Allena. Prawie każdy korzystał, korzysta albo będzie korzystał z pomocy psychoterapeuty. To moda czy poważny cywilizacyjny problem?

  43

  W katastrofie statku z uchodźcami, w pobliżu włoskiej wyspy Lampedusa, zginęło ponad 350 osób. W takich chwilach bogaty świat przypomina sobie, że ponad miliard ludzi żyje w skrajnym ubóstwie. Bogata Północ i biedne Południe – dwa światy, które coraz bardziej się od siebie oddalają. Czy bogaty może zrozumieć biednego? Czy zauważamy biedę i czy jesteśmy w stanie ją zrozumieć?

  fot. TVP

  Trzy duże wystawy w stolicy poświęcone relacjom z religią świadczą o tym, że wśród artystów temat jest żywy - co to oznacza?

  image

  Paradoks współczesności: uwielbiamy zamieszczać swoje zdjęcia na Facebooku, lecz zamykamy się w strzeżonych osiedlach.

  foto

  Czy polskie kino jest kobietą? Czy płeć piękna ma utrudniony dostęp świata filmu, a może to stereotyp? O problemie rozmawiają Małgośka Szumowska, Agnieszka Holland, Julia Kolberger.

  43

  W ostatnim wydaniu „Hali odlotów” przed wakacjami rozmawiamy o podróżach. Co nas w nich pociąga? Po co wyruszamy w drogę? Rozmawiamy m.in. z Pauliną Wilk i Wojciechem Cejrowskim.

  foto

  Kilka dni temu do księgarń trafiły sekretne zapiski Witolda Gombrowicza - „Kronos”. W kontekście tego oczekiwanego wydarzenia literacko-obyczajowego rozmawiamy w Hali odlotów o popularności biografii m.in. z Joanną Kos-Krauze oraz Urszulą Dudziak.

  image

  Wokół edukacji w Polsce narosło już wiele kontrowersji. Zabijająca kreatywność nauka pod testy, przeładowanie programów szkolnych i brak wymiernych efektów kształcenia. – Do czego tak naprawdę służy szkoła? – pytają swoich gości Katarzyna Janowska i Maks Cegielski. W programie także omówienie Międzynarodowego Festiwalul Sztuk Wizualnych Alternativa 2013.

  foto

  O relacjach polsko-rosyjskich, festiwalu polskich filmów Wisła w Rosji oraz festiwalu Da! Da! Da! w Warszawie w najbliższym wydaniu Hali odlotów rozmawiamy m.in. z Agnieszką Lubomirą Piotrowską, Dmitrijem Strielnikowem i Pawłem Delągiem.

  foto

  Czy kategoria buntu wyczerpała się w kulturze? Goście Hali odlotów: Anna Gacek, Kamil Sipowicz, Claudia Rachubińska, Mirosław Bałka, Jerzy Słomiński, Agata Szczęśniak, Honorata Martin, Barbara Klicka, Bartek Konopka, Weronika Adamowska.

  43

  Moda to świat kosztownego luksusu i wyrafinowania. Co ma wspólnego z polską ulicą? Zobaczmy, co na ten temat powiedzą sami projektanci. Wśród gości: Monika Jaruzelska, Gosia Baczyńska, Joanna Klimas, Krzysztof Stróżyna, Karolina Sulej, Krystyna Łuczak-Surówka i Maldoror.

  fot. TVP

  Jesteśmy tuż przed uroczystym otwarciem Muzeum Historii Żydów Polskich, trwają obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, zastanawiamy się więc o czym i w jaki sposób należy pamiętać, jeśli chodzi o Zagładę?

  Gośćmi „Hali odlotów” będą w tym wydaniu: Barbara Engelking – psycholożka i socjolożka zajmująca się badaniem historii getta warszawskiego, okupacyjnej Warszawy i zagłady Żydów; Zuzanna Radzik - teolożka, publicystka „Tygodnika Powszechnego” zajmująca się stosunkiem chrześcijaństwa do Żydów; Renata Piątkowska - kierownik Działu Dokumentacji i Opieki nad Zbiorami, Kurator Zbiorów w Muzeum Historii Żydów Polskich; Seweryn Aszkenazy - przedsiębiorca, hotelarz i marszand sztuki żydowskiego pochodzenia, inicjator powstania i współzałożyciel w 1999 Towarzystwa Kultury Żydowskiej Beit Warszawa oraz Dawid Wildstein – dziennikarz.

  image

  Ewa Wójciak swoim komentarzem na temat papieża opublikowanym na Facebooku wywołała burzę medialno-polityczną. Podobnie Joanna Szczepkowska tekstem o istniejącym w polskim teatrze lobby homoseksualnym.

  4:3

  Czy nauka służy dobru człowieka? Czy przekracza granice człowieczeństwa? Do jakiego stopnia nauka może ingerować w naturę i „programować” człowieka? W „Hali odlotów” dyskutować będą m.in. Kaja Malanowska i Marcin Cecko.

  foto

  Jednym z symbolicznych znaczeń Wielkiej Nocy jest możliwość odrodzenia. Czy może to być dla nas szansa, by poprawić swoje życie?

  foto

  Himalaizm to sport radykalny i bezkompromisowy. Poczucie wolności, ryzyko i konfrontacja z siłami natury sprawiają, że kolejne pokolenia wspinaczy podejmują ryzyko. Czasami wyprawy mają tragiczny finał...

  foto

  Czy obecny kryzys Kościoła jest efektem bierności i konserwatyzmu papieża Jana Pawła II, czy po prostu postępującej laicyzacji? Czy słabnięcie pozycji Kościoła to tylko problem wierzących czy także niewierzących?

  4:3

  Co nas śmieszy i dlaczego? Wśród gości m.in. Katarzyna Kwiatkowska, Marek Raczkowski oraz Wiktor Zborowski. Specjalnie dla TVP Kultura wystąpi Klancyk.

  foto

  Chociaż wojny w centrum Europy nie było od wielu lat, łatwo zapominamy o tym, że toczą się one wielu miejscach na świecie i także Polska bierze w nich udział. W jaki sposób pokazują ją media, a w jakie obrazy i słowa ubiera ją sztuka?

  image

  Co się dzieje z polską architekturą? Zastanawiają się: Bogna Świątkowska, Joanna Mytkowska i Kobas Laksa.

  image

  O współczesnej kulturze okrucieństwa Katarzyna Janowska i Marek Zając będą rozmawiać z zaproszonymi gośćmi: Magdaleną Cielecką - aktorką; Ryszardem Bugajskim – reżyserem, Justyną Wesołowską - kuratorką wystawy „Maurizio Cattelan. Amen” w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej; Karoliną Sulej - krytyczką filmową, Gają Grzegorzewską - autorką kryminałów oraz doktorem Bartoszem Łozą - psychiatrą. W drugiej części programu o sukcesie „Drogówki” Wojciecha Smarzowskiego, którą w weekend otwarcia obejrzało 177 tysięcy widzów, porozmawiamy z aktorami grającymi w filmie: Agatą Kuleszą i Arkadiuszem Jakubikiem.

  foto

  Czy sami przeceniamy czy też nie doceniamy polskich sukcesów w kulturze za granicą? Rozmawiamy z gośćmi: Małgorzatą Szumowską - reżyserką, scenarzystką; Beatą Stasińską – wydawcą książek; Misią Furtak - wokalistką, basistką; Joanną Kiliszek - wicedyrektorką Instytutu Adama Mickiewicza; Mariuszem Trelińskim - reżyserem, dyrektorem artystycznym Opery Narodowej; Krzysztofem Warlikowskim - reżyserem; Anetą Bartnicką - psychologiem sukcesu; Andrzejem Chyrą - aktorem i Grzegorzem Zaricznym, reżyserem, którego film „Gwizdek” zwyciężył w międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych w Sundance.

  foto

  Czy kryzys sprzyja nacjonalizmom? Zdaniem socjologa Michała Łuczewskiego „człowiek w sytuacji kryzysu potrzebuje oparcia, znajdując je w środowiskach odwołujących się do takich pojęć jak ojczyzna i naród”. Z czego to wynika - z tęsknoty za rządami silnej ręki? Tęsknoty za narodową tożsamością w czasach globalizacji? Z lęków? Jeśli tak to przed czym? Gośćmi programu będą Magdalena Środa - filozofka, etyczka, Agnieszka Durska - politolożka, badaczka polskiego nacjonalizmu, Krystian Legierski - działacz społeczny, Małgorzata Bogajewska - aktorka, reżyserka („Jajo Węża” wg Bergmana, Teatr Jaracza w Łodzi), Dawid Wildstein - publicysta Gazety Polskiej, Forum Żydów Polskich, Maria Piasecka- Łopuszańska - działaczka Ruchu Narodowego, liderka frakcji kobiecej (działa także w Fundacji Pro-Life, antyaborcyjnej, katolickiej organizacji ratującej naród polski przed zanikiem), Robert Winnicki - szef Młodzieży Wszechpolskiej, Joanna Warsza – kuratorka wystaw m.in. wspólnie z Arturem Żmijewskim 7. edycji Berlińskiego Biennale Sztuki.

  image

  Po raz trzeci spłonęła tęcza na Placu Zbawiciela, która – jak się okazuje – na różnych forach odbierana jednoznacznie jako symbol środowisk homoseksualnych. Czy to znaczy, że jesteśmy świadkami narastającej fali homofobii, niechęci i nietolerancji?

  image

  Pokolenie bez szans czy nieumiejące ich wykorzystać? Generacja bez przyszłości – z winy uczelni, pracodawców, kryzysu czy swojej? Jacy są młodzi dwudziestoletni?

  fot.

  Rok 2013 będzie rokiem kryzysowym również dla instytucji kultury. Jak w czasach kryzysu zdobyć pieniądze na projekty kulturalne?

  image

  Gdzie leży granica między piractwem a postrzeganiem Internetu jako wygodnego narzędzia komunikacji i pozyskiwania wiedzy? Gdzie kończy się swobodny dostęp do kultury a zaczyna łamanie praw autorskich? Czy kultura w warunkach polskich jest za droga? O tym największym z problemów współczesnej kultury rozmawiają: dokumentalista, członek grupy artystycznej „Miasto w Komie” Cezary Ciszewski, radczyni prawna Katarzyna Błeszyńska, Jarosław Lipszyc z Fundacji Nowoczesna Polska, wokalistka i kompozytorka Gaba Kulka, wokalistka i DJ-ka Novika, Grażyna Szarszewska z Polskiej Izby Książki, kulturoznawca Jacek Wasilewski, Maciej Szajkowski członek Kapeli ze Wsi Warszawa, R.U.T.A., artystka Katarzyna Kozyra oraz adwokat i rzecznik prasowy Monika Zielińska.

  image

  Czy mamy kryzys rodziny, czy nowy jej model? Czy rodzina to dzisiaj siła, czy obciążenie? A jeśli nie rodzina - to co? Będziemy się nad tym zastanawiać razem z Natalią Przybysz - wokalistką, satyryczką Marią Czubaszek, wokalistką i reżyserką Marią Sadowska, psychoterapeutką - Ewą Chalimoniuk, Maciejem Nowakiem - dyrektorem Instytutu Teatralnego, reżyserem Piotrem Trzaskalskim, pisarzem i fotografem Mikołajem Łozińskim oraz pisarzem Szczepanem Twardochem.

  image

  Po burzy medialnej, jaka rozpętała się po filmie „Pokłosie”, wiele osób uważa, że dyskryminacja i nietolerancja są poważnym problemem w Polsce. Czy Polacy ulegają rasowym i kulturowym stereotypom?

  43

  Boom kulinarny - moda – manipulacja czy sposób na życie poza systemem? Czy jedzenie to nasza „nowa kultura”? Gośćmi najnowszego odcinka będą m.in. historyczka, autorka książek kulinarnych Tessa Capponi Morawska, Karolina Sulej - kulturoznawczyni, filmoznawczyni, Eliza Mórawska – blogerka.

  fot. TVP

  Mężczyzna został wykastrowany z poczucia odpowiedzialności, dlatego kobieta musi radzić sobie sama. Czy w dzisiejszych czasach prawdziwi mężczyźni są na wyginięciu? W dyskusji uczestniczą m.in. aktorka Katarzyna Kwiatkowska, pisarka Sylwia Chutnik i dziennikarz Max Cegielski.

  (fot. TVP)

  Uznana za opętaną Annaliese Michel zmarła podczas jednego z wielu egzorcyzmów, którym była poddawana. 36 lat po jej śmierci ten tajemniczy rytuał bije rekordy popularności. Czym jest w rzeczywistości? Ośmieszaniem religii czy skutecznym obrzędem?

  tvp

  Pomyłka „Rzeczpospolitej” czy też niedostateczna staranność przy potwierdzeniu ważnej informacji po raz kolejny osłabiła zaufanie czytelników do mediów. Coraz głośniej mówi się o kryzysie budowanego po '89 r. systemu medialnego.

  4:3

  W programie rozmowa o patriotyzmie i stosunku do polskiej historii m.in. w najnowszych, wchodzących na ekrany kin filmach: „Obława” Marcina Krzyształowicza czy „Pokłosie” Władysława Pasikowskiego. Gośćmi Katarzyny Janowskiej i Maksa Cegielskiego są Marcin Krzyształowicz, Ireneusz Czop, Małgorzata Sikorska–Miszczuk, Elżbieta Cherezińska, Anda Rottenberg, Daniel Olbrychski, Magdalena Gawin i Ewa Hołuszko.

  43

  Tradycyjnie rozumiana śmierć przestała pasować do obowiązującego modelu kultury sukcesu. Skazani na długowieczność nie godzimy się na konsekwencje przemijania. Groteskowa walka z metryką, naprawiane twarze gwiazd Hollywoodu....

  4:3

  Motywem przewodnim kolejnego odcinka będzie sentyment za PRL-em. Estetyka tamtych czasów stała się ostatnio bardzo modna, stanowi część popkultury. Za czym my właściwie tęsknimy? W 20 lat po upadku komunizmu, temat PRL jest tak chętnie podejmowany w polskiej kinematografii, że można odnieść wrażenie iż epoka ta trwa nadal. Kto idealizuje PRL? Czy okres ten doczekał się pewnego rodzaju rehabilitacji?

  4:3

  Gośćmi Katarzyny Janowskiej i Marka Zająca są: Monika Jaruzelska, stylistka, Joanna Erbel, socjolożka, Kinga Mostowik, architektka wnętrz, projektantka, Marek Bieńczyk, prozaik, eseista, historyk literatury, znawca win, zdobywca tegorocznej Nagrody Literackiej NIKE, Iwo Zaniewski, współwłaściciel agencji reklamowej PZL, Dorota Masłowska, autorka właśnie wydanej powieści „Kochanie, zabiłam nasze koty”, w której trafnie charakteryzuje młodą, kształtującą dopiero swoje gusty na Facebooku i w Starbucksie klasę średnią.

  TVP

  Nad funkcjonowaniem różnych grup w przestrzeni publicznej, w której wzajemnie ograniczamy sobie wolność walcząc o swoje prawa zastanawiamy się m.in. ze Zbigniewem Mikołejką, Sylwią Chutnik, Bogną Świątkowską i Katarzyną Szustow.

  Fot. TVP

  Tematem tego są granice wolności w internecie. Czy sieć powinna pozostać całkowicie wolnym obszarem wypowiedzi? Czy próba wprowadzenia dodatkowych regulacji prawnych nie zagrozi wolności słowa? Czy internet jest lustrem naszych prawdziwych emocji? Jak język internetu wpływa na język literatury? Nad tymi kwestiami zastanowią się zaproszeni goście, wśród nich - nominowani do tegorocznej nagrody Nike: Andrzej Franaszek i Filip Springer oraz laureatka Nike z 2006 r. - Dorota Masłowska.

  TVP

  W tym odcinku tematem przewodnim będzie sytuacja na rynku sztuki i rola, jaką w niej pełni dom aukcyjny Abbey House. Dom jako jeden z pierwszych oferuje pośrednią formę inwestowania w sztukę. Obraz jednej z artystek sygnowany certyfikat Abbey Art Fund Agaty Kleczkowskiej osiągnął na aukcji kwotę 160 tysięcy złotych. Czy w stajni Abbey House są przyszłe gwiazdy na miarę Sasnala, czy Abbey House rzeczywiście odkrywa talenty?

  fot. TVP

  Pięćdziesiąt twarzy seksu, lub co my wiemy o seksie? Co nas kręci, co nas podnieca w literaturze erotycznej i skąd fenomen bardzo przeciętnej powieści E.L. James „Pięćdziesiąt twarzy Greya”. Wśród gości: Joanna Bator, Alicja Długołęcka, Anna Janko, Filip Marczewski, Karolina Sulej, Katarzyna Szustow, Monika Mielke i Maciej Nowak.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję pliki cookies z tej strony